راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری ایلام

خلاصه نوشته
  • راهنمای سفر به ایلام، که یکی از مهم ترین شهرستان های زیبا در غرب کشورمان است، به شما کمک می کند که نه تنها با جاذبه های گردشگری ایلام به خوبی آشنا شوید، بلکه یک شناخت کلی نسبت به فرهنگ مردمان کرد زبان پیدا نمایید.

لیست جاذبه های گردشگری ایلام

ایلام یکی از وسیع ترین استان های غربی ایران است که به عروس زاگرس شهرت دارد. وجود آبشار، رودخانه، کوه، دشت های حاصل خیز  و مناطق کوهستانی حفاظت شده موجب شده که ایلام به یکی از مهم ترین قطب های گردشگری غرب تبدیل گردد. این شهر باستانی دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و بهترین زمان سفر به ایلام فصل بهار می باشد. وجود جاذبه های طبیعی و اماکن گردشگری متعدد در شهر ایلام آن را به یکی از مقاصد مهم گردشگران داخلی و خارجی در چند سال اخیر تبدیل کرده است به طوری که سایت های گردشگری بسیاری نیز به معرفی آن پرداخته اند. مردم این شهر مسلمان و شیعه مذهب هستند و به زبان کردی و لهجه ایلامی صحبت می کنند. اگر می خواهید با بهترین جاذبه های گردشگری ایلام بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می کنیم که به بهترین سایت های گردشگری مراجعه نمایید و تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

بهترین جاذبه های گردشگری ایلام,بهترین سایت های گردشگری,جاذبه های ایلام,

10. تنگه رازیانه | Strait of Razianeh

در ایلام جاذبه های طبیعی متعددی وجود دارد که از زیباترین آن ها می توان به تنگه رازیانه اشاره نمود. تنگه رازیانه ایلام در دامنه ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته است و طبیعت بسیار زیبا و چشم نوازی دارد و محل مناسبی برای تفریح گردشگرانی می باشد که به این شهر سفر کرده اند. اگر می خواهید از تنگه رازیانه این جاذبه طبیعی ایلام بازدید نمایید باید از جاده این شهر به سمت دره شهر حرکت کنید و در این مسیر پس از عبور از روستای چنار باشی به تنگه رازیانه خواهید رسید. به عبارتی می توان گفت این تنگه حدود 45 کیلومتر از ایلام فاصله دارد. تنگه رازیانه علاوه بر این که یک جاذبه گردشگری محسوب می شود به دلیل وجود آثاری از ادوار مختلف در آن پژوهشگران علوم زمینی؛ زیست محیطی و هیدرو لوژی نیز به منظور کارهای تحقیقاتی و پژوهشی به بررسی آن می پردازند. نام این تنگه به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و هر ساله به ویژه در فصل تابستان پذیرای گردشگران بسیاری می باشد.

جاذبه های دیدنی ایلام,جاذبه های طبیعی ایلام,جاذبه های گردشگری ایلام,

9. طاق شیرین و فرهاد | Taq-e Shirin and Farhad

این بنای تاریخی یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایلام است که قدمت آن به زمان ساسانیان باز می گردد. طاق شیرین و فرهاد در ایلام طاقی سنگی و مربعی شکل است که به صورت یک اتاقک نیمه زیرزمینی به طول 320 و عرض 290 و ارتفاع 220 سانتی متر روبه جنوب شرقی و در دامنه کوه واقع شده است. در ساخت طاق از سنگ های تراش خورده استفاده شده و آن را به روش خشکه چین یا همان بدون استفاده از ملات ساخته اند و جذاب ترین قسمت آن پشت بام طاق است به جای حالت هلالی حالتی مسطح و تخت دارد. بومیان قدیمی این منطقه معتقد هستند که فرهاد برای استراحت شبانه شیرین این مکان را در طی یک نصفه روز ساخته است. طاق شیرین و فرهاد به دلیل ویژگی های منصر به فردی که دارد در لیست آثار ملی ایران قرار گرفته است. این اثر تاریخی در شهرستان ایوان، بخش رزنه، روستای چهل زرعی و تنگ کوشگ واقع شده است.

جاذبه گردشگری ایلام,بهترین جاذبه های گردشگری ایلام,بهترین سایت های گردشگری,

8. منطقه حفاظت شده کبیر کوه | Kabir Kouh Protected Area

کبیرکوه بزرگترین رشته کوه استان ایلام است که در مجموعه از کوه های بلند در قسمتی از رشته کوه زاگرس واقع شده است. کبیرکوه از سمت جنوب به دره رودخانه آب آفتاب و کنجان چم شهرستان مهران و از شمال به دره های رودخانه سیمره وکرخه و همچنین از جنوب و جنوب فربی به مرز ایران و عران منتهی می گردد. و از سرسبزترین و پر بارش ترین مناطق کوهستانی ایلام محسوب می شود. منطقه حفاظت شده کبیرکوه استان ایلام با وسعتی بالغ بر 1665 هکتار دارای انواع گونه های گیاهی و جانوری است که از جمله آن ها می توان به  بز، کل، خرس، قوچ، میش، پلنگ و آهو اشاره نمود. کبیر کوه با طولی 160 کیلومتری از شمال غربی تا جنوب شرقی ایلام کشیده شده است. در اطراف این منطقه حفاظت شده دو جاده ایلام – دره شهر و دره شهر-آبدانان واقع شده است و می تواند یکی از بهترین مناطق برای طبیعت گردان و علاقمندان به طبیعت باشد.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از زیباترین آبشارهای اروپا

جاذبه های ایلام,جاذبه های دیدنی ایلام,جاذبه های طبیعی ایلام,

7. کاخ فلاحتی | Falahahti Palace

کاخ فلاحتی در ایلام که زیبا ترین بناهای تاریخی ایلام محسوب می شود متعلق به دوران قاجاریه است. این کاخ در سال 1326 به دستور فردی به نام والی غلامرضا خان در خیابان عبدالرحمن حیدری ایلامی ساخته شد. امروزه این بنا یکی از جاذبه های گردشگری ایلام بوده و به عنوان بخشی در داخل محدوده ی اداره سازمان جهاد کشاورزی  ایلام قرار گرفته است و موزه کشاورزی این شهر می باشد. تزئینات فوق العاده زیبایی که بر روی سر در و ستون ها و نیز کاشی کاری ها و آجرکارهای ماهرانه ای که بر روی ساختمان این کاخ انجام شده موجب شده که ظاهر بسیار زیبایی داشته باشد و نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب کند. این موزه همه روزه پذیرای بازدیدکنندگان گرامی می باشد و بهترین زمان بازدید از آن می تواند همان ساعات اداری باشد.

جاذبه های گردشگری ایلام,جاذبه گردشگری ایلام,بهترین جاذبه های گردشگری ایلام,

6. نقش برجسته گل گل ملکشاهی | Shikaft-e Gulgul

از برترین جاذبه های تاریخی ایلام می توان به نقش برجسته گل گل ملکشاهی اشاره نمود که قدمتی دیرینه دارد و در واقع سنگ نوشته ای به زبان آشوری و خط میخی می باشد.این سنگ نوشته زیبا بر روی صخره ای در حوالی روستای گل گل ملکشاهی واقع شده است. بر روی کتیبه اطلاعاتی در رابطه با فتح ایلام و انقراض تمدن ایلام باستان  به دست آشوری ها حکاکی و نوشته شده است. نقش برجسته گل گل ملکشاهی دارای ابعاد 135 در 90 سانتی متر است. علاوه برخطوط افقی کنده کاری شده، پیکر پادشاه آشوری به صورت برجسته وجود دارد و موجب شده این نقش برجسته بسیار زیبا شود. نقش برجسته گل گل ملکشاهی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و برای بازدید از آن باید در استان ایلام به سمت 8 کیلومتری شهر ارکواز حرکت کرد و در این منطقه روی نمای دیوار شرقی یک تنگه کوچک نقش برجسته به چشم می خورد.

بهترین سایت های گردشگری,جاذبه های ایلام,جاذبه های دیدنی ایلام,

5. تفرجگاه تجریان |  Ilam Recreation Tajriyan

در ایلام مناطق خوش آب و هوا و تفریگاه های بسیاری وجود دارد که یکی از زیباترین آن ها تفرجگاه تجریان می باشد. این تفرجگاه که مملو از درختان زیبا و قدیمی می باشد در مسیر جاده چوار 20 کیلومتر پس از ایلام واقع شده است. تفرجگاه تجریان ایلام به سبب داشتن آب و هوایی بی نظیر به عنوان ییلاق منطقه مورد استفاده قرار می گیرد. وجود منطقه زیبا تنگ بهشت در نزدیکی تفرجگاه تجریان موجب شده که این منطقه طبیعتی زیبا و منحصر به فرد داشته باشد و نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب کند، به طوری که اکثر ایام سال پذیرای گردشگران و مسافران زیادی می باشد. اگر می خواهید از این منطقه ییلاقی دیدن نمایید در مسیر چوار باید به منطقه ای به نام  مورت و بولی بروید.

جاذبه های طبیعی ایلام,جاذبه های گردشگری ایلام,جاذبه گردشگری ایلام,

4. غار کناتاریکه | Konatarikeh Cave

این غار از معروف ترین غارهای و بهترین جاذبه های گردشگری ایلام است که بسیار وسیع می باشد و در ارتفاعات سیوان کوه ایلام واقع شده است. سیوان کوه در فاصله بسیار کمی از روستای پاکل  و در 35 کیلومتری  مسیر ایلام دره شهر قرار گرفته است، از این رو دسترسی به آن به راحتی امکان پذیر است. از اشیا و جاذبه های دیدنی موجود در غار می توان به پرده های سنگی و ستون ها و مجسمه های استالاکتیتی و استالاگمیتی اشاره نمود که بسیار زیبا و خیره کننده هستند. علاوه بر این داخل غار حوضچه آبی زیبایی به چشم می خورد که فضای غار را جذاب تر می کند. غار کنار تاریکه دارای 350 متر عمق می باشد و به دلیل هوای فوق العاده سردی که دارد شرایط زندگی هیچ موجود زنده ای در آن وجود ندارد.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به اراک

بهترین جاذبه های گردشگری ایلام,بهترین سایت های گردشگری,جاذبه های ایلام,

3. تالاب چکر | Chakar Wetland

تالاب زیبای چکر در منطقه بولی و در غرب شهرستان ایلام واقع شده است. این تالاب از جاذبه های طبیعی ایلام بوده و با وجود قرارگیری در منطقه گرمسیری همیشه دارای آب است و فقط میزان عمق آن با توجه به مقدار بارندگی در سال کاهش یا افزایش می یابد. تالاب چکر ایلام دارای مساحتی بالغ بر 3 هکتار و ارتفاع 600 متر می باشد و عمق آن به طور متوسط 2.5 متر است. منبع تامین کننده آب این تالار چندین چشمه جوشان و پر آب و همچنین نزولات جوی می باشد. طبیعت اطراف تالاب چکر به دلیل قرار گیری نیزارها بسیار زیبا و چشم نواز است به طوری که نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب نموده و دارای بازدید کنندگان بسیاری است. میانگین دمای این منطقه 24 درجه سانتی گراد می باشد.

جاذبه های دیدنی ایلام,جاذبه های طبیعی ایلام,جاذبه های گردشگری ایلام,

2. قلعه هزارانی | Hezarani Castle

قلعه هزارانی از دیگر بناهای تاریخی ایلام محسوب می شود که قدمتی دیرینه دارد و مورخان معتقد هستند که مربوط به زمان ساسانی ها می باشد. قلعه هزارانی ایلام در نزدیکی روستای هزارانی در مسیر جاده آبدانان به موموری بر روی یک تپه طبیعی واقع شده است که امروزه فقط بقایایی از قلعه باقی مانده است. در ساخت قلعه هزارانی از مصالحی مانند سنگ و گچ استفاده شده و قلعه به صورت دالان های مستطیل شکل و طویلی می باشد. متاسفانه امروزه بخش قابل توجهی از قلعه تخریب شده و به شکل مدفون شده و نیمه مدفون شده به چشم می خورد.

جاذبه گردشگری ایلام,بهترین جاذبه های گردشگری ایلام,بهترین سایت های گردشگری,

1. آبشار گچان | Cheshmeh Ye Gachan

این آبشار زیبا و خروشان در منطقه زیبا و تفریحی میان تنگ و در 15 کیلومتری شهر ایلام واقع شده است. وجود کوه های زیبا و عظیمی مانند قلارنگ، مانشت و گچان در کنار یکدیگر در این منطقه و عبور آبشار زیبای گچان در میان آن ها موجب شده که این منطقه طبیعت چشم نوازی داشته باشد. بسیاری از گردشگران و بومیان این منطقه از طبیعت اطراف آبشار گچان به عنوان یک مکان تفریحی استفاده می کنند. آبشار گچان در هر یک از فصول سال منظره ای بسیار زیبا دارد و موقعیت آن به گونه ای می باشد که دسترسی به آن به راحتی امکان پذیر است، از این رو علاوه بر بهار و تابستان که طبیعت فوق العاده ای دارد در پاییز و زمستان نیز گردشگران بسیاری به بازدید از آن می روند.

در ایلام به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی که دارد جاذبه های طبیعی و تفریحگاه های بسیاری وجود دارد که بازدید از آن ها به ویژه در فصل بهار می تواند بسیار لذت بخش و هیجان انگیز باشد.

حتما سری مقالات راهنمای سفر به ایران را در بست فارسی دنبال کنید تا ایرانمان را بیشتر بشناسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا