کسب و کار

10 روش ساده و کاربردی برای تقویت فن بیان و سخنوری

خلاصه نوشته
  • فن بیان یعنی نحوه صحیح ادای کلمات و چگونگی برقراری ارتباط کلامی با مخاطب، که برای اشخاص در هر حرفه یا موقعیت اجتماعی، پدیده ای ضروری به شمار می رود. اگر به تقویت فن بیان و داشتن کلامی قدرتمند می اندیشید، قطعا این مطلب برای تان سودمند خواهد بود.

روش های تقویت فن بیان و اعتماد به نفس

مقوله فن بیان و توانایی مدیریت یک سخنرانی خوب، نیازمند آموزش شیوه های استفاده از کلام و به کار بردن سخنان پر نفوذ می باشد. صحبت کردن برای جمعیتی خاص و یا عوام هر کدام تخصص ویژه ای را می طلبد، و نمی توان در میان افرادی که سطح بالایی از تحصیلات و موقعیت های اجتماعی را در اختیار دارند، از جملات ساده و پیش پا افتاده استفاده کرد.

زمانی که در مقام سخنرانی قرار می گیرید، قبل از هر چیزی باید نوع نگاه مخاطب به مطالب مورد نظر را بسنجید و متناسب با میزان فهم و آگاهی آنان بیانی قابل درک تر را بر زبان جاری سازید. نفوذ کلام در قانع ساختن اطرافیان مهارتی خاص را می طلبد، و Bestfarsi در این مقاله 10 راه چگونگی تقویت فن بیان را به شما می آموزیم.

تقویت فن بیان,تقویت فن بیان و اعتماد به نفس,تقویت فن بیان و سخنوری,

10. به چیزی که می گویید اعتقاد داشته باشید

فراموش نکنید گام اول در یک سخنرانی قوی و پر نفوذ، و تقویت فن بیان و اعتماد به نفس ارائه مطالبی است، که خودتان قلبا به آن ها اعتقاد داشته باشید.

اگر چیزی را به زبان بیاورید که هنوز مجهولات و ناشناخته های فراوانی در ذهن تان ایجاد نموده، قطعا نمی توانید، کلامی تاثیرگذار بر مخاطبان را بیان کنید.

9. حواس تان به وضع نشستن یا ایستادن تان باشید

نحوه ایستادن یا نشستن هم یکی دیگر از عوامل مهم در تقویت فن بیان به شمار می رود. زمانی که می ایستید، یا می نشینید قدرت تسلط بیشتری بر کلام و لحن شما خواهد داشت.

سرتان را بالا بگیرید و از قوز کردن و یا چشم دوختن به زمین خودداری نمایید. اگر موقع ایراد سخنرانی به چشمان مخاطبان خیره شوید، قدرت نفوذ کلام بالاتری در آنان ایجاد می گردد.

راه های تقویت فن بیان,روش های تقویت فن بیان,چگونگی تقویت فن بیان,

8. خودتان را آماده کنید

یک مثل قدیمی می گوید کسی به قهرمانی می رسد، که با ذهنی قهرمان به میدان رقابت پا بگذارد. فکری که از پیش برنده باشد، نتیجه مثبتی کسب می نماید. پس زمانی که می خواهید به یک سخنرانی مهم بروید، حتما از قبل تمام متن خود را آماده و از بر کنید.

هر اندازه که به سخنان و مطالب مورد نظر تسلط بیشتری داشته باشید، در زمان بیان از ارتعاشات تارهای صوتی که نشان دهنده استرس می باشد، خبری نخواهد بود. تمرین های تنفسی موجب تقویت ریه های شما شده و موقع سخن گفتن اکسیژن مورد نیازتان برای آرامش در گفتار را در اختیار شما قرار می دهد.

7. تمرین کنید

تقویت فن بیان و سخنوری مستلزم تمرین های فراوان است، و شما می توانید مدام مقابل آینه ایستاده  و بارها متن سخنرانی را تکرار نمایید. به افرادی که در حرفه دوبله فعالند نگاه کنید که چگونه بدون کوچکترین تپق قادرند چندین جمله را پشت سرهم بیان کنند.

این مطلب را از دست ندهید
10 دلیل که چرا باید شغل خود را عوض کنیم؟

این مهارت به دلیل تمرینات بیشمار و خواندن نقش های مختلف ایجاد می گردد. پس تا می توانید با صدای بلند کتاب بخوانید و خود را در موقعیت یک سخنرانی مهم متصور شوید.

تقویت فن بیان,تقویت فن بیان و اعتماد به نفس,تقویت فن بیان و سخنوری,

6. مراقب صدای زیر و بم خود باشید

سخن گفتن با صدای خیلی بلند و یا با تن بسیار کوتاه هر دو نشان دهنده، حجم بالای استرس و عدم تسلط تان بر متن و مخاطبان می باشد.

میزان نرمالی از فرکانس صدا تاثیر بسزایی در توجه اطرافیان خواهد داشت و با اشتیاق بیشتری به سخنان شما گوش فرا می دهند.

5. ملایمت در رفتار و گفتار داشته باشید

توجه داشته باشید، وقار و متانت در ایراد سخنرانی اهمیت بالایی دارد. هر اندازه که مطالب مورد بحث مهم باشند، نباید گام صدای شما را از حدی متناسب فراتر ببرد. فریاد زدن نتیجه ای معکوس و منفی به دنبال می آورد.

بلند حرف زدن بعد مدت کوتاهی، کمبود اکسیژن، گرفتگی صدا، خستگی، تعریق،تپش قلب و سراسیمگی را در پی خواهد داشت، و تصویری غیر حرفه ای از شما به مخاطب نشان می دهد.

افراد مستمع اگر تزلزلی در کلام تان ببینند، دیگر اشتیاقی برای شنیدن ادامه مطالب نداشته و با عکس العمل منفی تمام انرژی شما را نیز از بین می برند.

راه های تقویت فن بیان,روش های تقویت فن بیان,چگونگی تقویت فن بیان,

4. با اعتماد به نفس صحبت کنید

اعتماد به نفس در کلام و نحوه بیان سخنان، از روش های تقویت فن بیان است و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. خودتان را همچون یک قهرمان بلامنازع عرصه های جهانی تصور کنید و با قدرت تمام جملات را بیان نمایید.

اگر به خود، کلام و توانایی بیان اعتماد نداشته باشید، مخاطب به سرعت تزلزل موجود در لحن شما را دریافته و از گوش کردن به سخنرانی امتناع می ورزد.

3. خودپرستی را کنار بگذارید

فراموش نکنید که هیچکس کامل نیست و ما در هر بخشی از مهارت های خاص ایستاده باشیم، باز هم کسی برتر از خود خواهیم یافت.

به جای خودپرستی به دنبال فراگیری و آموختن مسائل و زمینه های مختلف بوده و با افراد متبحر و صاحب دانش نشست و برخاست کنید. گوش دادن به تجربیات افراد موفق همچون کلاس درسی مفید شما را در مسیر پیشرفت قرار می دهد.

تقویت فن بیان,تقویت فن بیان و اعتماد به نفس,تقویت فن بیان و سخنوری,

2. شمرده صحبت کنید

ادای کلمات به صورت شمرده و با وضوح کامل به صورت طبیعی توجه مخاطب را به شما جلب می نماید. سریع صحبت کردن و ایراد سخنان نا مفهوم ذهن اطرافیان را خسته کرده و تمایلی به شنیدن مباحث ارائه شده از سوی شما نشان نمی دهند.

در برخی موارد مخاطب دوست دارد، از گفته ها یادداشت برداری کند و نحوه بیان شما باید به گونه ای باشد، که فرد قادر به فهم کلام و ثبت جملات ارزشمند شود.

1. آرامش خود را حفظ نمایید

آرامش داشتن رکن اساسی یک سخنرانی موثر و مثبت بعد از آگاهی و دانش کافی از مطالب مورد ارائه می باشد. شاید از اینکه در یک جمع خاص به ایراد جملات می پردازید، کمی دچار استرس شوید، که کاملا طبیعی است،

این مطلب را از دست ندهید
10 مهارت گفت و گو که برای یادگیری بسیار ضروری است

اما یک نکته حائز اهمیت این است که مخاطبان شما هم انسان های معمولی مثل خودتان هستند. اشخاص با هر مهارت یا موقعیتی قطعا نقطه ضعف هایی دارند. پذیرش این موضوع کمی از اضطراب حاصله خواهد کاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا