طراحی و ساختمان

10 مورد از جذاب ترین بناهای شیشه ای دنیا

افزایش بازدید در گوگل

جذاب ترین سازه های شیشه ای دنیا

یکی از مهمترین مظاهر و جلوه های انقلاب صنعتی و تمدن مدرن، تغییرات رخ داده در معماری به خصوص از نظر مصالح مورد استفاده در ساختن بناها است.

در حالیکه معماری سنتی و کلاسیک دنیا بر پایه استفاده از مصالح طبیعی مانند سنگ و چوب و خاک بود، معماری نویت کوشیده تا از مصالح نوین استفاده بیشتر و بارزتری داشته باشد.

شاید یکی از مهمترین مصالح مورد استفاده در معماری نوین، شیشه است که استفاده از آن به ساخت بعضی از زیباترین و جذاب ترین ساختمان های شیشه ای منجر شده است.

به واقع که هنر و خلاقیت معماران در استفاده از این ماده به صورت ذاتی بسیار ترد و شکننده در ساخت بناهای عظیم و بزرگ، یکی از بزرگترین شگفتی های دنیای جدید به شمار می آید.

اگرچه در سال های اخیر و در نقاط مختلف جهان ساختمان های زیادی با استفاده از شیشه بر پا شده اند، اما بعضی از این ساختمان ها، به راستی گوی سبقت را از نظر خیره کنندگی از دیگران ربوده اند.

به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا با ارائه فهرست دهگانه از زیباترین بناهای شیشه ای دنیا، شما را با معروفترین این بناها آشنا کنیم.

بناهای شیشه ای دنیا,ساختمان های شیشه ای,سازه های شیشه ای

۱۰. مرکز ملی هنرهای نمایشی پکن، چین | National Centre for the Performing Arts

یکی از مظاهر اصلی معماری مدرم دنیا، مرکز ملی هنرهای نمایشی یا همان تئاتر ملی بزرگ پکن در چین است.

این بنا زیبا و بزرگ که در سال ۲۰۰۷ توسط معمار فرانسوی به نام پاول اندرو و با استفاده از شیشه و تیتانیوم ساخته شده است، به دلیل شکل ظاهری منحصربه فرد خود در میان مردم به تخم مرغ غول اسا هم معروف است.

این ساختمان که در قالب مجموعه ای شامل سالن منسرت، سالن تئاتر و اپرا قابلیت خدمات دهی به حدود ۵ هزار نفر را دارد، در میان یک دریاچه بزرگ قرار گرفته است.

بناهای شیشه ای دنیا,ساختمان های شیشه ای,سازه های شیشه ای

۹. تبر سنت ماری ۳۰، انگلستان | ۳۰ St Mary Axe

مورد بعدی از فهرست ساختمان های شیشه ای برتر دنیا، ساختمان تبر سنت ماری ۳۰ در شهر لندن انگلیس است.

این ساختمان شیشه ای که با عنوان ساختمان سوئیس ری و یا با نام عامیانه خیار ترشی هم شناخته می شود، در سال ۲۰۰۳ توسط نورمن فاستر طراحی شد و اکنون بلندترین ساختمان شهر لندن به شمار می آید.

نکته مهم درباره این معجزه معماری این است که استفاده گسترده از شیشه در ساخت این برج باعث شده ورود حداکثری نور و گرما به مجموعه و در نتیجه مصرف انرژی پایین تر در آن شده است.

زیبایی و جذابیت این ساختمان باعث شد تا بتواند در سال ۲۰۰۴ جایزه موسسه سلطنتی معماران بریتانیا را به دست بیاورد.

بناهای شیشه ای دنیا,ساختمان های شیشه ای,سازه های شیشه ای

۸. موسسه نما و آوا، هلند | Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid

ساختمان بعدی که در این فهرست به آن می پردازیم ساختمان موسسه نما و آوا در شهر هیلفرسوم در کشور هلند است.

این ساختمان ۱۰ طبقه که ۵ طبقه آن در زیر زمین قرار دارد، محصول همکفری و تلاش مشترک ویلم یان نویتلینگز و میکیل ریدیک است.

به اعتقاد بسیاری این ساختمان معکبی که با صفحات شیشه ای در رنگ های مختلف پوشیده شده است، یکی از زیباترین ساختمان های جهان به شمار می آید.

بناهای شیشه ای دنیا,ساختمان های شیشه ای,سازه های شیشه ای

۷. هتل دبلیو، بارسلون اسپانیا | Hotel W

شاید اسپانیا به دلیل تاریخ غنی و ساختمان های باستانی معروف و شناخته شده باشد، اما معماران این کشور هم از جمله پیشگامان هنر معماری نوین به شمار می آیند.

یکی از دستاوردهای اصلی معماری نوین اسپانیا که در فهرست زیباترین بناهای شیشه ای حتما باید به آن اشاره کرد، ساختمان هتل دبلیو در شهر بارسلون اسپانیا است.

این ساختمان زیبا که محصول فکر ریکاردو بوفیل است در سال ۲۰۰۹ در خط ساحلی بارسلون ساخته شد.

شکل منحصربه فرد این ساختمان و استفاده از شیشه در آن باعث شده نه تنها در میان مردم به هتل بادبان هم مشهور باشد، بلکه مهمانان هتل هم بتوانند از داخل اتاق های خود از منظره زیبا مدیترانه لذت ببرند.

بناهای شیشه ای دنیا,ساختمان های شیشه ای,سازه های شیشه ای

۶. خانه فارنزورث، آمریکا | Edith Farnsworth House

یکی دیگر از بناهایی که در این فهرست دهگانه حتما باید به آن اشاره کرد، ساختمان خانه فارنزورث در شهر پلانوی آمریکا است.

این خانه زیبا و منحصر به فرد در سال ۱۹۵۱ توسط معماری به نام لودویش میس فن روهه در کنار رودخانه فاکس برای دکتر فارنزورث ساخته شد.

مشخصه اصلی این منزل یک اتاقه، هماهنگی اعجاب برانگیز آن با طبیعت اطراف است که باعث شده است این خانه از سال ۲۰۰۶ به عنوان یک اثر ملی شناخته شود.

بناهای شیشه ای دنیا,ساختمان های شیشه ای,سازه های شیشه ای

۵. باغ گیاهشناسی کوریتیبای، برزیل | Botanical Garden of Curitiba

ساختمان بعدی که در فهرست زیباترین بناهای شیشه ای باید از نام برد، ساختمان باغ گیاهشناسی شهر کوریتیبای برزیل است.

این ساختمان زیبا که به تقلید از کاخ شیشه ای معروف لندن درقرن ۱۹ با استفاده از شیشه ساخته شده است، مساحتی بالغ بر ۴۵۰ متر مربع را شامل می شود و از جاذبه های گردشگری اصلی شهر کوریتیبا به شمار می آید.

بناهای شیشه ای دنیا,ساختمان های شیشه ای,سازه های شیشه ای

۴. مرکز وزارت بهداشت، باسک اسپانیا | BASQUE HEALTH DEPARTMENT

بنای شیشه ای زیبای بعدی که باید دراینجا به آن بپردازیم، ساختمان مرکز بهداشت ایالت باسک است که این بنا هم در اسپانیا واقع شده است.

این ساختمان سیزده طبقه به قدری زیبا و چشم نواز است که در نگاه اول بسیاری آن را یک موزه یا یک ساختمان هنری در نظر می گیرند.

طراحی شیشه ای و چند وجهی این ساختمان که حاصل تلاش کول – بارو است، نه تنها باعث ورود حجم قابل توجهی از نور طبیعی به داخل ساختمان شده است بلکه تصویر شبانه ساختمان را هم به نمای نفس گیر تبدیل کرده است.

بناهای شیشه ای دنیا,ساختمان های شیشه ای,سازه های شیشه ای

۳. کارگاه فناوری کاگاوانا، ژاپن | Kanagawa Institute of Technology

ساختمان بعدی که در فهرست جذاب ترین ساختمان های شیشه ای دنیا قرار می گیرد، ساختمان بخش کارگاه موسسه فناوری کاگاوانا در ژاپن است.

این ساختمان زیبا که نتیجه تلاش جوانا ایشیگامی و همکاران او است، در قالب یک اتاق عظیم با مساحت دو هزار متر با دیوارهای کاملا شیشه ای ساخته شده است.

بناهای شیشه ای دنیا,ساختمان های شیشه ای,سازه های شیشه ای

۲. هرم لوور، فرانسه | Pyramide du Louvre

شاید یکی از معروفترین بناهای شیشه ای دنیا که ساخت آن انتقادات زیادی هم به همراه داشت، بنای هرم شیشه ای لوور است.

این ساختمان در سال ۱۹۸۹ توسط I. M. Pei در بخش ورودی بخش مدرن موزه لوور ساخته شد.

گفتنی است که به اعتقاد منتقدان، این بنا باعث مخدوش شدن چهره سنتی و کلاسیک کاخ موزه لوور شده است.

بناهای شیشه ای دنیا,ساختمان های شیشه ای,سازه های شیشه ای

۱. خانه رقصان، چک | Dancing House Prague

آخرین ساختمانی که در فهرست دهگانه از ساختمان های شیشه ای معروف دنیا به آن می پردازیم، ساختمان خانه رقصان یا همان خانه جینجر و فردی در شهر پراگ کشور چک است.

این ساختمان شیشه ای و مدرن در سال ۱۹۹۶ و با الهام از رقص های بسیار مشهور و شناخته شده فردی آستیر و جینجر راجرز، توسط ولادو میلونیچ و فرانک گری طراحی و ساخته شد.

این ساختمان زیبا علارغم نظرهای منفی توانست در سال ۱۹۹۶ جایزه بهترین طراحی سال مجله تایمز را برای طراحان خود به ارمغان بیاورد.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا