بیوگرافی

10 حقیقت جالب از زندگی باروخ اسپینوزا

باروخ اسپینوزا کیست؟

باروخ اسپینوزا معمولاً به عنوان مهمترین و تأثیرگذارترین فیلسوف مدرن هلندی شناخته می شود که تا کنون زندگی کرده است. در طول قرن شانزدهم، یهودیان ساکن در شبه جزیره ایبری به طور مداوم توسط تفتیش عقاید اسپانیا و پرتغال مورد تهدید قرار گرفتند.

بسیاری به جای گرویدن به مسیحیت یا مجازات شدید، تصمیم به مهاجرت گرفتند و در کشورهای دیگر در سراسر اروپا ساکن شدند. اسپینوزا از پدر و مادر یهودی پرتغالی متولد شد که برای فرار از آزار و شکنجه به آمستردام گریخته بودند.

اگرچه باروخ دانش ‌آموز ممتازی در مدارس یهودی بود، اما رهبران جامعه ‌اش او را نفوذی خطرناک می ‌دانستند. معمولاً او را همراه با دکارت و لایب نیتس به عنوان یکی از سه خردگرای اصلی به حساب می آورند.

اسپینوزا در جوانی شروع به شکل ‌دهی دیدگاه‌ های فلسفی رادیکالی کرده بود که با باورهای یهودی و مسیحی در تضاد بود. او استدلال کرد که خدا دارای بدن فیزیکی است که از طریق جهان مادی بیان می شود، ایده ای که توسط هر دو دین بدعت تلقی می شود.

این اغلب به عنوان پانتئیسم شناخته می شود و احتمالاً برخی از فیلسوفان ماقبل سقراطی و نیز رواقیون از آن حمایت می کردند. این فیلسوف که بسیاری از جنبه های رواقی گری را تحسین می کرد، به عنوان منبع اصلی پانتئیسم مدرن در نظر گرفته می شود.

ما در این مقاله می خواهیم به 10 حقیقت درباره زندگینامه باروخ اسپینوزا این فیلسوف هلندی بپردازیم.

حقایق زندگی باروخ اسپینوزا,حقیقت زندگی باروخ اسپینوزا,زندگینامه باروخ اسپینوزا,

10 حقیقت شگفت انگیز از زندگی باروخ اسپینوزا

  • در سن 24 سالگی به دلیل حمایت و انتشار عقاید بدعت آمیز، از جامعه یهودی آمستردام اخراج شد.
  • او برای امرار معاش در عدسی ‌زنی کار می ‌کرد و ابزارهای ظریف علمی می ‌ساخت.
  • اثر بزرگ اسپینوزا، “کتاب اخلاق”، پس از مرگ و در همان سال مرگ او منتشر شد.
  • ژیل دلوز، فیلسوف فرانسوی او را “شاهزاده فیلسوفان” می نامد.
  • به وی کرسی فلسفه در دانشگاه هایدلبرگ پیشنهاد گردید، اما آن را نپذیرفت.
  • باروخ اسپینوزا رساله الهیاتی- سیاسی خود را در سال 1670 برای حمایت از حکومت سکولار و مشروطه و در دفاع از یان دی ویت، علیه شاهزاده اورنج، نوشت و چاپ کرد.
  • فلسفه اسپینوزا بخشی از مکتب فکری خردگرایانه در نظر گرفته می‌ شود.
  • ایدئولوژی های رادیکال این فیلسوف، اساس مکتب اسپینوزیسم را بنا کرد.
  • او به عنوان اولین یهودی سکولار معرفی شد.
  • اسپینوزا در سن 44 سالگی در سال 1677 بر اثر بیماری ریوی، احتمالاً سل یا سیلیکوزیس که در اثر استنشاق گرد و غبار ریز شیشه هنگام آسیاب کردن لنزها تشدید شده بود، درگذشت.
پیشنهاد می کنم همین حالا از خدمات سایت دیجی فالوور استفاده کنید. اگر به دنبال فالوور ایرانی اینستاگرام هستید برای ورود به این سایت روی “خرید فالوور اینستاگرام” کلیک نمایید

برای خرید فالوور اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا