بیوگرافی

10 حقیقت جالب از زندگی لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی کیست؟

لئوناردو داوینچی در 15 آوریل 1452 در وینچی، منطقه فلورانس، ایتالیا متولد شد. او پسر پیرو داوینچی، وکیل دادگستری برجسته و کاترینا بود. در حالی که بیشتر به عنوان یک هنرمند شناخته می شود، کار او به عنوان یک دانشمند و مخترع از او یک انسان واقعی رنسانس ساخته بود.

با وجود اینکه جنگ را تحقیر می کرد، یک مهندس نظامی برای اختراع سلاح های پیشرفته و کشنده بشمار می رفت. او یکی از بزرگترین نقاشان دوره رنسانس ایتالیا محسوب می شد، با این حال تعداد انگشت شماری از نقاشی های او برجای مانده است.

از معروفترین آنها می توان به مونالیزا و شام آخر اشاره کرد. برخی از مورخان معتقدند که “مونالیزا” بزرگترین دستاورد هنری لئوناردو داوینچی است. گمانه زنی شده که این نقاش براساس یک مدل زنده ساخته نشده و بسیاری از گزارش ها ثابت می کند که این اثر به لیزا دل جیوکوندا، همسر فرانچسکو دل جیوکاندو، تاجر ثروتمند ابریشم مربوط می باشد.

داوینچی معتقد بود، هنر بدون شک با علم و طبیعت ارتباط دارد. وی که عمدتاً خودآموخته بود، ده ها دفترچه مخفی پر از اختراعات، مشاهدات و نظریه های مربوط به فعالیت های هوایی تا آناتومی داشت. ما در این مقاله می خواهیم به 10 حقیقت درباره زندگینامه لئوناردو داوینچی این هنرمند دوران رنسانس بپردازیم.

حقایق لئوناردو داوینچی,حقیقت زندگی لئوناردو داوینچی,زندگی لئوناردو داوینچی,

10 حقیقت شگفت انگیز از زندگی لئوناردو داوینچی

  • لئوناردو داوینچی نام فامیلی نداشت و داوینچی به معنای واقعی کلمه از “وینچی”، که زادگاه او بود، برگرفته شده است.
  • لئوناردو فرزند خارج از ازدواج سر پیرو و کاترینا بود.
  • با وجود تمام نبوغ وی، تحصیلات رسمی چندانی نداشت. او اصول خواندن، نوشتن و حساب را آموخت، اما بیشتر یادگیری عمیق او به سال های آخر زندگی اش بر می گردد.
  • اگرچه لئوناردو داوینچی یکی از بزرگترین هنرمندان در تمام دوران ها محسوب می شود، اما تولیدات هنری او نسبتاً کم بود. در حقیقت تنها حدود 17 اثر باقی مانده که می توان به طور قطعی به او نسبت داد.
  • او شیفته آناتومی انسان بود. وی با انجام 30 کالبد شکافی انسانی در بیمارستان های میلان، فلورانس و رم دانش خود را تعمیق بخشید.
  • بزرگترین اثر هنری او موسوم به “اسب لئوناردو” که برای ساخت آن 17 سال زحمت کشید، در حمله فرانسوی ها به میلان نابود شد.
  • چند سال پس از پایان ساخت مجسمه سوارکاری، لئوناردو 10 ماه را به عنوان “معمار ارشد نظامی و مهندس عمومی” سپری کرد.
  • از دفترهای داوینچی در موسسات برجسته مانند کتابخانه بریتانیا و موزه ویکتوریا و آلبرت نگهداری می شود، اما یکی از آنها توسط بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت در سال 1994 به مبلغ 30.8 میلیون دلار خریداری شد.
  • او هرگز تابلوی مونالیزا را تمام نکرد.
  • وی یک گیاهخوار و حامی حقوق حیوانات بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا