راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری قزوین با عکس

افزایش بازدید در گوگل

لیست جاذبه های گردشگری قزوین

در گوش گوشه ایران هزاران مکان گردشگری وجود دارد که شاید حتی یک بار هم نام شان به گوش تان نرسیده باشد. در این بخش به استان تاریخی قزوین در مرکز کشور سری خواهیم زد. منطقه ای که در عصر شاهنشاهی ساسانیان بنا شد و در دوره حکومت صفویان بیش تر از ۵۰ سال عنوان پایتخت را بر دوش می کشید.

همین زمان طولانی و توجهات خاصه ای که متوجه پایتخت بود، موجب شد تا هم اکنون صد ها جاذبه بی بدیل و بی نظیر در آن جا ببینیم. علاوه بر این موارد، باید ذکر کرد که در گذشته جاده معروف ابریشم نیز از همین شهر می گذشت.

شاه راهی که آن جا را به قطب بازرگانی، داد و ستد و معاملات تجار بدل کرد بود. با این وجود قابل حدس است که امروزه چندین کاروان سرای با شکوه و تیمچه هایی اصیل و زیبا را در دیار بزرگانی چون عارف قزوینی و میر عماد قزوینی مشاهده کنیم. در ادامه به قطب خوشنویسی ایران سفر کرده و ده مورد از جذاب ترین نقاط دیدنی آن را به شما معرفی می کنیم.

برای توضیحات بیش تر درباره هر یک می توانید به معتبرترین سایت های گردشگری مراجعه بفرمایید. اگر نمی دانید طی مسافرت به این شهر باید چگونه لیستی از اماکن توریستی تهیه کنید و یا از بهترین زمان سفر به قزوین اطلاع ندارید، مطلب پیش رو برای تان خواندنی و مفید واقع خواهد شد.

بهترین جاذبه های گردشگری قزوین,جاذبه های دیدنی قزوین,جاذبه های طبیعی قزوین

۱۰. پارک جنگلی باراجین | Barajin Forest Park

پارک جنگی سرسبز و خوش آب و هوای باراجین با مساحت فوق العاده ۱۵۰۰ متر یکی از جاذبه های طبیعی قزوین است. پیشنهادی عالی برای یک پیاده روی لذت بخش یا پیک نیکی مفرح و جذاب برای عصر ها که قطعا از آن لذت خواهید برد.

اگر کل روز تان را در بازدید از آثار تاریخی، توریستی یا گردش در بازار ها و مراکز خرید سپری کرده اید؛ این مکان انتخابی عالی برای به پایان رساندن روز به نظر می رسد.

در محوطه زیبای پارک قدم بزنید، به پیست دوچرخه سواری بروید و از تماشای آب نماها لذت ببرید. شهر بازی، سینما تابستانه، دهکده طبیعت، پیست موتور سواری و بخش رباتیک از دیگر قسمت های جالب توجه این بوستان هستند.

بهترین فضای سبزی که می توان در شهر  قزوین به سراغ آن رفت همین مورد است که از انتخابش خشنود خواهید بود.

جاذبه های قزوین,جاذبه های گردشگری شهر قزوین,جاذبه های گردشگری قزوین الموت

۹. امام زاده حسین | Imamzadeh Hossein Shrine

امام زاده حسین یا شاهزاده حسین، مقبره و زیارتگاهی منسوب به فرزند امام رضا (ع) است که در راه رسیدن به مشهد جان خود را از دست داد. ایشان در آن هنگام تنها دو سال داشتند.

مقبره شاهزاده حسین یکی از جاذبه های گردشگری شهر قزوین است که در دوره صفویان به شکل امروزی اش درآمد. تزئینات با شکوه و کاشی کاری های اصیل و ظریف از شاخصه های اصلی این محیط به حساب می آیند.

مردم شهر ارادت و احترام خاص و زیادی برای این محل قائل هستند. به جز اهمیت مذهبی وارد بر آن، سبک معماری خیره کننده و جزئیات مثال زدنی ظاهر بیرونی و فضای داخلی بسیار، برای توریست ها جلب توجه کننده خواهد بود.

این محل به طور دقیق تر در خند قبار، خیابان جمهوری اسلامی واقع شده است؛ در سفر به شهر تاریخی قزوین بازدید از آن را به هیچ عنوان از قلم نیندازید.

جاذبه های گردشگری قزوین با عکس,بهترین جاذبه های گردشگری قزوین,جاذبه های دیدنی قزوین

۸. سردر کاخ عالی قاپو | Ali Qapu

احتمالا با شنیدن نام عالی قاپو اولین چیزی که به ذهن تان خطور می کند، شهر اصفهان است. با این حال باید بدانید حکومت صفویه نیز از دورانی که قزوین را به عنوان پایتخت انتخاب کرده بود، کاخی به همین نام در آن جا به یادگار گذاشت.

متاسفانه در حال حاضر تنها سردر آن بنا باقی مانده که در خیابان مشهور سپه می توانید به دیدن آن بروید. اثری که بیش از ۵۰۰ سال عمر دارد و یکی از پر آوازه ترین و بهترین جاذبه های گردشگری قزوین محسوب می شود.

بهترین جاذبه های گردشگری قزوین,جاذبه های دیدنی قزوین,جاذبه های طبیعی قزوین

۷. حمام قجر، موزه مردم شناسی | Hammam Qajar

تاریخچه ساخت حمام های عمومی در ایران به سال های خیلی دور باز می گردد. در بسیاری از شهر ها می تون رد و نشانی از آن ها پیدا کرد. قابل انکار نیست که ساخت و استفاده از این بنا ها نمودی از فرهنگ گذشتگان و نیاکان ماست.

در فاصله ای کم از بازار قزوین در خیابان عبید زاکانی یکی از تماشایی ترین این حمام ها که از جاذبه های دیدنی قزوین محسوب می شود واقع شده که می تواند بخشی فراموش نشدنی از سفر تان را رقم بزند.

این مکان را که با سبک معماری قاجاری ساخته اند، علاوه بر کاربری به خصوص خود، یک موزه مردم شناسی نیز هست. راهی عالی برای آشنایی با پوشش و شیوه زندگی اهالی این شهر کهن سال و شناخت بیشتر آن ها که به طور حتم بسیار دوست داشتنی خواهد بود.

بهترین جاذبه های گردشگری قزوین,جاذبه های دیدنی قزوین,جاذبه های طبیعی قزوین

۶. کلیسای کانتور | Cantor Church

کلیسای کانتور در قزوین یکی از کوچک ترین عبادتگاه های ایران است اما این خصیصه نه تنها از اهمیت آن کم نکرده بلکه در شهرت هرچه بیشتر آن نیز نقش داشته است.

در قزوین تعداد زیادی مسیحی و ارامنه زندگی می کنند و کلیسا های زیادی هم دارند. با این وجود اعتبار و آوازه هریپیسیمه و کانتور بیش از همه آن ها می باشد. نیروهای روس در جریان وقوع جنگ جهانی این سازه را ایجاد کردند و هنوز هم قبور چندی از روس ها در محوطه فضا قابل مشاهده است.

بهترین جاذبه های گردشگری قزوین,جاذبه های دیدنی قزوین,جاذبه های طبیعی قزوین

۵. بازار بزرگ قزوین | Qazvin Bazaar

بازار قزوین به نوعی نماینده ای اصیل و با هیبت از معماری گذشته شهر به شمار می آید و یکی دیگر از بهترین جاذبه های گردشگری قزوین می باشد. فضایی آجری و منظم که ظاهر یکدست اغلب راسته ها و دکان ها حتما شوکه تان می کند.

این مرکز داد و ستد در عصر صفویه بنا شد اما گسترش و پیشرفت آن به دوره قاجار مربوط می شود. با توجه به همین مسئله المان هایی از هر دو سبک در آن جا به چشم می خورد.

سرای سعد السلطنه، که بخش بزرگی از فضا را به خود اختصاص داده، بازمانده ای از عصر ناصری ست. این سرای دیدنی ترین قسمت بازار هم هست و شمار زیادی ازگردشگران برای دیدن آن به سمت خیابان امام خمینی می آیند.

بهترین جاذبه های گردشگری قزوین,جاذبه های دیدنی قزوین,جاذبه های طبیعی قزوین

۴. مسجد جامع قزوین | Ancient Jameh Mosque of Qazvin

این محیط در ابتدا، آتشکده ای بود که مردم دوره ساسانی در آن جا به عبادت می پرداختند. بعد ها و با به پایتختی برگزیده شدن شهر توسط امرای صفوی جو مساعدی پیش آمد تا بلاخره به دستور هارون الرشید، خلیفه مسلمین فضا را به مسجد تبدیل کنند.

هم اکنون این جاذبه قزوین یکی از مهمترین ابنیه مذبی سراسر کشور به شمار می رود که با صحن مرمرین، مناره های مرتفع و گنبد فیروزه ای و بزرگش توجه همگان را جلب می کند.

ورای جنبه مقدس فضا، اگر می خواهید اثری درخشان از شیوه معماری و ساخت و ساز خیره کننده اعصار پیشین، قاجاریه، صفویه و سلجوقی ببینید، این پیشنهاد عالی را فراموش نکنید.

بهترین جاذبه های گردشگری قزوین,جاذبه های دیدنی قزوین,جاذبه های طبیعی قزوین

۳. کاخ چهلستون | Chehel Sotun Palace

نام چهلستون را نیز بیش تر به واسطه شهر اصفهان شنیده ایم اما در قزوین هم کاخی دیدنی با همین عنوان یکی از جاذبه های تاریخی قزوین بشمار می رود. سازه ای هشت گوشه که در مساحتی بالغ بر ۵۰۰ متر مربع دیده می شود.

در این فضا که اطرافش با انواع گل ها و درختان تزئین کرده اند موزه ای نیز قرار دارد. همان طور که پیش تر اشاره شد، این شهر پایتخت خوشنویسی ایران محسوب می شود و آثار بی نظیری در این حوضه در اختیار دارد.

در کاخ چهلستون قزوین مجموعه ای از همین آثار در کنار نگار گری هایی متعلق به دوره افشاریه و قاجاریه جمع آوری شده است. محوطه نام برده از مهم ترین نقاط شهر یه حساب می آید که در اکثر اوقات مملو از توریست هاست.

بهترین جاذبه های گردشگری قزوین,جاذبه های دیدنی قزوین,جاذبه های طبیعی قزوین

۲. حسینیه امینی ها | Aminiha Hosseiniyeh

خانه تاریخی خاندان امینی ها توسط یکی رجال خیر و ثروتمند قزوین به نام، حاج آقا محمدرضا امینی ها، به تاریخ ۱۲۷۵ شمسی ساخته شد. هر ساله مجالس عزاداری محرم و امام حسین (ع) در این مکان صورت می گرفت و رفته رفته لقب حسینیه به آن اطلاق گردید.

آینه کاری های رنگی و بی مانند این محل در کنار وسعت دل بازی که دارد گردشگران مشتاق را به بازدید از آن مجاب می کند. فضای داخلی و طراحی جزئیات باور نکردنی در کنار رنگ های به کار رفته درون فضا به هرچه بیش تر زیبا به نظر رسیدن حسینیه امینی ها در قزوین منجر شده است.

چهل چراغ های با شکوه، شیشه کاری های ظریف و به طور کلی فاکتور های تزئینی عمارت به روشنی یادآور دوره قاجار هستند.

بهترین جاذبه های گردشگری قزوین,جاذبه های دیدنی قزوین,جاذبه های طبیعی قزوین

۱. قلعه الموت | Alamut Castle

قلعه الموت را باید مشهور ترین و سر شناس ترین اثر تاریخی و بهترین جاذبه گردشگری قزوین دانست. دژ مستحکم حسن صباح در شمال روستای گازر خان، با ۲۰ هزار متر مربع وسعت یکی از امن ترین نقاط ایران از لحاظ دسترسی به شمار می رفت.

تاریخ ساخت قلعه الموت قزوین به دوره پیش از حکومت ماد ها تعلق دارد اما بعد ها حس صباح آن را تصرف کرد. بخش زیادی از این سازه سنگی در طول سال ها تخریب شده، اما باز هم به روشنی می توان دریافت چه معماری بی نظیری را در اختیار داشته است.

در سال ۶۵۴ قمری هلاکو خان مغول دژ نظامی الموت را به آتش کشید و باعث شد تا قسمت های عظیم تری از آن دچار آسیب های جدی بشود. در عصر قاجار نیز بنا بر شایعاتی مبنی بر وجود گنج در زیر محوطه، حفاری های زیادی در اطراف آن اتفاق افتاد که این مورد هم صدمات زیادی را ایجاد کرد. سفر به دیار کهن قزوین بدون دیدن کردن از قلعه با هیبت الموت ناقص خواهد بود.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا