کسب و کار

10 رفتار بد در محیط کار که جلوی پیشرفتتان را میگیرد

خلاصه نوشته

  • رفتار در محیط کار یکی از عواملی است که در رسیدن به اهداف سازمان و موفقیت کلی کارمندان اثر گذار است. اگر تنها یکی از کارمندان نیز در مقابل ارباب رجوع رفتار ناشایست از خود بروز دهد نه تنها خودش بلکه مدیر سازمان نیز بایستی پاسخگوی این موضوع باشد.

شناخت کارمندان مشکل ساز در محیط کار

اگر شما در یک سازمان اداری به عنوان مدیر فعالیت دارید و یا تنها یک کارمند ساده هستید لازم است با یک سری اشتباهات رفتاری در محیط کار آشنا شوید تا بتوانید مانع بروز آن ها به هر طریقی شوید. اگر این بحث به نظرتان جالب آمد این مقاله را تا آخر مطالعه نمایید.

بهترین رفتار در محیط کار,رفتار در محيط كار,رفتار در محیط کار

10. ارتباط نامناسب با همکاران

لازمه موفقیت در زندگی آن هم در تمامی بخش ها اعم از درسی، شغلی و زندگی مشترک برقراری ارتباط مفید می باشد. داشتن اشتباه در هر زمینه ای طبیعی است اما اینکه قادر نباشید با دیگری ارتباط مفیدی داشته باشید و در صدد رفع مشکلات خود بر آیید نه تنها نتیجه منفی آن دامن خودتان را می گیرد بلکه دوستان و آشنایانتان را نیز با مشکلات عدیده ای مواجه می کنید. مهارت ارتباطی نامناسب با همکاران در محیط کاری می تواند 11% کل مشکلات ایجاد شده در سازمان را دربر بگیرد

سه راهکار مفید برای رفع رفتار های مشکل ساز در محیط کار

  1. اگر توانایی انجام کاری را ندارید و آن کار از مهارت های شما خارج است بدون خجالت کشیدن و شرمساری آن را با مدیر خود درمیان بگذارید.
  2. در صورت بروز مشکلی آن را با مدیر و یا کسی که در این زمینه تخصص دارد در میان بگذارید و هرگز اجازه ندهید که مشکلات اعصاب شما را تحت تاثیر قرار دهد و بازدهی کارتان کاهش یابد سپس برای رفع آن اقدامات مفیدی اجرا نماید. همیشه اقدامات رفع مشکل را در زمان مناسب انجام دهید نه وقتی که خیلی دیر شده است.
  3. در ارتباط با همکاران خود سوالاتی را بپرسید که بتوانند پاسخ طولانی برای آن ارائه دهند نه اینکه پاسخ سوالات تنها به بله و خیر ختم شود.

9. عدم سمت و مهارت مشترک

بسیاری از مدیران پس از بررسی تمامی جوانب در محیط کار به این نتیجه رسیده اند که 10 % مشکلات ایجاد شده در سازمان ناشی از عدم تطابق وظیفه محول شده با مهارت کارمند می باشد. برای مثال ممکن است یک سمت نیاز به جزئی نگر بودن داشته باشد، اما اگر کارمند انتخابی از این مهارت برخوردار نباشد همین موضوع باعث می شود که کارها به خوبی پیش نرود و در نهایت مشکلات بسیاری برای تمامی بخش های سازمان ایجاد شود.

به همین دلایل لازم است مدیر با طرز رفتار در محیط کار و مهارت های تمامی کارکنان آشنا باشد و سمتی مرتبط را به آن پیشنهاد دهد.

رفتار در محیط کاری,رفتار مناسب در محیط کار,طرز رفتار در محیط کار

8. خودخواهی

افراد خودخواه بیش از همه برای یک شرکت که پروژه های گروهی را دنبال می کند مشکل ساز هستند، زیرا قادر نیستند زیر دست کسی قرار بگیرند و وظایف خود را مطابق با دستورات او دنبال کنند زیرا آن ها خود را از همه برتر می دانند. بنابر این باید رفتار مناسب در محیط کار را به آنها گوش زد کنید چون آنها 11% مشکلات سازمان را در بر می گیرند.

7. عدم تعهد کاری

مدیران مشاغل 14% دیگر از مشکلات کاری به عدم تعهد کاری می پندارند؛ مانند کارکنانی که خیلی دیر تر از زمان تعیین شده بر سر کار حاضر می شوند و هر باره به بهانه های مختلف زودتر محیط کار را ترک می کنند. این افراد باید در دوره زمانی کوتاه مدت شناسایی شوند و در صورت نپذیرفتن اخطار ها از کار برکنار شوند.

نحوه رفتار در محیط کار,بهترین رفتار در محیط کار,رفتار در محيط كار

6. دیدگاه منفی

بدخلقی و دیدگاه منفی نسبت به فعالیت های کاری باعث می شود این انرژی منفی ایجاد شده به دیگر کارکنان بخش منتقل شود و اعصاب آن ها نیز تحت تاثیر عوامل مختلف دچار برهم ریختگی شود که در نهایت به شکست شغلی ختم شود. دیدگاه منفی به موضوعات مختلف شغلی 14% مشکلات سازمان ها را در بر می گیرد.

5. عدم مسئولیت پذیری

بسیاری از افراد خصلت عدم مسئولیت پذیری دارند که 17% مشکلات شغلی را برای آن ها و دیگر افراد همکار به دنبال دارد. یعنی در زمان هایی که یک هدفی را دنبال می کنند و به علت اشتباه خود دچار شکست می شوند مسئولیت کار خود را بر عهده نمی گیرند و دیگران را که در این راه او را همراهی کرده اند را سرزنش می کنند. این یک رفتار ناشایست در برابر افراد حاضر در محیط کار می باشد و لازم است در صدد رفع آن اقدامات اساسی صورت بگیرد.

این مطلب را از دست ندهید
10 اصول ارتباط موثر از زبان بزرگترین رهبران جهان

رفتار در محیط کار,رفتار در محیط کاری,رفتار مناسب در محیط کار

4. عدم پذیرش تغییرات

در برخی موارد به علت تعویض مدیر مقرارات جدید تری بر سازمان حاکم می شود که لازم است همگان از آن پیروی کنند اما ممکن است در این میان تنها یک نفر باشد که تغییرات را نپذیرد و از آن پیروی نکند. این موضوع باعث بروز اختلافات در میان تمامی کارکنان سازمان می شود و اکثر فعالیت ها را مختل می کند. با بررسی های انجام شده رهبران سازمانی به این نتیجه دست یافتند که این موضوع می تواند 17 % مشکلات سازمان های اداری را در بر بگیرد.

3. نپذیرفتن آموزش های کاربردی

در بسیاری از موارد پروژه هایی برعهده سازمان قرار می گیرند که انجام وظایف مرتبط با آن برای هریک از کارکنان ممکن است فراتر از توان آن ها باشد در چنین مواقعی مدیران سازمان موظف اند شرایطی در نظر بگیرند تا در یک دوره کوتاه مدت همه کارمندان آماده پیشبرد فعالیت ها به نحو احسن قرار بگیرند. اما بسیاری از افراد حاضر که تعدادشان خیلی هم کم نیست خود را از آموزش ها بی نیاز می بینند و با همین تصورات در دوره های آموزشی شرکت نمی کنند که این موارد معمولا 25% هستند. این افراد در عمل ممکن است که با مشکل مواجه شوند و با انجام کار های نادرست به کلی موجب لغو پروژه ها شوند. آنان با این کار نه تنها به خود بلکه به سایر کارمندان و حتی سازمان زیان وارد می کنند.

طرز رفتار در محیط کار,نحوه رفتار در محیط کار,بهترین رفتار در محیط کار

2. همکاری نامناسب در امور شغلی

کسانی که نتوانند با مشتریان و یا همکاران خود در امور شغلی رفتار مناسبی داشته باشند و همکاری لازم را اعمال کنند موجب می شوند که کل گروه تحت تاثیر جو منفی ایجاد شده قرار بگیرند و بازدهی شغلی همه کاهش یابد. در نتیجه این اتفاقات سازمان از مسیر اصلی اهداف خود گمراه شده و دستیابی به اهداف برای همگان تبدیل به یک رویا می شود. این موضوع نیز به 24% درصد مشکلات سازمان اشاره دارد و لازم است خیلی جدی به آن رسیدگی شود.

1. بازدهی ضعیف

بازدهی ضعیف در فعالیت ها کاری و عدم انجام وظایف محول شده به گونه ی صحیح نارضایتی مدیران را به دنبال دارد و همچنین باعث می شود که زحمات سایرین نیز نادیده گرفته شود. هر مدیری موظف است برای به دست آوردن موفقیت کارمندانی که بازدهی کمی در انجام فعالیت های شغلی دارند و معمولا 25% افراد را شامل میشوند، شناسایی و اخطارات لازم را به آن ها ارجاع دهد. همچنین در صورت لزوم یک دوره آموزشی برایشان درنظر گرفته شود؛ اما اگر باز هم نتیجه مثبتی کسب نشد رفتار جدی تری نسبت به موضوع صورت بگیرد. تقریباً 1 چهارم مشکلات موجود در شرکت ها ناشی از عدم انجام درست وظایف می باشد.

بدترین رفتار هایی که ممکن است در محیط کار نشان داده شوند

رفتار در محيط كار,رفتار در محیط کار,رفتار در محیط کاری

خود شیفتگی

تکبر و خودشیفتگی یکی از بدترین رفتار هایی است که یک کارمند در سازمان ها و شرکت های خصوصی ممکن است از خود بروز دهد. شخصی که دارای چنین خصلتی است به راحتی نمی تواند با همکاران خود ارتباط برقرار کنند و بسیاری از پروژه های گروهی در محیط کار به علت عدم همکاری مناسب او با دیگران و برتر شناخت خود از دیگر کارمندان هم رده لغو می شود و یا با شکست در مقابل رقبا پایان میابد.

احتیاط بیش از حد

احتیاط در کارها یک امر ضروری است اما اگر بیش از حد نساب به این ویژگی بها داده شود اثر منفی بر روی کار گذاشته می شود. به کسی که بیش از حد در انجام امور کاری و شخصی احتیاط می کند گفته می شود که وسواس کاری دارد. این شخص نمی تواند به موقع پروژه هایش را تحویل دهد زیرا مجبور است چندین بار کار ها را از تمامی جوانب بررسی کند؛ به همیل دلیل بهتر است به مرور زمان هرکسی که این رفتار ناشایست را در خود احساس می کند نسبت به ترک آن برنامه ریزی داشته باشد تا به امید خدا بتوانند از پس حل مشکل بر آید.

این مطلب را از دست ندهید
10 توصیه مهم به معامله گران بورس

رفتار مناسب در محیط کار,طرز رفتار در محیط کار,نحوه رفتار در محیط کار

عدم مدیریت صحیح

هر فعالیت کاری نیاز به مدیری هدایت گر دارد و در غیر این صورت همه به صورت بی برنامه عمل می کنند که در نتیجه آن تنها شرکت است که زیان می بیند هرچند که منافع افراد وظیفه شناس نیز به خطر می افتد. بنابراین اگر وظیفه مدیریت شرکت و یا سازمانی را برعده دارید سعی کنید فعالیت های جاری را با برنامه ای ساده پیش ببرید. نه این برنامه خیلی ساده باشد که کارمندان بیشتر وقت خود را در بیکاری سپری کنند و نه آنقدر فشرده که حتی زمان رسیدکی به مسائل شخصی را پیدا نکنند.

عدم پذیرش ریسک

در برخی فعالیت ها لازم است افراد ریسک پذیر باشند یعنی قبول کنند که ممکن است پاران راه به بازندگی آن ها ختم شود. شرکتی که کارمندان آن نتوانند پذیرای ریسک باشند پیشرفتی برایشان وجود ندارد و هرگز نمی توانند جایگاه خود را افزایش دهند

اخلاق مجریگری

اخلاق مجریگری اشاره دارد به عدم مسئولیت پذیری، پنهانکاری در مسائل واقعی و داوطلبی برای مدیریت گروه ها. کسانی که از این خصلت در وجود خود دارند نمی توانند در امور شغلی خود موفقیتی کسب کنند؛ زیرا خیلی سریع این خصوصیات منفی به نمایش در آمده و مانع انجام درست وظایف توسط او می شوند.

بهترین رفتار در محیط کار,رفتار در محيط كار,رفتار در محیط کار

اخلاق تهاجمی

رفتار های طعنه آمیز و تند در مقابل همکاران باعث ایجاد تنش دوطرفه می شود و از آن جایی که افراد نیمی از زمان های خود را در محیط کار می گذرانند رفتار های تهاجمی و حق به جانب بودن موجب می شود روزگار نه تنها به دو طرف ماجرا بلکه به دیگر افراد حاضر در بخش سخت بگذرد. پس توصیه می شود رفتار های احترام آمیز را جایگزین این عکس العمل های اشتباه بنمایید تا محیط کار نیز برایتان پر از آرامش روحی شود و در شب هنگام با خستگی فراوان به منزل خود باز نگردید.

محبت بیش از اندازه

برخی از افراد که به ندرت هم وجود دارند دارای خصلتی بیسار انسان دوستانه و محبت آمیز می باشند. این افراد اگر در حین انجام یک پروژه کاری بسیار مهم هم باشند با ایجاد ناراحتی برای همکارشان از کار دست کشیده و نسبت به مراقبت از همکار اقدام می کنند. محبت داشتن در تمامی دوره های زندگی یک امری ضروری است اما نه انقدر که شمارا به اشتباه بکشد و تنها برای یک سردرد کوچیک در اطرافیانتان منفعت چندین نفر به خطر افتد.

احساس مدیریت

این را بدانید شما در برابر کارکنان همسطح و یا حتی زیر دست هیچ برتری ندارید و اگر نام مدیر بر روی شما قرار گرفته است تنها به معنای هدایت سازمان می باشد نه بروز رفتار های پرخاشگرانه بر روی دیگران. با این کار نارضایتی کارکنان ایجاد می شود و دیگر توانایی انجام درست وظایف را ندارند. این را باید در عمل درک کنید که اگر از شخصی اشتباهی سر میزند ابتدا با آرامش اخطارات لازم را بیان کنید و اگر موضوع در صلح حل نشد قضیه جدی تر باشد. احساس مدیریت اگر به معنای احساس مسئولیت در جایگاه مدیریت سازمان معنا شود یک امر مفید می باشد اما اگر به معنای بروز خشونت باشد لازم است حتما نسبت به ترک آن اقداماتی صورت بگیرد و اگرنه سازمان را از مسیر موفقیت گمراه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن