بیوگرافی

زندگینامه چارلز دیکنز نویسنده، روزنامه‌ نگار و رمان‌ نویس انگلیسی

بیوگرافی چارلز دیکنز (زندگینامه بزرگان)

چارلز دیکنز نویسنده بریتانیایی و منتقد اجتماعی بود که برخی از مشهورترین شخصیت های داستانی جهان را خلق کرد و بسیاری او را بزرگترین رمان نویس دوره ویکتوریا می دانند. آثار وی از محبوبیت بی سابقه ای در طول زندگی اش برخوردار بودند و در قرن بیستم، منتقدان و دانشمندان او را به عنوان یک نبوغ ادبی شناختند.

رمان ها و داستان های کوتاه او هنوز هم به طور گسترده خوانده می شود. از آثار کلاسیک و معروف او می توان به “دوران مشقت”، “سرود کریسمس”، “دیوید کاپرفیلد”، “الیور توئیست” و “آرزوهای بزرگ” اشاره کرد.

برخی از اتفاقات و کاراکترهای داستان های دیکنز، بازتابی از اتفاقات و کاراکترهای زندگی حقیقی خودش بود. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگی نامه چارلز دیکنز، این رمان نویس مشهور انگلیسی بپردازیم.

عکس چارلز دیکنز

بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز,

چارلز دیکنز کیست؟ چارلز دیکنز رمان نویس، روزنامه نگار، ویراستار، تصویرگر و مفسر اجتماعی انگلیسی بود که رمان های کلاسیکی مانند: الیور توئیست، نیکلاس نیکلبی، داستان دو شهر و آرزوهای بزرگ را نوشت.

از دیکنز بعنوان یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین نویسندگان قرن نوزدهم یاد می شود. او به دلیل موفقیت هایش در ارائه طرحی آشکار از طبقه زیرین دوره ویکتوریا و کمک به ایجاد تغییرات اجتماعی ستایش شده است.

عکس چارلز دیکنز,بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,

در طی چند سال او به یک شخصیت مشهور بین المللی در زمینه های ادبی، طنز پردازی، هجو و الگو برداری از شخصیت ها و جامعه تبدیل شد. بیشتر داستان های سریالی او به صورت ماهانه یا هفتگی منتشر می شدند.

رمان او در سال 1843 با عنوان سرود کریسمس محبوبیت خاصی پیدا کرد که از اقتباس در هر ژانر هنری الهام می گیرد. الیور توئیست و آرزوهای بزرگ نیز به طور مکرر اقتباس شده اند و مانند بسیاری از رمان های او، تصاویری از لندن اولیه ویکتوریایی را تداعی می کنند.

زندگینامه چارلز دیکنز,عکس چارلز دیکنز,بیوگرافی چارلز دیکنز,

رمان داستان دو شهر (در لندن و پاریس) در سال 1859 شناخته شده ترین اثر داستانی تاریخی وی است. دیکنز به خاطر واقع گرایی، کمدی، سبک نثر، شخصیت پردازی های منحصر به فرد و انتقادات اجتماعی اش مورد تحسین بسیاری از نویسندگان از لئو تولستوی گرفته تا جورج اورول، جی کی چسترتون و تام ولف قرار گرفته است.

با این حال، اسکار وایلد، هنری جیمز و ویرجینیا وولف از عدم عمق روانی، نوشتن آزاد و رگ های احساس گرایی او شکایت داشتند. اصطلاح دیکنزیان برای توصیف چیزی استفاده می شود که یادآور دیکنز و نوشته های او باشد مانند: شرایط اجتماعی ضعیف یا شخصیت های کاملاً دافعه گر.

زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز,عکس چارلز دیکنز,

دوران کودکی چارلز دیکنز

در زندگینامه چارلز دیکنز آمده است که: چارلز جان هافِم دیکنز در 7 فوریه 1812 در پورتسموث، در سواحل جنوبی انگلیس به دنیا آمد. این نویسنده مشهور انگلیسی دومین فرزند از میان هشت کودک خانواده بود.

پدرش، جان دیکنز، کارمند نیروی دریایی و مادرش الیزابت بارو بود. در سال 1822 خانواده دیکنز به کمدن تاون، محله ای فقیرنشین در لندن نقل مکان کردند. در آن زمان وضعیت مالی خانواده بسیار وخیم شده بود و سرانجام جان دیکنز در سال 1824 زمانی که چارلز فقط 12 سال داشت به دلیل بدهی به زندان فرستاده شد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه هلن کلر - سخنران و نویسنده

بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز,

او به دنبال زندانی شدن پدرش مجبور شد مدرسه را ترک کند و در کارخانه واکس سازی وارن در کنار رود تیمز کار کند. این بهترین کاری بود که می توانست برای کمک به تأمین هزینه های خانواده اش انجام دهد.

به پدرش یک ارث خانوادگی رسید و از آن برای پرداخت بدهی های خود استفاده کرد و آنوقت چارلز مجاز به بازگشت به مدرسه شد. اما وقتی دیکنز 15 ساله بود مجددا تحصیلات را رها کرد و در سال 1827 برای تأمین درآمد خانواده اش مجبور شد در یک دفتر وکالت کند.

همانطور که مشخص شد، این شغل به نقطه شروع فعالیت نویسندگی او تبدیل گردید.

عکس چارلز دیکنز,بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,

دوران حرفه ای چارلز دیکنز

ویلیام بارو عموی چارلز دیکنز از طرف مادرش، به او پیشنهاد کار در پارلمان را داد و در اوایل سال 1832 برای اولین بار در مجلس عوام به عنوان روزنامه نگار سیاسی کار کرد. او به سراسر بریتانیا سفر کرد تا مبارزات انتخاباتی Morning Chronicle را پوشش دهد.

در سال 1833 دیکنز شروع به ارسال طرح هایی برای مجلات و روزنامه های مختلف با نام مستعار “Boz” کرد. او اولین داستان خود را با نام “یک شام در پیاده روی صنوبر” به مجله ماهانه لندن فرستاد. در سال 1836 شروع به انتشار داستان سریالی به نام، نامه ‌های پیک ویک کرد.

زندگینامه چارلز دیکنز,عکس چارلز دیکنز,بیوگرافی چارلز دیکنز,

مقالات نامه ‌های پیک ویک محبوبیت زیادی در بین خوانندگان داشت. در نوامبر 1836 چارلز دیکنز مسئولیت سردبیر Bentley’s Miscellany را پذیرفت و این سِمت را به مدت سه سال حفظ کرد. او در طول زندگی حرفه ای خود در مجموع 15 رمان منتشر کرد.

به عنوان ناشر مجله، انتشار الیور توئیست را به صورت اقساطی بین فوریه 1837 و آوریل 1838 آغاز کرد و نسخه کامل کتاب در نوامبر 1838 منتشر شد. در 19 دسامبر سال 1843 کتاب سرود کریسمس را چاپ کرد.

زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز,عکس چارلز دیکنز,

دیکنز این کتاب را فقط در شش هفته نوشت، از اکتبر شروع کرد و درست در زمان جشن های تعطیلات به پایان رسید. این رمان به عنوان یک انتقاد اجتماعی برای جلب توجه به سختی های طبقه فقیر انگلیس در نظر گرفته شده بود.

از اکتبر 1846 تا آوریل 1848 دیکنز ماهانه، کتاب دامبی و پسرش را به صورت سریالی منتشر می کرد. این رمان با موضوع چگونگی تأثیر تاکتیک های تجاری بر امور مالی شخصی یک خانواده متمرکز است.

دیوید کاپرفیلد اولین اثر در نوع خود بود، هیچ کس تا به حال رمانی ننوشته است که به سادگی، شخصیتی را در زندگی روزمره او دنبال کند. دیکنز در نوشتن آن از تجربیات شخصی خود، از کودکی سخت تا کارش به عنوان روزنامه نگار استفاده کرد.

اگرچه دیوید کاپرفیلد بهترین کار دیکنز محسوب نمی شود، اما کتاب مورد علاقه وی بود. در پی مرگ پدر و دخترش و جدا شدن از همسرش، رمان های دیکنز شروع به بیان جهان بینی تاریک کرد. در کتاب Bleak House که از سال 1852 تا 1853 به صورت سریالی منتشر شده، او به ریاکاری جامعه انگلیس می پردازد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه پل الریخ - پزشک

این پیچیده ترین رمان او تا به امروز در نظر گرفته شده است. کتاب دوران مشقت در یک شهر صنعتی و در اوج گسترش اقتصادی اتفاق می افتد. این کتاب که در سال 1854 منتشر شد و بر روی کاستی های کارفرمایان و همچنین کسانی که به دنبال تغییر هستند، تمرکز دارد.

دیکنز با بیرون آمدن از دوره رمان های تاریک، در سال 1859 “قصه ای از دو شهر” را منتشر کرد، یک رمان تاریخی که در جریان انقلاب فرانسه در پاریس و لندن اتفاق می افتد. آرزوهای بزرگ که به صورت سریالی بین دسامبر 1860 تا آگوست 1861 منتشر شد، بزرگترین موفقیت ادبی دیکنز محسوب می شود.

مضامین این رمان که با تصاویر فوق العاده و شخصیت های رنگارنگ روبرو شده، دربر گیرنده ثروت و فقر، عشق و طرد و خیر در برابر شر است.

بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز,

زندگی شخصی چارلز دیکنز

چارلز دیکنز اندکی پس از انتشار اولین کتابش، در تاریخ 2 آوریل 1836 با کاترین تامسون هوگارت ازدواج کرد. این زوج دارای 10 فرزند بودند. در طول دهه 1850 دیکنز دو آسیب ویرانگر را متحمل شد: مرگ دختر و پدرش.

وی همچنین در سال 1858 از همسرش جدا شد. دیکنز به کاترین علناً افترا زد و با یک بازیگر جوان به نام الن ترنان رابطه صمیمی برقرار کرد. در مورد اینکه آیا این دو قبل و یا بعد از جدایی زناشویی دیکنز شروع به دیدن یکدیگر کرده اند، اختلاف نظر وجود دارد.

عکس چارلز دیکنز,بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,

همچنین اعتقاد بر این است که وی تمام تلاش خود را برای پاک کردن هرگونه اسنادی که حاکی از حضور ترنان در زندگی اش باشد، انجام داده است. دیکنز پس از سکته مغزی، در سن 58 سالگی در 9 ژوئن 1870 در گاد هیل پلاس، محل زندگی خود در کنت، انگلیس درگذشت.

او با حضور هزاران عزادار در ابی وست مینستر به خاک سپرده شد. بسیاری از کارهای مهم چارلز دیکنز برای فیلم ها و نمایش های صحنه ای اقتباس شده است، برخی از آنها مانند سرود کریسمس در طی سال ها به اشکال مختلف نمایش داده شد.

هالیوود با اکران فیلم مردی که کریسمس را اختراع کرد، نوامبر 2017 با بازی دن استیونز در نقش دیکنز و کریستوفر پلامر به عنوان شخصیت داستانی مشهور ابنیزر اسکروج، چرخش دیگری را در کار این نویسنده معرفی کرد.

زندگینامه چارلز دیکنز,عکس چارلز دیکنز,بیوگرافی چارلز دیکنز,

مهم ترین رمان های چارلز دیکنز

 • یادداشت های پیک ویک (۱۸۳۷)
 • الیور توئیست (۱۸۳۸)
 • ماجراهای نیکلاس نیکلبی (۱۸۳۹)
 • مغازه عتیقه ‌فروشی (۱۸۴۰)
 • بارنابی روج (۱۸۴۱)
 • سرود کریسمس (۱۸۴۳)
 • زندگی و ماجراجویی‌ های مارتین چوزلویت (۱۸۴۴)
 • دامبی و پسر (۱۸۴۸(
 • دیوید کاپرفیلد (۱۸۵۳)
 • خانه متروک (۱۸۵۳)
 • دوران مشقت (۱۸۵۴(
 • دوریت کوچک (۱۸۵۷)
 • داستان دو شهر (۱۸۵۹(
 • آرزوهای بزرگ (۱۸۶۱)
 • دوست مشترکمان (۱۸۶۵)
 • عبور ممنوع (۱۸۶۷)
 • اسرار ادوین درود (۱۸۷۰)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا