طراحی و ساختمان

10 بنای منحصر به فرد کشورهای اسلامی

خلاصه نوشته

  • بناهای تاریخی اسلامی در جهان، تنها در کشورهای اسلامی همچون ایران و عربستان وجود ندارند! رد و نشان معماری به سبک اسلامی در گوشه به گوشه این جهان هویداست! حتی در کشورهایی مانند اسپانیا یا آمریکا!

بهترین بناهای تاریخی اسلامی در جهان

فرهنگ اسلامی زمانی که به تازگی قلمرو خود را تا آفریقا و اروپا پیش برده بود، برای مدتی طولانی، با روش های خاص خود مانند جزئیات موشکافانه، هنر خوشنویسی و کاشی کاری های رنگی و زیبا بناهای مجلل و با هیبتی را تقدیم دنیای معماری کرد. این میراث نفیس اسلامی تاریخی همچون نگینی در جهان می درخشند و روز به روز بیشتر مورد علاقه و توجه مردم قرار می گیرند. اگر در رشته های تاریخ و معماری تحصیل می کنید مقاله ذیل بیشتر برای تان جذاب خواهد بود؛ اما در هر صورت این ابنیه تاریخی مذهبی زیبا و ماندگار هستند که برای همگان می تواند جالب توجه باشد. اماکنی که می توانستند در این لیست جا بگیرند تعداد بیشتری داشتند؛ از این بین، ده مورد از بناهای تاریخی اسلامی در جهان را جمع آوری کرده و در اختیار شما قرار داده ایم که امیدواریم برآورده کننده سلیقه تان باشد.

بناهای تاریخی اسلامی,بناهای تاریخی اسلامی ایران,بناهای تاریخی اسلامی در جهان,

10. حمام سلطان امیر احمد، کاشان | Sultan Amir Ahmad Bathhouse

حمام سلطان امیر احمد، میراثی به جای مانده از قرن شانزدهم و دوره قاجار و یکی از بناهای تاریخی اسلامی ایران است. این بنا در خیابان علوی، کوچه سلطان امیر احمد کاشان واقع شده و بی اغراق جزء زیبا ترین حمام های تاریخی دنیاست. این محل نام خود را از امامزاده هم جوارش گرفته است. معماری بی نقص و جزئیات کم نظیر آن توجه هر بیننده ای را جلب می کند. این سازه با 1102 متر مربع وسعت، از بزرگترین بناها در نوع خود نیز محسوب می شود. در اسفند سال 1351 سازمان میراث فرهنگی، آن را در لیست آثار ملی ایران قرار داد.

شاید شهر کاشان را بیشتر به خاطر حمام فین، می شناسید اما چند حمام تاریخی دیگر نیز در این منطقه وجود دارد؛ سلطان امیر احمد یکی از مهم ترین آن هاست، که چه علاقه به معماری و طراحی داخلی داشته باشید یا آثار به جا مانده از تاریخ، سلیقه شما را مرتفع می کند. این بنا یکی از جاذبه های گردشگری کاشان بوده و  آنقدر با ریزه کاری و کاشی کاری های منحصر به فرد تزئین شده که بعید است پا به آن بگذارید و چشم تان را خیره نکند.

بناهای تاریخی و اسلامی ایران,بناهای تاریخی اسلامی,بناهای تاریخی اسلامی ایران,

9. شفشئون، مراکش | Chefchaouen

شفشئون، جواهری آبی در مراکش که در قرن 15 کشف شده است. همه ساله کشور مراکش از مقاصد مهم توریست هاست و در این بین بسیاری تنها به دلیل بازدید از شهر آبی، به آن سفر می کنند. این بنا بی هیچ کم و کاست تمام در و دیوار و خیابان ها و ساختمان خانه ها همگی به رنگ آبی در آمده است. شهر آبی شفشئون دارای 200 هتل است و مقصدی عالی برای دیدن آرامش و زیبایی و همچنین خرید صنایع دستی اصیل مراکش می باشد. این محل از لحاظ شیوه، طرح و رنگ ساخت خود در کل دنیا بی مانند و بی همتاست. درهای هلالی شکل، ارتفاع به نسبت کم دیوارها و خانه های نزدیک به هم این محل را به نمونه ای عالی برای معرفی معماری اسلامی بدل کرده.

بناهای تاریخی اسلامی در جهان,بناهای تاریخی و اسلامی ایران,بناهای تاریخی اسلامی,

8. کاخ مونتزا، اسکندریه مصر | Montaza Palace

در کرانه های مصر، سرزمین اصالت و تمدن، کاخی عظیم و باشکوه در سال 1932 ساخته شده به نام کاخ مونتزا که یکی از بهترین بناهای تاریخی اسلامی در جهان محسوب میشود. آب و هوای مدیترانه ای این منطقه دلیل مناسبی بوده تا قصر تابستانی پادشاه فواد اول در آن قرار داشته باشد. معماری کم نظیر این بنا که به سبک ترکی و فلورنتین ساخته شده آن را به مقصدی بسیار جذاب برای گردشگران تبدیل کرده. تجربه قدم زدن در قصر پادشاه، سرسبزی محوطه کاخ و آب و هوای فوق العاده به علاوه معماری شگفت انگیز، این مکان را برای تان خیلی خاطره انگیز می کند.

این مطلب را از دست ندهید
10 ایده فوق العده جذات برای تغییر دکوراسیون منزل در تابستان

بناهای تاریخی اسلامی ایران,بناهای تاریخی اسلامی در جهان,بناهای تاریخی و اسلامی ایران,

7. برج العربی، دبی امارات | Burj Al Arab

حتما نام این سازه فوق العاده به گوش تان خورده، یا حداقل تصاویر آن را در فیلم های بسیاری دیده اید. برج العربی، یکی از تجملی ترین، زیبا ترین و البته گران ترین هتل های دنیاست. این برج بلند که به صورت بادبان کشیده یک کشتی غول پیکر ساخته شده و در سال 1999 پروژه ساختش به اتمام رسید. 321 متر ارتفاع از سطح زمین موجب شده تا از آنجا، تمام نقاط دبی در تیررس شما باشد. نمای داخلی ساخته شده از طلا، جزئیات باور نکردنی و طرح های نسبتا شلوغ این سازه را در زمره شگفتی های معماری اسلامی قرار داده است.

بناهای تاریخی اسلامی,بناهای تاریخی اسلامی ایران,بناهای تاریخی اسلامی در جهان,

6. مسجد جامع اصفهان | Jameh Mosque of Isfahan

مسجد جامع اصفهان از بناهای تاریخی و اسلامی ایران و کهن سال ترین بناهای این شهر است.‌ ساخت آن به قرن دوم هجری بر می گردد. این ساحتمان کم‌ نظیر در طی دوره های تاریخی مختلف بارها و بارها مرمت شده و تغیراتی در ظاهرش ایجاد گشته است؛ مهم ترین این تغیرات مربوط به عصر سلجوقی است.

هرچند اسماعیلیان آن را به آتش را کشیدند اما هنوز هم این میراث گران بها پابرجا مانده و این را مدیون تعمیر و نگهداری با دقت در دوره ایلخانی، صفوی و تیموری است. گنبد عظیم، ترکیب خشت خام و آجر، طاق ها و ایوان هایی باشکوه و تزئین شده با کتیبه های قرآنی که با خط کوفی، نستعلیق نوشته شده اند و …این سازه را به گزینه ای منحصر به فرد در بین آثار معماری اسلامی تبدیل کرده است. در دی ماه سال 1310 این مسجد یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان است که در سازمان میراث فرهنگی در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت و در سال 1390 هم به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

بناهای تاریخی و اسلامی ایران,بناهای تاریخی اسلامی,بناهای تاریخی اسلامی ایران,

5. مسجد حسن ثانی، مراکش | Hassan II Mosque

باز هم به مراکش می رویم. مسجد حسن ثانی به دستور شاه حسن دوم و در سال 1993 ساخته شد.‌ یک معمار معروف فرانسوی به نام میشل پنسو طراحی و ساخت این مجموعه عظیم را به دست داشت. احداث این سازه 800 میلیون دلار هزینه به بار آورد اما بدون کوچک ترین تردیدی، ارزشش را داشت. برای توصیف این مکان تنها باید بگوییم، معنای واقعی کلمه شکوه!

نکته جالب درباره این مسجد این است که بخشی از هزینه های ساخت توسط مردم پرداخته شد و به جز تمام مصالح که محصول مراکش بودند، ستون های گرانیتی عظیم الجثه آن در ونیز آمده اند. نتیجه کار 6000 صنعتگر مراکشی، سومین مسجد بزرگ دنیا با طرح و نقشی به غایت زیبا و باور نکردنی به بار آورد. بخشی از کف محوطه بنا شیشه ای است و شما می توانید دریایی که سازه روی آن قرار گرفته را ببینید. با بلند ترین مناره دنیا و ارتفاع 210  متری، فاصله بین زمین و آسمان کم شده و بلند ترین مکان در مراکش همین جاست. حکاکی های پیچیده، طاق ها و درهایی با نقش هایی فوق العاده به علاوه طرح کاشی ها و سرامیک ها این ساختمان را در دنیا، بی مانند کرده است.

بناهای تاریخی اسلامی در جهان,بناهای تاریخی و اسلامی ایران,بناهای تاریخی اسلامی,

4. کاخ الحمرا، گرانادا اسپانیا | Alhambra

اسپانیا زمانی به مدت 800 سال جزء قلمرو مسلمان بود. یکی از آثار ملموس این حضور بلند مدت، شاهکاری به نام کاخ الحمراست. مکانی واقعا افسانه ای که از تلفیق سلیقه و هنر اعراب مسلمان به وجود آمده. این کاخ جزء مشهور ترین ابنیه جهان است و هر ساله خیل عظیمی از گردشگران، آن را مقصد سفر خود انتخاب می کنند. معروف ترین عقیده درباره نام گذاری بنا روایت می کند که چون خلیفه محمد بن الاحمر، موسس آن بوده نام خودش را بر روی کاخ قرار داده است. الحمرا با طرح های اسلیمی و هندسی، سنگ نوشته هایی به زبان عربی وکاشی های رنگارنگ، تزئین شده است.

این مطلب را از دست ندهید
خرید فرش ماشینی کاشان

سازندگان، به نیت به وجود آوردن بهشت روی زمین دست به کار شدند و  تا حد زیادی هم به خواسته خود رسیدند. تالار ها، طاق ها و ستون ها، علاوه بر نقوش زیبای داخلی دلیلی بر اثبات این ادعاست. هر حاکمی در دوره خودش بنایی مختص به خود در محوطه کاخ احداث کرده، به همین دلیل اتمام ساختمان و به صورت امروزی در آمدنش چندین سال به درازا کشید.

بناهای تاریخی اسلامی ایران,بناهای تاریخی اسلامی در جهان,بناهای تاریخی و اسلامی ایران,

3. مسجد نصیر الملک، شیراز | Nasir al-Mulk Mosque

مسجد نصیر الملک یکی از جاذبه های گردشگری شیراز است که در سال 1888 میلادی، در مجاورت حرم شاهچراغ ساخته شد و اینک از زیباترن بناهای تاریخی اسلامی در جهان محسوب میشود. نصیر الملک از اشراف زادگان ثروتمند شیراز بود و تصمیم گرفت این بنای شگفت انگیز را به نام خود بسازد، که تحقق این هدف 12 سال به طول انجامید و سر انجام اوج هنر معماری اسلامی در دوران قاجار در این سازه متجلی شده.

آینه کاری های رنگارنگ مشهور ترین ویژگی این محل است؛ اما کاشی های رنگی با آیه های قرآنی، ستون های داخلی با دقت و جزئیات تزئین شده، سقفی بلند و مزین به سرامیک های منقوش با طرح هایی زیبا و دو ایوان بزرگ و بی شباهت به هم، این ساختمان را به اثر تاریخی بی بدیلی تبدیل کرده. اگر روزی گذرتان به مسجد نصیر الملک افتاد، سرتان را بالا بگیرید و به طرح های روی سقف نگاه کنید. با دقت اطراف را بکاوید، شما در یکی از زیباترین بنا های دنیا هستید.

بناهای تاریخی اسلامی,بناهای تاریخی اسلامی ایران,بناهای تاریخی اسلامی در جهان,

2. مسجد سلیمانیه، استانبول ترکیه | Suleymaniye Mosque

یکی از نماد های مهم شهر استانبول، مسجد سلیمانیه است. احداث این ساختمان در سال 1557 به پایان رسید و از آن پس شاهکاری بی نقص به لیست آثار معماری اسلامی اضافه شده است. این مسجد توسط استاد معمار معروف عثمانی، سینان طراحی شد؛ که پیش از این ایاصوفیه را در رزومه خود داشت.

این بنا به دستور سلطان سلیمان اول به وجود آمد و درواقع بعدها به آرامگاه پادشاه، همسرش خرم سلطان و دخترشان مهری ماه تبدیل شد، مزار سلیمان و احمد دوم نیز در آنجا قرار دارد. سلیمانیه به نسبت ایاصوفیه کوچک تر به نظر می آید، اما هنوز به غایت عظیم، محکم، زیبا و شکوهمند است. بازدید از این محل برای عموم مردم آزاد است و در تمام فصول سال توریست های زیادی را به خود فرا می خواند.

بناهای تاریخی و اسلامی ایران,بناهای تاریخی اسلامی,بناهای تاریخی اسلامی ایران,

1. مسجد شیخ زاید، ابوظبی امارات | Sheikh Zayed Grand Mosque

تلفیق بی کم و کاست دو رنگ سفید و طلایی و گنبد های متعدد و غول پیکر، ارمغانی بی همتا در ابوظبی پدید آورده به نام مسجد شیخ زاید منحصر به فردترین بنای تاریخی اسلامی در جهان. نام بنا را از موسس آن یعنی شیخ زاید بن سلطان آل نهیان گرفته اند. گفتنی ها درباره این ساختمان زیاد نیست زیرا زیبایی تنها توسط چشم قابل لمس است. تمام کف محوطه، ستون ها و دیوار ها سفید است که با نقش هایی استادانه و طلایی مزین شده. بازگشایی رسمی مسجد در سال 2007 انجام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن