راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری یزد با عکس

افزایش بازدید در گوگل

لیست جاذبه های گردشگری یزد

با شنیدن نام سفر، اولین چیزی که به ذهن مان می رسد، تفریح، نشاط، خاطرات خوش و جاذبه های فراموش نشدنی می باشد. به جرات می توان گفت که همه انسان ها به مسافرت و سیرو سیاحت علاقه وافری دارند. بسیاری از تجربیات ارزشمند زندگی را می توان در سفرهای کوتاه یا بلند مدت کسب نمود. ثبت خاطرات به یاد ماندنی در کنار خانواده و دوستان، همواره لذت بخش بوده و با مرور آن ها حس رضایتمندی به فرد دست خواهد داد. ایران پهناور و عزیزمان با انواع مناطق طبیعی و اماکن تاریخی و  فرهنگی، همیشه بهترین گزینه ها را برای افراد علاقه مند به گشت و گذار فراهم می آورد.

شما کافی است با کمی مطالعه و تحقیق از برترین جاذبه های گردشگری این دیار پر افتخار اطلاعات کاربردی و مهمی را کسب نمایید. در میان تمام شهرها و استان های زیبا ایران اسلامی، استان یزد به مانند الماسی درخشان بر انگشتری کویر خودنمایی می کند. این استان تاریخی با مردمانی خونگرم و متدین، از گذشته های دور به دارالعباده شهرت داشته و با ورود به شهر و تماشای بافت آن به قدمت و ارزش تاریخی اش پی خواهید برد. از این رو اگر قصد دارید بهترین زمان سفر به یزد و جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی را بهتر بشناسید می توانید به بزرگترین سایت های گردشگری ایران مراجعه نمایید.

یزد با معماری منحصر به فردش، مشاهیر بزرگ علمی. ادبی، ابنیه کهن باستانی، سازه های کویری و مناطق طبیعی و بکر مقصدی رویایی برای علاقه مندان به سفر به شمار می رود. Bestfarsi در این مقاله ۱۰ تا از بهترین جاذبه های گردشگری یزد را برای شما جمع آوری کرده است، تا ضمن آشنایی بیشتر با این سرزمین کهن، لحظاتی را با ما به یزد شکوهند سفر نمایید.

جاذبه های گردشگری یزد,جاذبه های توریستی یزد,جاذبه های طبیعی یزد

۱۰. آتشکده ورهرام | Zoroastrian fire temple of yazd

آتشکده ورهرام یا بهرام با آتشی که ۱۵۰۰ سال است به خاموشی نگراییده، سالانه جمع کثیری از علاقه مندان به ابنیه تاریخی را به دامان یزد شکوهمند مهمان می کند. آتش مقدس زرتشتیان یکی از جاذبه های توریستی یزد است که در محفظه ای که در اتاقی یا دیوارهای شیشه ای محصور شده نگه داری می شود. اشخاصی که برای عبادت به آتشکده می روند ضمون رعایت نکات خاص در پشت پنجره های تعبیه شده قرار می گیرند و به نیایش می پردازند. حدود سه دهه پیش، این مکان فقط برای عبادت زرتشتیان استفاده می شده و با اشتیاق سایر مردم برای بازدید از آن، روحانیون ارشد آتشکده مکانی را برای بازدید علاقه مندان طراحی نمودند.

جاذبه های گردشگری استان یزد,جاذبه های گردشگری یزد,جاذبه های یزد

۹. خانه لاری ها | Lariha House Museum

خانه لاری ها بنایی با قدمت بیش از ۱۵۰ سال یکی از بهترین جاذبه های گردشگری یزد و متعلق به اقوام ساکن فارس می باشد. برخی از تاجران شهر لار به منظور دادو ستد به یزد مهاجرت نموده و برای خود بنایی باشکوه با معماری خارق العاده ساختند. اتاق های تو در تو و آینه کاری های خیره کننده، جلوه ای بی نظیر به عمارت بخشیده. خانه لاری ها در سال ۱۳۷۵ به فهرست آثار ملی افزوده شد.

جاذبه های گردشگری یزد,جاذبه های توریستی یزد,جاذبه های طبیعی یزد

۸. مسجد جامع یزد | Jameh Mosque of Yazd

مسجد جامع یزد، با طراحی و معماری خارق العاده همچون نگینی در دل کویر می درخشد. ساخت مسجد حدود ۱۰۰ سال به طول می انجامد، و پایه های اصلی بنا مربوط به دوران ساسانی می باشد، که گویا ناتمام مانده و بعد ها توسط مسلمانان به بنا مسجد تبدیل شده است. اگر به نمای مسجد نگاه کنید می بینید، که نسبت به سایر مساجد، گنبدی پایین تر داشته و سردر ورودی را بلند تر از سازه های اسلامی دیگر ساخته اند. کاشی کاری داخل مسجد و گنبد به نحوی هنرمندانه صورت پذیرفته، که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. مسجد جامع یزد در سال ۱۳۱۳ به فهرست آثار ملی افزوده شد.

جاذبه های گردشگری یزد,جاذبه های توریستی یزد,جاذبه های طبیعی یزد

۷. میدان وقت الساعت | Saat Square Yazd

اولین ساعت شهری دنیا و یکی از قدیمی ترین برج های ساعت ایران و جهان؛ در شهر یزد قرار گرفته است. میدان وقت الساعت در دوران قاجار ساخته شده، و به کار بردن گونه های خاصی از معماری مانند: تزئینات آجری، کاشی کاری مزین به آیات قرآن، قوس و طاق های کنگره ها در نوع خود بی نظیرند و شکوه ویژه ای را به برج بخشیده است. ساعت برج یکی از جاذبه های یزد است که فردی به نام ابوبکر، یکی از قدیمی ترین ساعت سازهای یزد به شمار می رفته، در بنا تعبیه نموده. این جاذبه تاریخی شهر یزد در سال ۱۷۷۸ در مجموعه آثار ملی به ثبت رسید.

جاذبه های گردشگری یزد,جاذبه های توریستی یزد,جاذبه های طبیعی یزد

۶. مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر | Alexander’s Prison

مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر، یکی از بناهای عجیب و شگفت انگیز شهر یزد به شمار می رود، که در طول دوران مختلف به شیوه های متفاوتی مورد استفاده قرار گرفته است. بنا بر برخی روایات، ساخت مدرسه از سال ۶۳۱ هجری قمری آغاز و در سال ۷۰۵ به پایان رسیده است. مدرسه ضیائیه در ابتدا به عنوان مکانی جهت تحصیل علم و مناظره اساتید و بزرگان علم محسوب می گردیده و طبق بعضی نسخ تاریخی از آن برای نگه داری افرادی که توسط اسکندر مقدونی تبعید شده بودند، بهره می گرفتند. مدرسه ضیائیه و زندان اسکندر در سال ۱۳۴۶ در فهرست میراث فرهنگی به ثبت ملی رسید.

جاذبه های گردشگری یزد,جاذبه های توریستی یزد,جاذبه های طبیعی یزد

۵. هتل فهادان یزد | Fahaadaan

یکی دیگر از بهترین جاذبه های تاریخی و گردشگری یزد، هتل فهادان است که در دل بافت قدیمی شهر قرار دارد. این مکان سال های زیادی است که پا برجاست و گردشگران از آن دیدن می کنند. هتل یا موزه فهادان فعالیت خود را در زمینه هتلداری و موزه از سال ۱۳۸۳ آغاز نمود. این بنا متعلق به دوره حکومتی قاجارهاست و در حال حاضر این هتل جزء اولین هتل موزه ها در کشورمان به شمار می رود. شما می توانید با اقامت در مکانی که بیش از ۲۵۰ سال قدمت دارد، سری بر دل تاریخ بزنید و بیشتر با سبک و سیاق سنتی ایران که در زمان قاجار ها وجود داشته آشنا شوید. در این هتل ۳ حیاط کاملا مجزا وجود دارد که هر یک به اموری اختصاص داده شده اند. مثلا در حیاط اصلی یک رستوران برپا کرده اند و در حیاط نارنجستان هم یک قهوه خانه سنتی مشغول به کار است. در این هتل ۲۸ اتاق وجود دارد که در هر کدام با توجه به نیاز مسافرین و بازدیدکنندگان ۱ تا ۵ تخت خواب وجود دارد.

جاذبه های گردشگری یزد,جاذبه های توریستی یزد,جاذبه های طبیعی یزد

۴. برج خاموشان | Zoroastrian Towers of Silence

برج خاموشان یزد همانطور که از نامش پیداست، مکانی برای آرامش روح بوده است. زرتشتیان از آن برای نگه داری اجساد مردگان استفاده می کردند و معتقد بودند، زمانی که اجساد توسط پرندگان یا جانوران خورده شوند، به طبیعت بازمی گردند و روح شان آزاد می شود. برج در کوهی رسوبی با نام کوه دخمه بنا شده و به عنوان عبادتگاهی برای پیروان دین زرتشت نیز محسوب می گردیده.

جاذبه های گردشگری یزد,جاذبه های توریستی یزد,جاذبه های طبیعی یزد

۳. بازار و حمام خان | Khan Bazaar and Bath

مجموعه تاریخی و بسیا زیبا از بازار قدیمی، آب انبار، حمام و حسینیه یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استان یزد را به وجود آورده اند. ساخت بناها مربوط به دوران قاجار و حکومت ناصرالدین شاه می باشد. بازارخان با مسیری طولانی و عرض فراوان، یکی از بهترین مراکز تجاری شهر به شمار می رود. بنا بازار از مصالحی همچون گل و خاک و خشت آجر تشکیل شده، و نمایی دوست داشتنی از معماری سنتی را به نمایش می گذارد. وجود حمام در جوار بازارنیز یکی دیگر از مشخصه های معماری قاجاری محسوب می گردد. نمای داخلی حمام با کاشی کاری منقوش به شخصیت های اساطیری و مذهبی جلوه ای دلپذیر را ایجاد می کند. بازار و حمام خان در سال ۱۳۸۲ به فهرست آثار ملی افزوده شد.

جاذبه های گردشگری یزد,جاذبه های توریستی یزد,جاذبه های طبیعی یزد

۲. تنها آب انبار شش بادگیر جهان | Yazd six windbreaks

بیشترین آب انبارهای ایران در زمان قاجار بنا گردیده اند. آب انبار شش بادگیر یزد با نمایی ۸ ضلعی و شش برج بادگیر به یکی از بهترین جاذبه های تاریخی شهر یزد تبدیل شده است. بزرگترین آب انبار یزد با حجمی بالغ بر ۲۰۰۰ متر مکعب که دو درب خروج مجزا برای زرتشتیان و مسلمانان داشته، در محله تپه یزد قرار دارد. طراحی تمام اضلاع ساختمان به صورت قرینه انجام پذیرفته و علت ۸ ضلعی بودنش، برای استفاده بهینه از بادگیرها برای خنک نگه داشتن محوطه ذخیره آب بوده، که هوشمندی معمارانش را به خوبی نشان می دهد.

جاذبه های گردشگری یزد,جاذبه های توریستی یزد,جاذبه های طبیعی یزد

۱. میدان امیر چخماق | Amir Chakhmaq Complex

میدان امیر چخماق به عنوان یکی از نماد های یزد، با چند بنای تاریخی باشکوه در مرکز شهر خودنمایی می کند. تکیه ای که در میدان قرار دارد، با دو مناره بلندش جلوه خاصی به آن بخشیده و تاریخی مربوط به دوران تیموریان و قرن ۹ هجری قمری را به تصویر می کشد. کتیبه ای که مشخصات میدان را در آن ثبت نموده اند، بیانگر مختصری از بیوگرافی سازندگان و طراحان میدان می باشد. ساخت امیر چخماق به دست فردی به نام امیر جلال الدین چخماق صورت پذیرفته و در گویش محلی به معنای مکانی برای تجمع مردم یزد است.

به نظر شما بهترین جاذبه گردشگری یزد کدام است؟

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا