سرگرمی

10 مورد از کهن سال ترین حیوانات دنیا

خلاصه نوشته

  • کهن سال ترین حیوانات جهان که شاید تا به حال اسمی از آن ها نشنیده باشید جزء شگفتی های این خلقت و طبیعت بی کران هستند. موجوداتی با قد و اندازه های متفاوت و ظاهری عجیب که اغلب آنان در حال انقراض و نگهداری های ویژه ای هستند، آن ها توانسته اند از دیگر موجودات هم رده خود، بیشتر عمر کنند.

مسن ترین حیوانات دنیا

موجودات و حیواناتی بسیار کمی در طبیعت زندگی می کنند که طول عمرشان به بیش از دو قرن می رسد. سن امید به زندگی در انسان ها و جوامع پیشرفته تنها به 80 الی 90 سال منتهی می شود اما در اغلب حیوانات این سن و عدد بیشتر است که کاملا امری طبیعی شمرده می شود. این جانداران از نظری ظاهری مقداری متفاوت تر از هم نوعان و هم رده های خود دارند. این موجودات عجیب که برخی از آن ها حتی در معرض انقراض هم هستند، اکنون تحت پوشش سازمان محیط زیست قرار دارند. در این مطلب ما به ده جاندار خارق العاده که طول عمرشان بیش از حد معقول است می پردازیم و شما را با آن ها آشنا می کنیم، در ادامه با ما همراه باشید.

مسن ترین حیوان جهان,مسن ترین حیوان دنیا,کهن ترین حیوانات جهان

10. مرجان های شاخ گوزنی | Acropora Cervicorni

مرجان های شاخ گوزنی، جاندارانی هستند که بر خلاف تصور شما اصلا گیاه نیستند! بلکه در واقع تجمعی از موجودات بی مهره خیلی ریزی اند. به این دسته از مرجان ها که ظاهری شبیه به شاخ های گوزن پیری دارند غذا و منبع تغذیه خودشان را، شکار می کنند، مرجان های شاخ گوزنی می گویند. طی تحقیقات دیرینه شناسان و همچنین جاور شناسان در این زمینه، سن و قدمت مرجان های شاخ گوزنی در دریاهای کارائیب و فلوریدا،حدود 5 هزار سال تخمین زده شده است.

کهن سال ترین حیوانات جهان,کهن سال ترین حیوانات دنیا,مسن ترین حیوان جهان

9. نهنگ سر گنده | Balaena Mysticetu

یکی از گونه هایی که چندین سال پیش خطر انقراض تهدیدشان می کرد، نهنگ های سر گنده بودند که با رسیدگی فعالان محیط زیستی در زمینه انقراض ‌توانستند آن ها را نجات دهند. این نوع از نهنگ ها دارای بزرگ ترین آرواره و دهان به نسبت دیگر نهنگ ها هستند. در سال 2007 نهنگ سرگنده ای با نیزه ای در بدن رویت شد، که طی تحقیق و برسی های انجام شده، کشف کردند تنها عمر نیزه داخل بدن نهنگ 100 سال است. عمر این دسته از نهنگ ها به 200 سال می رسد و نهنگ یافته شده حدود 211 سال سن داشت.

مسن ترین حیوان دنیا,کهن ترین حیوانات جهان,کهن سال ترین حیوانات جهان

8. لاک پشت غول پیکر آلدابرا | Aldabra Giant Tortoise

حتما شنیده اید که بیشتر لاکپشت هاعمر طولانی ای دارند. لاکپشتی غول پیکر که جاناتان نام دارد یکی دیگر از کهنسال ترین حیوانات در جهان است، این لاکپشت اکنون 188 سال سن دارد و اصالتا متعلق به کشور آفریقا است.

کهن سال ترین حیوانات دنیا,مسن ترین حیوان جهان,مسن ترین حیوان دنیا

7. صدف اقیانوسی | Ocean Oyster

صدف اقیانوسی عجیب و زیبا که 507 سال سن دارد. متاسفانه دانشمندان مینگ با شکافتن این صدف ایسلندی تنها برای دیدن مروارید های داخل صدف، منجر به مرگ این جاندار کهن سال زنده شدند. اگر این اتفاق نمی افتاد اکنون این جانور یکی از مسن ترین جانداران قرن بود. صدفی زیبا و منحصر به فرد که  نام او برگرفته از خاندان چینی که در سال 1499  فرمانروای کشور چین بودند،بود.

کهن ترین حیوانات جهان,کهن سال ترین حیوانات جهان,کهن سال ترین حیوانات دنیا

6. کوسه های گرینلند | Greenland Shark

کوسه های گرینلند که از نظر قد و اندازه سالیانه تنها یک سانتی متر رشد می کنند. کوسه های عجیب و شگفت انگیزی که حدودا 400 سال از زمان تولد شان می گذرد. این خانواده از کوسه ها رشد بسیار بسیار کندی دارند و معمولا در سن 150 سالگی به بعد شروع به جفت گیری می کنند و جزء کهنسال ترین آبزی ها در جهان هستند.

مسن ترین حیوان جهان,مسن ترین حیوان دنیا,کهن ترین حیوانات جهان

5. کرم های لوله ای | Roundworm

کرم های لوله ای، این موجودات ریز و دوست داشتنی که از باکتری ها برای تغذیه و رشد استفاده می کنند در خلیج های مکزیک یافت شده اند. آن ها می توانند حدود 250 عمر داشته باشند. در اینجا می فهمیم، این باور غلط که اگر حیوانی یا جانداری هر چه درشت تر یا بزرگ تر باشد عمر بیشتری دارد کاملا اشتباه است.

کهن سال ترین حیوانات جهان,کهن سال ترین حیوانات دنیا,مسن ترین حیوان جهان

4. مرغ دریایی لیسن | Seagull Wisdom

زیست شناس معروفی به اسم «چندلر رابینز» در سال 1965 در بندری یک مرغ دریایی را برای آزمایشات و تحقیقات میزان سن پرنده ها برگزید. چندلر رابینز زیست شناس سر شناس در سن 98 سالگی و در سال 2017 فوت شد اما مرغ دریایی به طرز شگف آوری هنوز هم زنده است و اکنون 69 سال سن دارد. لیسن جز کهن سال ترین پرندگان در دنیا است و تا به امروز هیچ پرنده ای دیده نشده که عمری به این طولانی داشته باشد. این پرنده هنوز تخم گذاری می کند و در طول این 69 سال 30 الی 35 فرزند دارد.

این مطلب را از دست ندهید
10 کتاب خواندنی و جذاب برای بی حوصله ها در نوروز

مسن ترین حیوان دنیا,کهن ترین حیوانات جهان,کهن سال ترین حیوانات جهان

3. تواتاراها | Tuatara

سوسمار پل‌ دماغی یا تواتارا ها که تنها نسل باقی مانده از گونه دایناسورها هستند و عمری به نسبت طولانی تری از دیگر حیوانات دارند. این موجودات شباهات ظاهری زیادی به بزمجه ها دارند و جز دسته خزندگان در حال انقراض محسوب می شوند و تعداد خیلی کمی از آن ها زنده هستند. تعداد اندکی از این گونه خزندگان در شهر نیوزلند، در موزه مشهور و بنام ساوثلند موجود است. یک تواتارا به نام هِنری که در این موزه زندگی می کند در سن 110 سالگی پدر شد و در همان سال توجه عموم مردم را به خود جلب کرد.

کهن سال ترین حیوانات دنیا,مسن ترین حیوان جهان,مسن ترین حیوان دنیا

2. توتیاهای سرخ دریایی | Sea Urchin

توتیاهایی که در بریتیش کلمبیا زندگی می کنند، حدود 200 سال عمر کرده اند و جزء کهنسال ترین موجودات دریایی محسوب می شوند. در کلمبیا هم توتیا ایی 100 ساله یافت شده و  بر خلاف تصور عموم که توتیا ها اغلب 10 سال عمر می کنند، با تحقیق و پژوهش محققان در این زمینه بر روی این جانداران دریایی، کشف کردند که با توجه به محل زندگی و شرایط رشد، طول عمر  توتیا ها افزایش می یابد.

کهن ترین حیوانات جهان,کهن سال ترین حیوانات جهان,کهن سال ترین حیوانات دنیا

1. عروس های دریایی | Jellyfish

عروس های دریایی که از گونه توریتوپسیس ها هستند، جزء گونه های جاودانه می باشند و هیچگاه با مرگ طبیعی و براثر کهولت سن نمی میرند. آن ها سالانه تنها 5 میلی متر رشد می کنند و باید بگوییم که به طور عجیبی مرگ نا پذیر هستند! این موجودات دریایی با جابه جایی سلول های بالغ با سلول های جوان تر و تبدیل به پلیپ هیچگاه نمی میرند. تنها چیزی که باعث مرگ احتمالی عروس های دریایی می شود، مرگ بر اثر صوانح دریایی از جمله ماهیگیرها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن