رپورتاژکسب و کار

کارشناس رسمی دادگستری و قیمت گذاری

کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان که در عرف به کارشناس ارزیاب ملک معروف است یکی از رشته های کارشناسی است که از کانون کارشناسان رسمی تهران یا استان های دیگر و یا مرکز کارشناسان قوه قضاییه مجوز و پروانه کارشناسی برای قیمت گذاری، ارزیابی و ارزش گذاری رسمی املاک و دارایی های دیگر مانند ماشین (خودرو)، ماشین آلات صنعتی، سرقفلی تجاری و کالا ها و زمین و آپارتمان و خانه و مواردی از این قبیل را دارد.

در این مقاله به معرفی کلی کارشناسی رسمی و شرح خدمات کارشناسان رسمی دادگستری می پردازیم.

کارشناس رسمی ارزیابی رسمی انواع املاک

کارشناس رسمی دادگستری در رشته راه و ساختمان که دارای مجوز و پروانه کارشناسی از کانون کارشناسان رسمی یا مرکز کارشناسان رسمی دادگستری است می تواند قیمت گذاری ملک را انجام دهد. مثلا اگر شما نیاز به ارزش گذاری یک آپارتمان دارید تا آن را به فروش برسانید یا این که بین وراث تقسیم کنید می توانید برای این کار به دادگاه مراجعه کنید و یا این که مستقیما به یک کارشناس رسمی منتخب در این رشته مراجعه کنید.

کارشناس قیمت گذاری را بر اساس مشخصات ملک مانند قدرالسهم آپارتمان از زمین و مصالح و کیفیت ساخت ساختمان و نوع متریال به کار رفته در ساخت آن و موقعیت منطقه ای تعیین می کند.

سایت کارشناس آنلاین,نقشه یو تی ام,کارشناس ارزیاب ملک,

کارشناس رسمی املاک به چه چیز هایی توجه می کند؟

مثلا از جمله چیز هایی که کارشناس رسمی دادگستری به آن توجه می کند نوع پوشش کف ساختمان (مثلا سرامیک یا پوشش لمینیت یا پارکت یا سنگ) و نوع پوشش دیوار (مثلا کاغذ دیواری و یا رنگ و نقاشی و یا گچ) و میزان کابینتی که آشپزخانه دارد و جنس و نوع طراحی آن و همچنین نورگیری ساختمان و طراحی داخلی و بسیاری موارد دیگر می باشد.

با توجه به این که آیتم هایی که باید که کارشناس رسمی به آن توجه کند متعدد هستند این کار را نمی توان فرموله کرد و باید حتما به نظر کارشناس مجرب توجه نمود.

این که یک زمین دو نبش باشد یا یک نبش، یا مثلا به خیابان دوازده متری بر داشته باشد یا به کوچه شش متری و یا اینکه کاربری آن اداری باشد یا مسکونی یا تجاری و مسائلی از این دست ، همه روی روش قیمت گذاری ساختمان اثر دارند.

کارشناس رسمی خودرو,کارشناس رسمی دادگستری,سایت کارشناس آنلاین,

رشته های مختلف کارشناس رسمی دادگستری

دادگاه ها نیز همیشه در مواردی که مورد دعوی یا دادخواست در زمینه ساختمان و زمین و ملک و این جور چیزهاست کار را به کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان ارجاع می دهند. البته اگر موضوع در زمینه ماشین آلات صنعتی و کارخانه های و مسائل استهلاک دستگاه های صنعتی و تجهیزات تولیدی باشد کار را به کارشناس رسمی رشته برق، ماشین و تاسیسات کارخانجات ارجاع می دهند و همچنین مثلا در زمینه مسائل مربوط به ماشین (اتومبیل) مانند ارزیابی قیمت خودرو یا افت قیمت و تعیین خسارت وارده به کارشناس رسمی دادگستری رشته وسائل نقلیه ارجاع می دهند.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از پر استرس ترین مشاغل جهان که باعث افسردگی می شود

همانطور که دیده می شود رشته های مختلفی برای کارشناس رسمی دادگستری وجود دارد مانند کارشناس رسمی امور ثبتی ، کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه برداری، کارشناس رسمی ساختمان، کارشناس رسمی حسابداری و حسابرسی، کارشناس رسمی خودرو و وسائل نقلیه و مانند این ها.

تعیین قدمت ساخت بنا

معمولا عمر ساختمان از زمان پایان عملیات اجرایی ساختمان در نظر گرفته می شود اما برخی کارشناسان قدمت بنا را از تاریخ اخذ گواهی پایان کار ساختمانی از شهرداری شهری مثل تهران و یا بخشداری ها در روستا ها و املاک اطراف شهر در نظر می گیرند.

معمولا در شهر های بزرگ مانند تهران و شیراز و اصفهان و اهواز، سازنده های آپارتمان ها (انبوه ساز ها) پس از اخذ پروانه ساختمانی که همان مجوز ساخت ساختمان است حدود 2 سال طول می کشد تا ساختمان را ساخته و به بهره برداری برسانند تا مردم بتوانند در آن ساکن شوند و همچنین ممکن است مراحل اخذ گواهی پایان کار از شهرداری و اخذ صورت مجلس تفکیکی  و سند های تفکیکی از اداره ثبت اسناد و املاک تهران حدود 7 تا 9 ماه دیگر بعد از آن طول بکشد بنابراین در صورت عدم وجود شواهد کافی می توان با داشتن گواهی پایان کار، سن ساختمان را تشخیص داد.

از جمله موارد دیگر جهت تشخیص قدمت ساخت ساختمان ، تاریخ نصب کنتور برق و آب و گاز برای آن است که تشخیص قدمت بنا توسط کارشناس رسمی ساختمان گروه کارشناس آنلاین انجام می گیرد.

کارشناس رسمی قیمت گذاری خودرو

کارشناسی ارزیابی و ارزش گذاری ماشین یا اتومبیل توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته خودرو انجام می گیرد که این کارشناسان نیز معمولا بازنشسته نیروی انتظامی بوده و از کانون کارشناسان رسمی تهران پروانه کارشناسی دریافت کرده اند.

کارهایی که معمولا به این کارشناسان رسمی ارجاع می شود عبارت است از ارزیابی قیمت خودرو، تعیین میزان خسارت وارده به اتومبیل در اثر تصادفات رانندگی، برآورد میزان افت قیمت خودرو بطور رسمی، تعیین اصالت و تشخیص میزان رنگ دار بودن ماشین.

کارشناس رسمی خودرو معمولا با بررسی خودرو و بدنه آن و شماره موتور آن و اسناد و مدارک ماشین و سال ساخت و مدل آن به قیمت گذاری ماشین می پردازد و نتیجه را طی یک گزارش کارشناسی ارائه می کند.

نقشه یو تی ام,کارشناس ارزیاب ملک,کارشناس رسمی خودرو,

تهیه نقشه یو تی ام utm  و نقشه برداری

کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان و نقشه برداری می تواند توسط یک مهندس نقشه برداری و تیم نقشه برداری به تهیه نقشه کروکی ثبتی از زمین که معمولا مورد نیاز شهرداری ها برای اخذ پروانه شهرداری است اقدام کنند. مثلا اگر در برای یک زمین در لواسان یا در منطقه یک یا دو تهران بخواهید پروانه ساختمانی بگیرید و یک ساختمان احداث کنید نیاز به کارشناس رسمی دارید که از زمین (عرصه) نقشه یو تی ام برای ارائه به شهرداری تهیه کند.

این مطلب را از دست ندهید
طریقه شارژ گوشی سامسونگ

این نقشه ها معمولا با مقیاس یک دوهزارم 1:2000 و به صورت یو تی ام تهیه می شود. نقشه utm به طور خلاصه نقشه ایست که مساحت و حدود اربعه ملک در آن مشخص است و مختصات هم دارد یعنی جای ملک در کره زمین با مختصات جغرافیایی درون نقشه بطور کامل مشخص است.

تهیه نقشه توسط کارشناسان رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان و نقشه برداری انجام می گیرد.

گروه کارشناسان رسمی دادگستری کارشناس آنلاین
تلفن دفتر کارشناسی: 02144231706
موبایل: 09122282044
مهدی شهداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا