راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری همدان با عکس

افزایش بازدید در گوگل

لیست جاذبه های گردشگری همدان

بهترین سایت های گردشگری ایران همواره با ارائه بهترین مناطق و معرفی برترین جاذبه های گردشگری، می توانند به علاقه مندان سیر و سیاحت در انتخاب مقصد رویایی کمک شایانی کنند. کلان شهر همدان در قسمت غربی و نواحی کوهستانی ایران، در دامنه کوه الوند، یکی از شهرهای خوش آب و هوا و کمی سردسیر ایران می باشد. باستان شناسان سه دوره تاریخی را برای این شهر کهن در نظر گرفته اند که به پیش از اسلام، پس از اسلام و دوران معاصر تقسیم می شود.

در اکتشافات باستانی که طی دهه های مختلف در این دیار قدیمی صورت پذیرفته، قدمتی برابر با پادشاهی آشور و مربوط به ۱۱۰۰ سال پیش را به ثبت رسانده اند. همدان نیز مانند تمام استان های سرزمین پاک و زیبایمان پر از مناظر دیدنی بکر و طبیعی، اماکن و ابنیه تاریخی، مناطق تفریحی و عمارت های باشکوه و فرهنگی بسیاری است، که سالانه جمع کثیری از گردشگران و علاقه مندان به سفر را به دامان پر مهرش مهمان می کند. بهترین زمان سفر به همدان فصل های بهار و تابستان می باشد، زیرا این استان آب و هوایی سرد و پر بارش در فصول پاییز و زمستان دارد.

البته این به معنی عدم امکان مسافرت به همدان در فصل های سرد نیست، اما زمانی که در ایام گرم سال این دیار پر افتخار را برای سیاحت در نظر بگیرید، بیشتر می توانید ازجاذبه های زیبا و منحصر به فردش بهره بگیرید. اکنون قصد داریم ۱۰ تا از بهترین جاذبه های گردشگری همدان را به شما معرفی نماییم. بیایید با هم سوار بر امواج اینترنتی گشتی در تاریخ پرفراز و نشیب و زیبایی های همدان بزنیم.

از جاذبه های گردشگری همدان,جاذبه های طبیعی همدان,جاذبه های گردشگری استان همدان

۱۰. گنبد علویان | Alaviyan Dome

گنبد علویان در منطقه چهار باغ علویان، یکی از بهترین سازه های معماری پس از اسلام به شمار می رود. این بنا به زمان سلجوقیان و قرن ششم هجری قمری برمی گردد. ساختمان در ابتدا برای مسجد در نظر گرفته شده بود ولی بعدها با ساخت سردابی در بخش زیرین آن به آرامگاه اختصاصی خاندان علویان تبدیل شد. گنبد علویان در سال ۱۳۱۰ در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

جاذبه های گردشگری شهر همدان,جاذبه های گردشگری همدان,جاذبه های گردشگری همدان با آدرس

۹. آرامگاه بوعلی سینا | Mausoleum of Avicenna

آرامگاه فیلسوف، پزشک، حکیم و دانشمند ایرانی شیخ الرئیس ابو علی سینا در مرکز شهر همدان، تاریخ پر افتخار این دیار کهن را به تصویر می کشد. این بنا که یکی از جاذبه های گردشگری استان همدان بشمار می رود در سال ۱۳۷۶ به فهرست آثار ملی افزوده شد. آرامگاه را بر اساس دوره زمانی که بوعلی در آن می زیسته، طراحی نموده اند. کار ساخت مقبره در سال ۱۳۳۳ انجام گرفت و بعد جسد بوعلی را از مکانی دیگر به آن انتقال دادند.

جاذبه های گردشگری همدان با عکس,از جاذبه های گردشگری همدان,جاذبه های طبیعی همدان

۸. شیر سنگی همدان | The Stone Lion

شیر سنگی همدان یکی از یادگارهای باستانی و جاذبه های تاریخی همدان است که در مرکز میدانی مربع قرار دارد. منطقه ای که شیر سنگی در آن واقع گردیده تپه ای تاریخی می باشد، و بسیاری آثار و ابزار مربوط به دوران اشکانی را در آن یافته اند. تاریخ دقیقی از ساخت مجسمه شیر سنگی در دست نیست، اما نحوه حکاکی که برای ساخت شیر صورت پذیرفته، ویژگی کنده کاری های زمان اشکانی را نشان می دهد.

از جاذبه های گردشگری همدان,جاذبه های طبیعی همدان,جاذبه های گردشگری استان همدان

۷. گنج نامه | Ganjnameh Ancient Inscriptions

کتیبه ها و سنگ نوشته های گنج نامه همگی حکایت از قدمت و دیرینگی این مکان زیبا دارد که آن را به بهترین جاذبه گردشگری همدان مبدل کرده است. نوشته های حکاکی شده بر سنگ ها مربوط به زمان هخامنشیان به ویژه داریوش اول و خشایارشاه می باشد. گنج نامه آبشاری بسیار دیدنی که از جویبار های کوه الوند سرچشمه می گیرد را در دل خود جای داده است. صخره های بزرگ که با مهارتی خاص تراشیده شده اند و به صورت طاق هایی مربعی برای حکاکی کتیبه ها در نظر گرفته شده اند، اهمیت آنان را نشان می دهد. خط ثبت شده بر سنگ نبشته هابه زبان عیلامی، بابلی و پارسی بوده و بر بزرگترین کتیبه نام داریوش کبیربا ظرافت خاصی کنده کاری شده.

از جاذبه های گردشگری همدان,جاذبه های طبیعی همدان,جاذبه های گردشگری استان همدان

۶. آرامگاه استر و مردخای | Tomb of Esther and Mordechai

آرامگاه استر و مردخای، بنایی مربوط به یهودیان ساکن همدان می باشد، که مکان دفن دو تن از روحانیون، بزرگان و یا حاکمان دین یهود است. داستان های بسیاری از این دو تن و نحوه مرگشان در بین گذشتگان روایت شده و گویا بنا به دوران ساسانی باز می گردد. در زمان ساسانیان پیروان یهود بناهای متعددی را به عنوان یاد بودهای مذهبی از خود برجا گذاشته اند. در داخل آرامگاه دو ضریح چوبی متعلق به زمان حکومت مغول به چشم می خورد. ساختمان مقبره را از مصالحی همچون سنگ و آجر و به سبک معماری اسلامی مرتبط با قرن هفتم هجری ساخته اند.

از جاذبه های گردشگری همدان,جاذبه های طبیعی همدان,جاذبه های گردشگری استان همدان

۵. مسجد جامع همدان | Jameh Mosque of Hamadan

مسجد جامع یکی دیگر از ابنیه تاریخی و جاذبه های گردشگری شهر همدان به شمار می رود، که معماری سبک قاجار به ویژه حکومت فتحعلی شاه را به نمایش می گذارد. مسجد شبستان، ایوان، صحن و حیاطی بسیار زیبا دارد وساخت یکی از شبستان ها را به شخصی به نام آخوند ملا حسین اردستانی نسبت داده اند. کاشیکاری ها و گچبری های به کار رفته در ایوان و صحن ها نمایی خیره کننده را ایجاد نموده اند. درقسمت گنبد نیز طراحی خارق العاده از بهترین کاشی ها جلوه ای باشکوه از هنر معماری ایران را به رخ می کشد.

از جاذبه های گردشگری همدان,جاذبه های طبیعی همدان,جاذبه های گردشگری استان همدان

۴. آرامگاه بابا طاهر عریان | Mausoleum of Baba Taher

آرامگاه بابا طاهرعریان، یکی از شاعران و عرفای قرن چهارم و پنجم هجری قمری، در شهر همدان قرار دارد. دوبیتی های مشهورش را که به زبان پارسی سروده، از دیر باز بخشی از زمزمه های مردم این دیارکهن بوده و به عنوان نمایشی از فرهنگ و هنر ایرانی به شمار می رود. در بخش داخلی آرامگاه ۲۴ دوبیتی وی را بر ۲۴ قطعه سنگ به زیبایی نوشته و گرداگرد مزار نصب کرده اند. برجی که بر مقبره قرار گرفته با ستون های هشت گانه احاطه شده و در محوطه ای سرسبز و باغ مانند به زیبایی جلوه می کند.

از جاذبه های گردشگری همدان,جاذبه های طبیعی همدان,جاذبه های گردشگری استان همدان

۳. تپه های هگمتانه | Ecbatana

تپه های هگمتانه و شهر تاریخی منحصر به فردی که در آن جای گرفته، یکی از زیباترین و شگفت انگیز ترین اماکن تاریخی ایران و جهان به شمار می رود. همدان به عنوان پایتخت سلسله های ماد، هخامنشیان و تفرجگاه های محبوب ساسانیان تاریخی کهن و ارزشمند را به نمایش می گذارد. شهر دیرینه هگمتانه قدمتی برابر با آتن در یونان، روم در ایتالیا و شوش در خوزستان داشته که همگی کهن ترین شهرهای دنیا محسوب می گردند.

برخی از باستان شناسان تاسیس سلسله ماد را در ۷۰۸ سال پیش از میلاد در هگمتانه می دانند، و در سال ۵۵۰ قبل از میلاد آخرین پادشاه ماد به نام ” ایشتوویگو” از کوروش شکست خورد و هگمتانه را به هخامنشیان تسلیم نمود. سنگ نوشته ها و کتیبه های مربوط به داریوش اول که به زبان اکدی نام هگمتانه را ” اگمتانه ” نیز خوانده است.

از جاذبه های گردشگری همدان,جاذبه های طبیعی همدان,جاذبه های گردشگری استان همدان

۲. کلیسا گریگوری استفان | Stephen Gregory Church

در قسمت شرق تپه هگمتانه محله ای قدیمی به نام “محله ارامنه” واقع شده که کلیسایی تاریخی به نام گریگوری استفان دارد. این کلیسا که از از جاذبه های گردشگری استان همدان است در سال ۱۶۷۶ میلادی توسط ارامنه ای که از روسیه به این شهر برای تجارت مهاجرت کرده بودند ساخته شد. ستون های گردی که با قوس های جناغی شکل به زیبایی به یکدیگر وصل شده اند، جلوه ای باشکوه را ایجاد نموده اند.

برجی که ناقوس در آن تعبیه شده به شکل گنبدهای رک طراحی گردیده و داخل کلیسا را با آجر و بخش بیرونی را با خشت تزیین کرده اند. از سویی دیگر طاق نماها و قوس های هلالی بر زیبایی و هنر به کار رفته در ساخت کلیسا می افزاید.

از جاذبه های گردشگری همدان,جاذبه های طبیعی همدان,جاذبه های گردشگری استان همدان

۱. موزه تاریخ طبیعی همدان | Natural History Museum Hamadan

موزه تاریخ طبیعی همدان در انتهای خیابان چهارباغ و در دانشگاه بوعلی قرار دارد. مجموعه ای کمیاب از گونه های گیاهی و جانوری را به نحوی ماهرانه گرده آورده اند، که هر بیننده ای را مجذوب خود خواهد کرد. ساختمان موزه به سالن های متعددی تقسیم شده و در هر بخش نوع خاصی از جاذبه های طبیعی را به نمایش گذاشته اند.

سالن های موزه شامل : سنگواره ها و گونه های جانوری که تاکسی درمی شده اند، حشرات و خزندگان، زیباترین پروانه های دشت های پرگل ایران، آبزیان و دوزیستان، سنگ ها، فسیل ها و مرجان هایی که برخی حشرات و جانداران را در خود محصور نموده اند، می باشد.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا