سرگرمی

10 حیوان خطرناک جهان که بسیار مرگبار هستند

خلاصه نوشته
  • خطرناک ترین حیوانات جهان؛ حیواناتی هستند که در ظاهر شاید بسیار کوچک و بی خطر به نظر برسند و یا حتی ظاهر و جسه بزرگ و ترسناکی داشته باشند! اما به هر حال بر اساس سیستم مکانیزم دفاعی بدن شان در هنگامی که احساس خطر می کنند آشکار شده و ضربه ها و آسیب های بسیار جبران ناپذیری به انسان ها وارد می کنند!

خطرناک ترین حیوان جهان کدام است؟

تصور ما از خطرناک ترین حیوانات جهان، حیواناتی مانند دایناسورهاست که نسل شان منقرض شده و یا شیر و پلنگ و تمساح! در حالی که گاه یک حشره که شاید با چشم هم به خوبی دیده نشود، کشنده ترین نیش را داشته باشد! در واقع باید بگوییم که خطرناکی این دسته از حیوانات هیچ ربطی به عظیم الجسه بودن شان ندارد. بعضی از این حیوانات بسیار کمیاب هستند و فقط در مناطق دور افتاده و خاصی از جهان یافت می شوند. اگر بخواهیم آسیب هایی که در طول تاریخ بشر به این موجودات بی آزار توسط بی رحم ترین انسان رسیده است را شرح دهیم، چیزی جزء تاسف باقی نخواهد ماند! اما در این میان حیواناتی هم وجود دارند که اگر کوچکترین چیزی موجب تحریک شان شود، قدرتی از خود نشان خواهند داد که باور نکردنی است و شاید حتی هیچ کاری هم از دست انسان ها این موجودات بی رحم و پر مدعا در قدرتمند بودن بر نیاید! گاهی اوقات برخی از حیوانات خطرناک جهان بر خلاف ظاهر زیبا و بانمک و جذاب شان مهلک ترین ضربه ها را به انسان ها می زنند تا جایی که شاید در چند ثانیه قلب تپنده ای را از کار بیندازند. سالانه تلفات انسانی بسیاری بر اثر حمله همین جانوران به وجود می آید و می توان برای این تلفات آماری میلیونی در سراسر جهان ارائه داد. در ادامه با ما همراه باشید تا 10 حیوان خطرناک جهان را به شما معرفی کنیم.

10 حیوان خطرناک جهان,حیوان خطرناک,حیوان خطرناک جهان,

10. پشه | Mosquito

پشه یکی از حشرات مضر و آزار دهنده در کل جهان است که بدون شک هیچکس به خاطر نیش های گاه و بی گاه شان دل خوشی از آن ها ندارد. در دنیای حشره شناسی گونه های مختلفی از پشه ها وجود دارد که برخی از آن ها دارای انگل مالاریا هستند! مالاریا به گونه از بیماری گفته می شود که توسط پشه ها به انسان ها منتقل شده و سالانه جان بیش از 300 تا 500 میلیون نفر به خاطر یک نیش کوچک گرفته می شود! البته این انگل بیشتر در بدن پشه هایی به نام آنوفل وجود دارد و معمولا در پشه های ماده بیشترین مقدار انگل مالاریا یافت می شود. پشه های آنوفل بیش از 40 گونه مختلف هستند که حدود 7 نوع آن در ایران وجود دارد و با پیدایش فصول گرم سال سر و کله این پشه ها در برخی از نقاط ایران پیدا می شود. به خودی خود پشه ها بسیار چندش هستند و انسان ها همیشه راهی برای از بین بردن این حشرات موزی پیدا می کنند و معمولا پشه های آنوفل در آب های راکد تخم گذاری دارند.

حیوانات خطرناک,حیوانات خطرناک جهان,حیوانات خطرناک دنیا,

9. کبرای سیاه یا شاه کبرا | Ophiophagus Hannah

کبرای آسیایی که به آن شاه کبرا هم گفته می شود جزء یکی از مرگ بار ترین مارها و حیوانات خطرناک دنیا بر روی کره زمین است که برخی از جانور شناسان آن را سمی ترین مار نمی  دانند اما به خودی خود خطرات جانی بسیاری برای انسان ها دارد. هنگامی که صحبت از جنگل و شاه جنگل به میان می آید همه به شیرهای پر ابهت فکر می کنند، در حالیکه در بسیار از جنگل های هندوستان شاه جنگل که تمامی حیوانات و انسان ها را به وحشت می اندازد شاه کبرای آسیایی است! این مار در مقایسه با سایر مارهای جهان دراز تر بوده و حتی در کشور هند برای مار دوستان جایگاه ویژه ای دارد تا جایی که بعضی از مردم این کشور شاه کبرا را می پرستند! یکی از حقایق بسیار جالب در مورد این مارهای خوش خط و خال این است که تغذیه اصلی شان را مارهای دیگر تشکیل می دهند تا جایی که حتی خوردن افعی هم جزء لذیذترین غذاهای شان است. سالانه بیش از 50 هزار نفر به دلیل نیش کبرای آسیایی جان خود را از دست می دهند!

خطرناک ترین حیوان جهان,خطرناک ترین حیوانات استرالیا,خطرناک حیوانات جهان,

8. عروس دریایی استرالیایی | Box Jellyfish Australia

یکی از مرگبارترین و خطرناک ترین حیوانات استرالیا عروس دریایی است. بله شاید تصور اینکه موجودات آبزی هم در چنین فهرستی قرار بگیرند کمی برای تان عجیب باشد آن هم یکی از محبوب ترین و زیباترین گونه های آبزی جهان! این جانور دارای 15 شاخک سمی است که هر یک از این شاخک ها 5 هزار سلول برای گزیدن را در خود جای داده اند. هر یک از شاخک های عروس استرالیایی حدود 3 متر است. هنگامی که این آبزی دریایی فردی را بگزد و یا فردی آن را لمس کند سم موجود در شاخک ها بلافاصله وارد بدن شده و به دلیل تغییرات شیمیایی که بر روی بدن به وجود می آورد فرد مذکور سریعا جان خود را از دست می دهد. البته عروس های دریایی هنگامی سر و کله شان در دریاهای استرالیا پیدا می شود که فصول گرم سال از راه برسند. در دریاهای استرالیا حدود 50 گونه مختلف از عروس دریایی وجود دارد که تنها چند گونه آن ها در بدن شان چنین سم کشنده ای دارند.

کشنده ترین نوع عروس دریایی نوع جعبه ای آن است. علت نامگذاری شان هم این است که دارای شکمی چهار گوش هستند و شاخک های شان هم به صورت خوشه ای و شکلی مستطیلی می باشد. متاسفانه توریست هایی که به قصد تفریحات آبی به درون دریا می روند بیشترین جایگاه را در آمار مرگ و میر توسط این جانوران آبزی دارند. اغلب پس از اینکه نیش عروس دریایی به بدن وارد می شود بلافاصله فرد در آب دچار ایست قلبی می گردد. به طور کلی گزیدگی توسط عروس دریایی استرالیایی بسیار دردناک می باشد و اگر هم فرد را نکشد، سیستم های عصبی و تنفسی و اندام های حرکتی را دچار اختلال می کند.

ده حیوان خطرناک,۱۰ حیوان خطرناک جهان,10 حیوان خطرناک جهان,

7. کوسه سفید بزرگ | Great White Shark

خطرناک بودن کوسه های بزرگ سفید در مقایسه با پشه های آنوفل قابل باورتر است، چراکه به اندازه عظیم الجسه بودن شان ترسناک هستند! این کوسه ها که با نام مرگ سفید هم شهرت دارند در تمامی سواحل اقیانوسی جهان وجود دارند. کوسه های سفید یکی از ده حیوان خطرناک جهان است که حدود 4 تا 6 متر طول دارند و وزن شان هم به 3.100 کیلوگرم می رسد! این جانوارن آبزی در سن 15 سالگی بالغ می شوند و حدود 30 سال هم عمر می کنند. لقب بزرگترین ماهی شکارچی جهان به این کوسه ها داده شده است چراکه می توانند به تنهایی و در یک وعده، یک شیر دریایی را شکار کرده و ببلعند. جالب است بدانید که کوسه های سفید بوی خون را از فاصله بسیار دور در آب حس کرده و به سوی طعمه حرکت می کنند.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین روش های خوش خط شدن کودکان

این جانور دارای 3 هزار دندان است و هنگامی که طعمه ای را شکار می کند از همه دندان هایش استفاده می کند! با وجود این همه دندان هیچ غذایی را نمی جوند و در حین شکار گوشت را دریده و درسته می بلعند! یکی دیگر از حقایق بامزه در مورد کوسه مرگ سفید این است که آن ها آبزیانی گوشه گیر و منزوی هستند و هیچگاه به صورت دسته جمعی زندگی نمی کنند و تنها در فصل جفت گیری کنار هم جمع می شوند! درست است که این آبزی عظیم الجسه جزء خطرناک ترین حیوانات جهان شناخته می شود اما متاسفانه نسل این گونه از کوسه در حال انقراض است و علت آن هم وجود انسان هایی بی رحم بوده که در طول سال بیش از 100 کوسه را قتل عام می کنند!

حیوان خطرناک,حیوان خطرناک جهان,حیوانات خطرناک,

6. شیر آفریقایی | Panthera Leo Nubica

نوبتی هم که باشد نوبت سلطان جنگل و یکی از با ابهت ترین و غول پیکرترین حیوانات جهان یعنی شیر آفریقایی است! از گذشته تاکنون توجه بسیاری به این گونه از حیوانات شده و در داستان ها و روایات و حتی کارتون های کودکانه هم جایگاه ویژه ای دارند. جالب است بدانید که باستان شناسان در یکی از غارهایی که در کشور فرانسه قرار دارد آثار و نقاشی هایی یافته اند که در آن نگاره هایی از شیر آفریقایی وجود دارد. بر اساس تحقیقات این آثار مطعلق به 17 هزار سال پیش است. چیزی که باعث شده این حیوان مغرور و پر ابهت لقب سلطان جنگل را به خود اختصاص دهد این است که بر خلاق جسه بزرگش بسیار چالاک و سریع بوده و به راحتی طعمه های خود را هر چند که بزرگ هم باشند، شکار می کند، به همین خاطر از دیر باز نشان شیر در امپراطوری ها و حکومت پادشاهان نماد قدرت را به رخ می کشیده است. پس از ببرها، شیر جزء دومین حیوان خطرناک جهان شناخته می شود.

البته این گونه از شیرها تنها در مناطق کمیاب جهان مانند آفریقا و جنوب آسیا زندگی می کنند و در ایران هم چند گونه از آن یافت می شود. متاسفانه نسل این حیوانات هم رو به انقراض است و رفته رفته جمعیت شان کمتر از گذشته شده است. شیرهای آسیایی به گونه خاصی تشکیل جمعیت می دهند، برای مثال معمولا به صورت گروهی زندگی می کنند و این گروه متشکل از 5 تا 7 قلاده است که معمولا 3 نر و باقی گروه ماده و البته توله های شان می باشد. برای شکار و زیر نظر گرفتن طعمه به صورت گروهی فعالیت می کنند اما همانطور که می دانید بیشتر مسئولیت و زحمت شکار به عهده شیرهای ماده است اما در مقابل هم شیرهای نر وظیفه محافظت از گروه و قلمرو را به عهده دارند و قلمرو شیرها معمولا حدود 200 الی 260 کیلومتر است.

حیوانات خطرناک جهان,حیوانات خطرناک دنیا,خطرناک ترین حیوان جهان,

5. کروکودیل | Crocodiles

حیف است که در فهرست ۱۰ حیوان خطرناک جهان، نامی از کروکودیل ها به میان نیاید! حیواناتی بزرگ و دوزیست و خزنده که ابهت شان کمتر از سلطان جنگل نیست! گفته می شود که این جانوارن بازمانده های دایناسورها  هستند و به همان اندازه درنده می باشند. کروکودیل ها معمولا در آب های کم عمق زندگی می کنند و در همان جا بی صدا می نشینند تا طعمه ای نزدیک شان شود، سپس در یک لحظه طعمه را به درون آب می کشند و آن را متلاشی کرده و می بلعند. این جانوارن دوزیست هم انواع مختلفی دارند که در ایران هم یافت می شود اما بیشترین گونه های کمیاب آن در کشورهایی مانند آمریکا، آسیا، استرالیا و آفریقا وجود دارد.

جالب است بدانید که در برخی از کشورها در مناطقی که کروکودیل ها زندگی می کنند، حصارهای حفاظتی کشیده اند و آن مناظق را تبدیل به جاذبه گردشگری برای توریست ها کرده اند! چراکه نحوه شکار و نزدیک شدن به طعمه کروکدیل ها آنقدر دیدنی و جذاب است که گردشگران حاضراند برای تماشای این صحنه از نزدیک به این کشورها و این مناطق سفر کنند! شما هم می توانید برای دیدن کروکودیل هایی که در کشورمان وجود دارد می توانید به سیستان و بلوچستان سفر کنید و به منطقه حفاظتی گاندو بروید. برخی از کروکودیل ها حدود 1 تن وزن دارند و با دم شان می توانند 40 کیلومتر در ساعت شنا کنند! البته این دم در خشکی هیچ کاربردی برای شان ندارد اما در آب بسیار پر کاربرد است.

خطرناک ترین حیوانات استرالیا,خطرناک حیوانات جهان,ده حیوان خطرناک,

4. فیل ها | Elephant

یکی از عظیم الجسه ترین و خطرناک ترین حیوان جهان است. این جانوارن در مناطق خشک زندگی می کنند و حدود 3.5 تا 5.5 متر طول دارند. ارتفاع فیل ها به 3.2 متر می رسد و وزنی بیش از 4 الی 6 تن دارند. فیل ها از نظر نوع به دو گونه تقسیم می شوند که در دو کشور مختلف زندگی می کنند. نوع اول فیل های آسیایی هستند که شکل ظاهری شان با فیل نوع دوم کمی متفاوت است، مثلا دارای پیشانی متورم هستند و عاج و گوش های شان هم بسیار کوچک و سبک تر است. این فیل ها در کشور هند به وفور دیده می شوند و همچنین در سایر مناطقی مانند برمه، مالایا و سوماترا هم وجود دارند. نوع دوم فیل ها هم شامل فیل های آفریقایی می شود که در آفریقا و کنگو و کنیا وجود دارند. یکی از اصلی ترین تفاوت فیل های آسیایی و آفریقایی در این است که برخی از آن ها دارای 4 سم و برخی دیگر دارای 5 سم هستند! به این صورت که  3 سم در جلو و 2 سم در عقب وجود دارد.

فقط انسان ها نیستند که از فیل ها می ترسند، بلکه هم نوعان خودشان هم از آن ها واهمه دارند به همین دلیل هیچکس به قلمرو فیل ها نزدیک نمی شود و از طرفی فیل ها هم خیلی پیگیر این نیستند که کسی وارد قلمرو شان شود! به طور کلی اکثر حیوانات با فیل روابط دوستانه ای دارند و درگیری خاصی در میان شان رخ نمی دهد. حس شنوایی و بویایی فیل ها فوق العاده است درحالیکه در حس بینایی چندان قوی نیستند. آن ها با حس شنوایی شان متوجه خطرات می شوند و هنگامی که خطری آن ها را تهدید کند، به صورت گله ای تجمع پیدا کرده و حالت دفاعی نشان می دهند.

فیل ها به قدری حساس هستند که حتی می توانند نیش تند یک پشه را بر روی بدن شان احساس کنند! این حیوانات بزرگ جثه نمی توانند از ارتفاع بپرند اما قدرت های دیگری دارند که در مقایسه با پریدن هیچ است! مغز فیل ها بسیار بزرگ می باشد و تقریبا چندین برابر مغز انسان است. همانطور که گفتیم تمامی حیوانات رابطه خوبی با فیل ها دارند و کسی مزاحم شان نمی شود اما در حیات وحش دیده شده که برخی از شیرها به فیل های جوان و ضعیف تر حمله کرده اند اما به طور کلی فیل ها در حیات وحش دشمنی ندارند و بدون اغراق می تواند گفت بی رحم ترین دشمن شان را می توان در میان انسان ها پیدا کرد. بر اساس آمار حدود 500 نفر در سال به خاطر فیل ها کشته می شوند و در مقابل فیل های زیادی به خاطر خودخواهی انسان ها به قتل می رسند! انسان ها همیشه در صدد تصاحب زیستگاه جانواران هستند و همین موضوع سبب شده تا فیل ها هم نسل شان رو به انقراض باشد.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از مشهور ترین رمان های عاشقانه جهان

۱۰ حیوان خطرناک جهان,10 حیوان خطرناک جهان,حیوان خطرناک,

3. خرس های قطبی | Polar Bear

خرس قطبی یکی دیگر از جذاب ترین حیوانات و البته خطرناک ترین حیوانات جهان است و همانطور که از نامش پیداست در قطب شمال کشور یافت می شود، اما متاسفانه همانطور که گفتیم انسان ها همیشه در بهم ریختن حیات وحش دخیل هستند و بسیاری از این حیوانات به جای اینکه در خانه و آشیانه اصلی شان باشند، به باغ وحش های سایر کشورها فرستاده می شوند! خرس های قطبی بسیار درنده و وحشی هستند و همین غریزه وحشی گری که در همه حیوانات وجود دارد، موجب ترسناک بودن شان است. به طور معمول خرس های قطبی تمام عمرشان را در یخهای شناور قطب شمال زندگی می کنند و همچنین در میان تمامی خرس های جهان، لقب بزرگ جثه ترین خرس ها را به خود اختصاص داده اند. این جانوران گوشتخوار هستند و با سرمای اقیانوس شمالی به خوبی کنار می آیند. این خرس های معمولا در سن 4 تا 8 سالگی بالغ می شوند و در هر دوره از جفت گیری 3 الی 4 توله به دنیا می آورند. طول عمر خرس قطبی حدود 25 تا 30 سال است و تغذیه آن ها معمولا شکار خوک های دریایی و سایر پستانداران و لاشه پرندگان است. خرس قطبی در شکار و یافتن طعمه بسیار قوی است و علت آن هم حس بویایی فوق العاده ای است که دارد. به گونه ای که بوی لاشه حیوانات مرده را از 30 کیلومتری تشخیص می دهد و به سوی آن می رود.

این خرس ها معمولا در مستندهای حیات وحش و عکس های مختلف به رنگ سفید می افتند اما رنگ شان از نزدیک شیری است و چشم ها و بینی و دهانی به رنگ سیاه دارند. علت اصلی سفید یا شیری رنگ بودن پوست شان این است که در قطب شمال و در سرما زندگی می کنند و اگر در جای گرمی قرار بگیرند به مرور زمان رنگ پوست شان به خاکستری تغییر می کند. خرس های قطبی نر حدود 450 کیلو وزن و همچنین 260 سانتی متر قد دارند و در مقابل خرس های ماده حدوداً سبک وزن تر هستند و معمولا بین 200 تا 250 کیلو می باشند. جالب است بدانید که توله خرس های قطبی در حین تولد آنقدر کوچک هستند که در کف دست جا می شوند و شاید کمتر از نیم کیلو وزن داشته باشند! این خرس ها مو ندارند و یا به عبارتی پوستی بدون پشم و مو دارند. آن ها پس از 3 ماه که از به دنیا آمدن شان می گذرد اجازه بیرون آمدن از لانه را دارند و تا قبل از آن یعنی در چند ماه اول زندگی به شدت به مراقبت های خرس مادر نیازمند هستند.

پس از 3 ماه وزنی بالغ بر 13 کیلو دارند و به مرور وزن بالاتر خواهد رفت و علت افزایش وزن شان هم تغذیه شیر مادر است. زیرا شیر خرس های قطبی حتی از شیر گاو هم چرب تر بوده و همین باعث رشد سریع توله خرس ها می گردد. همانطور که گفتیم اصلی ترین تغذیه خرس قطبی در قطب شمال فوک دریایی است و در شکار آن هم بسیار ماهرانه عمل می کند. برای تماشای شکار خرس قطبی می توانید ویدئوهای حیات وحش را از شبکه های مستند و سایت های مختلف ببینید. فوک های دریایی گاهی به بیرون از آب می آیند و برای بیرون آمدن هم یک سوراخ در یخ درست کرده و از آن به بیرون می خزند خرس قطبی آنقدر منتظر می ماند تا یک سوراخ پیدا کند و سپس با صبر زیاد منتظر فوک می ماند تا برای نفس کشیدن به درون آب برگردد و در همان زمان فوک را شکار می کند. خرس قطبی قابلیت شکار انسان ها را در چند ثانیه دارد آن هم تنها با یک ضربه و جدا کردن سر از بدن!

حیوان خطرناک جهان,حیوانات خطرناک,حیوانات خطرناک جهان,

2. بوفالو های آفریقایی | Syncerus Caffer

گاومیش یا همان بوفالو یکی دیگر از خطرناک ترین پستانداران در جهان است که قدرت بسیاری در شکار دارد. بوفالوهای آفریقایی بسیار بزرگ جثه هستند و می توانند با همین جثه عظیم 55 کیلومتر در ساعت بدوند. آن ها در هر حالتی بسیار ترسناک و آسیب زننده هستند خصوصا زمانی که جان فرزندان شان در خطر باشد و یا به طور کلی احساس خطر کنند. بوفالو ها در هنگام شکار از شاخ های برنده و تیزشان استفاده می کنند آن هم به این صورت که دو شاخ را به سوی تنه طعمه فرو کرده و جان آن را در کسری از ثانیه می گیرند. قد بوفالوهای آفریقایی حدود 150 سانتی متر بوده و اکثرشان هم به طور تقریبی حدود 900 کیلوگرم وزن دارند. این حیوانات خشمگین زمانی خطرناک تر می شوند که به صورت گله ای حمله می کنند!

حیوانات خطرناک دنیا,خطرناک ترین حیوان جهان,خطرناک ترین حیوانات استرالیا,

1. قورباغه زهرآگین | Poison Dart Frogs

قورباغه های زهرآگین به همان اندازه که زیبا هستند، خطرناک نیز می باشند، چراکه در بدن شان سمی کشنده و خطرناک وجود دارد. این جانواران دو زیست در آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی می کنند. جالب است بدانید که سم این قورباغه ها آنقدر کشنده است که در گذشته سرخپوست ها برای محافظت از خود و همچنین شکار، سم بدن قورباغه را جدا کرده و دارت هایی سمی با آن می ساختند! یکی دیگر از حقایق جالب در مورد این جانور این است که مانند آفتاب پرست ها با تغییر محیط زیستی اش رنگ بدنش هم تغییر می کند. با اینکه از کشنده بودن سم بدن قورباغه های زهرآگین صحبت کردیم باید بگوییم که در علم پزشکی برای درمان برخی از بیماری ها استفاده های بسیاری از آن می شود! سم این قورباغه ها لزج و چسبناک است و آن را از قسمت پشت شان ترشح می کنند تا کسی نتواند آن ها را شکار کند. در بدن هر یک از این قورباغه ها سمی برای کشتن 10 نفر وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا