بیوگرافی

زندگینامه چارلز دیکنز نویسنده، روزنامه‌ نگار و رمان‌ نویس انگلیسی

افزایش بازدید در گوگل

بیوگرافی چارلز دیکنز (زندگینامه بزرگان)

چارلز دیکنز نویسنده بریتانیایی و منتقد اجتماعی بود که برخی از مشهورترین شخصیت های داستانی جهان را خلق کرد و بسیاری او را بزرگترین رمان نویس دوره ویکتوریا می دانند. آثار وی از محبوبیت بی سابقه ای در طول زندگی اش برخوردار بودند و در قرن بیستم، منتقدان و دانشمندان او را به عنوان یک نبوغ ادبی شناختند.

رمان ها و داستان های کوتاه او هنوز هم به طور گسترده خوانده می شود. از آثار کلاسیک و معروف او می توان به “دوران مشقت”، “سرود کریسمس”، “دیوید کاپرفیلد”، “الیور توئیست” و “آرزوهای بزرگ” اشاره کرد.

برخی از اتفاقات و کاراکترهای داستان های دیکنز، بازتابی از اتفاقات و کاراکترهای زندگی حقیقی خودش بود. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگی نامه چارلز دیکنز، این رمان نویس مشهور انگلیسی بپردازیم.

عکس چارلز دیکنز

بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز

چارلز دیکنز کیست؟ چارلز دیکنز رمان نویس، روزنامه نگار، ویراستار، تصویرگر و مفسر اجتماعی انگلیسی بود که رمان های کلاسیکی مانند: الیور توئیست، نیکلاس نیکلبی، داستان دو شهر و آرزوهای بزرگ را نوشت.

از دیکنز بعنوان یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین نویسندگان قرن نوزدهم یاد می شود. او به دلیل موفقیت هایش در ارائه طرحی آشکار از طبقه زیرین دوره ویکتوریا و کمک به ایجاد تغییرات اجتماعی ستایش شده است.

عکس چارلز دیکنز,بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز

در طی چند سال او به یک شخصیت مشهور بین المللی در زمینه های ادبی، طنز پردازی، هجو و الگو برداری از شخصیت ها و جامعه تبدیل شد. بیشتر داستان های سریالی او به صورت ماهانه یا هفتگی منتشر می شدند.

رمان او در سال ۱۸۴۳ با عنوان سرود کریسمس محبوبیت خاصی پیدا کرد که از اقتباس در هر ژانر هنری الهام می گیرد. الیور توئیست و آرزوهای بزرگ نیز به طور مکرر اقتباس شده اند و مانند بسیاری از رمان های او، تصاویری از لندن اولیه ویکتوریایی را تداعی می کنند.

بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز

رمان داستان دو شهر (در لندن و پاریس) در سال ۱۸۵۹ شناخته شده ترین اثر داستانی تاریخی وی است. دیکنز به خاطر واقع گرایی، کمدی، سبک نثر، شخصیت پردازی های منحصر به فرد و انتقادات اجتماعی اش مورد تحسین بسیاری از نویسندگان از لئو تولستوی گرفته تا جورج اورول، جی کی چسترتون و تام ولف قرار گرفته است.

با این حال، اسکار وایلد، هنری جیمز و ویرجینیا وولف از عدم عمق روانی، نوشتن آزاد و رگ های احساس گرایی او شکایت داشتند. اصطلاح دیکنزیان برای توصیف چیزی استفاده می شود که یادآور دیکنز و نوشته های او باشد مانند: شرایط اجتماعی ضعیف یا شخصیت های کاملاً دافعه گر.

بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز

دوران کودکی چارلز دیکنز

در زندگینامه چارلز دیکنز آمده است که: چارلز جان هافِم دیکنز در ۷ فوریه ۱۸۱۲ در پورتسموث، در سواحل جنوبی انگلیس به دنیا آمد. این نویسنده مشهور انگلیسی دومین فرزند از میان هشت کودک خانواده بود.

پدرش، جان دیکنز، کارمند نیروی دریایی و مادرش الیزابت بارو بود. در سال ۱۸۲۲ خانواده دیکنز به کمدن تاون، محله ای فقیرنشین در لندن نقل مکان کردند. در آن زمان وضعیت مالی خانواده بسیار وخیم شده بود و سرانجام جان دیکنز در سال ۱۸۲۴ زمانی که چارلز فقط ۱۲ سال داشت به دلیل بدهی به زندان فرستاده شد.

بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز

او به دنبال زندانی شدن پدرش مجبور شد مدرسه را ترک کند و در کارخانه واکس سازی وارن در کنار رود تیمز کار کند. این بهترین کاری بود که می توانست برای کمک به تأمین هزینه های خانواده اش انجام دهد.

به پدرش یک ارث خانوادگی رسید و از آن برای پرداخت بدهی های خود استفاده کرد و آنوقت چارلز مجاز به بازگشت به مدرسه شد. اما وقتی دیکنز ۱۵ ساله بود مجددا تحصیلات را رها کرد و در سال ۱۸۲۷ برای تأمین درآمد خانواده اش مجبور شد در یک دفتر وکالت کند.

همانطور که مشخص شد، این شغل به نقطه شروع فعالیت نویسندگی او تبدیل گردید.

بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز

دوران حرفه ای چارلز دیکنز

ویلیام بارو عموی چارلز دیکنز از طرف مادرش، به او پیشنهاد کار در پارلمان را داد و در اوایل سال ۱۸۳۲ برای اولین بار در مجلس عوام به عنوان روزنامه نگار سیاسی کار کرد. او به سراسر بریتانیا سفر کرد تا مبارزات انتخاباتی Morning Chronicle را پوشش دهد.

در سال ۱۸۳۳ دیکنز شروع به ارسال طرح هایی برای مجلات و روزنامه های مختلف با نام مستعار “Boz” کرد. او اولین داستان خود را با نام “یک شام در پیاده روی صنوبر” به مجله ماهانه لندن فرستاد. در سال ۱۸۳۶ شروع به انتشار داستان سریالی به نام، نامه ‌های پیک ویک کرد.

بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز

مقالات نامه ‌های پیک ویک محبوبیت زیادی در بین خوانندگان داشت. در نوامبر ۱۸۳۶ چارلز دیکنز مسئولیت سردبیر Bentley’s Miscellany را پذیرفت و این سِمت را به مدت سه سال حفظ کرد. او در طول زندگی حرفه ای خود در مجموع ۱۵ رمان منتشر کرد.

به عنوان ناشر مجله، انتشار الیور توئیست را به صورت اقساطی بین فوریه ۱۸۳۷ و آوریل ۱۸۳۸ آغاز کرد و نسخه کامل کتاب در نوامبر ۱۸۳۸ منتشر شد. در ۱۹ دسامبر سال ۱۸۴۳ کتاب سرود کریسمس را چاپ کرد.

بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز

دیکنز این کتاب را فقط در شش هفته نوشت، از اکتبر شروع کرد و درست در زمان جشن های تعطیلات به پایان رسید. این رمان به عنوان یک انتقاد اجتماعی برای جلب توجه به سختی های طبقه فقیر انگلیس در نظر گرفته شده بود.

از اکتبر ۱۸۴۶ تا آوریل ۱۸۴۸ دیکنز ماهانه، کتاب دامبی و پسرش را به صورت سریالی منتشر می کرد. این رمان با موضوع چگونگی تأثیر تاکتیک های تجاری بر امور مالی شخصی یک خانواده متمرکز است.

دیوید کاپرفیلد اولین اثر در نوع خود بود، هیچ کس تا به حال رمانی ننوشته است که به سادگی، شخصیتی را در زندگی روزمره او دنبال کند. دیکنز در نوشتن آن از تجربیات شخصی خود، از کودکی سخت تا کارش به عنوان روزنامه نگار استفاده کرد.

اگرچه دیوید کاپرفیلد بهترین کار دیکنز محسوب نمی شود، اما کتاب مورد علاقه وی بود. در پی مرگ پدر و دخترش و جدا شدن از همسرش، رمان های دیکنز شروع به بیان جهان بینی تاریک کرد. در کتاب Bleak House که از سال ۱۸۵۲ تا ۱۸۵۳ به صورت سریالی منتشر شده، او به ریاکاری جامعه انگلیس می پردازد.

این پیچیده ترین رمان او تا به امروز در نظر گرفته شده است. کتاب دوران مشقت در یک شهر صنعتی و در اوج گسترش اقتصادی اتفاق می افتد. این کتاب که در سال ۱۸۵۴ منتشر شد و بر روی کاستی های کارفرمایان و همچنین کسانی که به دنبال تغییر هستند، تمرکز دارد.

دیکنز با بیرون آمدن از دوره رمان های تاریک، در سال ۱۸۵۹ “قصه ای از دو شهر” را منتشر کرد، یک رمان تاریخی که در جریان انقلاب فرانسه در پاریس و لندن اتفاق می افتد. آرزوهای بزرگ که به صورت سریالی بین دسامبر ۱۸۶۰ تا آگوست ۱۸۶۱ منتشر شد، بزرگترین موفقیت ادبی دیکنز محسوب می شود.

مضامین این رمان که با تصاویر فوق العاده و شخصیت های رنگارنگ روبرو شده، دربر گیرنده ثروت و فقر، عشق و طرد و خیر در برابر شر است.

بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز

زندگی شخصی چارلز دیکنز

چارلز دیکنز اندکی پس از انتشار اولین کتابش، در تاریخ ۲ آوریل ۱۸۳۶ با کاترین تامسون هوگارت ازدواج کرد. این زوج دارای ۱۰ فرزند بودند. در طول دهه ۱۸۵۰ دیکنز دو آسیب ویرانگر را متحمل شد: مرگ دختر و پدرش.

وی همچنین در سال ۱۸۵۸ از همسرش جدا شد. دیکنز به کاترین علناً افترا زد و با یک بازیگر جوان به نام الن ترنان رابطه صمیمی برقرار کرد. در مورد اینکه آیا این دو قبل و یا بعد از جدایی زناشویی دیکنز شروع به دیدن یکدیگر کرده اند، اختلاف نظر وجود دارد.

بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز

همچنین اعتقاد بر این است که وی تمام تلاش خود را برای پاک کردن هرگونه اسنادی که حاکی از حضور ترنان در زندگی اش باشد، انجام داده است. دیکنز پس از سکته مغزی، در سن ۵۸ سالگی در ۹ ژوئن ۱۸۷۰ در گاد هیل پلاس، محل زندگی خود در کنت، انگلیس درگذشت.

او با حضور هزاران عزادار در ابی وست مینستر به خاک سپرده شد. بسیاری از کارهای مهم چارلز دیکنز برای فیلم ها و نمایش های صحنه ای اقتباس شده است، برخی از آنها مانند سرود کریسمس در طی سال ها به اشکال مختلف نمایش داده شد.

هالیوود با اکران فیلم مردی که کریسمس را اختراع کرد، نوامبر ۲۰۱۷ با بازی دن استیونز در نقش دیکنز و کریستوفر پلامر به عنوان شخصیت داستانی مشهور ابنیزر اسکروج، چرخش دیگری را در کار این نویسنده معرفی کرد.

بیوگرافی چارلز دیکنز,زندگی نامه چالز دیکنز,زندگینامه چارلز دیکنز

مهم ترین رمان های چارلز دیکنز

 • یادداشت های پیک ویک (۱۸۳۷)
 • الیور توئیست (۱۸۳۸)
 • ماجراهای نیکلاس نیکلبی (۱۸۳۹)
 • مغازه عتیقه ‌فروشی (۱۸۴۰)
 • بارنابی روج (۱۸۴۱)
 • سرود کریسمس (۱۸۴۳)
 • زندگی و ماجراجویی‌ های مارتین چوزلویت (۱۸۴۴)
 • دامبی و پسر (۱۸۴۸(
 • دیوید کاپرفیلد (۱۸۵۳)
 • خانه متروک (۱۸۵۳)
 • دوران مشقت (۱۸۵۴(
 • دوریت کوچک (۱۸۵۷)
 • داستان دو شهر (۱۸۵۹(
 • آرزوهای بزرگ (۱۸۶۱)
 • دوست مشترکمان (۱۸۶۵)
 • عبور ممنوع (۱۸۶۷)
 • اسرار ادوین درود (۱۸۷۰)

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا