راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری ساری

خلاصه نوشته
  • مازندان یکی از زیباترین استان های شمالی ایران است که بدون شک با یادآوری نامش، به یاد سرسبزی و دریاهای بی کرانش خواهیم افتاد. یکی از شهرهای گردشگر پذیر این استان، شهر ساری است که از لحاظ گردشگری بسیار غنی می باشد و سالانه مردم بسیاری از سراسر نقاط کشور برای دیدن جاذبه های گردشگری ساری به آن سفر می کنند

لیست جاذبه های گردشگری ساری

مازندران را به عنوان یکی از استان های بزرگ ایران می شناسیم که در بین جنگل های سرسبز و دریای خزر واقع شده است. از شهرهای دیدنی این استان ساری می باشد که بدون شک دارای جاذبه های بی نظیری است و برای مسافرت به شهرهای شمالی بهترین گزینه می باشد. این شهر یکی از شهرهای قدیمی ایران محسوب می شود که با 2 میلیون مسافر در تابستان سال 1396 به عنوان پر گردشگرترین شهر کشور شناخته شد. طبق آمار سرشماری که انجام گرفته است جمعیت این شهر بالغ بر 504298 نفر می باشد. از نظر جغرافیایی می توان گفت این شهر در کوهپایه های رشته کوه البرز واقع گردیده و دو بخش کوهستانی و دشت را دارا می باشد و در فاصله 150 کیلومتری از تهران قرار دارد که گزینه مناسبی برای سفر به خارج از تهران است.

از سمت تهران به ساری می توان از دو جاده راهی شد یکی فیروزکوه و دیگری هراز همچنین راه آهن شمال هم در مسیر مسافرت به ساری قرار دارد. اگر قصد سفر از طریق هواپیما را دارید لازم است که بگوییم این شهر یک فرودگاه بین المللی به اسم دشت ناز دارد و همین طور از طریق اتوبوس هم می توانید به این شهر خوش آب و هوا بروید. در این مقاله سعی داریم تا بهترین جاذبه های گردشگری ساری را به شما معرفی کنیم.

بهترین جاذبه های گردشگری ساری,جاذبه هاي گردشگري ساري,جاذبه های توریستی ساری,

10. عمارت فاضلی | Fazeli Building

عمارت فاضلی شهر ساری از جمله جاذبه های گردشگری ساری است که از لحاظ تاریخی و فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، این جاذبه تاریخی گردشگری در منطقه فرهنگی-تاریخی آب انبار نو واقع شده که قدمت آن به دوره قاجاریه و اوایل حکومت پهلوی بر می گردد. اسم این عمارت را از صاحبان آن برگرفته اند که می توان گفت متلعق به خاندان فاضلی می باشد. عمارت فاضلی از سه طبقه تشکیل شده است که شامل دو سرای مسکونی و یک زیرزمین می باشد. در دوران حکومت پهلوی به عمارت فاضلی دو طبقه غربی و شرقی را اضافه نموده اند که نمای آن آجری می باشد. همچنین بام سفالی این عمارت از ویژگی های مهم آن محسوب می شود. علاوه بر ویژگی هایی که بر شمردیم قسمت های مختلفی از عمارت به نحوه آجرکاری تزئین کرده اند که آن را بنایی دیدنی کرده است. معماری بی نظیر این ساختمان، قدمت آن و اهمیت فرهنگی آن باعث شده که سالالنه گردشگران زیادی برای دیدن این عمارت راهی ساری شوند.

جاذبه های طبیعی ساری,جاذبه های گردشگری ساری,جاذبه های گردشگری ساری و حومه,

9. خانه کلبادی | Kolbadi Historical House

خانه کلبادی از بی نظیرترین جاذبه های گردشگری شهر ساری محسوب می شود که قدمت آن به زمان حکومت پهلوی باز می گردد و در منطقه آب انبار نو واقع شده است. خانه کلبادی به دلیل قدمت و محل قرار گیری از نظر تاریخی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. هنگام ساخت این بنا از مصالحی مثل چوب، آجر و سفال استفاده شده که حوض کوچکی را در حیاط این خانه زیبا قرار داده اند که نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند و به عنوان یکی از دلباز ترین بناهای ساری شناخته می شود. خانه کلبادی ساری به دو بخش بیرونی و اندرونی تقسیم می شود که انواع هنرهای تزئینی مربوط به دوران قاجاریه در آن به کار رفته است و به زیبایی دیدنی آن جلوه بسیاری بخشیده همچنین استفاده از شیشه های رنگی و گچ بری های تزئینی از دیگر زیبایی های خانه کلبادی می باشد. از سال 1388 این بنا با توجه به تصمیم میراث فرهنگی به موزه مردم شناسی و باستان شناسی تغییر یافت.

جاذبه های گردشگری شهر ساری,بهترین جاذبه های گردشگری ساری,جاذبه هاي گردشگري ساري,

8. پناهگاه حیات وحش میان کاله | Miankaleh Wildlife Sanctuary and Wetland

پناهگاه حیات وحش میان کاله که در 12 کیلومتری از بهشهر واقع شده است یکی از تماشایی ترین جاذبه های طبیعی ساری در فصل بهار می باشد. مساحت این پناهگاه حدود 66 هکتار است که به آن شبه جزیره میان کاله گفته می شود. این پناهگاه بدون شک یکی از مهم ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری شهر ساری می باشد. ساحل این پناهگاه محل مناسبی برای زیست انواع ماهیان دریای خزر است، همچنین می توان گفت تالاب این حیات وحش جای امنی برای زیستن این ماهیان می باشد. از مهم ترین ماهی های که در این پناهگاه وجود دارد ماهی خاویار می باشد. علاوه بر زیست ماهی ها این پناهگاه با پرندگان مهاجر شناخته می شود. بودن پرنده های مهاجر در پناهگاه حیان وحش میان کاله یکی از دلایل مهم بودن این منطقه می باشد. با توجه به ویژگی هایی که گفته شد این پناهگاه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در ساری می باشد که سالانه مسافران زیادی را پذیرا می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
تجربه جدیدی از سفرهای نوروزی

جاذبه های توریستی ساری,جاذبه های طبیعی ساری,جاذبه های گردشگری ساری,

7. پناهگاه حیات وحش دشت ناز | Wildlife Sanctuary Dasht Naz

پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری در 29 کیلومتری از شمال این شهر واقع گردیده و به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ساری شناخته می شود. مساحت این پناهگاه حدود 56 هکتار می باشد که محلی برای زیست گوزن زرد رنگ ایرانی می باشد و علت معروفیتش وجود همین گوزن ها است، گوزن های زرد ایرانی از گونه های نادر و کمیاب گوزن ها هستند. متنوع بودن گونه های حیوانات در این دشت از ویژگی های بارز پناهگاه دشت ناز می باشد. از حیواناتی که در این محل زندگی می کنند می توان گوزن زرد ایرانی، مرال، قرقاول، شوکا و گربه جنگی نام برد. نام دیگر مرال گوزن قرمز یا گاو کوهی می باشد، همچنین می توان گفت گونه های گیاهی متنوعی در این پناهگاه وجود دارد به طوری که می توان 447 گونه گیاهی مختلف را در آن دید. اطراف این حیات وحش را به دلیل امنیت جانوران و گیاهان حصار کشی کرده اند و برای بازدید از آن با مجوز از سازمان محیط زیست کشور در فصل های مختلف سال می توانید راهی می شوید.

جاذبه های گردشگری ساری و حومه,جاذبه های گردشگری شهر ساری,بهترین جاذبه های گردشگری ساری,

6. چشمه های باداب سورت | Badab Soort

چشمه های باداب سورت از بهترین جاذبه های گردشگری ساری است که دارای چشم اندازی بی نظیر می باشد. این چشمه ها در بین روستاهای اروست و مال خواست واقع شده اند. چشمه های موجود در واقع از دو چشمه مجزا تشکیل شده اند که از لحاظ بو، مزه، رنگ و میزان آب باهم دیگر متفاوت هستند. یکی از این دو چشمه بسیار پر آب می باشد و آب آن شور است؛ همچنین عمق آن مورد توجه زیادی قرار می گیرد و از لحاظ درمانی بسیار معروف می باشد. مزه آب یکی دیگر از چشمه ها بر خلاف شور بودن آن یکی بسیار ترش است و رنگ آن نارنجی می باشد و از ویژگی های در خور توجه این چشمه بودن رسوبات آهن در اطراف آن است. در جریان بودن آب های رسوبی در طی سالیان باعث شده که طبقاتی با حوضچه های نارنجی و قرمز رنگ پدیدار شوند. علاوه بر نکات گفته شده نمی توان مناظر کوهستانی اطراف این چشمه ها را نادیده گرفت. تمامی موارد گفته شده باعث شده که سازمان میراث فرهنگی بعد از قلعه دماوند این چشمه را به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران معرفی کند.

جاذبه هاي گردشگري ساري,جاذبه های توریستی ساری,جاذبه های طبیعی ساری,

5. مسجد جامع شاه عباسی | Shah Abbasi Mosque

مسجد جامع شاه عباسی از جاذبه های توریستی ساری است که در 25 کیلومتری از این شهر قرار گرفته است. قدمت این مسجد به دوران حکومت صفویان یعنی سال 1025 هجری بر می گردد به همین دلیل است که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. معماری بی نظیر مسجد جامع شاه عباسی از دیگر ویژگی های در خور توجه می باشد که می توان گفت یکی از زیباترین بناهای به جا مانده از صفویان همین مسجد می باشد. این مسجد در منطقه تاریخی فرح آباد واقع شده که از پل، مسجد و کاخ جهان نما تشکیل می شود. شاه عباس قسمتی از دوران حکومت خود را در این مسجد به سر برد، با توجه به سه بنایی که گفته شد تنها مسجد آن باقی مانده است. در ورودی بزرگ آن و چهار ایوان بی نظیر از بارز ترین ویژگی های مسجد جامع شاه عباسی می باشد. با توجه به اهمیت تاریخی و مذهبی این مسجد هر ساله گردشگران و مسافران زیادی را به خود جذب می کند.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به گرجستان

جاذبه های گردشگری ساری,جاذبه های گردشگری ساری و حومه,جاذبه های گردشگری شهر ساری,

4. پارک ملی ساری | Melal Park

پارک ملی ساری یکی دیگر از مهم ترین جاذبه های تفریحی و دیدنی این شهر محسوب می شود. مساحت زیاد این پارک از مشخصه های آن می باشد. پارک ملل در حاشیه رود تجن و در مرکز ساری واقع شده که موقعیت دسترسی به آن برای مسافران بسیار راحت است. وجود جزیره مصنوعی و فضای سبز از ویژگی های مهم آن می باشد. علاوه بر این ویژگی هایی که ذکر شد امکاناتی دیگر برای توریست ها در نظر گرفته شده که شامل پل کابلی معلق، جت اسکی، وسایل ورزشی و … می شود، به همین دلیل است که این پارک به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل شده و همچنین وجود مسافران در این پارک هنگام شب برای استراحت و تفریح باعث شده که پارک ملل به یکی از جاهای شناخته شده در ساری مبدل شود. علاوه بر داشتن امکانات تفریحی برای آسایش و راحتی مسافران امکانات رفاهی زیادی در پارک فراهم شده که از جمله آن پارکینگ بزرگ پارک ملل می باشد.

بهترین جاذبه های گردشگری ساری,جاذبه هاي گردشگري ساري,جاذبه های توریستی ساری,

3. پارک جنگلی شهید زارع | Shahid Zare Forest Park

پارک شهید زارع از دیگر جاذبه های گردشگری ساری و حومه می باشد که در همسایگی رود تجن و در قسمت شرق ساری واقع گردیده که فضای سرسبز آن مناظر بکری را به وجود آورده است. هم جوار بودن با تپه های البرز از دیگر ویژگی های طبیعی این پارک می باشد. امکانات رفاهی بی نظیری برای مسافران و گردشگران در این پارک در نظر گرفته شده که از جمله آن ها نمازخانه، آلاچیق برای استراحت، فروشگاه، سرویس های بهداشتی، قهوه خانه سنتی، شهربازی و… است. تمامی این ویژگی های بارز باعث شده که پارک جنگلی شهید زارع به یکی از مهم ترین مناطقی تفریحی ساری تبدیل شود که سالانه پذیرای مسافران انبوهی می باشد.

جاذبه های طبیعی ساری,جاذبه های گردشگری ساری,جاذبه های گردشگری ساری و حومه,

2. دریاچه الندان | Alendan Lake

این دریاچه دیدنی در روستای الندان واقع شده که نام خود را از این روستا بر گرفته است. وسعت این دریاچه حدود 17 هکتار می باشد که در زمان بارندگی مساحت آن بیشتر هم می شود، با رها شدن ماهی ها در این دریاچه کاربرد آن زیادتر شده است. در طرف دیگر این رودخانه پله رودخانه ای در جریان می باشد که آب آن برای نوشیدن مشکلی ندارد زیرا از محل جوشیدن آن تا زمین های کشاورزی هیچ گونه منازل مسکونی وجود ندارد که آب آن را گل آلود کند، همچنین می توان گفت که آب این دریاچه از طریق بارش باران تامین می شود و هیچ رودخانه ای بر روی آن در جریان نمی باشد. این دریاچه در نزدیکی روستای ازنی که از توابع شهر ساری می باشد قرار دارد، روستای ازنی در 45 کیلومتری از ساری و 20 کیلومتری از شهرستان کیاسر قرار گرفته است. در نزدیکی این دریاچه درختچه های مختلفی وجود دارد که از جمله آن ها ازگیل و ولیک می باشد. به همین دلیل است که هر ساله در فصل پاییز پذیرای گردشگران بیشماری است.

جاذبه های گردشگری شهر ساری,بهترین جاذبه های گردشگری ساری,جاذبه هاي گردشگري ساري,

1. میدان ساعت | Saat Square

در میدان ساعت که امروزه آن را به اسم میدان هفت تیر می شناسند برجی با ساعت عقربه ای بنا شده است که در هرساعت به تناسب عدد آن ساعت زنگ نواخته می شود. اسم این میدان با لهجه مازندرانی پا ساعت نامیده شده است. ساخت این برج را در سال 1355 شروع نمودند و در سال 1357 آن را به پایان رساندند. این برج داری عقربه ای بسیار بزرگ می باشد که همان طور گفته شد در راس هر ساعت به نواختن زنگ مشغول می شود در ساعت های پایانی شب که سکوت همه جا را فرا می گیرد صدای آن به دورترین نقاط شهر می رسد البته به دلیل شکایت مردم از صدای آن امروزه صدای آن را قطع کرده اند. سازنده این برج محمد علی حمیدی نوا می باشد. این میدان یکی از بهترین جاذبه های ساری است که در مسیر میدان امام به شهر بابل و بعد از آن جا به میدان شهدا و در نهایت به پل تجن واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا