سرگرمی

10 توهم دیداری که شما را شگفت زده خواهد کرد

توهم دیداری که می تواند شما را شگفت زده کند

بر اساس آزمایشات اتاق ایمز دیدن صرفا نمی تواند به منزله پذیرفتن و باورکردن باشد. مدتی است که دوباره خطاهای دید و حقه های دیداری مورد توجه علاقه مندان قرار گرفته است. مهم ترین علت این خطاها عدم توجه و تمرکز دقیق می باشد که امروزه رسانه هایی که مرتبط با اینترنت هستند موجب شده اند میزان این خطاها افزایش یابد.

بر اساس تحقیقات بیگ بنگ این خطاها که نشان دهنده پیچیدگی های ذهن انسان هستند به طرز فوق العاده جالبی می توانند افراد را شگفت زده نمایند. با بست فارسی همراه باشید تا با 10 مورد از خطاهای دیداری کلاسیک بیشتر آشنا شوید.

توهم دیداری و شنیداری,خطاهای دیداری,خطاهای دیداری کلاسیک

10. خطای رقاص چرخنده | Spinning Dancer Illusion

خطای تصویر زن رقاص که دائما در یک حلقه بی پایان به دور خود می چرخد مربوط به جهت چرخش او می باشد. اگر برای نخستین بار به این تصویر توجه کنید حس می کنید که زن در یک جهت (ساعتگرد یا پادساعتگرد) در حال چرخش است در حالی اگر مجددا به آن نگاه کنید احساس می کنید که جهت چرخش او تغییر کرده است در حالی که چنین چیزی غیر ممکن است و او فقط در یک حلقه بی نهایت قرار دارد.
به عبارتی می توان گفت تعیین جهت چرخش غیر ممکن است زیرا اطلاعات کاملی برای مشخص نمودن عمق تصویر وجود ندارد. تنها از طریق موهای دم اسبی و بازو رقاص است که می توان اطلاعات بیشتری از او به دست آورد اما دیدن او در این حالت فقط در یک لحظه امکان پذیر است و سپس ناپدید می شود و اطلاعات دریافتی ناقص می ماند.

خطای دیداری,توهم دیداری و شنیداری,خطاهای دیداری

9. اتاق ایمز | Ames Room

اتاق ایمز می تواند نماد خوبی برای بیان تفاوت واقعیت و درک و نگرش انسان ها است. زمانی که به طور مستقیم به این اتاق از سمت جلو نگاه کنید اتاقی مربعی شکل با دیوارهای عمود بر سقف و کف را مشاهده خواهید نمود که هیچگونه مشکلی ندارد اما در اصل دیوار پشتی اتاق دارای زاویه ای تیز است و کف و سقف هم شیب بسیار زیادی دارند. این طراحی موجب خطای دید بینندگان می شود به طوری که آن ها اشیا و وسایل یک سمت اتاق را در سایز کوچکتری از اشیا سمت دیگر اتاق می بینند. زاویه دید مهم ترین عامل به وجود آورنده این خطا است به همین دلیل اتاق ایمز را به گونه ای طراحی نموده اند که فقط یک سوراخ از روبرو داشته باشد که بینندگان به تماشای اتاق بپردازند زیرا در صورتی که از زوایای دیگر به اتاق نگاه شود شیب سقف و کف و تفاوت اندازه دیوار ها قابل مشاهده است. از جمله فیلم هایی که در ساخت آن از این ایده استفاده شده است می توان به ارباب حلقه اشاره نمود.

خطاهای دیداری کلاسیک,خطای دیداری,توهم دیداری و شنیداری

8. توهم دیوار کافه | Cafe Wall Illusion

یکی از کافه ها در بریستول انگلیس دارای دیوارهای شطرنجی منحصر به فردی بود که موجب خطای دید افراد می شد همین مسئله موجب شد که این خطای دیداری به خطا دیوار کافه شهرت یابد. در این دیوار که صفحه ای شطرنجی است مربع های سفید و سیاه چندان منظم نیستند به همین علت در ردیف های بالا و پایین دقیقا یک درمیان زیر همدیگر قرار نمی گیرند همین مسئله سبب می گردد که بینندگان احساس کنند خطوط افقی دارای شیب هستند در حالی که این خطوط مستقیم و موازی می باشند. خطای دیوار کافه و خطای زولنر کاملا مشابه همدیگر هستند و هر دو موجب کج دیده شدن یک سری خطوط بلند در مقایسه با سایر خطوط می شود.
علت این خطا تمرکز انسان در دید اول بر روی تضاد بین مربع های سیاه وسفید است که موجب می شود انسان تمام اشکال دیگر موجود در تصویر را با همان زاویه دید ببیند.

این مطلب را از دست ندهید
10 حرکت کششی که می توانید در خانه برای سوزاندن چربی انجام دهید

خطاهای دیداری,خطاهای دیداری کلاسیک,خطای دیداری

7. خطای کنتراست همزمان | Gradient Optical Illusion

این خطا در یک پس زمینه سایه دار موجب می شود که انسان در تشخیص رنگ واقعی جسم دچار سوتفاهم شود. شیب تغییر رنگی که در پس زمینه تصویر وجود دارد موجب می شود که ببیننده تصور کند رنگ کادر وسط تصویر نیز از چپ به راست در حال تغییر است در حالی که کاملا اشتباه است و رنگ ثابتی دارد و در صورتی که تصویر پس زمینه مورد دید قرار نگیرد فرد متوجه خواهد شد که رنگ نوار وسط تصویر خاکستری است.
این حقه به نحوه دید انسان به یک جسم با در نظر گرفتن محیط اطرافش اشاره دارد و به عبارتی یک ویژگی مثبت است که نشان می دهد انسان می تواند یک تصویر را به طور کامل در نظر بگیرد.

توهم دیداری و شنیداری,خطاهای دیداری,خطاهای دیداری کلاسیک

6. پله های پنروز | Penrose Stairs 

به وجود آورنده پله های پنروز یا همان پله های معروف ناممکن پدر و پسری به نام راجز و لیونل هستند و به نحوی آن را طراحی نموده اند که فرد با دیدن تصویر احساس می کند چهار طرف پله ها به هم متصل است و حلقه ای بی نهایت می باشد که هرچقدر در آن پیش برود امکان رفتن به سطحی بالاتر یا پایین تر موقعیت خود نمی تواند راه یابد.
این خطا در مورد تصاویر و طرح های دو بعدی رخ می دهد و قرن ها است که نقاشان در طراحی تصاویر دو بعدی خود از آن استفاده می کنند.

خطای دیداری,توهم دیداری و شنیداری,خطاهای دیداری

5. خطای پونزو | Ponzo Illusion

خطای پونزو توسط دانشمند ایتالیایی ماریو پونزو کشف شد و به خطای دید بر اساس اشکال هندسی اشاره دارد و می توان گفت مشابه خطای کنترا است زیرا بیننده بر اساس پس زمینه شکل اصلی را حدس می زند. پونزو با کشیدن دو خط موازی هم اندازه و کشیدن دو خط عمود که فاصله آن ها نسبت به یکدیگر در حال کم شدن است موجب خطای دید مخاطب می شود به طوری که احساس کند خط موازی پشتی بلند تر از خط دیگر است.

خطاهای دیداری کلاسیک,خطای دیداری,توهم دیداری و شنیداری

4. مکعب نا ممکن | impossible cube

مکعب نا ممکن یا همان نکر توسط دانشمند سوئیسی طراحی و کشف شد و به نحوی ساخته شده است که نمی توان عمق آن و قسمت جلو و عقبش را تشخیص داد. همین مسئله باعث شده است که گروهی این مکعب را به صورت سه بعدی که یک زاویه آن جلوتر است مشاهده نمایند و گروهی دیگر آن قسمت را به عنوان پشت مکعب در نظر بگیرند. این مکعب بسیار بحث بر انگیز است و افراد سعی می کنند که راهی را بیابند که مکعب را از زاویه ای دیگر ببینند.

خطاهای دیداری,خطاهای دیداری کلاسیک,خطای دیداری

3. سرخرگوش اردک | Rabbit Duck Head

از سری خطاهای ابهام اولیه که در قرن 19 کشف شد و در مجله طنز آلمانی به چاپ رسید سر خرگوش اردک بود. طراحی خاص این تصویر موجب شده است که گوش و چشم ها به گونه ای باشند که بیننده با نگاه کردن به سمت راست تصویر یک خرگوش را ببیند و با نگاه کردن به سمت چپ آن اردک را مشاهده کند. لودویگ ویتگنشتاین دانشمند قرن بیستم از این تصویر در تحقیقات خود درباره ی نحوه نگرش و درک انسان نسبت به محیط اطراف استفاده می کرد.

توهم دیداری و شنیداری,خطاهای دیداری,خطاهای دیداری کلاسیک

2. خطای ترنس | Ternus Illusion

جونز ترنس رواشناسی بود که خطای ترنس را کشف کرد و امروزه از این ایده برای تولید صفحه نمایش های متحرک استفاده می کنند. در این خطا او دو تصویر یکسان را در فریم های مختلف و مکان های گوناگون به یک فرد نشان می دهد و فرد بیننده به اشتباه احساس خواهد کرد که تصاویر متحرک هستند. از دسته خطاهای بسیار مهم که در واقع نمی توان آن را خطا تلقی نمود و تحقیقات بسیاری در مورد آن صورت گرفته است می توان به خطای ترنس اشاره نمود.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از زیباترین گل های جهان طبیعت

خطای دیداری,توهم دیداری و شنیداری,خطاهای دیداری

1. هنر دیدگانی | Optical Illusion

الگوهای رنگی به کار رفته شده در این خطا موجب می شوند که فرد بیننده تصویر را متحرک ببیند و علت این خطای حرکتی می تواند ناتوانی مغز در پردازش و تحلیل رنگ ها و اشکال به صورت همزمان باشد. امروزه در آموزشگاه های بسیاری از هنر دیدگانی برای جذب بینندگان و درگیر نمودن آن ها با طرح ها و نقاشی ها استفاده می شود. بیشتر این هنرهای دیدگانی ریشه در کوبیسم و امپرسیونیسم دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن