راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری گرگان با عکس

افزایش بازدید در گوگل

لیست جاذبه های گردشگری گرگان

گرگان، مرکز استان گلستان است و انبوهی از جاذبه های طبیعی را درون خود جای داده است. طبیعت زیبای این شهر تنوع جالب و دیدنی ای دارد که شامل کوه، دشت، جنگل، جلگه، چمنزار، شوره زار، دریا و خلیج، تالاب و رودخانه و بیابان و زمین کشاورزی می شود.

این طبیعت رنگارنگ و دیدنی جلوه های منحصر به فردی به این شهر داده است. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با این جاذبه های زیبا، به بهترین سایت های گردشگری سری بزنید.

یکی از زیباترین شهر های ایران که می توان برای سفر کردن در نظر داشت گرگان است که مقصدی بسیار مناسب برای مسافران و گردشگران علاقه مند به جاذبه های طبیعی ست.

نمی توان به تک تک کوه ها، دشت ها و انواع جنگل های سرسبز و طبیعتی که این شهر را احاطه کرده است پرداخت بنابراین به معرفی مهم ترین و معروف ترین آن ها می پردازیم.

گرچه هر فصل این شهر زیبایی منحصر به فرد خود را داراست اما بهترین زمان سفر به گرگان از لحاظ طبیعت بکر آن بهار و تابستان است. چشمه های فوق العاده پر آب و سبزی درختان و طبیعت بسیار بی نظیر در این فصل ها جلوه بیشتری دارند.

جاذبه های گردشگری گرگان,جاذبه های تاریخی گرگان,جاذبه های توریستی گرگان

۱۰. بازار نعلبندان | Na’lbandan Bazaar

بازار نعلبندان که از بازار های قدیمی و جاذبه های گردشگری گرگان است قرار گرفته در بافت قدیمی گرگان و حد فاصل میدان شهرداری و چهار راه میدان است. این بازار از ضلع جنوبی به خیابان خمینی و از غرب به محله قدیمی سرچشمه متصل شده است.

قدمت این بازار قدیمی بر اساس اسناد و شواهد موجود به سال ۳۷۵ هجری قمری برگشته که مسجد جامع نیز در داخل بازار قرار گرفته است. مسجد جامع نیز قدیمی ترین مسجد این شهر است.

بازار نعلبندان گرگان مرکز مهمی برای فروش انواع محصولات بومی این شهر است. انواع مواد خوراکی تازه و متنوع در نعلبندان عرضه می شود که مردم مایحتاج روزانه خود را تهیه می کنند. میوه جات، صیفی جات و سبزی فروشی های تازه هر روزه با مواد تازه حضور دارند و فعالیت و جنب و جوش در بازار موج می زند.

ماهی فروش ها با چرخ دستی هایی پر از ماهی های تازه همه روزه اماده هستند و مغازه هایی با انواع مواد خوراکی در این جا وجود دارند.

روزهای نوروز در نعلبندان شور و اشتیاق ویژه ای به پاست و شلوغی، رفت و آمد و پویایی مردم گرگان که سعی در خرید مایحتاج سفره عید دارند را به خوبی می توان در روز های نزدیک به عید مشاهده کرد.

بازار نعلبندان گرگان از چندین راسته مختلف که توسط فرعی ها به هم متصل شده اند تشکیل شده است. حدودا ۱۵۰ مغازه در این بازار وجود دارد که محل کسب و کار برای بسیاری از افراد شده است.

جاذبه های دیدنی گرگان,جاذبه های گردشگری گرگان با آدرس,جاذبه های گردشگری گرگان ناهارخوران

۹. مسجد جامع گرگان | Gorgan Central Mosque

برای دیدن این مسجد باید از بازار نعلبندان عبور کنید. مسجد جامع یکی از جاذبه های تاریخی گرگان دارد که به دوره سلجوقی باز می گردد و معماران ترکمن ساخت آن را انجام داده اند. این مسجد به مهم ترین آثار تاریخی ایران بدل شده است که بیشتر به دلیل معماری فوق العاده، تزئینات پر شکوه آن است.

پس از وارد شدن به مسجدجامع گرگان اول حیاط مرکزی با مساحت ۱۰۰۰ مترمربع را مشاهده خواهید کرد که زیبایی داخلی آن از همان حیاط پیداست. مناره اجری با نوشته هایی به خط کوفی و کاش های هفت رنگ تماما باعث شده اند یکی از زیباترین اثار تاریخی گرگان پدید بیاید.

مسجد جامع گرگان ۱۲۰۰ سال قدمت دارد و با مناره های منحصر به فرد خود چشم ها را نوازش می دهد. روی این مناره ها کتیبه هایی به خط کوفی نوشته شده است که در برجسته تر شدن ان ها نقش دارد.

ساخت مساجد در شمال به گونه ای است که مناره هایی کوتاه و گلدسته هایی بلند دارند تا رطوبت هوا تاثیر کمتری بر ان ها داشته باشد. مناره های بیشتر مسجد های شمال با همین روش ساخته می شوند.

جاذبه های گردشگری گرگان گلستان,سفر به گرگان,جاذبه های گردشگری گرگان

۸. دیوار دفاعی گرگان | Great Wall of Gorgan

شاید قبلا هم این نام را شنیده باشید. دیوار دفاعی گرگان که در کتاب های تاریخی از آن با نام های دیوار سرخ و دیوار بزرگ اسکندر هم یاد شده است قدمتی هم اندازه با دیوار چین دارد. طول این دیوار ۲۰۰ کیلومتر بوده که در سال ۱۳۷۸ نیز به ثبت ملی رسیده است.

آنچه از دیوار دفاعی این جاذبه گردشگری گرگان باقی مانده است از ساحل کمش تپه در جنوب رود اترک و شمال بندر ترکمن آغاز شده اما هنوز برای آن انتهایی مشخص نشده است. می گویند ممکن است انتهای آن در مصب رود گرگان، روستای خوجه لر، کوه های گلیداغ و یا قله کوه های علی اباد قرار گرفته باشد.

در زمان ساخت این دیوار دفاعی، دریای مازندران سطح آب پایین تری نسبت به حالا داشته است و ممکن است که بخش هایی از دیوار زیر آب دریا قرار گرفته و تا الان تخریب شده باشند.

کارشناسان مختلف عقیده دارند دیوار دفاعی گرگان هم مانند دیوار چین برای دفاع از مرز های کشور و مقابله با نفوذ دشمنان ساخته شده است

جاذبه های گردشگری گرگان,جاذبه های تاریخی گرگان,جاذبه های توریستی گرگان

۷. آبشار رنگو | Rango Waterfall

آبشار رنگو یکی از جاذبه های توریستی گرگان است که در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی این شهر واقع شده و بسیار جذاب و دیدنی بوده و در جنگلی با همین نام که درختانی سبز و بلند دارد قرار دارد.

با این که ارتفاع این آبشار چندان بلند نیست اما ساختار نیم دایره ای آن باعث جذابیت فراوانش شده است. این مکان جزء جاذبه های بکری است که امکانات رفاهی در آن تعبیه نشده و باید چند ساعتی برای دسترسی به امکانات پیاده روی کرده و زحمت بکشید.

آبشار رنگو گرگان مسیر جالبی دارد، در ابتدا با گرمابه کهن امامزاده ابراهیم رو به رو شده و کمی جلوتر به گورستانی قدیمی بر می خورید. امکان استراحت در کمپ رنگو قبل از رسیدن به ابشار برای کسانی که خسته می شوند وجود دارد.

جاذبه های گردشگری گرگان,جاذبه های تاریخی گرگان,جاذبه های توریستی گرگان

۶. پارک ملی گلستان | Golestan National Park

پارک ملی گلستان یکی از پارک های قدیمی و جاذبه های گردشگری گرگان گلستان است که پیش از تبدیل آن به مکانی عمومی، یک شکارگاه بود! اما در سال ۱۳۳۶ اداره محیط زیست در جهت حمایت از حیوانات بی گناه که به دست شکارچیان کشته می شدند، این مکان را تبدیل به یک منطقه حفاظتی کرد.

اما پس از گذشت چند سال یعنی در سال ۱۳۵۰ قسمتی از پارک قرخود هم به این منطقه اضافه شد و همچنان با نام پارک ملی حیاط وحش شهرت داشت تا اینکه در سال ۱۳۵۷ نام آن را به پارک ملی گلستان تغییر دادند.

این پارک تنها ۳۰ کیلومتر از شهر گالیش فاصله دارد و همپنین در ۱۱۵ کیلومتری شهرستان بجنورد می باشد. تنوع اقلیمی در پارک ملی گلستان بسیار زیاد است و سرتاسر آن را درختان انبوه سرسبز احاطه کرده اند.

جاذبه های گردشگری گرگان,جاذبه های تاریخی گرگان,جاذبه های توریستی گرگان

۵. روستای زیارت | Ziarat Village

روستای زیارت یکی از زیباترین روستاهای ییلاقی در گیلان و از بهترین جاذبه های توریستی گرگان است که درست در مرکز این شهر واقع شده و تنها ۷ کیلومتر از پارک معروف ناهارخوران  فاصله دارد!

برای دسترسی به روستای زیارت گرگان می توانید جاده پارک جنگلی ناهارخوران را در پیش بگیرید تا به آن برسید. این روستا در دامنه کوه های گیلان و در نزدیکی رودخانه ای به نام “خاصه” قرار دارد.

روستای زیارت در گرگان در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و آب و هوایی بی نظیر و مطلوب دارد. طبیعت این منطقه بکر و دست نخورده است و دارای چشمه های آبگرم و آبشار های متعددی می باشد. از جمله جاذبه های مهم روستای زیارت می توانیم به آبشار های دره تل انبار، آبشار دوقلو، آبشار خال دره اشاره کنیم.

بافت سنتی و قدیمی خانه های زیارت همچنان پا برجا هستند. مردم این روستا به شدت مهمان نواز و مهمان دوست هستند و از شما به گرمی استقبال خواهند کرد.

جاذبه های گردشگری گرگان,جاذبه های تاریخی گرگان,جاذبه های توریستی گرگان

۴. پارک جنگلی النگدره | Alangdareh Park

برای دسترسی به پرک جنگلی النگدره باید از جاده پارک جنگلی ناهار خوران عبور کنید. مسیر دسترسی به این پارک کمی دشوار است چراکه جاده دارای پیچ و خم های بسیاری می باشد، پس توصیه می کنیم اگر چندان به رانندگی مسلط نیستید، پشت فرمان ننشینید!

چشم انداز النگدره به قدری زیبا و خیره کننده است که به جرات می توان گفت پس از ورود به آن دلتان نمی خواهد که آن جا را ترک کنید. این پارک به قدری در میان گردشگران شهرت و محبوبیت دارد که سازمان گردشگری آن را هفتمین پارک جنگلی مهم کشور می داند!

روخانه ای خروشان و زیبا با نام قلاشی درست از وسط این پارک جنگلی عبور می کند و در نزدیکی آن هم ۳ چشمه وجود دارد. گونه های گیاهی مختلف و متنوعی در این منطقه می روید که برخی از آن ها شامل توسکا، درختان بلوط، بید، ممرز، لرگ می باشد.

پارک جنگلی النگدره حدود ۱۸۵ هکتار بوده و دارای ۸ چشمه طبیعی و جوشان است و همچنین به عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری گرگان شناخته می شود.

جاذبه های گردشگری گرگان,جاذبه های تاریخی گرگان,جاذبه های توریستی گرگان

۳. خانه تاریخی تقوی ها | Taghaviha House

اگر به تاریخ و اماکن قدمتی علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم بازدید از خانه تاریخی تقوی ها را هم در فهرست خود قرار دهید. این خانه در دوران حکومت قاجار ها بنا شده و حدود ۲ هزار متر مربع مساحت دارد.

خانه تاریخی تقوی های گرگان دارای ۱۰ ها حیاط اصلی و فرعی بوده که بنابر نوع استفاده و کارکردی که داشته اند، دارای نام های مختلفی می باشند.

چند سال قبل قسمتی از خانه تقوی ها توسط سازمان میراث فرهنگی گرگان خریداری شد و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. اما دیگر قسمت های آن همچنان دست ورثه است. خانه تقوی در گذشته متعلق به یک تاجر معروف به نام میرزا محمد تقوی بود.

جاذبه های گردشگری گرگان,جاذبه های تاریخی گرگان,جاذبه های توریستی گرگان

۲. جنگل توسکستانی | Tuskestan Forest

جنگل توسکستانی یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری گرگان است که در جاده ای پر فراز و نشیب با همین نام قرار دارد. مناظر این جنگل به قدری زیبا هستند که شاید مانند شان را عکس ها و نقاشی ها دیده باشید!

این جنگل از ضلع شرقی گرگان، تنها ۴۰ کیلومتر با این شهر فاصله دارد و برای رسیدن به آن باید از قله شاهکوه  شاهرود بگذرید. این جنگل در میان ۲ رشته کوه واقع شده و از دل آن هم یک رودخانه پر آب و خروشان می گذرد.

در حین راه هم طبیعت اطراف جاده آنقدر چشم نواز است که نمی توان زیبایی اش را در قالب کلمات توصیف کرد. هر چقدر به جنگل نزدیک می شوید، ارتفاع درختان انبوه جنگل بیشتر می شود. جنگل توسکستانی تنوع بسیاری در رویش گونه های گیاهی و جانوری مختلف دارد.

جاذبه های گردشگری گرگان,جاذبه های تاریخی گرگان,جاذبه های توریستی گرگان

۱. جنگل ناهارخوران | Naharkhoran Park

محبوبیت و شهرت جنگل ناهارخوران به قدری زیاد است که به جرات می توان گفت اولویت اول همه گردشگران است. این جنگل در گذشته نسبت به شهر دور بود اما رفته رفته هر چقدر که شهر گسترش یافت، ناهارخوران هم به شهر نزدیک تر شد.

نام این جنگل باعث شده تا هر کسی که اطلاعاتی در مورد وجه تسمیه و تاریخچه آن ندارد، گمان کند که این منطقه جایی برای خوردن ناهار است! که باید بگوییم اگر شما هم چنین فکری کردید، چندان اشتباه نیست. در گذشته حاجیانی که به قصد زیارت به کعبه می رفتند، در حین بازگشت، فامیل ها و خانواده در نزدیکی این جنگل به استقبال شان می آمدند و به مناسبت این دیدار همگی دور هم ناهار می خوردند، به همین خاطر نام آن را ناهارخوران گذاشتند.

ناهارخوران از بهترین جاذبه های دیدنی گرگان است که جزء جنگل های هیرکانی محسوب می شود و ۴۰ میلیون سال از قدمت آن می گذرد. گرگانی ها روزهای پنجشنبه و جمعه خود را در این جنگل می گذرانند و یا در حاشیه بلوار آن مشغول به ورزش و پیاده روی می شوند.

در حاشیه بلوار ناهار خوران امکانات متعددی برای گردشگران فراهم شده است نظیر رستوران های متعدد، دکه های جگرکی و قهوه خانه های سنتی و همچنین چندین و چند آلاچیق برای استراحت.

رودخانه ای که از دل جنگل ناهارخوران می گذرد، آب خود را از رودخانه روستای زیارت تامین می کند. در این جنگل یک چشمه با نام “سفید چشمه” نیز وجود دارد که تپه بابا طاهر درست در بالای آن قرار گرفته است و همچنین یک منطقه تفریحی رفاهی با نام پارادایز به همراه یک شهر بازی و هتل در این جنگل قرار دارد.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا