سرگرمی

10 حقیقت جالب در مورد پروانه ها

افزایش بازدید در گوگل

حقایقی از پروانه ها

سرزمین ایران، سرزمینی نسبتا خشک است که به خصوص در سال های اخیر با خشکسالی های پیاپی روبرو بوده است. به همین دلیل سال های پربارش، همواره به عنوان نمونه های بارز رحمت الهی در نظر گرفته شده اند. با این همه سال های پربارش، علاوه بر رشد گسترده گیاهان در مناطق مختلف با یک پدیده خاص دیگر، یعنی هجوم پروانه ها هم همراه بوده اند.

در واقع به دلیل علاقه وافر این موجود به درختان و پوشش گیاهی، رشد فوق العاده گیاهان در سال های پربارش باعث می شود تا زمینه برای تولید مثل بیش از حد معمول پروانه ها هم آماده شده و به این ترتیب با پدیده افزایش قابل توجه تعداد پروانه ها روبرو باشیم.

با این همه این نمایش جالب طبیعت سوالات زیادی را هم به دنبال دارد که از جمله آنها می توان به نوع این پروانه ها و تبعات حضور آنها اشاره کرد.

گونه جانوری و تبعات هجوم پروانه ها

در پاسخ به این سوال که پروانه های مشاهده شده در سال های پرباران از چه گونه ای هستند، باید گفت که این پروانه ها از نوع پروانه خانم قشنگ یا همان Vanessa Cardui هستند.

نکته دیگری که درباره این گونه از پروانه ها باید به آن اشاره کرد این است که این پروانه ها به جز چند گیاه دارویی خاص مانند گل گاو زبان یا پنیرک، برای انسان ها یا گیاهان ضرری ندارند.

با توجه به زیبایی فوق العاده و همچنین بی ضرر بودن نسبتا بالای این موجودات زیبا در این مقاله قصد داریم تا ۱۰ حقیقت جالب مرتبط با این موجودات را با خوانندگان به اشتراک بگذاریم.

حقایقی از پروانه ها,حقیقت در مورد پروانه ها,حقایقی از پروانه ها

۱۰. پروانه های جهانگرد

شاید اولین نکته جالب درباره هجوم پروانه ها که بتوان به آن اشاره کرد، توانایی بالایی این موجودات برای زندگی در نقاط مختلف دنیا است.

در حقیقت به خاطر گستردگی وسیع منابع غذایی این پروانه (شامل بوته های خار یا علف های هرز) در دنیا، می توان این نوع پروانه را در همه جای دنیا به جز قطب جنوب و استرالیا مشاهده کرد. به همین دلیل بسیاری از افراد با استفاده از لقب «پروانه های جهانگرد» به این موجودات زیبا اشاره می کنند.

۹. توانایی پروازی بالا

یکی از مهمترین نکات مرتبط با گونه پروانه ای خانم قشنگ که در این فهرست باید به آن اشاره کرد، توانایی این پروانه در پیمودن مسافت های زیاد با سرعت بسیار زیاد است. در حقیقت بررسی ها نشان داده است که این موجودات خارق العاده می توانند روزانه مسافتی بالغ بر ۱۰۰ کیلومتر را با سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت بپیمایند.

حقایقی از پروانه ها,حقیقت در مورد پروانه ها,حقایقی از پروانه ها

۸. بوته های خار، سفره غذایی محبوب

از دیگر حقایق جالب درباره پروانه های هجوم پروانه ای، علاقه بسیار زیاد این موجودان به بوته های خار است. در حقیقت با توجه به اینکه بوته خار به عنوان یکی از آفت های کشاورزی شناخته می شود، حضور این پروانه ها در بسیاری از مناطق باعث خوشحالی کشاورزان می شود.

۷. گشت و گذار نرها برای پیدا کردن جفت

از نکات جالب مرتبط با گونه پروانه ای غالب در هجوم پروانه ها، می توان به روش جفت یابی پروانه های نر این گونه اشاره کرد. این پروانه ها بعد از ظهر ها دست به گشت و گذار زده و بعد از پیدا کردن جفت دلخواه خود، شب تا صبح را در نوک درخت در کنار جفت خود می گذرانند.

حقایقی از پروانه ها,حقیقت در مورد پروانه ها,حقایقی از پروانه ها

۶. دوستداران نور

یکی دیگر از نکاتی که در این فهرست باید به آن اشاره کنیم علاقه این موجودات به نور است. این پروانه ها در روز های ابری، فرو رفتگی ها را در زمین پیدا کرده و خود را در آن پنهان می کنند. در مقابل در روزهای آفتابی می توان تعداد فراوانی از آنها را مشاهده کرد که در حال حرکت و گشت و گذار بر روی گیاهان هستند.

۵. پیله های ابریشمی

موضوع دیگری که درمورد پروانه خانم قشنگ باید به آن اشاره کنیم، پیله های ابریشمی این موجود است. در حالیکه گونه های مشابه این پروانه، مانند پروانه آمریکایی پیله های خود را از جنس برگ درخت درست می کنند، خانم قشنگ ها پیله های خود را با استفاده از ابریشم می تنند.

حقایقی از پروانه ها,حقیقت در مورد پروانه ها,حقایقی از پروانه ها

۴. خانم قشنگ، آفتی برای محصولات

اگرچه پیش از این اشاره شد که این موجودات برای محصولات گیاهی بی خطر هستند، اما باید توجه داشت که تعداد بالای این پروانه ها می توانند باعث ضرر و زیان شود.

این ضرر و زیان به خصوص در مورد مزارع سویا مشهود تر است. البته ضرر وارده از این پروانه ها، در مرحله لارو بودن این حشرات و زمانی رخ می دهد که کرم آنها از تخم بیرون می آید.

۳. زمستان، فصل مرگ

یکی از مهمترین حقایقی که در مورد پدیده هجوم پروانه ها می توان به آن اشاره کرد، واکنش این پروانه ها در قبال سرما است. بر خلاف سایر پروانه ها که موجودات مهاجر هستند و در فصل های سرد به مناطق گرم کوچ می کنند، خانم قشنگ ها در مواجهه با سرما جان خود را از دست می دهند.

حقایقی از پروانه ها,حقیقت در مورد پروانه ها,حقایقی از پروانه ها

۲. خانم قشنگ، پرجمعیت ترین گونه پروانه ای در جهان

مورد بعدی در فهرست دهگانه حقایق جالب درباره خانم قشنگ ها، جمعیت فراوان این گونه از پروانه ها است. گسترئگی جغرافیایی وسیع مناطقی که این پروانه می تواند در آنها زندگی کند باعث شد تا این نوع پروانه از نظر تعداد، پر جمعیت ترین گونه از پروانه ها باشد.

۱. الگوی غیر معمول مهاجرت

آخرین مورد از فهرست دهگانه حقایق جالب درباره پروانه های گونه خانم قشنگ، الگوی مهاجرت غیر معمول این موجودات است. بر خلاف سایر پروانه ها، این گونه از پروانه برای مهاجرت از الزامات و الگوهای جغرافیایی یا زمانی تبعیت نمی کنند.

د به نظر می آید که عامل موثر مهم و اصلی در مهاجرت خانم قشنگ ها، جمعیت آنها باشد. به عبارت دیگر این پروانه ها فارغ از ملاحظات زمانی یا جغرافیایی و زمانیکه تعداد آنها در نقطه ای به بیشتر از حد مشخصی برسد، دست به مهاجرت می زنند. در حقیقت بررسی ها نشان داده است که گاهی دسته های چند میلیونی از این پروانه ها ار آفریقا راهی اروپا می شوند.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا