فرهنگ و هنر

10 تا از بهترین فیلم های کمدی تاریخ سینمای ایران

کمدی ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران

در چندین سال گذشته اکثر فیلم های ساخته شده در تاریخ سینمای ایران که به فروش میلیاردی رسیده اند در ژانر کمدی و طنز بوده است. فیلم موفق و پر فروش مصادره در زمان اکران خود به فروش بسیار بالایی رسید و نزدیک به 14 میلیارد فروش داشت و همین رکورد بالا بهانه ای شد که به 10 فیلم ماندگار از پرفروش ترین فیلم های کمدی تاریخ سینمای ایران نگاهی بیندازیم. لازم به ذکر است فروش فیلم مصادره از دو فیلم رقیب خود که همزمان روی پرده بودند یعنی فیلم های لاتاری و به وقت شام که در ژانر های جنگی، اکشن و درام هستند پیشی گرفت و همین کنجکاوی ما را در این زمینه برانگیخت که نگاهی دقیق تر به فیلم های موفق ژانر کمدی بیندازیم.

بهترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران,بهترین فیلم کمدی سینمای ایران,پرفروش ترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران,

1.ممل آمریکایی | Mamal Amricayi

محصول سال: 1354/ کارگردان: شاپور رقیب

ممل آمریکایی فیلمی به کارگردانی شاپور قریب است که بهروز وثوقی و گوگوش با بازی درخشان خود در این فیلم ظاهر شدند. از دیگر بازیگران این فیلم می توان به نادره خیرآبادی و آرمان اشاره کرد.
قصه فیلم در مورد جوانی به نام ممل است و شدیدا شیفته مهاجرت به آمریکاست اما شغل مناسبی ندارد و از طریق دزدیدن قالپاق ماشین ها امرار معاش می کند به همین خاطر موفق به گرفتن ویزای آمریکا نمی شود. در همین فراز و نشیب با دختری جوان آشنا می شود که نقش آن را فائقه آتشین بازی می کند، و این آشنایی آغاز ماجراهایی بسیار طنز و کمیک می باشد که در بستر فیلم و موقعیت ها بسیار خنده دار است.
یکی از دلایل موفقیت فیلم، قصه و فضاسازی های بسیار درست و به جای آن است که باعث می شود در لحظات کمیک خنده سر دهید و در لحظات عاطفی و درام با بازیگران همذات پنداری نمایید. بی شک کارگردانی درست و گروه بی نقص بازیگران از دلایل محکم موفقیت این فیلم می باشد که در زمان خودش جزو پر فروش ترین های تاریخ سینمای قبل از انقلاب بوده است با فروشی حدودا نزدیک به 3 میلیون تومان.
یکی دیگر از دلایل ماندگاری فیلم و محبوبیت آن در قلب مردم، ترانه های جاودانه ای است که در لحظات درام و احساسی توسط فائقه آتشین (گوگوش) خوانده شده است.

کمدی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران,کمدی ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران,بهترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران,

2.اجاره نشین ها | The Tenants

محصول سال: 1365/ کارگردان: داریوش مهرجویی

داریوش مهرجویی که کارگردانی فیلم اجاره نشین ها را برعهده داشت پیش از این در ژانر کمدی و طنز کار نکرده بود. به غیر از فیلم آقای هالو که درامی اجتماعی با رگه هایی از طنز بود، اجاره نشین ها فیلم کاملا کمدی با طنزی گزنده نسبت به اجتماع زمان خود بود که در آن زمان مورد انتقاد های مثبت و منفی زیادی قرار گرفت. این فیلم کاندید 6 قسمت اصلی جشنواره فجر شد و لوح زرین بهترین صدابرداری را دریافت کرد و یکی از بهترین فیلم های کمدی تاریخ سینمای ایران محسوب میشود.
عزت الله انتظامی در نقش عباس آقا مباشر درخشان و فوق العاده بازی کرد و کاندید جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره شد. سایر بازیگران اکبر عبدی، رضا رویگری، حمیده خیرآبادی، ایرج راد و حسین سرشار در فیلم با بازی خوبی ظاهر شدند و اجاره نشین ها تبدیل به پر فروش ترین فیلم سال 65 شد و تا مدت ها پر فروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را به آن لقب داده بودند.

بهترین فیلم کمدی سینمای ایران,پرفروش ترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران,کمدی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران,

3.کلاه قرمزی و پسرخاله | Redhat and Cousin

محصول سال: 1373/ کارگردان: ایرج طهماسب

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین سوغاتی های کشور ارمنستان

فیلم کلاه قرمزی و پسرخاله که ایرج طهماسب کارگردانی آن را بر عهده داشت بهترین فیلم کمدی در این لیست است که حال و هوایی کودکانه دارد. نکته عجیب این که بازیگران اصلی این فیلم را عروسک ها تشکیل دادند ولی با این وجود تبدیل به پر بیننده ترین فیلم سینمایی پس از انقلاب شد. (بعد از فیلم عقاب های ساموئل خاچکیان).
سال 1373 که بلیط سینما 80 تومن بود این فیلم توانست فروشی 170 میلیون تومانی داشته باشد که رقمی شگفت انگیز و عجیب است.
داستان فیلم با عروسکی به نام کلاه قرمزی درگیر می شود که به دنبال کار پس از اخراج از مدرسه می گردد. کلاه قرمزی به شدت به آقای مجری با نقش آفرینی ایرج طهماسب علاقه مند می شود و دلش می خواهد به برنامه اش راه پیدا کند. در این مسیر که پسرخاله اش او را همراهی می کند داستان های خنده دار و عاطفی برای شان اتفاق می افتد.

کمدی ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران,بهترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران,بهترین فیلم کمدی سینمای ایران,

4.آدم برفی | Snowman

محصول سال: 1373/ کارگردان: داوود میرباقری

فیلم آدم برفی با کارگردانی داوود میرباقری از پر حاشیه ترین فیلم های ساخته شده ای است که تا سه سال پس از ساخت مجوز اکران نگرفت. حتی در زمان اکران نیز با درگیری و حواشی های مختلفی روبرو شد. می گویند این اتفاقات باعث سقط جنین زنی باردار در سالن سینما شده است.
این فیلم پر از بازی های خوب و ماندگار است که موضوع آن طنز اجتماعی با مایه های عاشقانه و دراماتیک است. اکبر عبدی با گریم و آرایش زنانه برای اولین بار در سینمای پس از انقلاب ظاهر شد و در دو نقش درنا و عباس خاک پور ایفای نقش نمود. بازی های عالی دیگر داریوش ارجمند، پرویز پرستویی و آزیتا حاجیان و محمدرضا شریفی نیا نیز بسیار درخشان و ماندگار شدند.

پرفروش ترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران,کمدی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران,کمدی ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران,

5. لیلی با من است | Leily Is with Me

محصول سال: 1374/ کارگردان: کمال تبریزی

تا قبل از فیلم لیلی با من است ما به هیچ وجه شاهد صحنه های کمدی در حوزه جنگی نبودیم جنگ و فضای آن همواره برای مان مقدس و روحانی تر از آن جلوه می کرد که بتوان با آن شوخی کرد و به همین خاطر است که کمال تبریزی دست به ریسک بزرگی زد و با ساخت این فیلم شهامت بالایی از خود نشان داد. این فیلم پر از صحنه های شوخی دار و طنز است که با چیدمان درستی کنار هم قرار گرفته اند. فیلم نامه آن سیمرغ بلورین بهترین فیلم نامه از چهاردهمین جشنواره فجر را دریافت نمود.
پرویز پرستویی نقش صادق مشکینی را ایفا می کند، کسی که به شدت از جنگ و خط مقدم واهمه دارد. بازی وی در این نقش آنقدر واقعی و خوب بود که تکان شدیدی به کارنامه کاری او داد و تا مدت ها او را مبنای سنجش کمدی خوب می دانستند و می توان از این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم های کمدی تاریخ سینمای ایران نام برد.

بهترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران,بهترین فیلم کمدی سینمای ایران,پرفروش ترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران,

6. مارمولک | The Lizard

محصول سال: 1382/ کارگردان: کمال تبریزی

بعد از همکاری موفق کمال تبریزی و پرویز پرستویی در لیلی با من است، تبریزی اثر ماندگار مارمولک را ساخت. هر دو فیلم وارد حوزه جدیدی در کمدی شده بودند و این بار مارمولک روحانیت را دست مایه طنز قرار داده بود. این فیلم نیز سرشار از حواشی و درگیری بود و با وجود توقف اکران و مجوز ندادن و تهدید و توقیف توانست بسیار در دل مردم جا باز کند و باور پذیر باشد.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از پرفروش ترین کتابهای دنیا

کمدی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران,کمدی ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران,بهترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران,

7.اخراجی ها قسمت اول | Ekhrajiha

محصول سال: ۱۳۸۶/کارگردان: مسعود ده نمکی

مسعود ده نمکی بعد از دو مستند موفق سینمایی اخراجی ها را ساخت که با موفقیت و فروش بسیاری رو به رو شد. گرچه داستان فیلم چندان بکر و تازه نبود اما با بازی ها و موقعیت های درست بسیار باور پذیر شده بود و با استقبال زیاد مردم توانست در سال 86 به فروش دو میلیاردی برسد.
داستان فیلم در مورد فردی به نام مجید سوزوکی است که عاشق یک دختر می شود. پدر دختر شرط موافقت برای ازدواج او را سر به راه شدن مجید می گذارد. او نیز برای اثبات این موضوع به همراهی دوستانش به جبهه می رود که زمینه ساز اتفاقات خنده دار و کمدی می شود.

بهترین فیلم کمدی سینمای ایران,پرفروش ترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران,کمدی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران,

8. ورود آقایان ممنوع | No Men Allowed

محصول سال: 1389/ کارگردان: رامبد جوان

دهه 80 بیش از هر دهه ای فیلم های کمدی با ساختار های ضعیف و شوخی های کلامی نه چندان درست و خوشمزه ساخته شدند که از کاراکتر های تکراری و موضوعات نه چندان بکر تشکیل شده بودند. البته در همان زمان فروش داشته و بعد از یاد ها رفته اند. اما در همان زمان کارهای خوش ساخت و درستی داشته ایم که تبدیل به کمدی های موفق و ماندگاری شدند. یکی از این فیلم های خوش ساخت و عالی ورود آقایان ممنوع به کارگردانی رامبد جوان بود که با مجموع فروشی بیش از 5 میلیارد با استقبال شدیدی رو به رو شد. رضا عطاران پس از این فیلم تبدیل به پای اصلی در کمدی های پر فروشی مانند نهنگ عنبر 1 و 2 و من سالوادور نیستم و… شد.

کمدی ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران,بهترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران,بهترین فیلم کمدی سینمای ایران,

9.من سالوادور نیستم | I Am Not Salvador

محصول سال: 1394/ کارگردان: منوچهر هادی

منوچهر هادی را می توان از پولساز ترین کارگردان های چند سال اخیر سینما دانست زیرا هر چه که ساخته است چه سینمایی چه سریال شبکه خانگی بسیار پر فروش بوده است. او می داند مخاطب به چه چیزی علاقه مند است و همان را به مخاطب عرضه می کند.
فیلم من سالوادور نیستم داستان جذابی دارد که همراه رضا عطاران بازیگر نقش اول فیلم و بازیگر زن برزیلی به عنوان نامزد او باعث موفقیت چشم گیر این فیلم شد. این عوامل بر فروش بالا و نزدیک به 15 میلیاردی فیلم مهر تایید می زند.

پرفروش ترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران,کمدی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران,کمدی ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران,

10.نهنگ عنبر 2 سلکشن رویا | Sperm Whale: Roya’s Selection

محصول سال: 1395/ کارگردان: سامان مقدم

نهنگ عبر 2 دنباله نهنگ عنبر 1 است که با موفقیت بی نظیری رو به رو شد و تنها در روز اول اکرانش 1 میلیارد و 200 میلیون تومان فروش داشت که باعث شد رکورد فروش افتتاحیه یک فیلم در تاریخ سینمای ایران را کسب کند. سامان مقدم که کارگردانی و تهیه کنندگی و نویسندگی آن را بر عهده داشت بعد این موفقیت نهنگ عنبر 2 را ساخت که با فروشی بیش از 20 میلیارد تومان از پر فروش ترین های تاریخ سینمای ایران است. رضا عطاران نقش اول این فیلم را بر عهده دارد و سامان مقدم به ممیزی ها و سانسور هایی که فیلمش دچار شد اعتراض کرد و گفت این فیلم لاشه فیلم ساخته شده او است!
ما در این لیست سعی کردیم به غیر از فروش بالا به تمامی جنبه های یک فیلم به عنوان فیلم موفق و ماندگار در طی زمان توجه کنیم.

نکته: شما می توانید فیلم مورد علاقه خود را در بهترین سایت های دانلود فیلم ایران پیدا کنید و از دیدن آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا