سرگرمی

10 فسیل عجیب دنیا

خلاصه نوشته
  • عجیب ترین فسیل های جهان، در اقصی نقاط دنیا وجود دارند و تاکنون بسیاری از آن ها کشف شده و مورد تحقیقات قرار گرفته است. قدمت برخی از این فسیل ها آنقدر زیاد است که بسیاری محققان موفق نشده اند که تاریخ دقیقی از وجود این موجودات که اکنون فسیلی بیش نیستند را کشف کنند!

عجیب ترین فسیل های جهان

فسیل یا سنگواره ها نشان دهنده بسیاری از رازها و حقایق سال های دور هستند. فسیل ها تنها باز مانده هایی هستند که در گذر تاریخ از بین نمی روند و تجزیه نمی شوند. در اقسا نقاط جهان فسیل هایی یافته شده است که بسیاری از توجه ها را به سوی خو جلب می کند، فسیل ها این تاریخ نامه های کوچکِ طبیعت بسیار با ارزش و گرانقدر هستند. اغلب فسیل ها نشان دهنده اثر و ردی از گیاهان، جانوران و دایناسورها هستند که به آن ها فسیل های ردی یا سگواره ردّی می گویند. قاچاق و خرید فروش فسیل و سنگواره پیگرد قانونی دارد. حال اگر شما علاقه مند به دیرینه شناسی هستید قطعا این مطلب شما را شگفت زده خواهد کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

10 فسیل عجیب دنیا,ده فسیل عجیب دنیا,عجیب ترین فسیل های جهان,

10. عنکبوت شکارچی | spider attack

یکی از ده فسیل عجیب دنیا که پس از کشف آن توجه بسیاری از دیرینه شناسان به آن جلب شد، مربوط به یک عنکبوت می باشد. عنکبوتی که در حال شکار یک حشره موذی بوده و هر دو بر اثر سانحه ای مرده اند و تبدیل به فسیل شده اند. قدمت این سنگواره یا فسیل به ده قرن پیش بر می گردد و در کشوری در آسیای شرقی، میانمار کشف شده است. این سنگواره آن قدر با جزئیات و دقیق لحظه شکار و عنکبوت را به تصویر کشیده است که همه را حیرت زده کرده است، کیفیت حفظ و پیکربندی قابل ستایش این فسیل قابل انکار نیست.

فسیل عجیب دنیا,فسیل های عجیب,فسیل های عجیب دنیا,

9. جمجمه 30 کیلویی کرگدن| 66 Pound Rhino skull

ابتدا باید بدانید که فسیل ها و سنگواره های نزدیک به آتشفشان هیچ گاه کامل باقی نخواهند ماند. فسیل این کرگدن که حدود 9 قرن سن دارد در دهه اخیر  اطراف و پایین آتشفشانی واقع در ترکیه یافت شد. حدود 9 قرن پیش آتشفشان های فاجعه باری در زمین رخ می داده است و با بررسی و تحقیقات انجام شده محققان دریافتند که این سنگواره ی باقی مانده از کرگدن حدود 40 سانتی متر قد و 30 کیلو گرم وزن داشته است.

۱۰ فسیل عجیب دنیا,10 فسیل عجیب دنیا,ده فسیل عجیب دنیا,

8. بزرگترین آرواره دنیا | Largest shark jaw

کوسه ای دریایی به نام مگالودون با طولی حدود 16 متر، یکی از غول پیکر ترین و خطر ناک ترین شکارچیان کره ی زمین بوده است. این کوسه در عصر یخبندان یا عصر سرمایشی زمین منقرض شده است و یکی از عجیب ترین فسیل های جهان را بوجود آورده است. در سال ها پیش، فسیل استخوان فک او یعنی «آرواره » هایش کشف شد، که اصلا قابل قیاس با آرواره های کوسه های امروزی نیستند! در استخوان آرواره این کوسه غول پیکر 182 عدد دندان وجود داشته، تنها وزن این آرواره 100 تُن و قد هر دندان حدود 20سانتی متر هست که انتخاب نام او هم بخاطر همین دندان های غول آسایش است. این آرواره در حال حاضر در موزه تاریخ طبیعی آمریکا قرار دارد.

این مطلب را از دست ندهید
10 ایده خرید کادو ولنتاین برای دختر ها که به یادشان می ماند

عجیب ترین فسیل های جهان,فسیل عجیب دنیا,فسیل های عجیب,

7. مورچه غول پیکر | giant ant fossil

محققان دیرینه شناسی کالج سیمون فاستر، در رسوبات دریاچه وایومینگ سنگواره ای از یک مورچه ۵ سانتی متری یافتند. زیست این مورچه در دوره ی آئوسن بوده است. این سنگواره از فسیل های عجیب دنیا محسوب شده و مربوط به ملکه مادر مورچه ها است و تاکنون دیرینه شناسان هیچ فسیلی از مورچه های کارگر در آن دوره را نیافته اند. مورچه های امروزی تنها 1.6 سانتی متر هستند.

فسیل های عجیب دنیا,۱۰ فسیل عجیب دنیا,10 فسیل عجیب دنیا,

6. پنگوئن عظیم جسه پرو | Peru’s giant penguin

دیرینه شناسان در پرو، فسیلی از پنگوئنی شگفت انگیز را در جزایر جنوبی نیوزلند کشف کردند. پنگوئنی عظیم الجثه که تقریبا هم قد یک حیوان ناطق بوده، قد این پرنده 30 سانتی متر بیشتر از پنگوئن های امپراطوری امروزی بوده، و وزنی تقریبا 100 کیلویی دارد! حیات این پنگوئن بزرگ به 66 الی 56 میلیون سال پیش برمی گردد. این پرنده جز مگافوناها قرار گرفته است. طبق نظریات ثبت شده دلیل انقراض این پرنده عصر یخبندان یا ظهور حیوانات شکارچی بوده است. همچنین یک فسیل از رد پای این پنگوئن هم توسط یک جوینده ی فسیل یافت شده است.

ده فسیل عجیب دنیا,عجیب ترین فسیل های جهان,فسیل عجیب دنیا,

5. سنجاب کشنده | Saber Toothed Squirrel

در طی کشف یک فسیل عجیب دنیا در پاتاگونیا در آمریکای جنوبی، دریافتند که در سال های دور سنجاب هایی زندگی می کردند که بسیار کشنده تر از سنجاب های این دوره هستند. محققان اطلاعات زیادی را در دسترس عموم قرار نداده اند و همچنان مشغول مطالعات بر روی این فسیل سنجاب هستند. فسیل این سنجاب نشان می دهد که در 100 میلیون سال قبل سنجابی کشنده و وحشی به طول 30 سانتی متر وجود داشته است. نشانه های ظاهری او شامل: پوزه ای بلند و دندان های برنده می باشد و محل زیستگاهش در جنگل های این کشور بوده است. دانشمندان دلیل انقراض او را عصر یخبندان پیش بینی کرده اند.

فسیل های عجیب,فسیل های عجیب دنیا,۱۰ فسیل عجیب دنیا,

4. وال فسیل شده در ساحل سانتاکروز | Extinct whale fossi

چند موج سوار محلی در سواحل سانتا کروز ادعا کردند که بر روی سنگی در نزدیک ساحل شاهد ردی از ستون فقرات و استخوان های یک وال بوده اند. پس از به اشتراک گذاشتن اطلاعات و ادعای شان با محققان و دیرینه شناسان، ثابت شد که این موضوع واقعی بوده است. دیرینه شناسان دریافتند که این رد های بر روی سنگ ساحل فسیل یک وال منقرض شده است که مربوط به چند صد سال پیش می باشد.

10 فسیل عجیب دنیا,ده فسیل عجیب دنیا,عجیب ترین فسیل های جهان,

3. لانه 15 بچه دایناسور | Nest of 15 baby dinosaurs

دیوید فتوواسکی در سال 2011 در کشور مغولستان یک لانه با 15 بچه دایناسور که گیاهخوار بودند را پیدا کرد. این فسیل ها یکی از کامل ترین گونه های سنگواره دایناسوری بود که دیرینه شناسان توانستند اطلاعات زیاد و کاملی را از طریق آن کشف کنند. طبق یک فرضیه این 15 بچه دایناسور حدود 70 میلیون سال قبل در لانه محبوس شده بودند، این داییناسورها به طور کامل و آماده به دنیا آمدن از داخل تخم هایشان بودند که زندگی مجال زیستن را از آن ها دریغ کرده است.

این مطلب را از دست ندهید
10 تنیس باز مشهور دنیا - منصور بهرامی تا راجر فدرر

فسیل عجیب دنیا,فسیل های عجیب,فسیل های عجیب دنیا,

2. دم اسب باستانی | A perfect horsetail fossil

چندین سنگواره ای از دم یک اسب که بسیار عجیب بوده یافت شده که قدمت آن به 300 میلیون سال قبل بر می گردد. این سنگواره جز اسرار آمیز ترین فسیل های تاریخ و جزء ۱۰ فسیل عجیب دنیا است. باید گفت دیرینه شناسان هنوز اطلاعات کاملی در مورد این دم اسب به دست نیاورده اند و همچنان در حال تحقیق می باشند.

۱۰ فسیل عجیب دنیا,10 فسیل عجیب دنیا,ده فسیل عجیب دنیا,

1. فسیل کرم های فالوس | Strange phallus-shaped worm fossil

دیرینه شناسان، فسیلی از کرم های اولیه که قدمتی حدود 545 میلیون ساله دارند، یافته اند که تنها با میکروسکوپ می توان به جزئیات این نوع از کرم پی برد. کرم های اولیه هنوز هم جزء فسیل های عجیب دنیا هستند و همچنان تحقیقات بر روی آن ها ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا