راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری اراک

خلاصه نوشته
  • راهنمای سفر به اراک، این شهر زیبا که یکی از شهرستان های استان مرکزی ایران است، به شما کمک می کند تا سفری به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنید. جاذبه های طبیعی و تاریخی اراک بسیار متنوع بوده و هر کسی را با هر نوع سلیقه ای راضی نگه می دارد.

لیست جاذبه های گردشگری اراک

همانطور که می دانیم اراک یکی از شهر های بزرگ ایران می باشد. براساس تحقیقات انجام شده جمعیت اراک در سال ۱۳۹۵ دارای آمار ۵۲۰۹۴۴ نفر برخوردار بوده است. اراک یکی از هجدهمین شهرها از لحاظ جمعیت به حساب می آید. شهر اراک در موقعیت جغرافیایی مدار ۳۴ درجه و ۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه در نیم کره شمالی از خط استوا می باشد. این شهر زیبا از ویژگی اقلیمی فلات مرکزی کشور، زمستان های سرد و نسبتا مرطوب و تابستان های نسبتا خشک برخوردار می باشد. به دلیل داشتن صنایع مادر اراک را به پایتخت صنعتی ایران می شناسند. در سفر به اراک متوجه می شوید که نسبت به سایر شهرهای کشورمان شهری جوان محسوب می شود چراکه تاریخ بناها و جاذبه های گردشگری آن به دوران قاجار مربوط می شود. باتوجه به قدمت کوتاه این شهر از آثار فرهنگی و تاریخی زیادی همچنین طبیعت زیبایی برخوردار است که آن را به مکانی زیبا برای گردشگردی تبدیل کرده است. اما برای اینکه اطلاعاتی کامل و جامع نسبت به اراک به دست آورید، پیشنهاد می کنیم که سری به سایت های گردشگری بزنید. در ادامه با ما همراه باشید تا 10 مورد از بهترین جاذبه های گردشگری اراک را به شما معرفی کنیم.

بهترین جاذبه گردشگری اراک,جاذبه های تاریخی اراک,جاذبه های طبیعی اراک,

10. غار سفید خانی | Cave White Khani of Arak

غار سفید خانی از بهترین جاذبه های گردشگری اراک می باشد. این غار در ۱۸ کیلومتری شهر اراک و در کوهی به نام سفید خانی واقع شده است. در دامنه این غار چشمه های بسیار زیبا و دیدنی وجود دارد که هرساله شاهد گردشگران زیادی می باشد از معروف تربن این چشمه ها چشمه چپقلی است. یکی از جذابیت های این غار وجود دودکشی در دهانه غار است که به دودکش جن معروف است که در غار مملویی از استالاکتیت ها می باشد و زیبایی این غار را چندین برابر کرده است. در زمستان برف زیادی بر روی  این کوه می نشیند. به طوری که در تابستان هم مقداری از این کوه سفید پوش می باشد. برای رفتن به غار سفید خانی باید به استان مرکزی، اراک، ابتدای بزرگراه اراک به خرم آباد و روستای خانه میران بروید.

جاذبه های طبیعی اطراف اراک,جاذبه های گردشگری اراک,جاذبه های گردشگری در اراک,

9. مجموعه بازار تاریخی اراک | Arak Historical Bazaar

مجموعه تاریخی بازار اراک یکی از مهم ترین جاذبه های دیدنی و گردشگری اراک می باشد. شهر اراک در حال حاضر یکی از مرکز های تجاری پررونق می باشد. در بازار تاریخی اراک که یکی از بازار های سرپوشیده این شهر می باشد، تمامی وسایل مورد نیاز زندگی یافت می شود. قدمت این مجموعه تاریخی به دوران سلطنت فتحعلی شاه قاجار و اوایل قرن ۱۳ هجری می رسد. بازار اراک متشکل از مسجد، مدرسه، آب انبار، کاروانسراها، گذر ها و حمام می باشد. در ۱۰ آبان ماه سال ۱۳۵۵ این مجموعه تاریخی به ثبت ملی رسید. این بازار از ۴ حمام به نام های حمام چهار سوق، حمام نو، حمام شیخ الاسلام، حمام فیروزه برخوردار است.

جاذبه های گردشگری شهر اراک,جاذبه گردشگری اراک,جاهای تفریحی اراک,

8. مدرسه سپهداری | Sepahdari School

ساختمان قدیمی مربوط به دوران سلطنت فتحعلی شاه قاجار در بخش قدیمی شهر اراک و در کنار بازار این شهر قرار گرفته است که مدرسه سپهداری نامیده می شود. این مدرسه قدیمی اولین مرکز علوم دینی و از جاذبه های تاریخی اراک می باشد. با تلاش زیاد یوسف خان سپهدار که از اقوام فتحعلی شاه بوده است، این مدرسه تاسیس شد. سبک طراحی این ساختمان بر گرفته از الگو مدارس دوره صفوی است. از جمله افراد مشهوری که در این مدرسه به کسب معارف اسلامی پرداخته اند می توانیم به آقا نورالدین عراقی، آیت‌ الله خمینی، آیت‌ الله گلپایگانی، سید احمد خوانساری، آیت الله اراکی و آیت الله کمره‌ ای، مرحوم گواری و ذوالفنون… اشاره کنیم.

جاهای دیدنی اراک,جاهای دیدنی اراک کجاست,بهترین جاذبه گردشگری اراک,

7. مقبره آقا نورالدین عراقی | Tomb Of Agha nor aldin Iraqi

عمارتی متعلق به دوران سلطنت قاجاریان در دروازه تهران شهر اراک و در میان قبرستان کهن این شهر بنا شده است که این مقبره مربوط به یکی از پیشوایان دین علما و مجتهدین اسلامی است که از دیگر نام هایی نظیر: امین و ویس برخوردار می باشد. مقبره آقا نور الدین عراقی جزو جاذبه های گردشگری اراک می باشد که در بین مردم ارزش بالایی داشته و نظر طرفداران و گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به ساری پربازدیدترین منطقه گردشگری ایرانیان

جاذبه های تاریخی اراک,جاذبه های طبیعی اراک,جاذبه های طبیعی اطراف اراک,

6. مقبره شاه قلندر | Tomb Of Shah Qalandar

روستایی به نام انجدان در ۳۷ کیلومتری شهر اراک واقع شده است. در این روستا آرامگاه تاریخی با قدمت بسیار طولانی وجود دارد که مقبره شاه قلندر نامیده می شود و در حال حاضر از جاهای دیدنی اراک بشمار می آید. معماری این مقبره به گونه ای طراحی شده است که نمای کلی عمارت هشت ضلعی، و گنبد آن شانزده ضلعی می باشد. در روی این مقبره صندوقی بر روی مزار قرار گرفته است که بر روی آن آیه الکرسی، تاریخ ساخت صندوق و چند بیت شعر نوشته شده است. این مقبره در ۱۹ مهر ماه سال ۱۳۷۸ به ثبت ملی رسید.

جاذبه های گردشگری اراک,جاذبه های گردشگری در اراک,جاذبه های گردشگری شهر اراک,

5. روستای هزاوه | Hezaveh

روستای هزاوه روستایی تاریخی که سرشار از جاذبه های طبیعی اراک می باشد. شاخص ترین جاذبه های این روستا شامل تپه تاریخی هزش، مقبره ی امام زاده سید احمد، مسجد شبستان دار، درخت سرو کهنسال و حمام قدیمی هزاوه است که از قدمت مربوط به قرن پنجم هجری و دوران حکومت ایلخانان برخوردار است. این روستا در نزدیکی شهر اراک واقع شده است. روستا هزاوه در بیشتر روزهای سال دارای آب و هوای سرد می باشد که این امر موجب شده خانه های این منطقه از دیوار های ضخیم با جنس خشت، چینه و گل ساخته شوند. این روستا از انبوه باغ های انگور برخوردار است. بر اساس سرشماری انجام شده در سال ۱۳۹۵ این شهر از دارای ۱۱۸۴ نفر جمعیت می باشد. از دیگر محصولاتی که در این شهر تولید می شوند علاوه بر انگور می توانیم به تولید شیره انگور و باسلوق نیز اشاره کنیم. این روستا بافت بسیار پیچیده ای دارد به گونه ای که در دامنه شب کوه ها واقع شده است. همانطور که گفتیم منازل این روستا از خشت و گل ساخته و دارای سقف های مسطح می باشند. محله های موجود در روستای هزاوه عبارتند از: کوهبر، میان ده، محله پایین، محله چاه، سرآسیاب، تره زار و ده بالا.

جاذبه گردشگری اراک,جاهای تفریحی اراک,جاهای دیدنی اراک,

4. امامزاده ابراهیم | Emamzadeh Ebrahim

این امام زاده در در ۴۵ کیلومتری شهر اراک و در روستای مشهد الکوبه یکی از توابع این شهر، واقع شده است. امام زاده ابراهیم از جایگاه بالا و ویژه ای در میان مردم برخوردار است. ساختمان امام زاده ابراهیم بر اساس کتیبه که بر روی صندوق چوبی قرار گرفته است، دارای تاریخچه ای مربوط به قرن ۱۲ هجری می باشد و همچنین از معماری ویژه ای در گنبد اصلی و ضریح آن استفاده کرده اند. مردمان شهر اراک بر این باورند که سه مرد و یک زن با نام های: امام زاده جعفر با کنیه ی ابوحمزه و لقب عمران، امام زاده ابراهیم با کنیه ابوعبداللَّه و لقبعلاءالدین، امام زاده عبدالصالح با کنیه ابوطالب و لقب عمادالدین و بی ‏بى صفیه خاتون از نوادگان امام کاظم (ع) در این مکان مطهر و مقدس دفن شده اند.

جاهای دیدنی اراک کجاست,بهترین جاذبه گردشگری اراک,جاذبه های تاریخی اراک,

3. منطقه حفاظت شده هفتاد قله | Haftad Qolleh Protected Area

بهترین جاذبه گردشگری اراک منطقه حفاظت شده هفتاد قله می باشد. این منطقه حفاظت شده در ۲۵ کیلومتری شهر اراک واقع شده است و همچنین مساحت آن حدود ۹۷ هزار و ۴۰۰ هکتار می باشد. این چشم انداز زیبا بسیاری از گونه های مختلف گیاهی و جانوری اعم از: پستاندارن، پرندگان و خزندگان را در خود جای داده است. وجود این گونه ها باعث شده این منطقه به یک موزه آزمایشگاه و موزه طبیعی در شهر اراک تبدیل شود. اگر علاقه به بازدید از مکان های مملو از جانوران مختلف هستید منطقه حفاظت شده هفتاد قله گزینه مناسبی می باشد. در تمامی فصول سال این منطقه پذیرای کوهنورادان زیادی می باشد که از اکثر نقاط کشور به این منطقه سفر می کنند. لازم به ذکر است که یکی از جذاب ترین دره های این منطقه حفاظت شده، دره چکاب است که در قسمت انتهایی آن چشمه ی همیشه جوشان به چشم می خورد. از دیگر جاذبه های طبیعی اطراف اراک می توانیم از وجود دره سیبک یاد کنیم.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به خرم آباد شهری از دوران آشوریان

جاذبه های طبیعی اراک,جاذبه های طبیعی اطراف اراک,جاذبه های گردشگری اراک,

2. ارگ حکومتی اراک | Arak government citadel

ارگ حکومتی اراک در اویل قرن سیزدهم و در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار بنا شده است و از بهترین جاذبه های گردشگری اراک بشمار می آید. هدف اصلی بنا ارگ حکومتی اراک این بود که به عنوان اقامت حاکم و مرکز حکومت شهر از آن بهره بگیرند. در هنگام تابش نور خورشید به دیوار های این ارگ نور عجیب و زیبایی از آن ها منعکس می شود که علت آن هم وجود کاشی های معلقی با طرح های لوزی می باشد که در سراسر ارگ استفاده شده است. از دیگر نام هایی که برای این ارگ انتخاب کرده اند برج شیشه ای می باشد. در سال ۱۳۰۹ ناصر الدین شاه ارگ حکومتی اراک زا به عنوان اقامتگاه حکومت خود انتخاب کرد. با توجه به قوانین ارگ در سال ۱۳۶۱ این ارگ حکومتی تخریب شد و در حال حاضر قسمتی از آن برجای مانده که به خانه سپهدار نام گذاری شده است. امروزه در شهر اراک نماد های کوچکی از این ارگ ساخته و در میدان سردار این شهر نصب کرده اند تا یادگاری باشد از ارگ حکومتی از بین رفته. در سال ۱۳۵۴ این ارگ به ثبت ملی رسیده است. نمونه ای از بخش های مهم این ارگ عبارتند از: تالار آیینه خانه، برج قلعه فرنگی، اندرون امیر، حوض خانه، دیوان خانه، تالار کرنا خانه، مسجد ارگ، زیر خانه، سرطویله، دروازه ارگ بالا، میدان دروازه ارگ بالا و حمام. سرانجام در سال ۱۳۶۱ خورشیدی این بنا به طور کامل تخریب شده و یک دبستان دخترانه و یک دبستان پسرانه جایگزین آن شده است. تنها آثار بر جای مانده از ارگ مخروبه ای در منتهی الیه شهرستان اراک می باشد

جاذبه های گردشگری در اراک,جاذبه های گردشگری شهر اراک,جاذبه گردشگری اراک,

1. تالاب میقان | Meighan Wetland

در قلب یکی از بیابان های اراک تالابی با مساحت ۲۵ هزار هکتار از زیبایی خود رو نمایی می کند. تالاب میقان از جاذبه های گردشگری در اراک است که آب مورد نیاز یک شهر بیابانی را فراهم می کند. همچنین تالاب میقان به پاکیزگی هوای شهر کمک بسزایی می کند. این تالاب با بارش فروان باران پر شده و در زمان کاهش باران خشک و کویری می شود. منبع سولفات سدیم در زمین های باتلاقی آن می باشد که این ویژگی باعث استخراج مواد معدنی توسط کارخانه املاح معدنی کشور عزیزمان شده است. اگر به اراک سفر کردید منظره زیبایی این تالاب را از دست ندهید و حتما از آن بازدید کنید. در این تالاب گونه های کمیابی از پرندگان، پستاندران و گیاهان آب شور یافت می شود که مشهور ترین آن درنا نام دارد. ارتفاع تالاب میقان از سطح دریاهای آزاد ۱۷۰۰ متر می باشد همچنین وسعت تالاب میقان بالغ بر ۲۵۰۰۰ هکتار است که متشکل از دریاچه با سه جزیره در مرکز و دشت های کویری می باشد. از آنجایی که آب این منطقه شور است لایه های نمک در دشت هایش به چشم می خورد. آب و هوای این منطقه مدیترانه ای و گرم و خشک می باشد.

حتما سری مقالات راهنمای سفر به ایران را در بست فارسی دنبال کنید تا ایرانمان را بیشتر بشناسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا