بیوگرافی

زندگینامه میکل آنژ نقاش، پیکرتراش و معما برجسته ایتالیایی

بیوگرافی میکل آنژ (زندگینامه بزرگان)

میکل آنژ مجسمه ساز، نقاش، معمار و شاعر رنسانس ایتالیایی بود که تلاش کرد تأثیر بی نظیری در توسعه هنر غرب ایجاد کند. او بزرگترین هنرمند زنده در طول عمر خود تلقی می شد و از آن زمان به بعد به عنوان یکی از برجسته ترین هنرمندان تمام دوران شناخته می شود.

تعدادی از آثار وی در زمینه نقاشی، مجسمه سازی و معماری در بین مشهورترین آثار موجود قرار می گیرند. اگرچه نقاشی های دیواری در سقف کلیسای سیستین، واتیکان احتمالاً بیشترین آثار هنری او هستند، اما این هنرمند عمدتا خود را مجسمه ساز می پنداشت.

میکل آنژ در تمام عمر خود در مجسمه سازی مرمر و در سایر هنرها فقط در دوره های خاصی کار می کرد. توجه زیاد به سقف سیستین تا حدودی بازتاب توجه بیشتر به نقاشی در قرن بیستم می باشد. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگینامه ی میکل آنژ، این هنرمند بزرگ بپردازیم.

عکس میکل آنژ

بيوگرافي ميكل آنژ,بیوگرافی میکل آنژ,زندگینامه میکل آنژ,

میکل آنژ کیست؟ دلیل شهرت میکل آنژ در زندگی این بود که حرفه اش کاملاً مستندتر از حرفه هر هنرمند آن زمان یا قبل از آن بود. او اولین هنرمند غربی بود که زندگی نامه اش در زمانی که زنده بود توسط نقاش و معمار معروف جورجو وازاری منتشر شد.

در این بیوگرافی به صراحت آثار میکل آنژ به عنوان اوج کمال هنر معرفی می شود و در آن آمده که آثارش از همه هنرمندان زنده و مرده قبل از او پیشی گرفته است.

علی رغم چنین کتابی، این هنرمند از آن راضی نبود و از دستیار خود، آسکانیو کوندیوی خواست ترتیب نوشتن یک کتاب مختصر جداگانه (1553)؛ را بدهد. این زندگی نامه احتمالاً بر اساس اظهارات گفتاری خودش، همانطور که می خواست ظاهر شود؛ نوشته شده است.

معروفیت میکل آنژ همچنین منجر به حفظ یادگارهای بی شماری از جمله صدها نامه، طرح و شعر از او شد. بسیاری وی را رقیب لئوناردو داوینچی می دانستند و برخی از محققین بر این باور هستند که بزرگترین هنرمند تمام ادوار است.

دو مورد از برجسته ترین آثار وی به نام های پیه‌ تا (Pietà) و داوود (David) پیش از سی سالگی مجسمه سازی شده اند.

با وجود اینکه او معتقد بود که در وحله اول یک مجسمه ساز است نه یک نقاش، دو مورد از تأثیرگذارترین نقاشی های دیواری در تاریخ هنر غرب را خلق کرد: صحنه هایی از پیدایش در سقف کلیسای سیستین در رم و آخرین داوری در دیوار محراب آن.

طراحی این هنرمند از کتابخانه لورنزی پیشگام سبک معماری منریسم بود. تلاش هنرمندان بعدی برای پیروی از سبک پرشور و شخصی میکل آنژ منجر به جنبش مانریسم در هنر غربی شد.

زندگینامه میکل آنژ نقاش,زندگینامه ی میکل آنژ,بيوگرافي ميكل آنژ,

دوران کودکی میکل آنژ

در زندگینامه میکل آنژ نقاش آمده است که: میکل ‌آنجلو دی لودوویکو بوئوناروتی سیمونی، ملقب به میکل ‌آنژ، 6 مارس 1475 در​​ روستای کوچک کاپرس، نزدیک آریزو، در توسکانی، ایتالیا به دنیا آمد.

او در خانواده ای متولد شد که چندین نسل متعلق به اشراف کوچک در فلورانس بشمار می رفتند، اما در زمان تولد این هنرمند، میراث و موقعیت خود را از دست داده بودند. پدرش فقط گاه به گاه مشاغل دولتی داشت و در زمان تولد ‌آنجلو، مدیر شهر کوچک وابسته کاپرس بود.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه امیلیا کلارک بازیگر انگلیسی سریال تاج و تخت

چند ماه بعد، اما خانواده به اقامت دائم خود در فلورانس بازگشتند و این جایی بود که او بیشتر دوران کودکی خود را در آنجا گذراند. در سال 1481، مادرش بر اثر بیماری مزمن درگذشت و او در آن زمان تنها 6 سال داشت.

این هنرمند به فلورانس آمد تا بتواند گرامر را نزد استادش فرانچسکو دا اوربینو مطالعه کند. در این مدت توانست با نقاشان متعددی ملاقات کند که به او انگیزه دادند تا تحصیلات هنری خود را ادامه دهد.

در آن زمان، فلورانس به عنوان مرکز یادگیری و هنر در سراسر ایتالیا در نظر گرفته می شد. در 13 سالگی، برای یک دوره سه ساله شاگرد برجسته ترین نقاش شهر، دومنیکو غیرلاندایو بود، اما پس از مدتی آنجا را ترک کرد و دیگر چیزی برای یادگیری نداشت.

چندین نقاشی، کپی از چهره های Ghirlandaio و نقاشان بزرگتر فلورانس، Giotto و Masaccio، از این مرحله باقی مانده است. در سال 1489، یک مرد ثروتمند و فرمانروای واقعی فلورانس به نام لورنزو د مدیچی از غیرلندایو دو نفر از بهترین شاگردان خود را درخواست کرد.

او بدون تردید، فرانچسکو گراناچی و میکل آنژ را پیشنهاد داد. از این رو، به هنرمند جوان فرصتی داده شد تا در آکادمی اومانیست، موسسه ای که توسط مدیچی تأسیس شده بود، ثبت نام کند.

در دوران تحصیل در آکادمی، میکل آنجلو متوجه شد که دیدگاه و آثار او بیشتر تحت تأثیر نویسندگان و فیلسوفان متعدد تاریخ مانند پیکو دلا میراندولا، پولیزیانو و مارسیلیو فیچینو بوده است.

همچنین در این دوره بود که شروع به مجسمه سازی برخی از آثار مشهور خود از جمله: “نبرد قنطورس ها” (حدود 1492) و “مدونا از پله ها” (حدود 1491) کرد. پولیزیانو موضوع نبرد قنطورس ها را پیشنهاد کرد و این اثر هنری توسط لورنزو د مدیچی سفارش داده شد.

بیوگرافی میکل آنژ,زندگینامه میکل آنژ,زندگینامه میکل آنژ نقاش,

زندگی حرفه ای میکل آنژ

فلورانس در آن زمان به عنوان مرکز هنر پیشرو شناخته می شد و بهترین نقاشان و مجسمه سازان را در اروپا پرورش می داد و رقابت بین هنرمندان انگیزه بخش بود.

با این وجود، این شهر نسبت به قبل قادر به ارائه کمیسیون های بزرگ نبود و هنرمندان برجسته ای که در فلورانس به دنیا آمده بودند، مانند لئوناردو داوینچی و معلم لئوناردو، آندریا دل ورروکیو، برای فرصت های بهتر به شهرهای دیگر کوچ کردند.

مدیچی ها در سال 1494 سرنگون شدند و حتی قبل از پایان آشفتگی سیاسی، میکل آنژ آنجا را ترک کرده بود. در بولونیا او به عنوان جانشین مجسمه ساز تازه فوت شده استخدام شد و آخرین پیکرهای کوچک مورد نیاز برای تکمیل یک پروژه بزرگ، مقبره و زیارتگاه سنت دومینیک (1494-95) را تراشید.

در 4 ژوئیه 1496، ساخت مجسمه عظیم باکوس، خدای شراب روم را آغاز کرد. کاردینال رافائل ریاریو به او مأموریت داد تا این پروژه را انجام دهد، اما او سرانجام کار این هنرمند را رد کرد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه استفن کینگ نویسنده ترسناک ترین رمان ها

زندگینامه ی میکل آنژ,بيوگرافي ميكل آنژ,بیوگرافی میکل آنژ,

پس از آن مجسمه توسط Jacopo Galli، یک بانکدار ثروتمند خریداری شد. در سال 1497 سفیر فرانسه در رم کار میکل آنژ را به نام Pieta سفارش داد. بعداً او توانست چندین Pieta ایجاد کند، که تصاویر مختلف را منعکس می کرد.

مریم مجدلیه و مریم، مادر عیسی مسیح (ع) نیز در این Pieta ها گنجانده شده بودند. به گفته محققان، Rondanini Pieta آخرین کار میکل آنژ بود، که ناتمام باقی ماند. این اثر هنری دارای کیفیت انتزاعی است که شبیه مفهوم و سبک مجسمه سازی قرن بیستم می باشد.

همراه با لئوناردو داوینچی و رافائل و دوناتلو، این هنرمند مسئول فلورانس قرن شانزدهم بود که تبدیل به قرن جنبشی از هنرمندان شد که فرهنگ غربی را غنی کرده است.

میکل آنژ که به عنوان یکی از چراغ های برجسته دوران رنسانس ایتالیا در نظر گرفته شد، بدون شک یکی از الهام بخش ترین و با استعدادترین هنرمندان تاریخ مدرن بود.

زندگینامه میکل آنژ,زندگینامه میکل آنژ نقاش,زندگینامه ی میکل آنژ,

زندگی شخصی میکل آنژ

میکل آنژ، که غالباً مغرور و از خود ناراضی بود، هنر را ناشی از الهام درونی و فرهنگ می دانست. وی برخلاف ایده های رقیب خود، لئوناردو داوینچی، طبیعت را دشمنی می دانست که باید بر آن فائق آمد.

چهره هایی که او ایجاد کرد هر کدام در فضای خود جدا از دنیای خارج، قوی و پویا هستند. اظهارات عشق این مجسمه ساز به دو صورت نئوپلاطونی و آشکارا هموئروتیک مشخص شده اند.

بزرگترین بیان مکتوب و غزلوارعشق میکل ‌آنجلو به توماسو دی کاوالیری (حدود 1509-1587)، 23 ساله بود که در سال 1532 در 57 سالگی با او ملاقات کرد.

وی تا زمان مرگش در سال 1564 در سن 88 سالگی کار می کرد. علاوه بر آثار هنری عمده، مجسمه ها، نقاشی های دیواری، طرح های معماری و نقاشی های متعدد دیگری نیز تولید کرد که بسیاری از آنها ناتمام مانده و برخی از آنها گم شدند. او همچنین شاعری ماهر بود و حدود 300 شعر از وی حفظ شده است.

در زمان حیات خود، او به عنوان بزرگترین هنرمند زنده اروپا مورد تجلیل قرار گرفت و امروز به عنوان یکی از بزرگترین هنرمندان تاریخ معرفی می شود، همانطور که ویلیام شکسپیر در ادبیات و لودویگ ون بتهوون در موسیقی از هنرهای تجسمی برخوردار هستند.

بيوگرافي ميكل آنژ,بیوگرافی میکل آنژ,زندگینامه میکل آنژ,

آثار میکل آنژ

مجسمه ها

 • مدونا از پله ها (1491)
 • نبرد قنطورس ها (1492)
 • هرکول ( 1492–1493)
 • صلیب کشیدن (1493)
 • سنت پترونیوس از کشتی سنت دومینیک (1494–1495)
 • فرشته از کشتی سنت دومینیک (1494–1495)
 • باکوس (1496–1497)
 • سنت پل (1503-1504)
 • سنت پیتر (1503-1504)
 • سنت پیوس (1503-1504)
 • سنت گرگوری (1503-1504)
 • قبره پاپ ژولیوس دوم (1505-1545)
 • مجسمه ژولیوس دوم (1511 تخریب شده)(1508)
 • حضرت موسی (1513-1515)
 • برده اطلس (1520–1523)
 • و …

نقاشی

 • عذاب سنت آنتونی (1487 – 1488)
 • مدونا و کودک با سنت جان و فرشتگان (1497)
 • و …

معماری

 • کلیسای کوچک لئو ایکس، شهر رم (1514-1515)
 • کلیسای مدیچی، شهر فلورانس (1520-1534)
 • کتابخانه لورنتین، شهر فلورانس (1523-1559)
 • پالازو فارنزی، شهر رم (1546)
 • نقشه های کلیسای سنت پیتر (مخصوص گنبد)، شهر رم، (1546-1564)
 • کلیسای کوچک Sforza، شهر رم، (1560)
 • دروازه پورتا پیا، شهر رم، (1561-156)
 • و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا