بیوگرافی

زندگینامه دیگو آرماندو مارادونا یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال

بیوگرافی دیگو آرماندو مارادونا (زندگینامه ورزشکاران)

دیگو آرماندو مارادونا بازیکن بزرگ فوتبال و سرمربی حرفه ای آرژانتینی بود که در دهه 1980 به عنوان بهترین فوتبالیست جهان شناخته شد و موفقیت اصلی او این بود که توانست آرژانتین را در سال 1986 به قهرمانی در جام جهانی برساند.

مارادونا، در سراسر جهان به عنوان یکی از بهترین بازیکنان فوتبال برای تمام ادوار شناخته شده است. وی در نظر سنجی فیفا به طور مشترک همراه پله برنده جایزه بهترین بازیکن قرن بیستم میلادی شد.

دید دقیق، پاس های تکنیکی، مدیریت توپ و دریبل زنی با قد و قامت کوچک او ترکیب شده بود و به او این امکان را می داد که بیشتر از دیگر بازیکنان مانور دهد. حضور و رهبری مارادونا در زمین تأثیر زیادی بر عملکرد کلی تیمش داشت و علاوه بر توانایی و خلاقیت، چشم به هدف می دوخت و به عنوان یک متخصص ضربه آزاد شناخته می شد.

به همین دلیل به او لقب پسر طلایی را اختصاص دادند، نامی که در طول زندگی حرفه ای با او ماندگار شد. بعدها موفقیت های دیگو تحت الشعاع مصرف مواد مخدر قرار گرفت و در سال 1991 و 1994 از بازی در میدان فوتبال منع گردید.

ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگی نامه دیگو آرماندو مارادونا، این اسطوره بی بدیل فوتبال بپردازیم.

عکس دیگو آرماندو مارادونا

بیوگرافی دیه گو مارادونا,بیوگرافی مارادونا,دیگو آرماندو مارادونا و همسرش,

دیگو آرماندو مارادونا کیست؟ دیگو مارادونا ستاره مشهور فوتبال آرژانتین بود که به عنوان یکی از بهترین بازیکنان فوتبال در تمام دوران ها مورد توجه قرار گرفت. مارادونا تیم های باشگاهی را به قهرمانی در آرژانتین، ایتالیا و اسپانیا هدایت کرد و تیم آرژانتین را در سال 1986 به قهرمانی جام جهانی رساند.

دیگو نخستین بازیکنی بود که در طول تاریخ فوتبال دو بار رکورد جهانی هزینه نقل انتقال را شکست: در سال 1982 با انتقال 5 میلیون پوند به بارسلونا و در سال 1984 با پرداخت مبلغ 6.9 میلیون پوند به ناپولی نقل مکان کرد.

زندگینامه دیگو آرماندو مارادونا,زندگینامه فوتبالی مارادونا,زندگینامه مارادونا,

وی در دوران باشگاهی خود در تیم های آرژانتینوس جونیورز، بارسلونا، ناپولی، سویا، بوکاجونیورز و نیولز اولد بویز بازی کرد و مشهورترین دوران او به خاطر حضور در ناپولی و بارسلونا است که در آنجا افتخارات زیادی به دست آورد.

وی در کارنامه ملی خود با آرژانتین 91 بازی ملی داشت و 34 گل به ثمر رساند. مارادونا در چهار جام جهانی فیفا (جام جهانی 1982، 1986، 1990 و 1994) از جمله جام جهانی 1986 مکزیک جایی که کاپیتان آرژانتین بود و آنها را به پیروزی مقابل آلمان غربی در فینال رساند، بازی کرد و به عنوان بهترین بازیکن مسابقات، توپ طلایی را ازان خود کرد.

بیوگرافی دیه گو مارادونا,بیوگرافی مارادونا,دیگو آرماندو مارادونا و همسرش,

در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی 1986 او هر دو گل را در پیروزی 2-1 برابر تیم انگلیس به ثمر رساند که به دو دلیل متفاوت گل های تاریخی جهان عنوان گرفتند. اولین گل یک خطای غیرقابل مجاز دست زدن به توپ بود که عنوان “دست خدا” را به خود گرفت، در حالی که گل دوم دریبل 60 متری از پنج بازیکن انگلیس را به دنبال داشت.

در سال 2002 توسط رای دهندگان  FIFAاین گل به عنوان “گل قرن ” انتخاب شد.

زندگینامه دیگو آرماندو مارادونا,زندگینامه فوتبالی مارادونا,زندگینامه مارادونا,

دوران کودکی دیگو آرماندو مارادونا

در زندگینامه فوتبالی مارادونا آمده است که: دیگو آرماندو مارادونا در 30 اکتبر 1960 در ویلا فیوریتو، استان بوئنوس آیرس، آرژانتین در یک خانواده فقیر به دنیا آمد. او پس از چهار دختر اولین پسر بود.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه بندیکت کامبربچ بازیگر و تهیه کننده انگلیسی

دو برادر کوچکتر به نام های هوگو ( ال تورکو ) و رائول (لالو) دارد که هر دو بازیکن فوتبال حرفه ای نیز بودند. پدرش دیگو مارادونا “چیتورو” از گوارانی بودتبار، و مادرش دالما سالوادورا فرانکو، از نژاد ایتالیایی بود.

بیوگرافی دیه گو مارادونا,بیوگرافی مارادونا,دیگو آرماندو مارادونا و همسرش,

مارادونا در 3 سالگی اولین توپ فوتبال خود را به عنوان هدیه دریافت کرد و به سرعت به بازی علاقمند شد. در سن 10 سالگی، مارادونا به لاس سبولیتاس تیم جوانان آرژانتینوس جونیورز، یکی از بزرگترین باشگاه های آرژانتین پیوست.

دیگو با نشان دادن توانایی عجیب خود در سنین پایین، Los Cebollitas را به یک بازی باورنکردنی، 136 بازی بدون شکست هدایت کرد. او در سن 14 سالگی با آرژانتینوس جونیورز قرارداد امضا کرد و اولین بازی خود را در لیگ دسته اول در سال 1976، 10 روز قبل از تولد 16 سالگی انجام داد.

زندگینامه دیگو آرماندو مارادونا,زندگینامه فوتبالی مارادونا,زندگینامه مارادونا,

دوران حرفه ای دیگو آرماندو مارادونا

در 20 اکتبر 1976، دیگو آرماندو مارادونا اولین بازی حرفه ای خود را در لیگ دسته اول برای آرژانتینوس جونیورز 10 روز قبل از تولد 16 سالگی در برابر تالرس دو کوردوبا انجام داد. او با پیراهن شماره 16 وارد زمین شد و چهار ماه بعد او اولین بازی خود را با تیم ملی انجام داد و به جوانترین بازیکن تاریخ پریمیرا دیویسیون آرژانتین تبدیل شد.

بیوگرافی دیه گو مارادونا,بیوگرافی مارادونا,دیگو آرماندو مارادونا و همسرش,

اگرچه او از تیم برنده جام جهانی 1978 کنار گذاشته شد زیرا احساس می شد هنوز خیلی جوان است، اما سال بعد تیم ملی زیر 20 سال را به قهرمانی جام جهانی نوجوانان رساند. دیگو مارادونا در طی 5 سال (1976-1981) که در تیم نوجوانان آرژانتینوس بود در 167 بازی حضور داشت که 115 گل به ثمر رساند.

در سال 1986 مارادونا به عنوان بزرگترین بازیکن جهان به جام جهانی 1986 رفت و ناامید نشد. علیرغم درخشش بی چون و چرا در زمین، مارادونا به همان اندازه به عنوان یک شخصیت بسیار بحث برانگیز شناخته شد.

زندگینامه دیگو آرماندو مارادونا,زندگینامه فوتبالی مارادونا,زندگینامه مارادونا,

او همچنین در 1987-88 بهترین گلزن سری A بود. وی در دهه 1980 هنگام بازی در اسپانیا به کوکائین اعتیاد پیدا کرد و پس از اینکه آزمایشات او به این ماده مثبت اعلام شد در سال 1991 به مدت 15 ماه محرومیت دریافت کرد.

او تسلط کامل بر توپ داشت. هنگامی که مارادونا با توپ می دوید یا از خط دفاع دریبل می زد، به نظر می رسید توپ را به کفش های خود بسته است.

دیگو مارادونا در طول فوتبال حرفه ای خود در باشگاه های: آرژانتینوس جونیورز (1971-1981)، بوکاجونیورز (1981-82 ، 1995-1997)، FC بارسلونا (1982-1984)، SSC ناپولی (1984-1992)، سویا  FC (93-1992) و نیولز اولد بویز (1994-1993) بازی کرد و در تمام 840 بازی عمرش 345 گل به ثمر رساند.

بیوگرافی دیه گو مارادونا,بیوگرافی مارادونا,دیگو آرماندو مارادونا و همسرش,

مارادونا در نوامبر 2008 مربی تیم ملی فوتبال آرژانتین شد. وی قبل از عزیمت در پایان مسابقات در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی هدایت تیم را بر عهده داشت. وی سپس مربی باشگاه Al Wasl مستقر در دبی در لیگ قهرمانان امارات متحده عربی برای فصل 2012-12 شد.

در سال 2017 دیگو قبل از رفتن در پایان فصل مربی فجیره شد. در ماه مه 2018 به عنوان رئیس جدید باشگاه بلاروس دینامو برست انتخاب شد.  وی از سپتامبر 2018 تا ژوئن 2019 مربی باشگاه دورادوس مکزیک بود و از سپتامبر 2019 تا زمان مرگش در نوامبر 2020 مربی باشگاه Gimnasia de La Plata آرژانتین بود.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه محسن تنابنده بازیگر سریال پایتخت

زندگینامه دیگو آرماندو مارادونا,زندگینامه فوتبالی مارادونا,زندگینامه مارادونا,

زندگی شخصی دیگو آرماندو مارادونا

دیگو مارادونا در 7 نوامبر 1989 در بوینس آیرس با نامزد دیرین خود کلودیا ویافانه ازدواج کرد و آنها صاحب دو دختر به نام های دالما نریا (متولد 2 آوریل 1987) و جیانینا دینورا (متولد 16 مه 1989) شدند. این زوج در سال 2004 از هم جدا شدند.

دالما و جیانینا تنها فرزندان دیگو نیستند بلکه او وارثان دیگری هم داشت. یانا، دیگو جونیور که در ناپل ایتالیا به دنیا آمده و دیگو فرناندو سایرفرزندان او از دیگر روابط عاطفی اش هستند.

بیوگرافی دیه گو مارادونا,بیوگرافی مارادونا,دیگو آرماندو مارادونا و همسرش,

در 2 نوامبر 2020 مارادونا ظاهراً به دلایل روانشناختی در بیمارستانی در لا پلاتا بستری شد. نماینده این فوتبالیست سابق گفت که وضعیت وی وخیم نیست. یک روز بعد، وی تحت عمل جراحی اضطراری مغز برای درمان هماتوم ساب دورال قرار گرفت.

پس از جراحی موفقیت آمیز در 12 نوامبر از بیمارستان مرخص شد و تحت عنوان سرپایی تحت نظارت پزشکان قرار گرفت. در 25 نوامبر سال 2020 در سن 60 سالگی، مارادونا دچار حمله قلبی شد و در خانه خود در دیکه لوژان، استان بوئنوس آیرس، آرژانتین درگذشت.

زندگینامه دیگو آرماندو مارادونا,زندگینامه فوتبالی مارادونا,زندگینامه مارادونا,

افتخارات دیگو آرماندو مارادونا

باشگاهی

بوکا جونیورز

 • قهرمان لیگ برتر آرژانتین: ۱۹۸۱

بارسلونا

 • قهرمان کوپا دل ری: ۱۹۸۳
 • قهرمان کوپا دی لالیگا: ۱۹۸۳
 • هرمان سوپرجام فوتبال اسپانیا: ۱۹۸۳

ناپولی

 • قهرمان سری A (۲): ۸۷–۱۹۸۶، ۹۰–۱۹۸۹
 • قهرمان جام حذفی ایتالیا: ۱۹۸۶–۸۷
 • قهرمان لیگ اروپا: ۱۹۸۹
 • قهرمان سوپرجام ایتالیا: ۱۹۹۰
 • نایب قهرمان سری A (۲): ۸۸–۱۹۸۷، ۸۹–۱۹۸۸
 • نایب قهرمان جام حذفی ایتالیا: ۸۹–۱۹۸۸

ملی

تیم ملی آرژانتین

 • قهرمان جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال: ۱۹۷۹
 • قهرمان جام جهانی: ۱۹۸۶
 • نایب قهرمان جام جهانی: ۱۹۹۰

بیوگرافی دیه گو مارادونا,بیوگرافی مارادونا,دیگو آرماندو مارادونا و همسرش,

ده حقیقت درباره دیگو آرماندو مارادونا

 1. مارادونا رکورددار بیشترین خطا در یک جام جهانی است، 53 بار در طول جام جهانی 1986 مکزیک.
 2. در جام جهانی 1994 ایالات متحده، مارادونا فقط دو بازی انجام داد (یک گل به یونان زد) زیرا پس از عدم انجام تست دوپینگ به خانه فرستاده شد.
 3. در سال 2005 او میزبانی یک برنامه گفتگوی تلویزیونی را در تلویزیون آرژانتین آغاز کرد. با وجود تمام رقابت ها، پله مهمان اصلی او در اولین برنامه بود.
 4. دیگو مارادونا روی بازوی خود چگوارا و تصویری از فیدل کاسترو را روی پای چپش خال کوبی کرده بود.
 5. در دسامبر 2007 مارادونا پیراهنی را امضا کرد که پیامی برای حمایت از مردم ایران داشت و آن را در موزه وزارت امور خارجه ایران به نمایش گذاشته است.
 6. گل دوم مارادونا به انگلیس، فقط چهار دقیقه بعد از “دست خدا” به ثمر رسید.
 7. ​​دیگو پس از لیونل مسی، گابریل باتیستوتا، سرخیو آگوئرو و هرنان کرسپو پنجمین گلزن برتر آرژانتین است.
 8. مارادونا تنها بازیکن تاریخ فوتبال است که دو بار رکورد هزینه انتقال را شکسته است.
 9. دیگو مارادونا و مسی تنها بازیکنانی هستند که هم در جام جهانی فیفا زیر 20 سال و هم در جام جهانی فیفا توپ طلایی را به دست آورده اند.
 10. آرژانتین جونیورز ورزشگاه خود را به نام مارادونا نامگذاری کرده و آن را استادیو دیگو آرماندو مارادونا می نامند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا