بیوگرافی

زندگینامه ماه چهره خلیلی بازیگر سینما و تلویزیون

افزایش بازدید در گوگل

بیوگرافی ماه چهره خلیلی (زندگینامه هنرمندان)

ماه چهره خلیلی یکی از هنرمندان سینما و تلویزیون ایرانی و نوه بازیگر پیشکسوت خانم پروین سلیمانی بود که در آثار فاخری همچون “در چشم باد”، “مختارنامه” و “کلاه پهلوی” به هنرنمایی پرداخت. با وجود اینکه از زمان ورود او به دنیای هنر ایران مدت زیادی نمی گذشت اما با این حال در فیلم های سینمای و مجموعه های تلویزیونی متعددی خوش درخشید و ثابت کرد که در دنیای هنر و تصویر حرفی برای گفتن دارد. متاسفانه ماه چهره خلیلی این بازیگر زن توانمند کشور در هفدهم مرداد ماه ۱۳۹۹ در حالی که تنها ۴۳ سال سن داشت در اثر سرطان کبد دور از وطن و در کشور انگلیس دار فانی را وداع گفت و طرفداران و دوستان خود را در بهت و اندوه فراوان فرو برد. این خبر توسط پیج رسمی خانم پرستو صالحی تایید شد. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگی نامه ی ماه چهره خلیلی، این بازیگر فقید بپردازیم.

عکس ماه چهره خلیلی

بیوگرافی ماه چهره خلیلی,زندگی خصوصی ماه چهره خلیلی,زندگی نامه ی ماه چهره خلیلی

ماه چهره خلیلی کیست؟ ماه چهره خلیلی را شاید بسیاری از مخاطبان تلویزیون با مجموعه هایی همچون در چشم باد یا مختار نامه بشناسند. او با اینکه تحصیلات خود را در مقطع فوق لیسانس معماری در دانشگاه آکسفورد انگلستان به پایان رسانده بود، به صورت تخصصی بر روی هنر بازیگری نیز کار می کرد و دوره های این حرفه را در method school لندن سپری نمود. ماه چهره نخستین فعالیت هنری خود را با فیلم سینمایی چشمان سیاه ساخته ایرج قادری در سال ۱۳۸۱ شروع کرد. او برای بازی در این فیلم پس از ۲۲ سال زندگی در لندن، راهی ایران شد.

زندگینامه ماه چهره خلیلی,زندگینامه ماه چهره خلیلی بازیگر,بیوگرافی ماه چهره خلیلی

در فیلم چشمان سیاه با بازیگرانی همچون: پوراندخت مهیمن، محمد رضا گلزار، جمشید مشایخی و پروین سلیمانی همبازی بود. دو سال بعد فعالیت های هنری و کارگردانی را به طور جدی تر در مؤسسه سمعی و بصری زیر نظر استاد سمندریان تکمیل کرد.

خانم خلیلی نوه دختری بتول سلیمانی‌ خو که همه اهالی سینما و تلویزیون او را با نام هنری اش یعنی پروین سلیمانی می شناسند، بود. بانو سلیمانی از بازیگران بزرگ سینمای ایران بودند که در قریب به ۷۷ فیلم سینمایی و بیش از ۳۰ سریال به ایفای نقش پرداخت و در سال ۱۳۸۸ پس از تحمل یک دوره بیماری در گذشت.

بیوگرافی ماه چهره خلیلی,زندگی خصوصی ماه چهره خلیلی,زندگی نامه ی ماه چهره خلیلی

خلیلی پس از بازی در اولین فیلمش به خوبی موفق شد خود را در این صنعت ثابت کرده و پس از آن با کارگردانان بزرگی مانند: ایرج قادری، سیروس الوند، فلورا سام، سید ضیاءالدین دُری، مسعود جعفری جوزانی، داوود میر باقری و … کار کند. ماه چهره علاوه بر هنرپیشگی، در زمینه های فیلمسازی فیلم کوتاه، مستند – داستانی “عید قربان” که جایزه های متعددی از فستیوال های مختلف دریافت نمود، فعالیت داشت، که یکی از آنها جشنواره فیلم سان فرانسیسکو بود و در سال ۲۰۰۶ برگزار شد.

بیوگرافی ماه چهره خلیلی,زندگی خصوصی ماه چهره خلیلی,زندگی نامه ی ماه چهره خلیلی

دوران کودکی ماه چهره خلیلی

در زندگینامه ماه چهره خلیلی بازیگر آمده است که وی در بیست و پنجم دی ماه سال ۱۳۵۵ در تهران به دنیا آمد. در دوران کودکی و زمانی که تنها پنج سال سن داشت به همراه والدینش کشور را به مقصد انگلیس ترک کرد. تحصیلات آکادمیک را در رشته معماری و در دانشگاه معتبر آکسفورد به پایان رساند و از آنجا که به بازیگری علاقمند بود، دوره های هنرپیشگی را در یکی از مدارس انگلیس طی کرد. در سن ۲۲ سالگی برای کسب تجربیات جدید به وطن بازگشت و حرفه بازیگری را از سر گرفت.

بیوگرافی ماه چهره خلیلی,زندگی خصوصی ماه چهره خلیلی,زندگی نامه ی ماه چهره خلیلی

زندگی خصوصی ماه چهره خلیلی

ماه چهره خلیلی در بیست و پنجم فروردین ماه سال ۱۳۹۳ با ابراهیم اشرفی پیمان ازدواج بست و حاصل ازدواج آنها تنها یک پسر به نام پرواز است. پرواز اشرفی در سال ۱۳۹۴ به دنیا آمد. ماجرای آشنایی ماه چهره و ابراهیم به همکاری آنها در یکی از پروژه های سینمایی بر می گردد.

خواستگاری آقای اشرفی از خانم خلیلی داستان جالبی دارد آن هم اینکه: ابراهیم پس از علاقه شدیدش به ماه چهره اجازه خواستگاری کردن از او را بدون اینکه خود ماه چهره بداند از والدینش گرفته و تصمیم می گیرد که در یکی از سفرهایشان در جزیره کیش زیر آب از او تقاضای ازدواج کند. این اتفاق حاصل نشده و چند بار دیگر برای این کار برنامه ریزی می کند اما هر بار قضیه به طوری کنسل می شود.

بیوگرافی ماه چهره خلیلی,زندگی خصوصی ماه چهره خلیلی,زندگی نامه ی ماه چهره خلیلی

در آخر آقای اشرفی به صورت کاملاً ناگهانی حلقه را به ماه چهره می دهد و پیشنهاد ازدواج را مطرح می کند. خلیلی نیز در پاسخ به او چنین می گوید:” هیچ چیز اتفاقی برای من خوشحال کننده تر از این نیست که همسر تو باشم”. سپس این دو تصمیم می گیرند که جهت آشنایی بیشتر مدت سه ماه را نامزد باشند. او در خصوص آشنایی خانواده ها گفته بود که با نرم افزار OOVOO با هم ارتباط برقرار می کردیم و دو طرف تصویری با یکدیگر تعامل بیشتری داشتند.

مراسم عروسی آنها در دبی بر گزار شد و ماه چهره و ابراهیم خودشان سفره عقد چیدند. کل افرادی که برای مراسم عروسی آنها حضور داشتند ۳۲ نفر بودند که همگی با یک هواپیما به دبی رفته و مراسم را با نهایت شادی برگزار کردند.

خلیلی در مصاحبه هایش در رابطه با فرزندش که چرا او را در ایران به دنیا آورده در صورتی که می توانستند برای او پاسپورت انگلیسی بگیرند چنین می گوید: “من ایرانی هستم، در ایران به دنیا آمدم و به ایرانی بودن خودم افتخار می کنم و دوست داشتم که فرزندم نیز در کشور مادریم به دنیا بیاید و هویت ایرانی بودنش را حفظ کند”.

بیوگرافی ماه چهره خلیلی,زندگی خصوصی ماه چهره خلیلی,زندگی نامه ی ماه چهره خلیلی

داستان ورود خلیلی به دنیای بازیگری به این صورت بود: زمانی که به کشور بازگشته بود یک روز به همراه مادر بزرگش در مهمانی شرکت می کند که ایرج قادری نیز در آن حضور دارد. او در رابطه با علاقه اش به بازیگری گفتگو کرده که در این بین قادری نیز پیشنهاد بازی در فیلم چشمان سیاه را به او می دهد. علت حضور او در کلاس های آقای سمندریان نیز به این دلیل بود که ته لهجه انگلیسی خود را از بین ببرد تا بتواند در فیلم “ازدواج به سبک ایران” بازی کند.

وی درحضور این استاد بزرگوار دوره های فن بیان را پشت سر گذاشت. خلیلی در رابطه با حضورش در فیلم و سریال ها اینگونه می گفت که: فیلم ها را دلی بر می گزیدم و هرگز به خاطر مسائل مالی یا حضور در کنار فلان بازیگر، پروژه ای را انتخاب نکردم.

بیوگرافی ماه چهره خلیلی,زندگی خصوصی ماه چهره خلیلی,زندگی نامه ی ماه چهره خلیلی

از آنجا که در کشور انگلستان فوق لیسانس معماری گرفته بود علاقه زیادی به طراحی دکور و طراحی صحنه تئاتر داشت. در یکی از گفتگوهایش در خصوص پیشنهادی که از شبکه جم ترکیه گرفته بود، صحبت می کند و می گوید که: سال ۱۳۹۳ برای حضور در یک فیلم از من دعوت به عمل آمد اما از آنجا که فعالیت در این پروژه با قوانین جمهوری اسلامی ایران در تضاد بود، پیشنهاد را نپذیرفتم.

قرار بود که در این همکاری تمام هزینه های سفر، هتل و رفت و آمد را آنها تقبل کنند و دستمزد من در این پروژه چیزی قریب به ۴۰۰ میلیون تومان تعیین شده بود. او اعتقادات مذهبی خود را حفظ کرده و هر سال در ماه مبارک رمضان روزه می گرفت و حتی گفته بود که بر سر پروژه مختار نامه با وجود گرمای شدید ۴۰ درجه روزه می گرفتم.

بیوگرافی ماه چهره خلیلی,زندگی خصوصی ماه چهره خلیلی,زندگی نامه ی ماه چهره خلیلی

فیلم های سینمایی ماه چهره خلیلی

 • چشمان سیاه، به کارگردانی ایرج قادری محصول سال ۱۳۸۱
 • نقاب، به کارگردانی کاظم راست گفتار محصول سال ۱۳۸۳
 • تله، به کارگردانی سیروس الوند محصول سال ۱۳۸۴
 • پرونده هاوانا به کارگردانی علی رضا رئیسیان محصول سال ۱۳۸۴
 • موش، به کارگردانی شاهد احمد لو محصول سال ۱۳۸۷
 • سایه وحشت، به کارگردانی عماد اسدی محصول سال ۱۳۸۷
 • مرگ کسب‌ و کار من است، به امیر حسین ثقفی محصول سال ۱۳۸۹
 • پرنده ‌باز، به کارگردانی عطاءاله سلمانیان محصول سال ۱۳۸۹
 • شبکه، به کارگردانی ایرج قادری محصول سال ۱۳۸۹
 • سلام بر فرشتگان، به کارگردانی فرزاد اژدری محصول سال ۱۳۹۱
 • فصل انار، به کارگردانی محسن شریفی نیا محصول سال ۱۳۹۳
 • رنج و سرمستی، به کارگردانی جهانگیر الماسی محصول سال ۱۳۹۲
 • قلب سفید قاصدک ها، به کارگردانی افشین محمودی محصول سال ۱۳۹۳
 • سوت دل، به کارگردانی نادر طریقت محصول سال ۱۳۹۳
 • صله سحر، به کارگردانی فرزین مهدی پور محصول سال ۱۳۹۴
 • یادم تو را فراموش، به کارگردانی علی عطشانی محصول سال ۱۳۹۴
 • قرارمون پارک شهر، به کارگردانی فلورا سام محصول سال ۱۳۹۵
 • اشنوگل، به کارگردانی علی سلیمانی و هادی حاجتمند، محصول سال ۱۳۹۵
 • عشق و خیانت، به کارگردانی محمد عبدی زاده محصول سال ۱۳۹۶

بیوگرافی ماه چهره خلیلی,زندگی خصوصی ماه چهره خلیلی,زندگی نامه ی ماه چهره خلیلی

سریال های ماه چهره خلیلی

 • مجموعه تلویزیونی مختارنامه به کارگردانی داوود میر باقری محصول سال ۸۹–۱۳۸۳
 • مجموعه تلویزیونی در چشم باد به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی محصول سال ۱۳۸۷
 • مجموعه تلویزیونی کلاه پهلوی به کارگردانی سید ضیاءالدین دری محصول سال ۱۳۹۱
 • مجموعه تلویزیونی گذر از رنج‌ها به کارگردانی فریدون حسن پور محصول سال ۱۳۹۳
 • مجموعه تلویزیونی دختر گمشده به کارگردانی احمد کاوری محصول سال ۱۳۹۷
 • مجموعه تلویزیونی مرضیه به کارگردانی فلورا سام محصول سال ۱۳۹۸

تله فیلم ماه چهره خلیلی

از میان سایه ها به کارگردانی رهبر قنبری محصول سال ۱۳۹۲

شبکه اجتماعی
Mahchehreh Khalili Instagram

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا