کسب و کار

10 عادت غیر حرفه ای در محیط کار که باید کنار بگذارید

معرفی عادت های بد در محیط کار

عادات غیر حرفه ای در محیط کار از شما یک فرد بی مسئولیت می سازد و ممکن است خودتان متوجه نشوید اما همکاران تان به دلیل رفتارهای نا پسندی که انجام می دهید از شما بی زار شوند! یادتان باشد که شما در یک محیط رسمی به غیر خانه و با افرادی نسبتا غریبه به غیر از دوستان تان در محل کار معاشرت دارید پس باید رفتار مناسبی داشته باشید.

آیا عادت دارید موقع خواب به سمت راست برگردید؟ یا به پشت بخوابید وگرنه خواب تان نمی برد؟ تا به حال پیش آمده حواس تان نباشد و قاشق را موقع غذا خوردن به جای سمت دهان بردن به سمت بینی ببرید؟ تجربه این را داشته اید که برحسب عادت کاری انجام دهید، بعد به خودتان بیایید و متوجه شوید اشتباهی شده و افتضاح بزرگی به بار آمده؟ عادت ها یعنی انجام دادن کارهایی که بدون نیاز به فکر کردن و اعمال کنترل انجام می دهیم.

عادت ها زندگی ما را می سازند و تاثیر انکار نکردنی ای  بر نگرش آدم ها از ما دارند. تصور کنید شما عادت دارید در خانه تان همه با هم، با صدای بلند صحبت کنید؛ فکر می کنید اگر جای دیگری همین رفتار را طبق عادت انجام دهید هیچ مشکلی ایجاد نمی کند؟ در محیط کار چطور؟

هیچ به این فکر کرده اید که روزی شاید به خاطر این عادت های عجیب و غریبی که دارید، شغل تان را از دست بدهید؟ همیشه دیر می رسید؟ پشت میز کار با خواهرتان صحبت می کنید؟ عادت هایی که ما اغلب ممکن است آگاهی کاملی از وجود آن ها نداشته باشیم؛ می‌ توانند به ما اعتبار ببخشند یا باعث بی اعتباری ما بشوند. ما در این مطلب قصد داریم شما را با چند مورد از غیر حرفه ای ترین عادت های بد در محیط کار آشنا کنیم.

بد اخلاقی در محیط کار,رفتارهای بد در محیط کار,عادت غیر حرفه ای در محیط کار,

10. اهمیت ندادن به بهداشت

شما موظف هستید برای اینکه حداقل، حرفه ای به نظر بیایید، تمیز و مرتب در محل کار ظاهر شوید. به بهداشت فردی خود رسیدگی کنید و هرگز اجازه ندهید بوی بدن یا دهان و موهای ژولیده تان باعث آزار دیگران بشود. حتی اگر کارتان به نحوی است که کمتر با دیگران مواجه خواهید شد؛ در هر صورت هرگز نباید این نکته را از قلم بیندازید! رعایت بهداشت و مرتب بودن ظاهر یکی از ملاک های مهم حضور در فضای کسب و کار است. اولین چیزی که هر شخص در مواجهه با شما توجه اش نسبت به آن جلب می شود ظاهر شماست. این به هیچ عنوان به معنای لباس های گران پوشیدن و استعمال عطرهای گرانقیمت نیست، بلکه تنها به معنی پاکیزگی و آراستگی شماست.

9. پشت سر هم سوال پرسیدن

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که تا یک وظیفه جدید در محل کار به آن ها محول می شود مدام و دقیقه به دقیقه شروع به سوال پرسیدن می‌ کنند؟ اگر این عادت را دارید لطفاً هر چه سریع تر آن را ترک کنید! این عادت یکی از رفتارهای بد در محیط کار است و  قطعا باعث آزار می شود و از شما در چشم دیگران یک مزاحم می سازد. اگر برای نمایش اینکه واقعاً مشغول کار هستید مدام سوال می پرسید بدانید که روش نامناسبی را انتخاب کرده اید. اگر واقعاً برای تان سوال پیش می آید، کمی صبر کنید و در زمان مناسب تر آن را عنوان کنید؛ به طوری که حواس دیگران پرت نشود و مزاحم کار اطرافیان نشوید.

این مطلب را از دست ندهید
10 راهکار افزایش بازدهی در کسب و کارتان

عادت های بد در محیط کار,همکار بد در محیط کار,بد اخلاقی در محیط کار,

8. یکریز گله کردن و منفی بافی

اگر عادت دارید در محل کار مدام از جمله هایی از قبیل، می‌ دانم که این کار نشدنی است، این هرگز اتفاق نمی افتد! من نمی توانم کار را انجام دهم، نباید این مسئولیت را قبول می‌ کردیم، همه چیز آزار دهنده است، قبول کردن این پروژه دیوانگی بود و انجام این کار واقعاً  با شکست همراه است و…. بدانید که بی شک همکار دوست نداشتنی برای همکاران خود و کارمند دوست نداشتنی تری برای رئیس تان هستید! لطفاً بلافاصله منفی بافی و گله و شکایت‌ های افراطی را کنار بگذارید و سعی کنید وظیفه تان را درست انجام بدهید. در صورت لزوم از دیگران کمک بگیرید. شما حق اعتراض دارید؛ اما حق آزار دیگران با منفی بافی کردن هایتان را نه!

7. تنبلی و پشت گوش اندازی

عادت دارید همیشه کارهای تان را به تعویق بیندازید؟ بیش از اندازه تنبلی می کنید؟ شما حق دارید که گاهی اوقات خسته و کسل باشید! اما در هر صورت این شغل شماست و باید مسئولیت تان را انجام بدهید و دست از عادت های بد در محیط کار بردارید. تنبلی کردن و پشت گوش انداختن کارها از شما در نظر دیگران موجودی می سازد که بعید است کسی علاقه به معاشرت با آن را داشته باشد!

رفتارهای بد در محیط کار,عادت غیر حرفه ای در محیط کار,عادت های بد در محیط کار,

6. اظهار نظر بیجا

خودتان هم خوب می دانید که شما همه چیز را نمی دانید! هیچ احتیاجی نیست در تمام طول روز بین همکاران تان بچرخید و درباره همه مسائل اظهار نظر کنید. گاهی اوقات بهتر است تنها بیننده باشید و نظر ندهید. اگر پیش آمده که صحبت دیگران را قطع کنید تا شرمنده خودتان نشده و نظرتان را حتماً به اطلاع جمع برسانید؛ باید بگویم‌ شما به هیچ عنوان همکار خوبی نیستید. و بیشتر نقش یک اعصاب خرد کن را بازی می کنید. این را با خود تکرار کنید که من همه چیز را نمی دانم، پس بهتر است گاهی اوقات سکوت کنم!

5. دروغ گفتن!

اگر همیشه در محیط کارتان دروغ می گویید و به نظرتان این مسئله چندان مهم نیست؛ باید به اطلاع تان برسانیم که قطعاً با ادامه این رفتار شغل خود را از دست می‌ دهید چراکه شما را به یک همکار بد در محیط کار تبدیل می کند! یا حداقل آبرو و اعتبار تان را! این موضوع معروف را یادتان نرود که دروغگو فراموشکار است. روغگویی یک بی اخلاقی آشکار است، و اگر به همکاران خود دروغ بگویید قطعا روزی همه چیز برملا شده و آبروی تان می رود!

همکار بد در محیط کار,بد اخلاقی در محیط کار,رفتارهای بد در محیط کار,

4. زبان بدن نادرست

زبان بدن ضعیف می تواند بلای جان تان بشود! اگر عادت دارید که هنگام صحبت کردن با کسی به سر و صورت و لباس طرف مقابل دست بزنید، او را مرتب کنید، یا مدام با لباس و موهای خود درگیر باشید؛ یا بدون اینکه متوجه باشید و عمدا این کار را انجام بدهید به کسی چپ، چپ نگاه کنید؛ بدانید که حتماً این مسئله برای تان دردسر ساز خواهد شد! بهتر است مهارت زبان بدن خود را تقویت کنید تا محیط کار برای تان گرم تر و راحت تر باشد. همینطور با این ترفند خیلی خوب می توانید از سوء تفاهمات احتمالی پیشگیری کنید.

این مطلب را از دست ندهید
10 نکته کلیدی برای ورود به مسیر کارآفرینی از دن لاک

3. کار نکردن در محل کار!

به طور قطع محل کار جای کار کردن است! انجام کارهای شخصی، رسیدگی کردن به ظاهر، چک کردن ایمیل های تان، هماهنگ کردن قرار شام و احوالپرسی از دوستان، جایش هرجا که باشد پشت میز کار نیست! در محل کار تنها کار کنید و در زمان استراحت با فراغ خاطر به امور شخصی تان بپردازید.

عادت غیر حرفه ای در محیط کار,عادت های بد در محیط کار,همکار بد در محیط کار,

2. بی توجهی به حریم شخصی همکاران

با احترام به حریم شخصی همکاران تان همزمان از حریم شخصی خود دفاع کنید! کنکاش در زندگی دیگران از عادت های بد در محیط کار است که باید آن را کنار بگذارید و بر انجام وظایف و مسئولیت های تان تمرکز کنید. با این راهکار قطعا در نظر همه شخص محترم تری خواهید بود. مسائل غیر کاری همکارها هیچ ارتباطی به محیط کار ندارد، پس با سوال پرسیدن های بی ربط و دخالت های بی جا احترام خود را از بین نبرید!

1. وقت نشناسی

کار کردن در یک محیط به همراه افراد دیگر به این معناست؛ که شما آن زمان و مکان را با آن ها شریک شده اید. پس دیگران نمی توانند منتظر شما بمانند تا کارشان را شروع کنند! وقت نشناسی ممکن است به برنامه های دیگران خلل وارد کند؛ اگر موجب این مورد هم نشود، به یقین از شما در منظر دیگران،‌ شخصی بی نظم و بی دیسیپلین می سازد. هیچکس نمی خواهد که او را با این واژه ها توصیف کنند، برای زمان خود و سایرین احترام قائل باشید و در اسرع وقت سرکار و قرارهای کاری حاضر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا