سلامت

10 خوراکی مضر برای مغز

خلاصه نوشته
  • خوراکی های مضر برای مغز در صورتی نامناسب هستند که بیش از حد مجاز استفاده شود. از آنجایی که این خوراکی ها موجب آسیب رسانی به قسمت هايي از مغز شده و مغز عضو اصلی بدن است،  در نتیجه می توانند موجب پرخاشگری هايي شوند که کاملا غیر ارادی هستند.

خوراکی های مضر برای مغز

در حال حاضر زندگی افراد اغلب با کمبود زمان مواجه است، این کمبود زمان تا جایی ادامه پیدا کرده که حتی انسان ها برای سلامت خود نیز وقتی نمی گذارند. یکی از موارد مهم حفظ سلامت، خوردن مواد غذایی سالم و مفید است. این روزها خوراکی های مورد استفاده اکثر مردم، موادی همچون غذاهای حاضری و بسته بندی شده، فست فودها و کربوهیدرات ها هستند. همین چیزها سبب می شود که سلامتی جسمی انسان در خطر بیفتد و حتی ممکن است باعث بیماری های بسیار جدی شود. رژیم غذایی مناسب انواع ویتامین ها، مواد معدنی، قند لازم و انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند، که این عناصر هیچ یک در غذاهای فودی دیده نمی شود در نتیجه برای سلامت انسان بسیار مضر هستند. غذاهای مضر برای مغز بخاطر بی خاصیت بودن شان در سلامت مغز هم تاثیر منفی می گذارد. مغز عضو خیلی مهم بدن می باشد که به همان مقدار هم مراقبت نیاز دارد، با خوردن این غذاها نه تنها از آن محافظت نمی کنید، بلکه باعث آسیب به ان هم می شویم.

با استفاده خوراکی های ناسالم مغز دچار اختلالات شدیدی می شود پس باید در آنچه می خورید دقت داشته باشید، در این صورت از زوال مغزی و الزایمر در امان خواهید بود. در ادامه نسبت به 10 خوراکی مضر برای مغز بیشتر آشنا می شوید.

خوراکی مضر برای مغز,خوراکی مضر مغز,خوراکی های مضر برای مغز,

10. ماهی تن

ماهی خواص بسیار زیادی دارد و می تواند بر بهبود عملکرد مغز تاثیر بگذارد، درنتیجه می توان این ماده ارزشمند را در برنامه غذایی خود قرار داد. در ماهی مقدار زیادی امگا 3 وجود دارد که باعث افزایش سطح هوشیاری مغز، کاهش ابتلا به آلزایمر و ضعف حافظه می شود. افرادی که حداقل هفته ای یک بار از ماهی استفاده می کنند بسیار دیر تر دچار الزایمر و زوال عقلی خواهند شد چرا که مقدار جیوه کم تری نسبت به دیگر غذاهای دریایی دارند. اما در ماهی تن بر عکس است، تحقیقات نشان می دهد که مقدار جیوه در ماهی تن سالانه 4 درصد افزایش پیدا می کند که این مقدار بسیار بالا است، در صورتی که با جیوه تماس مداوم داشته باشید به مغز آسیب جدی می رساند. این ماده از مواد غذایی مضر برای مغز است و می توان به جای مصرف کنسرو ماهی تن از ماهی تن سبک استفاده کرد چرا که مقدار جیوه کمتری دارد.

غذاهای مضر برای مغز,غذای مضر برای مغز,مواد خوراکی مضر برای مغز,

9. روغن های نیمه هیدروژنه

روغن های هیدروژنه یک خوراکی مضر مغز است، این روغن دارای کاتالیزور هایی می باشد که حرارت را افزایش داده و موجب زود تر داغ شدن روغن خواهد شد. در این روغن به دلیل داشتن فلزاتی همچون: نیکل، پلاتین و آلومینیوم باعث ایجاد الزایمر و مشکلات مغذی می شود. این روغن ها دارای پالم هستند که بسیار برای جسم انسان از جمله مغز نامناسب است و عامل اکثر بیماری های قلبی عروقی می باشد. توصیه می کنیم که به هیچ وجه از این روغن ها استفاده نکنید و در صورت مواجهه با هر ماده ای که دارای روغن هیدروژنه است، مصرف آن را کنار بگذارید.

این مطلب را از دست ندهید
10 فواید زنجبیل که در زیبایی پوست و مو شما تاثیر گذار است

مواد غذایی مضر برای مغز,خوراکی مضر برای مغز,خوراکی مضر مغز,

8. قند

قند یکی دیگر از مواد خوراکی مضر برای مغز می باشد، اما نه هر قندی. در واقع بدن انسان برای ادامه فعالیت خود نیاز به مقدار کمی قند دارد. قند موجود در مواد خوراکی از جمله نوشیدنی ها اگر به میزان مناسب و مفید باشد، باعث تامین انرژی و شادابی بدن می شود. اما در بعضی مواد غذایی مانند: غذا های فوری قند تصفیه شده وجود دارد که به طرز عجیبی در آسیب رساندن به مغز نقش دارد. قند تصفیه شده باعث ایجاد اظطراب، استرس، افسردگی، پایین آمدن سطح آی کیو و حافظه کوتاه مدت می شود به همین دلیل هیچ گونه ارزش غذایی ندارد.

خوراکی های مضر برای مغز,غذاهای مضر برای مغز,غذای مضر برای مغز,

7. فروکتوز

فروکتوز از مواد مضر برای مغز می باشد چرا که باعث کندی و فراموشی مغز می شود، همچنین می تواند عامل بیماری های قلبی، فشار خون و در مواردی دیابت نوع 2 نیز باشد. این ماده در قند طبیعی میوه ها نیز وجود دارد. حال ممکن است فکر کنید که آیا نباید میوه ها را مصرف کرد؟ تمامی میوه ها به تامین ویتامین و فیبر مورد نیاز بدن می پردازند به همین دلیل مانع اکثر بیماری های مزمن می شود. با مصرف زیاد میوه و یا آب میوه مقدار زیادی فروکتوز به بدن ما می رسد که این غیر طبیعی است. بهتر است بیشتر از آب میوه های طبیعی استفاده کنید که مقدار فروکتوز آن کم تر از آب میوه های مصنوعی است.

مواد خوراکی مضر برای مغز,مواد غذایی مضر برای مغز,خوراکی مضر برای مغز,

6. چربی های اشباع شده

چربی های اشباع شده یکی دیگر از مواد مضر قلب و بدن است، این چربی ها باعث گرفتگی رگ ها شده و در نتیجه بیماری قلبی و عروقی را به همراه دارد. با گرفتن یک برنامه غذایی که کمترین چربی اشباع شده را دارد می توان به سلامتی مغز خود بسیار کمک کرد. چربی های اشباع شده اگر بیش از حد نرمال و متوسط استفاده شود باعث کاهش فعالیت مغز می شود.

خوراکی مضر مغز,خوراکی های مضر برای مغز,غذاهای مضر برای مغز,

5. غذاهای فراوری شده

هرکجا که بحث از مواد غذایی نامناسب باشد، از غذاهای فراوری شده هم نام برده می شود. این غذا ها برای تمامی قسمت های بدن مضر است اما بر غده هیپوتالاموس مغز اثر بیشتری دارد. در صورتی که مقدار زیادی از این نوع غذاها مصرف شود، این غده که گشنگی و تشنگی انسان را می سنجد دچار اختلال شده و آسیب می بیند. در غذاهای فراوری شده مقدار انبوهی از عناصر شیمیایی وجود دارد، وجود این عناصر موجب اختلال در مغز می شود. در واقع می تواند به بد اخلاقی و پرخاشگری منجر شود.

غذای مضر برای مغز,مواد خوراکی مضر برای مغز,مواد غذایی مضر برای مغز,

4. غذاهای فوری

از دیگر خوراکی های مضر برای مغز، غذاهای فوری هستند. این غذا ها شکل تغییر یافته مواد غذایی طبیعی هستند با این تفاوت که اینبار آنها هیچ خاصیتی ندارند. در واقع این غذاها نه تنها مفید نیستند بلکه باعث کندی مغز و پایین آمدن ای کیو می شود. غذاهای فوری عامل کمبود آهن در نوجوانانی است که زیاد از این گونه مواد استفاده می کنند. فقر آهن نیز منجر به کم خونی شدید می شود. این مواد که ویتامین ها و مواد طبیعی خودرا کاملا از دست داده اند در پایین آوردن هوش دانش آموزان نقش مهمی دارند.

این مطلب را از دست ندهید
10 ورزش مناسب برای تناسب اندام بانوان

خوراکی مضر برای مغز,خوراکی مضر مغز,خوراکی های مضر برای مغز,

3. ذرت بو داده مایکرو ویوی

ذرت بو داده ماکرو ویوی غذای مضر برای مغز است که آسیب زیادی دارد. از آنجایی که این ماده غذایی با روش ماکرو ویوی درست می شود تمامی خواص خود را از دست داده و جز مواد فراوری شده به حساب می آید. همچنین به دلیل ماده افزودنی موجود در آن سرطان زا هم است. این ماده سلامت مغز را به خطر می اندازد چراکه به دلیل پرتوهای رادیو اکتیو موجود در ماکروویو، مشکلات ذهنی و پرخاشگری های متداولی را به همراه دارد.

غذاهای مضر برای مغز,غذای مضر برای مغز,مواد خوراکی مضر برای مغز,

2. شیرینی و چیپس

همانطور که گفته می شود تنقلات و هله هوله جز مواد خوراکی فراوری شده است. هله و هوله نیز برای سلامت روانی و مغذی بسیار نا مناسب است. مواد شیمیایی موجود شیرینی و چیپس، رنگ های مصنوعی، کالری زیاد، کربوهیدرات و نشاسته که همگی تا حدودی برای بدن مضر و اعتیاد آور هستند. اگر بتوانید میوه و سبزیجات را جایگزین این مواد اعتیاد آور کنید، از بسیاری از بیماری های مزمن عصبی جلوگیری کرده اید. شیرینی و چیپس همچنین موجب افزایش مقدار کالری و وزن انسان می شود و در صورت ادامه دار بودن دچار چربی و کلسترول خون خواهد شد.

مواد غذایی مضر برای مغز,خوراکی مضر برای مغز,خوراکی مضر مغز,

1.شربت ذرت

شربت ذرت که در نوشیدنی ها و برخی غذاها استفاده می شود به دلیل داشتن فروکتوز بیش از انداره باعث اختلال در غده هیپوتالاموس شده، که این غده وظیفه کنترل میزان گشنگی و تشنگی مارا دارد. موادی خوراکی که در آن ها از شربت ذرت استفاده می شود به اندازه خود اعتیاد آور بوده و در نتیجه با نبود یا نخوردن آنها دچار پرخاشگری و اظطراب می شود.  از آن جایی که ما این مواد را از تمامی نقاط جهان می توانیم تهیه کنیم بهتر است که با دوری از آنها سلامت مغز و اعصاب خود را حفظ کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا