راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری نیشابور + عکس

افزایش بازدید در گوگل

لیست جاذبه های گردشگری نیشابور

یکی از قدیمی ترین و با اصالت ترین شهرهای ایران نیشابور شهر فیروزه، می باشد که جزو دومین شهر بزرگ استان خراسان رضوی به شمار می رود که بزرگان بسیاری در آنجا پرورش یافته اند. شهر نیشابور در شمال شرقی ایران و در دامنه های بینالود واقع شده است. نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد و در ۷۷۰ کیلومتری شرق تهران قرار دارد و توسط جاده های محلی با شهرهایی نظیر قوچان، فیروزه، تربت حیدریه، کاشمر، کدکن و عشق آباد ارتباط دارد.

شهر نیشابور از مهم ترین مراکز گردشگری، صنعتی و تاریخی برای منطقه و کشور به حساب می آید. در دوران پادشاهی خوارزم شاهیان شهر نیشابور به عنوان پایتخت فرهنگی برگزیده و در دوران صفوی مورد توجه واقع شد. در سده یازدهم نیشابور دارای ۱۲۵ میلیون هزار نفر جمعیت جزو هشت شهر بزرگ دنیا بود. آغاز نیشابور از دوره ساسانیان می باشد و به دستور شاپور یکم در دهه های سده سوم میلادی بنیان گذاری شده است. در دوره زرین اسلامی حوزه علمی نیشابور از بزرگ ترین مرکز ها و مهد شماری از شاعران، صوفیان و دانشمندان و بزرگان محسوب می شده و نیشابور را در دوره سلجوقیان جزو بزرگ ترین فرهنگ و تمدن اسلامی می دانند.

اگر که قصد دارید به این شهر زیبا سفر کنید جهت آشنایی بیشتر از جاذبه های گردشگری این شهر می توانید به برترین سایت های گردشگری مراجعه و از مطالب آنان بهره کافی را ببرید. Bestfarsi در این مقاله قصد دارید ۱۰ مورد از بهترین جاذبه های گردشگری نیشابور را به شما معرفی کنید. تا پایان همراه ما باشید.

جاذبه نیشابور,جاذبه های گردشگری نیشابور,جاذبه های تفریحی نیشابور

۱۰. آرامگاه کمال الملک | Tomb Of Kamal Ol molk

یکی از جاذبه های گردشگری نیشابور آرامگاه کمال الملک است که جزو بزرگ ترین نقاشان ایران به شمار می رود. این آرامگاه در کنار دیگر جاذبه های مشهور واقع شده که باعث دسترسی آسان گردشگران می شود.

پس از بازدید آرامگاه خیام و عطار با کمی پیاده روی به آرامگاه کمال الملک خواهید رسید. بنای این آرامگاه در نگاه اول به آرامگاه عطار شباهت دارد که این بنا به وسیله معماری هنرمند به نام هوشنگ سیحون مورد طراحی قرار گرفته و حدود ۲ سال ساخت آن به طول انجامیده است.

جاذبه های دیدنی نیشابور,جاذبه های شهر نیشابور,جاذبه های گردشگری طبیعی نیشابور

۹. آرامگاه عطار | Attar Neyshaburi Tomb

در کنار آرامگاه عطار، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری نیشابور یعنی آرامگاه کمال الملک واقع شده و محوطه ی آن را پارکی بسیار زیبا پوشش می دهد. عطار نیشابوری در قرن هفتم هجری قمری و به عنوان یکی از شاعران و عرفا نیشابوری است.

کتاب هایی نظیر تذکره الاولیای و منطق طیرمتعلق به او بوده که جزو شاهکار های ادبیات فارسی به شمار می روند. ئر منطقه قدیمی به نام شادیاخ این آرامگاه واقع شده که متعلق به عصرتیموریان است. یکی از جاذبه های نیشابور که که احساسی خاص و عرفانی برای گردشگران به ارمغان می آورد آرامگاه عطار است.

جاذبه های گردشگری نیشابور,جاذبه گردشگری نیشابور,جاذبه نیشابور

۸. بازار سرپوش | Sarpoush Bazaar

از دیگر جاذبه های شهر نیشابور که بسیار قدیمی است بازار سرپوش است که به دلیل سرپوشیده بودنش به این نام شهرت گرفته و هم چنان به رونق خود ادامه می دهد. این بازار به جا مانده از دوره پهلوی بوده که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و قدمت آن حدود ۵۵۰ سال می باشد. طول این بازار ۱ کیلومتر است. در های ورودی آن چوبی بوده که با طرح های گوناگونی نظیر مشبک و گره سازی در این بازار توجه همه را به خود جلب می کند.

بازاری بسیار جذاب در قسمت انتهایی آن به نام بازار محلوج فروش ها واقع شده است. محلوج نام قدیمی پنبه بوده و هنگامی که جاده ابریشم رواج داشت پنبه فروشان در این بازار فعالیت داشتند. از دیگر بناهای این بازار شامل یک تکیه و یک آب انبار و چندین مسجد می باشد و در حجره های آن مشاغل بومی و سنتی مانند رویگری، مسگری، فرش فروشی ، آهنگری، رنگرزی و پارچه فروشی وجود دارد.

جاذبه نیشابور,جاذبه های گردشگری نیشابور,جاذبه های تفریحی نیشابور

۷. دهکده چوبین | Neyshabur Wooden Village

در حقیقت در ابتدا این مکان زمینی شخصی بوده که از فردی به نام مهندس مجتهدی بوده که پس از چندین سال دوری به روستای آب و اجدادی اش وارد شده و شروع به ساختن این دهکده چوبی نمود. او در ابتدا شروع به کاشت بسیاری از درختان میوه کرد و سپس با استفاده از چوب درختان همان باغ خانه هایی با جنس چوب در ملک خود ساخت که از اولین مسجد چوبی های ایران به شمار می رود. مهندسی بسیار منحصر به فردی در ایجاد مناره های آن به کار رفته تا لرزش مناره ها و نیروهای گرانشی به خاطر وزش باد مهار کند و همینطور در داخل مسجد تهویه هوا به خوبی انجام می شود.

خانه های چوبی که در این دهکده وجود دارد شامل انواع مخلتلفی نظیر یک کتابخانه به صورت دو طبقه، نانوایی، رستوران، غرفه و همینطور دو فروشگاه چوب مانند که در آن صانیع دستی نیشابور به فروش می رسد. در این دهکده اصطبل اسب ساخته شده که در آن دو اسب نگهداری می شوند. این دهکده زیبا شما را به یاد کلبه ها و خانه های کوچک چوبی شهر های کانادا می اندازد و باعث شگفتی شما از این معماری بی نظیر می شود.

جاذبه نیشابور,جاذبه های گردشگری نیشابور,جاذبه های تفریحی نیشابور

۶. باغ و عمارت امین اسلامی | Amin Islamic House

پس از دیدن این عمارت و نمای ورودی باغ به خوبی متوجه خواهید شد که این بنای معاصر متعلق به دوره پهلوی است. این عمارت و جاذبه گردشگری نیشابور در روبروی باغ ملی و در خیابان امام قرار گرفته است. این خانه در عصر پهلوی دوم برای یکی از خان های این شهر با نام ابوالحسن امین اسلامی ایجاد شده است.

در کنار این عمارت باغ بسیار بزرگ و زیبایی قرار گرفته است که حتی از بیرون باغ هم می توانید نمای این عمارت را ببینید. داستان بسیار جالبی که نقل می شود این است که جنازه صاحب بنا به مدت ۳ روز پس از مرگ در عمارت باقی مانده بود که هیچ کس مطلع نشده تا اینکه مردم پس از ۳ روز از مرگ صاحب خانه متوجه می شوند.

جاذبه نیشابور,جاذبه های گردشگری نیشابور,جاذبه های تفریحی نیشابور

۵. آرامگاه خیام نیشابوری | Tomb of Khayyam

از دیگر جاذبه های شاخص و دیدنی نیشابور، می توانیم به آرامگاه خیام اشاره کنیم. این مقبره در یک باغ بزرگ قرار دارد. در مورد این باغ، در کتاب های تاریخی زیادی یاد شده تا جایی که نظامی هم در یکی از شعرهای خود می گوید ” شروع هر بهار در این باغ گل افشانی به پا می شود”. مجموعه آرامگاه خیام متشکل از یک کتابخانه بزرگ، موزه و مهمان خانه می باشد. همانطور که می دانید خیام نیشابوری یکی از دانشمندان برجسته ایرانی است، برای یادبود او این بنا را در سال ۱۳۴۱ ساختند. معماری این سازه به دستان مهندس هوشنگ سیحون صورت گرفت. هنگامی که وارد باغ می شوید در همان ابتدای ورودی یک تندیس از خیام نیشابوری به عنوان یادبود در همان نصب شده است.

باغ خیام حدود ۲۰ هزار متر مربع می باشد و ارتفاعی هم که برای بنای یادبود ساخته اند، حدود ۲۲ متر است. دور تا دور این بنا را درختان سر سبز و سر به فلک کشیده کاج پوشش داده و چشم اندازی بی نظیر پدید آورده است.جالب است بدانید که طراحی بنای یادبود خیام بر اساس اصول اولیه ریاضی و مثلثات صورت گرفته و به دلیل معماری منحصر به فردش در سال ۱۳۵۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاذبه نیشابور,جاذبه های گردشگری نیشابور,جاذبه های تفریحی نیشابور

۴. دره هفت غار | Valley Of The Seven Caves

یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی نیشابور هفت غار می باشد. اگر که به کوه پیمایی و پیاده رویی علاقه مند هستید توصیه میکنیم که به دیدن هفت غار بروید. جهت رسیدن ب هفت غار ابتدا باید به باغرود بروید.

متاسفانه تنها سه غار از آن به جا مانده است و چهار غار دیگر به خاطر ریزش زلزله مسدود شده است. با پیمودن مسیر دو ساعته ای در قسمت بالایی غار به چشمه ای بسیار زیبا جهت استراحت خواهید رسید.

جاذبه نیشابور,جاذبه های گردشگری نیشابور,جاذبه های تفریحی نیشابور

۳. مسجد جامع نیشابور | Neyshabur Central Mosque

مسجد جامع نیشابور با آجرکاری های بسیار زیبای عصر تیمیوریان، از دیگر جاذبه های این شهر می باشد که افرادی را که به معماری علاقه مند هستند به سوی خود جلب می کند. این مسجد جامع از جمله مسجد های چهار ایوانی کشور بوده که دارای سه ورودی است.

نکته جالب درباره این مسجد نبود گنبد و مناره در آن است. دو سنگ نوشته بسیار زیبا دراین مسجد قرار دارد و کتیبه ای که در ورودی آن واقع شده است متعلق به زمان تیموریان است. این مسجد جامع هم جزو ثبت شده های آثار ملی ایران می باشد.

جاذبه نیشابور,جاذبه های گردشگری نیشابور,جاذبه های تفریحی نیشابور

۲. باغرود | Baghrood

در ۱۲ کیلومتری بخش شمالی نیشابور منطقه ای سرسبز و باطراوت به نام باغرود در این دره واقع شده است. رود خانه ای در این دره جریان دارد که برای این منطقه محبوبیت بسیاری را به وجود آورده است و آن را به منطقه ای خوش آب و هوا و ییلاقی تبدیل کرده است.

درختان میوه بسیاری به برکت رودخانه در این منطقه وجود دارد که چشم انداز های زیبایی را به ارمغان آورده است. امکانات تفریحی بسیاری در این منطقه نظیر شنا و قایق سواری برای گردشگران وجود دارد تا این مکان را به یکی از بهترین جاذبه های گردشگری نیشابور تبدیل کند.

جاذبه نیشابور,جاذبه های گردشگری نیشابور,جاذبه های تفریحی نیشابور

۱. باغ قدمگاه | Ghadamgah

در ۲۴ کیلومتری نیشابور مقداری از جاده نیشابور آن طرف تر در دامنه های جنوبی کوه بینالود، مکانی مقدس به نام قدمگاه وجود دارد. در این مکان سنگی سیاه دیده می شود که روی آن دو رد پا وجود دارد که این ردپاها را متعلق به امام رضا می دانند به همین خاطر زوار بسیاری برای دیدن این سنگ به آنجا می روند. باغ قدمگاه نیشابور ساخته شده در دوره صفوی است.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا