راهنمای سفر به سوریهگردشگری

بهترین زمان سفر به سوریه و آشنایی با قدمت 5 هزار ساله آن

افزایش بازدید در گوگل

راهنمای سفر به سوریه

سوریه کجاست؟ سفر به سوریه می تواند یکی از هیجان انگیز ترین مقاصد گردشگری برای شما باشد، چراکه  قدمتی کهن دارد. سوریه کشوری در خاورمیانه و پایتخت آن شهر دمشق می باشد. این کشور در گذشته با کشورهای دیگر مثل اردن، لبنان و فلسطین قسمتی از شام بودند.

مورخان قدمت سوریه را به پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح ربط می دهند. با توجه به قدمت کهن این سرزمین و آثاری که بر جای مانده است می توان به درستی گفته مورخان پی برد.

سوریه از گذشته تا به اکنون نام های بسیاری داشته است و اسم سوریه را فرانسوی ها بعد از فروپاشی حکومت عثمانی و به دست آوردن این کشور از روی تاریخی قدیمی آن بر روی این سرزمین گذاشته اند.

کشور سوریه یکی از ۸۷ امین کشورهای جهان است که در کنار دریای مدیترانه و از سمت شرق با عراق، از سمت شمال با ترکیه و از سمت جنوب غربی با فلسطین همسایه می باشد. این کشور بنادر مهمی را در خود جای داده است که برخی از آنها شامل: بندر طرطوس، بندر بانیاس، رود فرات، روت عفرین، رود دجله و رود خابور می باشد.

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

قبل از سکونت مسلمانان در این شهر قومیت های مختلفی مثل آموری، آرامی، مصری، آشوری، رومی، یونانی و ایرانی در این کشور سکونت داشتند که هر کدام آثاری را از خود برجای گذاشته اند. در سال سیزدهم هجری با تصرف شام به وسیله مسلمانان فرهنگ دین اسلام بر تمدن چندین ساله آن جا غلبه کرد.

اکنون مردمان سوریه از گروه های نژادی مختلفی تشکیل شده اند، بیشتر جمعیت این کشور را مردمان عرب تشکیل داده اند و تعداد کمی از مردمان کرد نشین آریایی هم در شمال شرقی این کشور در حال سکونت هستند، همچنین می توان از قومیت های آرامی، آشوری و ارمنی هم را هم در کشور سوریه مشاهده نمود.

سوریه را سرزمین شگفتی ها یا شکوه گذشته می نامند به نحوی که آثار برجای مانده از بناهای قدیمی نشانه این شکوفایی ها می باشد. قلعه های عظیم بر روی کوه ها، شهرهایی بر روی ارتفاعات، اقوامی که پناهنده این کشور شدند همگی نشان دهنده شکوه و عظمت اقوام گذشتگان می باشد.

سوریه به دلیل قرار گیری در موقعیت مکانی خاص با قاره های آسیا، اروپا و آفریقا در ارتباط است و از همین رو کشوری مهم محسوب می گردد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با بهترین زمان سفر به سوریه و جاذبه های گردشگری آن آشنا کنیم.

بهترین فصل سفر به سوریه,راهنمای سفر به سوریه,سفر به سوریه

آب و هوای سوریه

اما برای اینکه بدانید چه زمانی بهترین زمان مسافرت به سوریه است، ابتدا باید شرایط آب و هوایی آن را در نظر بگیرد و اطلاعاتی در مورد اقلیم و آب و هوای آن در هر قسمتی از منطقه کسب کنید. سوریه دارای چند اقلیم آب و هوایی است که این آب و هوای متفاوت بستگی به مناطق مختلف آن دارند.

اما به طول کلی شرایط جوی این کشور مدیترانه ای بوده در بیشتر روزهای سال مرطوب و خشک است خصوصا در فصل تابستان!

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

بهترین فصل سفر به سوریه

سفر به سوریه در بهار

فصل بهار یکی از فصل هایی می باشد که می توانید سفر خاطره انگیزی به کشور سوریه را تجربه کنید، چراکه زمانی مناسب برای بازدید از قسمت های مختلفی از این کشور است.

زیرا آب و هوای سوریه در فصل بهار بسیار معتدل و خنک است و بارش باران در این فصل به پایین ترین حد خود خواهد رسید بنابراین گردشگران با مشکلات زیادی رو به رو نخواهند شد. به طور میانگین دمای هوا در این فصل تا ۲۹ درجه سانتی می رسد.

سفر به سوریه در تابستان

در فصل تابستان گرما در منطقه های صحرایی و کویری سوریه به بیشترین حد خود می رسد به نحوی که کمتر کسی می تواند گرما را تحمل کند!

در شهرهای دمشق و حلب میانگین دما به ۴۰ درجه سانتی گراد خواهد رسید، در شهرهای ساحلی این مناطق به دلیل رطوبت دمای هوا به ۳۵ درجه سانتی گراد می رسد و با تمام این تفاسیر باید بگوییم که تابستان اصلا زمان خوبی برای سفر به سوریه نیست!

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

سفر به سوریه در پاییز

فصل پاییز بهترین فصل سفر به سوریه برای گردشگران می باشد. چرا که در این فصل شرایط آب و هوایی که بر جو مناطق سوریه حاکم می شود بسیار معتدل خواهد بود. در فصل پاییز با هوایی مطلوب و خنک روبه رو خواهید شد و دمای هوا در این فصل به میانگین ۲۰ درجه سانتی گراد می رسد.

سفر به سوریه در زمستان

شرایط آب و هوایی در فصل زمستان بر اساس مناطق مختلف سوریه متغیر می باشد، شهرهای ساحلی با آب و هوایی معتدل روبه هستند و دمای هوای این مناطق به میانگین ۱۰ درجه سانتی گراد می رسد همچنین بارش سالانه در فصل زمستان به ۱۰۰۰ میلیمتر خواهد رسید.

در نواحی پست و کوهستانی سطح بارش برف و باران بسیار بالا می رود و مناطق صحرایی و ساحلی را از هم جدا می کند. شهرهای داخلی سوریه با آب و هوایی بسیار سرد رو به رو خواهد بود و دمای هوا به شدت پایین خواهد آمد.

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

بهترین غذای سوریه

فته

فته را به عنوان صبحانه و افطاری در کشور سوریه سرو می کنند، رستوران ها این غذا را که یکی از اشتها آور ترین غذاهای شامی و مخصوص شهر دمشق می باشد را با گردو، بادام زمینی، صنوبر، نخود پخته و پسته درست می کنند.

اهمیت غذایی در فته به دلیل وجود مواد اولیه بسیار مقوی زیاد می باشد. نکته ای که در مورد پخت این غذا وجود دارد این است که نخود استفاده شده در فته را باید یک شب قبل از درست کردن غذا در آب بگذارید که گاز آن به خوبی گرفته شود.

فتوش

فتوش یکی دیگر از غذاهایی است که در سوریه از محبوبیت خاصی بر خوردار بوده و آن را با انواع سبزیجات، گوجه، خیار، جعفری، کاهو و نعنا پخته و بعد به آن رب انار، آب لیمو ترش، ترشی و نمک را اضافه می کنند.

فتوش برای کسانی که به غذاهای ترش و ملس علاقه دارند بسیار مناسب است. این غذا ریشه ای عربی و ترکی دارد و در لبنان آن را به عنوان پیش غذا سرو می کنند.

قدمت درست کردن فتوش به زمان عثمانیان باز می گردد و طرفداران مخصوص خود را از میان مردم عرب دارد. نان پیتا یکی از نان هایی است که در سوریه در انواع غذاها از آن استفاده می شود در طرز تهیه این نوع از سالاد از نان پیتا هم استفاده می کنند.

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

حمص

حمص یکی از معروف ترین غذاهای عرب هاست که بدون شک اگر از هر فردی بپرسند چندتا از غذاهای عربی را نام ببرد، قطعا نام حمص را هم می گوید.

این غذا در سوریه طرفداران زیادی دارد و در ظاهر شبیه به حلیم می باشد. حمص متشکل از آرد نخود یا خود نخود، ادویه های مخصوص و روغن کنجد طبخ می باشد.

برای تهیه حمص اول باید نخود های مورد نیاز را در آب بگذارند که نکته ای بسیار مهم برای پخت این غذا محسوب می شود. رستوران داران بر اساس ذائقه مشتریان از سیر هم در درست کردن این نوع از غذا استفاده می کنند.

شاکریه

شاکریه غذایی محبوب در میان مردم سوریه می باشد که بیشتر آن را در ماه های رمضان درست می کنند. برای درست کردن شاکریه از ماست و گوشت استفاده می کنند که می توان آن را با برنج و نان میل نمود.

در هنگام درست کردن این نوع از غذا حتما باید از گوشت تازه استفاده نمایند و آن را به تکه های بزرگ تقسیم کنند. بعد از پختن مراحل گوشت می توانید ماست را به آن اضافه کنید این غذا، غذایی بسیار مقوی می باشد که اکثر رستوران های سوریه سرو می شود.

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

بهترین زمان خرید در سوریه

سوریه از کشورهایی است که در سال های اخیر به دلیل ماجرای داعش و جنگ های داخلی کمتری کسی به آن جا سفر می کند، اما اگر قصد سفر به این کشور را داشتید نباید لذت خرید در بازارهای معروف آن را از دست بدهید.

بهترین زمان خرید در سوریه اواخر هر فصل است به دلیل تخفیف هایی که بر روی اجناس می گذارند می توانید با قیمت هایی بسیار مناسب بر روی اجناس رو به رو شوید.

ارزان ترین زمان خرید در سوریه

در هنگام مسافرت به سوریه نمی توانید قید خرید را بزنید، چراکه بازارچه های شلوغ سوریه هر چیزی را در خود جای داده اند از غذا های محلی گرفته تا سوغاتی های بی نظیر و انواع پارچه های ابریشمی و صنایع دستی مردمان این کشور.

در هر شهر و کشور بازارهایی وجود دارند که در آن قیمت اجناس به صرفه تر است، پس اگر قصد خریدی ارزان قسمت در سوریه را دارید پیشنهاد می کنیم سری به بازارهای دمشق بزنید.

اگر می خواهید هنگام خرید با قیمت هایی ارزان رو به رو شوید می توانید در فصل هایی که این کشور با گردشگران بسیار کمی رو به رو خواهد بود به مسافرت بروید در فصل های تابستان معمولا به دلیل گرمای بیش از حد هوا عده کمی از مردم به این کشور سفر می کنند.

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

بهترین سوغات سوریه

کتاب

یکی از سوغاتی هایی که با رفتن به کشور سوریه می توانید برای عزیزان خود تهیه کنید کتاب می باشد. جبران خلیل جبران یکی از نویسنده های معروف می باشد که با کتاب های خود میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داده و همچنین راوی هژ و ده ها نویسنده دیگر که در لبنان به دنیا آمده اند همگی کتاب های بی نظیری را از خود بر جای گذاشته اند. لبنان را زادگاه فیلسوفان می نامند به همین دلیل اگر قصد خرید بهترین کتاب ها را دارید باید برای سفر به شهر لبنان هم سری بزنید.

انواع شیرینی جات

بدون شک یکی از بهترین سوغاتی های که می توانید به همراه خود بیاورید شیرینی های بی نظیری است که در بازارهای سوریه وجود دارد.

شیرینی های این کشور معمولا با ذائقه ایرانی ها سازگاری دارد، چراکه دستور پخت اکثرشان همانند شیرینی های ایرانی است. کنافه یکی از خوش طعم ترین شیرینی های محلی سوریه می باشد که پیشنهاد می کنیم حتما آن را امتحان کنید.

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

پارچه ابریشم

هنگام رفتن به بازارهای سوریه متوجه خواهید شد که پارچه هایی ابریشمی در رنگ های مختلف در این مغازه ها وجود دارد که یکی از بهترین سوغاتی های سوریه محسوب می شوند. اگر قصد خرید یک سوغاتی مناسب را دارید می توانید از بهترین پارچه های کشور سوریه بهره ببرید.

وسایل تزئینی

صنایع دستی و وسایل تزیینی سوریه طرفداران بسیاری دارند. برای تهیه این سوغاتی ارزشمند که به دستان هنرمند بانوان سوری تهیه می شود، می توانید به بازارهای قدیمی و سنتی دمشق سری بزنید. صنایعی مثل کیف های چرمی، فرش، سفال، نقاشی، زیور آلات از جمله سوغاتی های محبوب این کشور هستند.

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

لباس های محلی

کشور سوریه با وجود داشتن شهری مانند لبنان از گذشته تا به امروز مهد صنعت مد بود است. لبنانی ها در طراحی لباس و نحوه پوشیدن روسری بسیار مشهور اند و به همین دلیل است که به عنوان خوش پوش ترین مردم جهان عرب شناخته می شوند.

هنگام سفر به سوریه می توانید برای خرید لباس های مد روز به این شهر بروید و از لباس های متنوع آن جا دیدن نمایید.

جاذبه های گردشگری سوریه

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

کوه قاسیون | Mount Qasioun

یکی از دیدنی ترین و لذت بخش ترین جاذبه گردشگری سوریه، کوه ققاسیون است. این کوه همان کوه معروفی است که حضرت آدم در آن زندگی می کرده و در بالای این کوه برادرش یعنی قابیل به قتل رسید، به همین دلیل است که محبوبیت خاصی در بین مردم دارد.

حضرت ابراهیم در قسمت شرقی این کوه به دنیا آمده و حضرت مریم در قسمت غربی آن پناهنده شده و همچنین حضرت موسی (ع) و حضرت عیسی (ع) در این کوه نماز خوانده اند.

کوه قاسیون در ارتفاع نمایی بی نظیر و چشمگیر دارد، به همین دلیل اگر به فعالیت های فیزیکی و کوهنوردی علاقه دارید، می توانید به بالای این کوه صعود کنید و از مناظر زیبای سوریه لذت ببرید.

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

حرم حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) | Sayyidah Zaynab Mosque

از پر طرفدار ترین و مهم ترین جاذبه های زیارتی سفر به سوریه حرم حضرت زینب (س) و حضرت (س) می باشد که به جرعت می توان گفت تکه تنها دلیل سفر مردم به سوریه بازدید و زیارت از این مکان مقدس است.

در خیابان های اصلی شهر دمشق می توانید مناره ها و گنبد های طلایی این حرم را به خوبی مشاهده کنید. گلدسته های حرم به عنوان یکی از زیبا ترین و مرتفع ترین مناره ها در سطح جهان شهرت دارند.

و از کاشی های معرق که  به دست هنرمندان اصفهانی اجرا شده، مزین گشته است. محیط مزار حضرت زینب (س) و صحن آن را به صورت مربع مستطیل شکل ساخته اند که گنبد و حرم و شبستان در وسط آن قرار دارند و به شکل پلکانی بر روی همدیگر قرار گرفته اند. مزار حضرت زینب (س) در وسط حرم قرار گرفته و اطراف آن را با ۸ ستون کاشی کاری شده تزئین کرده اند، دیوارهای مقبره تا نصفه به رنگ سفید و بقیه آن با آئینه کاری زیبا تزئین شده است.

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

معبد بلبعک یا ژوپیتر | Baalbek

یکی از شهرهای لبنان بلبعک نام دارد که شهری تاریخی می باشد و اثرهایی مثل نیایشگاه های رومیان در آن به جای مانده و از لحاظ مذهبی اهمیت بسزایی دارد.

یکی از اثرهای تاریخی در این شهر معبد ژوپیتر است که در روم باستان خدای خدایان آن ها بوده است. معبد ژوپیتر یکی از بزرگترین معابد جهان بوده که با هزینه های بسیار زیادی ساخته شده و متاسفانه بیشترین خسارت ها را در طی گذشت زمان دیده است.

این معبد حدود ۶۰ سال قبل از میلاد مسیح و دوران امپراطوری نرو بنا نهاده شده که در دوره های بعدی آن را تکمیل کرده اند. نمای معبد ژوپیتر با ۳۵ پلکان به ارتفاع ۷ متر و عرض ۴۸ متر برای هر پله طراحی شده است و این پله ها حیاط بزرگ و قربانگاه آن را به معبد وصل می کنند.

۵۴ ستون با سنگ هایی گرانیتی دور تا درو معبد را گرفته که امروزه ۶ ستون آن پابرجا مانده، هر ستون دارای ۲۲ متر ارتفاع و حدود ۲ متر عرض است. در قسمت غربی این معبد دیواری وجود دارد که ۳ عدد سنگ بزرگ که به اسم تریلیتون معروف هستند و وزن هرکدام تقریبا هزار تن می باشد.

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

قصرالعظم | Al Azem Palace

از دیگر جاذبه های گردشگری سوریه می توان قصرالعظم یا قصر اسعد پاشا را نام برد که یکی از کاخ های تاریخی و مشهور شهر دمشق می باشد.

این قصر در اوایل یعنی قبل از ساخت آن به عنوان خانه ای کوچک تحت مالکیت امیر تتکر از امیران ممالک دمشق در قرن هشتم بوده است که در سال ۱۳۶۱ هجری توسط امیر اسعد پاشا العظم والی عثمانی ها ساخته شد و در سال ۱۱۷۴ قمری کار ساخت آن به پایان رسید.

قصر اسعد پاشا با قسمتی از معبد ژوپیتر رومیان تداخل دارد و قسمتی از قصر معاویه را هم در بر گرفته است. در سال ۱۹۲۵ میلادی این قصر با آتش سوزی همراه شد اما بعد از گذشت چندی دوباره آن را بازسازی نمودند.

اکنون قصرالعظم یکی از زیبا ترین قصرهای شهر دمشق می باشد که به موزه ملی تبدیل گشته است.

آیا سفر به سوریه امن است,بهترین زمان سفر به سوریه,بهترین زمان مسافرت به سوریه

مسجد جامع اموی | The Umayyad Mosque

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری سوریه که هنگام مسافرت به آن جا نمی توان از دیدن آن گذشت مسجد جامع اموی می باشد که مسجدی بسیار قدیمی با آثار هنری بی نظیر است. این مسجد را به دستور ولید بن عبدالملک از خلیفه های حکومت اموی در شهر دمشق ساخته اند.

سبک معماری به کار رفته در این مسجد به سبک بیزلانسی بر می گردد. حضرت خضر، هود، یحیی، امام سجاد و راس الحسین از مقام های مشهور و معروف این مسجد می باشند.

خطبه ای که امام سجاد در شام برای روشن نمودن حادثه کربلا خواندند در این مسجد گفته شد. جالب است بدانید که از این مسجد در تمام طول تاریخ به عنوان معبد استفاده نموده اند.

در سال های چهاردهم و هفدهم هجری با فتح دمشق توسط مسلمانان، قسمتی از آن بر اساس توافق نامه ای که صورت گرفت به عنوان کلیسا باقی ماند و قسمتی دیگر از آن به مسجد تبدیل شد. با رفتن به این منطقه و دیدن این جاذبه می توانید هم به مشاهده کلیسا بروید و هم از مسجد آن دیدن نمایید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا