راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری زنجان با عکس

افزایش بازدید در گوگل

لیست جاذبه های گردشگری زنجان

زنجان یکی از شهرهای شمال غربی ایران می باشد که به عنوان تاریخی ترین و زیباترین شهر در ایران شناخته می شود. این شهر به دلیل اینکه یکی از قدیمی ترین شهرها در ایران به شمار می رود ابنیه های تاریخی فراوانی را درون خود جای داده است.علاوه بر جاذبه های تاریخی، جاذبه های  طبیعی بی نظیری را می توان در این شهر مشاهده کرد.

آب و هوای زنجان معتدل می باشد، یعنی در تابستان ها با آب‌ و هوای خنکی رو به رو خواهیم بود، به همین علت یکی از بهترین مقاصد در فصل تابستان می باشد. بهترین زمان سفر به زنجان به دلیل برخورداری از آب و هوایی مناسب فصل های تابستان و پاییز است، چرا که در این فصل ها آب و هوایی معتدل حاکم این شهر می شود.

در ادامه بست فارسی شما را با ۱۰ تا از بهترین جاذبه های گردشگری زنجان آشنا خواهد کرد. تا پایان همراهمان باشید.

جاذبه های گردشگری زنجان,جاذبه های استان زنجان,جاذبه های دیدنی زنجان

۱۰. موزه رختشویخانه | Rakhtshoykhaneh Museum

زنجان یکی از شهرهای بزرگ ایران به شمار می رود و دیدنی های زیادی را درون خود دارا است که یکی از معروف ترین آن ها موزه رختشویخانه می باشد و معماری منحصر به فردی دارد.

موزه رختشویخانه یکی از جاذبه های گردشگری زنجان است که در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی احداث گردید. علت ساخت این بنا ایجاد امنیت و راحتی برای زنان خانه دار بود، چرا که در آن زمان برای اینکه بتوانند لباس های خود را بشویند باید راه های طولانی را طی می کردند و با سرمای طاقت فرسای زمستان هم دسته و پنجه نرم می کردند.

از این رو در اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلویان دستور ساخت این رختشویخانه را دادند تا زنان بتوانند در این مکان به شستشوی لباس های خود بپردازند. موزه رختشویخانه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنا که در کل جهان نظیر ندارد و تنها یک نمونه از آن در زنجان قرار دارد برای تمامی مردم قابل استفاده بوده و بدون اینکه هزینه ای را بپردازند می توانستند برای شستشو به این محل بروند.

امروزه این مکان را به موزه رختشویخانه تبدیل کرده اند و داخل آن را با ماکت هایی از زنان مسن و دختران جوان پر کرده اند که در حال شستشوی رخت های خود هستند. با بازدید از این موزه می توانید با فرهنگ و آداب و رسوم دیرینه زنجان آشنا شوید.

جاذبه های شهر زنجان,جاذبه های طبیعی زنجان,جاذبه های گردشگری زنجان

۹. موزه باستان شناسی (مردان نمکی) | Zanjan Saltmen Museum

موزه باستان شناسی یا موزه مردان نمکی زنجان که در یکی از محله های قدیمی این شهر قرار دارد به عنوان جاذبه ای گردشگری به شمار می رود و می تواند توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب نماید.

موزه باستان شناسی زنجان در عمارت ذوالفقاری قرار دارد که بقایای چند تن از مردان نمکی را درون خود به نمایش می گذارد. در سال ۱۳۷۹ عمارت ذوالفقاری ها را مرمت کردند و مورد بازسازی قرار دادند، سپس آثاری را که به دست آورده بودند را در این مکان قرار دادند.

از لحاظ تاریخی موزه باستان شناسی زنجان یکی از مهمترین موزه های جهان محسوب می شود که نمونه ای بارز از معماری آن زمان از جمله آجر کاری ها و طرح های هندسی را می توان در این موزه مشاهده کرد.

مردان نمکی در سال ۱۳۷۵ در معدن نمک کشف شدند، که به دلیل بی توجهی کارفرمایان چند تن از این اجساد دچار شکستگی شدند. قدمت مردان نمکی که در این موزه به صورت مومیایی شده قرار دارند به زمان هخامنشیان و ساسانیان بر می گردد.

جاذبه های گردشگری زنجان ابهر,جاذبه های گردشگری زنجان با آدرس,جاذبه های گردشگری زنجان

۸. گنبد سلطانیه | Soltanieh Dome

گنبد سلطانیه بزرگترین گنبد آجری جهان و یکی از جاذبه های استان زنجان به شمار می رود. با توجه به بررسی هایی که بر روی این بنا صورت گرفته می توان گفت بعد از کلیسای ماریای ایتالیا و مسجد صوفیه ترکیه به عنوان سومین گنبد بزرگ جهان شناخته می شود، که در آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

معماران تاج محل هند و کلیسای سانتا ماریا برای معماری بناهای خود از این گنبد الهام گرفته اند. گنبد سلطانیه بعد از گذشت ۷۰۰ سال هنوز هم پابرجا و استوار است.

این گنبد که به دستور حاکم مغول یعنی الجایتو ساخته شد اکنون آرامگاه وی می باشد، گنبد سلطانیه از سه طبقه متشکل شده، که نمای آن را به سبک معماری دوره حکومت سلجوقیان ایجاد کرده اند.

گنبد سلطانیه از بخش هایی چون تربت خانه، سردابه و گنبد خانه برخوردار است. با رفتن به این آرامگاه می توانید کتیبه هایی را مشاهده کنید که آیات قرآنی را بر روی آن ها نوشته اند و دور تا دور طبقه همکف سوره فتح را حک کرده اند.

این گنبد از نورگیرهایی برخوردار است که در آن زمان به عنوان ساعت عمل می کرده و زمانی که نور از روزنه اصلی گنبد عبور کند اذان ظهر را بازگو می کند.

جاذبه های گردشگری زنجان,جاذبه های استان زنجان,جاذبه های دیدنی زنجان

۷. رودخانه قزل اوزن | Ghezel Ozan River

قزل اوزن یکی از طولانی ترین و پر آب ترین رودخانه های ایران به شمار می رود که از ارتفاعات کردستان سرچشمه می گیرد و در نهایت به رودخانه سفید رود می ریزد.

رودخانه قزل اوزن در طول تاریخ از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده، که در بسیاری از نوشته ها از آن با نام ماردوس، اماری، ماردی، امردی و … یاد شده است. در کشوری که کم آبی گریبان گیر همه شده، رودخانه قزل اوزن توانسته حیات بخش زمین های اطراف خود باشد، اما باید بگوییم با حفر چاه های متعدد و خشکسالی در فصل های تابستان این رودخانه بسیار کم می آب می شود.

در اطراف رودخانه قزل اوزن زیبایی های منحصر به فرد و درخت های فراوانی قرار دارد که با رفتن به آن جا می توانید از سایه این درخت ها استفاده کنید و مدتی را در این مکان به استراحت بپردازید.

جاذبه های گردشگری زنجان,جاذبه های استان زنجان,جاذبه های دیدنی زنجان

۶. بازار زنجان | Zanjan Bazaar

بازار سنتی زنجان یکی از مهم ترین و زیباترین مجموعه ها در این شهر به شمار می رود که در بافت قدیمی و دروازه جنوبی زنجان قرار دارد.  بازار قدیمی زنجان در یک خط مستقیم ساخته شده، که به دو قسمت بالا و پایین تقسیم شده است.

در این بازار می توان تعداد زیادی از سراها، راسته ها، کاروانسراها، مساجد و .. را مشاهده کرد که هر کدام به فعالیت خاصی اختصاص داشته اند. ساخت بازار زنجان را در سال ۱۲۰۵ هجری قمری یعنی در زمان سلطنت آغا محمد خان قاجار شروع کردند.

بازار زنجان از لحاظ نوع فعالیت به ۸ راسته تقسیم می شود که به راسته کفاشها، زرگرها، سراج ها، بزازها و … معروف هستند. راسته قیصریه از دیگر قسمت های این بازار می باشد که در آن اجناس گران قیمت را به فروش می رسانند.

این بازار علاوه بر تجارت از لحاظ معماری هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است،  چرا که کاملا معماری دوره قاجاریان را به نمایش می گذارد.

جاذبه های گردشگری زنجان,جاذبه های استان زنجان,جاذبه های دیدنی زنجان

۵. غار کتله خور | Katale Khor Cave

از دیگر جاذبه های گردشگری زنجان می توان غار آهکی و اعجاب انگیز کتله خور را نام برد. این غار از لحاظ تعداد طبقات، قندیل ها و وسعت از غارهای منحصر به فرد به شمار می رود. این غار را در سال ۱۳۰۰ کشف کردند و ۳۰ بعد از آن توسط سید اسد الله جمالی به ثبت رسید.

در این غار مسیرهای کشف نشده بسیار زیادی وجود دارد، تا به امروز توانسته اند ۳۰ کیلومتر از آن را کشف نمایند، اما تنها طبقه اول برای بازدید عموم مردم قرار گرفته است. غار کتله خور غار آهکی می باشد که در بعضی از قسمت های آن گل رس وجود دارد.

این غار از ۳ طبقه و تونل هایی فرعی تشکیل شده که هر کدام از آن ها بر اساس شباهت هایی که به اشیاهای اطراف دارند نام گذاری شده اند. این غار را به سه بخش فرهنگی، تفریحی و ورزشی تقسیم کرده اند، که بخش ورزشی آن تنها برای غار نوردان مورد استفاده قرار می گیرد.

جاذبه های گردشگری زنجان,جاذبه های استان زنجان,جاذبه های دیدنی زنجان

۴. مسجد جامع زنجان | Zanjan Central Mosque

مساجد یکی از اثرهایی هستند که در هر شهری می توان آن ها را مشاهده کرد، یکی از این مسجدها در شهر زنجان قرار دارد که در سال ۱۲۴۲ هجری قمری به دستور عبدالله میرزا پسر فتحعلی شاه ساخته شد.

مسجد جامع زنجان در بافت قدیمی از این شهر واقع شده و از گذشته تا به امروز خاندان حسینی تولیت مسجد را بر عهده داشته اند. این مسجد یکی از بزرگ ترین و زیباترین مسجد و مدرسه دیدنی این شهر به شمار می رود که آن را بر اساس طرح مسجد های چهار ایوانی ساخته اند.

ایوان های چهارگانه را به شکل قرینه در چهار طرف مسجد می توان مشاهده کرد و صحن آن را مانند دیگر مسجد ها به صورت مربع ساخته اند. در گذشته وسط صحن حوضی قرار داشت که اطراف آن را باغچه های پر از گل پوشش داده بود.

جاذبه های گردشگری زنجان,جاذبه های استان زنجان,جاذبه های دیدنی زنجان

۳. کوه های آلاداغ لار | Aladaglar Mountains

احتمالا تا به امروز تپه های رنگی را دیده باشید که نمونه ای از آن ها را در زنجان می توانید مشاهده نمایید، کوه های آلاداغ لار به عنوان شگفت انگیز ترین پدیده های طبیعی بر روی زمین شناخته می شوند که در مسیر ماهنشان قرار دارند.

بعضی از روایت ها این موضوع را باز گو می کند که در این منطقه مادها زندگی کرده اند به همین علت اسم آن را ماه نشان گذاشته اند و بعدها به ماهنشان تغییر پیدا کرده است. این کوه به دلیل داشتن رنگ های مسی و زرد در شرایطی که نور کافی وجود داشته باشد می تواند منطقه ای زیبا برای عکاسی باشد.

گاهی اوقات در بین کوه ها آبراه هایی به وجود می آید که باعث می شود شکل تپه ها در آب انعکاس پیدا نماید و تصاویر خارق العاده ای را ایجاد می کند.

جاذبه های گردشگری زنجان,جاذبه های استان زنجان,جاذبه های دیدنی زنجان

۲. مسجد حسینیه اعظم زنجان | Husseinieh Azam Zanjan Mosque

مسجد حسینیه اعظم زنجان بعد از قربانگاه منا دومین قربانگاه در جهان اسلام به شمار می رود. این مسجد در بین تمامی مردم زنجان بسیار شهرت دارد که عمده معروفیت آن به دلیل برگزاری مراسم های محرم  می باشد.

این مسجد که از جاذبه های گردشگری زنجان هم هست از قدمتی بیش از ۱۰۰ سال برخوردار است که ساخت آن به زمان حکومت صفویان باز می گردد و حاج میرزا محمد نقی و حاج میرزا بابایی آن را وقف کرده اند.

این مسجد از دستاوردهای مذهب شیعه می باشد و ۱۲ هزار مترمربع مساحت دارد که چندین شبستان، کتابخانه، صندوق قرض الحسنه و … را درون خود جای داده است.

جاذبه های گردشگری زنجان,جاذبه های استان زنجان,جاذبه های دیدنی زنجان

۱ . پیست اسکی پاپایی | Papaei Ski Resort

مسافرت در زمستان می تواند لذت خاص خود را داشته باشد و برای کسانی که به تفریحات زمستانی علاقه مند هستند بسیار مناسب است. پیست اسکی پاپایی یکی از جاذبه های گردشگری زنجان است که هر ساله پذیرای گردشگران زیادی می باشد و حدود ۸۰ هکتار مساحت دارد که روزانه ۵ هزار نفر به این پیست وارد می شوند.

از امکانات پیست اسکی پاپایی می توان ماشین برف کوب، بوفه، مدرسه اسکی، دستگاه های بالابر، رستوران، کافی شاپ، تله اسکی و … را نام برد. این پیست به عنوان تنها پیست اسکی در زنجان شناخته می شود که به علت دارا بودن مدرسه می تواند دوره های آموزشی را در فصل های تابستان برای علاقه مندان برگزار نماید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا