بیوگرافی

زندگینامه حسن یزدانی کشتی گیر محبوب جویبار

بیوگرافی حسن یزدانی (زندگینامه ورزشکاران)

حسن یزدانی یکی از کشتی گیران آزادکار جویباری و از چهره های محبوب دنیای ورزش ایران است. این پهلوان جوان تا کنون افتخارات زیادی برای کشور به ارمغان آورده از جمله: کسب سکوی اول المپیک ۲۰۱۶ ریو در وزن ۷۴ کیلوگرم، مدال طلای مسابقات جهانی 2017 و 2019 در وزن 86 کیلوگرم، اخذ رتبه دوم در مسابقات جهانی 2015 در وزن 70 کیلوگرم و همچنین پیروزی در سایرمیادین رقابت. به دلیل پیروزهای مکرر یزدانی، بی حاشیه بودن و اخلاق مداری در نظرسنجی سال 1395 به عنوان بهترین ورزشکار مرد ایران شناخته شد و در سال 1398 نیز نامش در بین ده ورزشکار برتر زن و مرد دیده می شود. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگی نامه حسن یزدانی، این کشتی گیر نابغه ایرانی بپردازیم.

عکس حسن یزدانی

زندگی نامه حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی کشتی,زندگینامه حسن یزدانی کشتی گیر

حسن یزدانی کیست؟ حسن یزدانی از استعدادهای بی بدیل عرصه کشتی کشورمان می باشد که توانسته در تورنمنت های مختلف جهانی خود را اثبات کند و بارها پرچم ایران را در میدان مسابقات بالا ببرد. از آنجا که تمام انرژی و تمرکز خود را بر روی ورزش کشتی می گذارد، در بین مردم بسیار محبوب بوده و حتی سال 2017 فدراسیون جهانی کشتی او را مرد درجه یک کشتی بین المللی معرفی کرد. نام حسن یزدانی که بر زبان ها جاری می شود، همه به یاد ضربه فنی شدن حریفان او می افتیم. او در کشتی روش های تند و تیزی به کار می گیرد طوری که بیشتر حریفان او در همان نیمه اول از میدان رقابت به در می شوند. او برای رسیدن به این جایگاه تلاش های زیادی انجام داده و معتقد است که اگر فردی برای اهدافش بجنگد بدون شک به آن دست پیدا می کند. وی در بین شش کشتی گیرآزادکاری قرار دارد که توانسته بر سکوی اول رقابت های المپیک بایستدد و مدال طلا را به گردن بیاویزد. یزدانی علاوه بر طلای المپیک، طلا و نقره جهانی را نیز در کارنامه خود دارد و از آنجا که هنوز در عنفوان جوانی به سر می برد، فرصت حضور در رقابت های زیادی برای او فراهم است. این کشتی گیر غرور آفرین جویباری، کشتی را از سنین پایین به طور رسمی آغاز کرد و با استعدادی که از خود نشان داد خیلی زود به یکی از اعضای تیم ملی جوانان ایران تبدیل شد. او با شکست دادن حریف آمریکایی خود آرون پیکو در فینال، در مسابقات جهانی جونیور سال 2014 در بخش 66 کیلوگرم مدال طلا کسب کرد. با گذشت 2 ماه از این قهرمانی، در کرواسی قهرمان جوانان جهان شد. از آن پس در گروه سنی بزرگسالان قرار گرفت و ورزشکار روسی، ختاگ تسابالوف را مغلوب خود ساخت.

عکس حسن یزدانی,کشتی حسن یزدانی,زندگی نامه حسن یزدانی

حسن یزدانی در سال 2015

در بازی های سال 2015 در لس آنجلس در کنار سایر کشتی گیران ملی پوش، بر سکوی قهرمانی ایستاد. در بازی های انتخاباتی سال 94 در فینال نخست موفق شد مهدی تقوی را شکست دهد. در فینال دوم، مهدی روبه روی یزدانی حاضر نشد و از این رو یزدانی در گروه بزرگسالان اعزامی برای مسابقات قهرمانی جهان 2015 در رده 70 کیلوگرم قرار گرفت. در این مسابقات در همان دیدار نخست حریف کره ای خود را با نتیجه فوق العاده 16 – 0 در هم کوبید. در مرحله یک هشتم نهایی نیز رقیب بلغاری خود را به زیبایی تمام ضربه فنی کرد. در مرحله بعد، حریف گرجستانیش، دیوید تلاشادزه را با شگرد سر و ته یکی ضربه فنی نمود و از این رو موفق شد به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کند. وی سپس روبه روی جیمز گرین آمریکایی حاضر شد که با اقتدار او را با نتیجه 9 – 4 شکست داد. در آخرین بازی از حریف روسی سرسختش “ماگومدرسول گازیماگومیدوف” با امتیاز 10 – 3 بازی را واگذار کرد و مقام دوم را در این دوره از مسابقات ازان خود کرد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه مهراوه شریفی نیا بازیگر محبوب سریال های ایرانی

زندگینامه حسن یزدانی کشتی,زندگینامه حسن یزدانی کشتی گیر,عکس حسن یزدانی

حسن یزدانی در سال 2016

در المپیک ریو در سال 2016 در وزن 74 کیلوگرم با پیروزی بر رقیبان خود یعنی: آسناگه کاستلی از هائیتی، سونر دمیرتاش از ترکیه، گلیم خام یوسربایف از قزاقستان و انور گدویف از روسیه در سکوی اول قرار گرفت و صاحب گردن آویز طلا شد.

حسن یزدانی در سال 2017

سال 2017 در تورنمنت جام تختی در رده 86 کیلوگرم حاضر شد که با مغلوب کردن تمام حریفان، به موفقیت دست یافت. همان سال نیز بهترین کشتی گیر آزادکار سال شناخته شد. در مسابقات جام جهانی کشتی آزاد که در استان کرمانشاه برگذار شده بود، رقبایی از ترکیه و مغولستان را شکست داد ولی در مقابل رقیب آمریکایی، ضربه فنی شد که با این وجود باز هم تیم کشورمان به مرحله جام جهانی صعود کرد. طی مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی در همان سال حریف تاجیکستانی، حریفی از جمهوری آذربایجان و حریفی از کشور ترکیه‌ را با قدرت شکست داد و پیروز این میدان از رقابت ها شد. در مسابقات جهانی پاریس ابتدا دولت‌ بکوف قزاقستانی را با امتیاز 12 – 2 شکست داد و در بازی دوم، پیوتر از مولداوی را به حرفه ای ترین حالت، ضربه فنی کرد و از او 10 امتیاز گرفت بدون اینکه امتیازی از دست بدهد. در رقابت بعدی الکساندر از جمهوری آذربایجان را مانند حریف قبلی با همان امتیازات در هم کوبید و به نیمه نهایی راه یافت. در نیمه نهایی ولادیسلاو والیف از روسیه را با امتیاز 4 – 0 شکست داد و عازم بازی نهایی شد. بازی آخر را در مقابل حریف اسلواکیش بوریس ماکوجف انجام داد و او را نیز مانند حریفان قبلی شکست داد و قهرمان جهان شد. فقط این کشتی گیر در آن سال برای کشتی ایران مدال طلا بدست آورد. UWW او را کشتی گیر درجه یک مرد جهان در سال 2017 معرفی کرد.

کشتی حسن یزدانی,زندگی نامه حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی کشتی

حسن یزدانی در سال 2018

در مسابقات آسیایی سال 2018 که در بیشکک قرقیزستان بر گذار شده بود، در رده 86 کیلوگرم حریف اندوزیایی خود را در کمتر از یک دقیقه ضربه فنی کرد، سپس رقیب هندیش را 11 – 0 شکست داد و به نیمه نهایی رفت. در ادامه یوتیومن اورگودول از مغولستان را مغلوب ساخت و نهایتا بر حریف لبنانی خود، دومنیک ابونادر در یک دقیقه و سی ثانیه با امتیاز 10 – 0 فائق آمد و مدال طلای این سری از بازی ها را نیز بدست آورد. در مسابقات بوداپست در نیمه دوم بازی از دیوید تیلور آمریکایی با امتیاز 11 – 6 شکست خورد و برای کسب مدال برنز تلاش نمود و در ادامه با غلبه بر حریفان به مقام سوم رسید و برنز مسابقات آسیایی سال 2018 را به خود اختصاص داد.

زندگینامه حسن یزدانی کشتی گیر,عکس حسن یزدانی,کشتی حسن یزدانی

حسن یزدانی در سال 2019

مسابقات جهانی 2019 که در قزاقستان برپا بود، با جیمی اسپینال روی تشک رفت و پشت او را که که نقره المپیک 2012 را در کارنامه داشت، با امتیاز 10 – 0 به خاک مالید. در بازی دوم مقابل ایستوان ورب مجارستانی قرار گرفت و با ضرفنی کردن او به مرحله بعد رفت. دیدار بعدی حسن یزدانی با آرتور نایفونوف از روسیه بود که بر او نیز برتری پیدا کرد و با این پیروزی سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو را اخذ کرد. در رقابت بعدی مایلس امینی از سن مارینو را در هم کوبید و به مرحله نهایی را یافت. در بازی آخر رقیب هندیش به دلیل مصدومیت با حسن کشتی نگرفت و در نتیجه دست او به عنوان برنده این دوره از رقابت ها بالا رفت و برای بار دوم قهرمان جهان شد. مسابقات جام باشگاه های جهان سال 2019 در ایران صورت گرفت که در آن حسن یزدانی به علت مصدومیت روی تشک نرفت.

زندگی نامه حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی کشتی,زندگینامه حسن یزدانی کشتی گیر

دوران کودکی حسن یزدانی

حسن یزدانی چراتی در پنجم دی ماه سال 1373 در یکی از روستاهای جویبار استان مازندران به نام لپو صحرا متولد شد. پدر او یک کشاورز شریف و مادرش خانه دار است. حسن 2 برادر بزرگتر و یک برادر کوچکتر از خودش دارد. وی با رضا یزدانی، ملقب به پلنگ جویبار، نسبت فامیلی داشته و پسر عموی پدرش می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه ویکتور هوگو شاعر و داستان نویس نامدار فرانسوی

این کشتی گیر با انگیزه ایرانی، علاقه به کشتی از 11 سالگی در او نمود پیدا کرد و این حرفه را ابتدا در کنار استاد امید اسماعیل پور استارت زد و سال بعد نزد همت مسلمی در جویبار رفت. خانواده او کشتی دوست هستند و پدرش در مسابقات محلی حضور داشته و حتی یکی از برادرانش مدتی کشتی گیر بوده اما آن را به دلایلی کنار گذاشته است. در سال 90 رسما عضو تیم ملی  نوجوانان شد و پس از گذشت چند ماه در مسابقات آسیایی جوانان حضور پیدا کرد و در سکوی سوم قرار گرفت و مدال برنز را به گردن آویخت. سپس در زمانی که تنها 19 روز از دریافت مدال برنز او گذشته بود در مسابقات جهانی نوجوانان حاضر شد و مدال نقره را ازان خود نمود. حسن یزدانی مدرک فوق دیپلم را در رشته تربیت بدنی و لیسانس را در رشته مدیریت دولتی به پایان برده است.

عکس حسن یزدانی,کشتی حسن یزدانی,زندگی نامه حسن یزدانی

زندگی خصوصی حسن یزدانی

حسن یزدانی 25 ساله هنوز مجرد است و فعلا برنامه ای برای ازدواج ندارد هر چند، بارها خبر ازدواج او به کذب منتشر شده است. او در چرات، سواد کوه زندگی می کند و مسلمان اهل شیعه می باشد. ارادت خاصی به حضرت علی (ع ) دارد و بر روی دوبنده اش معمولا لفظ “یا علی” دیده می شود. حسن مدال المپیک ریو را به حرم مطهر رضوی تقدیم کرد و یکی از خادمین حرم می باشد. او در امور خیریه مشارکت دارد و در پی زلزله سال 1396 کرمانشاه به همراه سایر ورزشکاران این زمینه، علاوه بر همدردی با آنان، کمک های غیر نقدی را به آنها تقدیم کردند. در روند مسابقات جام تختی جهت گرامی داشت یاد و خاطر آتش نشانان ماجرای پلاسکو، با پوشش آتش نشانی روی تشک قرار گرفت و جایزه را از وزیر ورزش اخذ نمود.

زندگینامه حسن یزدانی کشتی,زندگینامه حسن یزدانی کشتی گیر,عکس حسن یزدانی

افتخارات حسن یزدانی

از همان سال های ابتدایی ورود یزدانی تا کنون به عرصه کشتی، این قهرمان ملی پوش افتخارات زیادی برای کشورمان به ارمغان آورده است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

افتخارات فردی حسن یزدانی

المپیک

 • کسب مدال طلای رده 74 کیلوگرم، المپیک ریو، سال 2016

قهرمانی جهان

 • کسب مدال طلای رده 86 کیلوگرم، قهرمانی جهان، سال 2019
 • کسب مدال برنز رده 86 کیلوگرم، قهرمانی جهان، سال 2018
 • کسب مدال طلای رده 86 کیلوگرم، قهرمانی جهان، سال 2017
 • کسب مدال نقره رده 70 کیلوگرم، قهرمانی جهان، سال 2015

قهرمانی آسیا

 • کسب مدال طلای رده 86 کیلوگرم، قهرمانی آسیا، سال 2018

بازی های آسیایی

 • کسب مدال طلای رده 86 کیلوگرم، بازهای آسیایی جاکارتا، سال 2018

کشتی حسن یزدانی,زندگی نامه حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی کشتی

دیگر قهرمانی ها حسن یزدانی

 • کسب مدال برنز رده 50 کیلوگرم، قهرمانی جوانان آسیا، سال 2011
 • کسب مدال نقره رده 50 کیلوگرم، قهرمانی نوجوانان جهان، سال 2011
 • کسب مدال طلا رده 66 کیلوگرم، قهرمانی جوانان آسیا، سال 2014
 • کسب مدال طلا رده 66 کیلوگرم، قهرمانی جوانان جهان، سال 2014
 • کسب مدال طلا رده 70 کیلوگرم، جام تختی، سال 2015
 • کسب مدال طلا رده 70 کیلوگرم، جایزه بزرگ پاریس، سال 2015
 • کسب مدال نقره رده 74 کیلوگرم، جایزه بزرگ پاریس، سال 2016
 • کسب مدال نقره رده 74 کیلوگرم، جام مدوید، سال 2016
 • کسب مدال طلا رده 86 کیلوگرم، بازی همبستگی اسلامی، سال 2017

زندگینامه حسن یزدانی کشتی گیر,عکس حسن یزدانی,کشتی حسن یزدانی

افتخارات گروهی

جام جهانی کشتی

 • کسب مقام قهرمانی سال 2015
 • کسب مقام قهرمانی سال 2016
 • کسب مقام قهرمانی سال 2017

افتخارات شخصی حسن یزدانی

 • بهترین ورزشکار مرد مازندران در سال 1395
 • ورزشکار نمونه مرد کشور در سال 1395 و 1396
 • کشتی گیر آزادکار نمونه کشور در سال 1395
 • کشتی گیر نمونه جهان در سال 2017
 • کشتی گیر محبوب در نظر سنجی اتحادیه جهانی در اینستاگرام سال 2020
شبکه اجتماعی
Hassan Yazdani InstagramHassan Yazdani Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن