راهنمای سفر به ایرانگردشگری

بهترین زمان سفر به خرم آباد شهری از دوران آشوریان

افزایش بازدید در گوگل

راهنمای سفر به خرم آباد

خرم آباد کجاست؟ خرم آباد مرکز استان لرستان  و بیست وسومین شهر پر جمعیت ایران است که به شهر چشمه های ایران شهرت دارد. این شهر زیبا و خوش آب و هوا دارای ۱۱۴۷متر ارتفاع از سطح دریاهای آزاد می باشد  و جمعیت آن بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده برابر ۳۷۳.۴۱۶ نفر است. موقعیت جغرافیایی این شهر و قرار گیری آن در منطقه کوهستانی موجب شده که جز شش شهر پر باران کشور قرار گیرد.

خرم آباد دارای جاذبه های دیدنی و بناهای تاریخی متعددی است و چشمه ها و آبشارهای فراوانی که در این شهر وجود دارد در کنار طبیعت زیبا و سرسبز آن موجب شده که بسیاری از گردشگران خرم آباد را به عنوان مقصد سفرهای تابستانی خود انتخاب نمایند. علاوه بر این مهمان نوازی و خون گرمی مردم این خطه و غذاهای لذیذ و سوغاتی های بی نظیر آن نیز از دیگر دلایلی می باشد که سبب جلب نظر گردشگران به خرم آباد شده است. قطعا سفر به خرم آباد این شهر زیبا و سرسبز می تواند بسیار لذت بخش و به یاد ماندنی باشد اما برای داشتن سفری با کیفیت تر مسافران بهتر است که پیش از سفر به منظور افزایش اطلاعات خود در مورد خرم آباد و جاذبه های گردشگری آن به بهترین سایت های گردشگری مراجعه نمایند.

اگر شما نیز تصمیم گرفته اید که در آینده ای نزدیک سفری خاطره انگیز به شهر خرم آباد و استان لرستان داشته باشید و می خواهید با جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، سوغات، غذاهای محلی و فرهنگ و آداب و رسوم مردم و بهترین زمان سفر به خرم آباد بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید تا به بررسی آن بپردازیم.

آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد,بهترین زمان سفر به خرم آباد

آب و هوای خرم آباد

با توجه به اینکه خرم آباد در میان دره های رشته کوه های زاگرس واقع شده است دارای آب و هوای کوهستانی می باشد. این شهر نیز همانند اکثر شهرهای غربی ایران دارای تابستان های گرم و سوزان و زمستان های بسیار سرد است. از این رو بهترین زمان برای سفر به خرم اباد، این خطه زیبار می تواند فصل بهار باشد که آب و هوای آن در بهترین حالت ممکن است و طبیعت فوق العاده زیبایی دارد. به شما پیشنهاد می کنیم که اگر زمستان را برای سفر به خرم آباد انتخاب کردید حتما به اندازه کافی وسایل و لباس گرم به همراه داشته باشید تا بتوانید سفر بدون مشکل و به یادماندنی را تجربه نمایید.

بهترین فصل سفر به خرم آباد,خاطرات سفر به خرم آباد,راهنمای سفر به خرم آباد

یهترین فصل سفر به خرم آباد

سفر به خرم آباد در بهار

بهترین فصل سفر به خرم آباد فصل بهار است. این شهر در فصل بهار بسیار زیبا است و دارای طبیعت سر سبز و بی نظیر است. سفر به خرم آباد در فصل بهار و به ویژه اردیبهشت ماه می تواند بسیار لذت بخش باشد، به طوری که گویی به تکه ای از بهشت وارد می شوید. آب و هوای خرم آباد در بهار خنک است و با بارش باران همراه است.

سفر به خرم آباد در تابستان

در اوایل فصل تابستان نیز خرم آباد همچنان دارای آب و هوایی معتدل و خنک است و طبیعتی زیبا دارد اما با نزدیک شدن به اواسط تابستان دمای هوای آن افزایش می یابد و شاهد تابستان های بسیار گرمی است. اما با این وجود بازدید از جاذبه های گردشگری خرم آباد در این فصل می تواند بسیار لذت بخش باشد.

سفر به خرم آباد,آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد

سفر به خرم آباد در پاییز

پاییز هزار رنگ یکی از زیبا ترین فصل ها در خرم آباد است. از این رو سفر به خرم آباد نیز در این فصل می تواند بسیار لذت بخش باشد اما اکثر گردشگران بهار و تابستان را برای سفر به این شهر انتخاب می کنند. خرم آباد در پاییز روزهای بارانی و ابری زیادی دارد و هوا تقریبا سرد است اما می تواند خاطرات سفر به خرم آباد را برای شما ماندگار کند.

سفر به خرم آباد در زمستان

زمستان های خرم آباد نسبتا سرد هستند به طوری که گاهی اوقات شاهد روزهای خیلی سردی در فصل زمستان خرم آباد هستیم. متوسط دمای سالانه خرم آباد ۱۸ درجه سانتی گراد می باشد. معمولا در این فصل میزان مسافرت ها به خرم آباد به شدت کاهش می یابد، زیرا به دلیل سرمای هوا گردشگران نمی توانند بازدیدی لذت بخش از جاذبه های دیدنی این شهر را تجربه نمایند.

بهترین غذاهای خرم آباد

اقوام لر دارای غذاهای محلی بسیار لذیذ و خوشمزه ای هستند که دارای طرفداران فراوانی می باشند. این غذاها در عین سادگی طعم و عطری بی نظیر دارند. از محبوب ترین غذاهای خرم آباد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد,بهترین زمان سفر به خرم آباد

کوفته نخود چی

این غذای محلی اگر چه شبیه به سایر کوفته ها است اما چون در تهیه آن از آرد نخودچی استفاده می شود دارای طعمی فوق العاده است. کوفته نخودچی خرم آباد به همراه یک نوع سس مخصوص سرو می شود که در بهترین زمان سفر به خرم آباد می توانید از آن بچشید.

خورشت سیب

در این غذای محلی خرم آباد نیز همانند اکثرغذاهای این خطه از گوشت قرمز استفاده می شود که ترکیب آن با سیب، شیره انگور و نشاسته ذرت طعمی بی نظیر ایجاد می کند که نمی توان مشابه آن را در هیچ شهر دیگر امتحان نمود.

آش شله ماش

آش شله ماش یکی دیگر از غذاهای لذیذ و محبوب این خطه است که معمولا در مراسمات و فصل سرد سال طبخ می شود.  این آش همانند سایر آش های ایرانی با استفاده از حبوبات و به ویژه ماش تهیه می شود.

آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد,بهترین زمان سفر به خرم آباد

خورش قلیه ترش

خورش قلیه ترش که مردم این خطه به آن کلیه ترش نیز می گویند از خوشمزه ترین غذاهای خرم آباد است که در تهیه آن از سیب زمینی، رب  و انار پخته استفاده می شود.

کباب بروجرد

محال است که کسی به استان لرستان و شهر خرم آباد سفر کند و کباب بروجرد این استان را امتحان نکند. این کباب جز بهترین کباب های ایران است که طعمی به یاد ماندنی دارد.

آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد,بهترین زمان سفر به خرم آباد

بهترین سوغات خرم آباد

شهر خرم آباد نیز همانند سایر نقاط ایران دارای سوغاتی های خوشمزه و صنایع دستی زیبایی است  که نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب نموده است. از محبوب ترین سوغاتی های خرم آباد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

حلوا ارده

حلوا ارده از سوغاتی های پر طرفدار خرم آباد و استان لرستان است که دارای انواع مختلفی می باشد. در تهیه حلوا ارده ازتخم مرغ، هل، ارده، شکر و .. استفاده می شود. از انواع حلوا ارده خرم آباد می توان به حلوا شکری، حلوا ارده مغزدار و حلوا ارده شیره و .. اشاره نمود.

آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد,بهترین زمان سفر به خرم آباد

روغن حیوانی

از مرغوب ترین سوغاتی های لرستان می توان به فرآورده های لبنی آن اشاره نمود. زیرا دام های این منطقه به دلیل پوشش گیاهی و طبیعت بسیار مناسبی که دارد دارای تغذیه مناسبی هستند و روغن حیوانی و سایر محصولات لبنی که از آن ها تولید می شود بسیار با کیفیت است. روغن حیوانی دارای خواص بسیاری است و در دو رنگ زرد و سفید تولید می شود.

برساق

از خوشمزه ترین شیرینی های محلی خرم آباد می توان به برساق اشاره نمود که در بیشتر شیرینی فروشی های این شهر یافت می شود. برای تهیه برساق از شکر،آرد، رازیانه، شیر و تخم مرغ و .. استفاده می کنند.

آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد,بهترین زمان سفر به خرم آباد

گیوه

تولید گیوه در بسیاری از شهرهای غربی ایران انجام می شود و در شهر خرم آباد نیز افراد زیادی به گیوه بافی مشغول هستند. گیوه پاپوشی بسیار سبک وبا دوام است که طرفداران بسیاری دارد و می تواند کفش مناسبی برای فصل گرم تابستان باشد.

نمد مالی

از دیگر صنایع دستی محبوب خرم آباد می توان به نمد مالی اشاره نمود که برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله وسایلی که با استفاده از نمد تولید می شود می توان به کلاه، تن پوش، زیر انداز و … اشاره نمود.

آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد,بهترین زمان سفر به خرم آباد

بهترین زمان خرید در خرم آباد

خرم آباد همانند سایر شهرهای ایران دارای بازارهای سنتی و مراکز خرید متعددی است که معمولا دارای حراج های پایان فصل هستند. بازارهای سنتی کالاها و سوغاتی های شهر را با قیمت مناسب تری عرضه می کنند و مسافرانی که به این شهر سفر می کنند می توانند برای خرید و تهیه سوغاتی به این بازارهای سنتی مراجعه نمایند.

هزینه سفر به خرم آباد

سفر به خرم آباد به ویژه در فصل بهار می تواند بسیار لذت بخش باشد. برای سفر به این شهر می توان از اتوبوس و خودرو شخصی استفاده نمود. بنابراین باید هزینه ای را به خرید بلیط سفر یا تهیه بنزین اختصاص داد. علاوه بر این باید هزینه ای نیز برای رزرو محل اقامت در خرم آباد اختصاص داد و با توجه به مسافران بسیاری که این شهر را برای سفر انتخاب می کنند دارای هتل ها و مهمانسراهای متعددی است که می توان مقرون به صرفه ترین آن ها را انتخاب نمود.

به منظور کاهش هزینه های سفر خرم آباد می توان به جای رفتن به رستوران برای صرف نهار و شام غذاهای فست فود را انتخاب نمود و یا با تهیه مواد اولیه به طبخ غذا پرداخت. هزینه های تردد درون شهری خرم آباد چندان زیاد نیست و به راحتی می توان به بازدید از جاذبه های مختلف آن رفت. البته لازم است که بدانید هزینه سفر به خرم آباد زیاد نیست و می توان در عین سادگی سفری لذت بخش را به خرم آباد تجربه نمود.

آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد,بهترین زمان سفر به خرم آباد

بهترین جشنواره و فستیوال در خرم آباد

هر ساله جشنواره ها و مراسمات خاصی در خرم آباد برگذار می شود که نظر گردشگران بسیاری را در بهترین زمان سفر به خرم آباد به خود جلب می کند، به طوری که بسیاری از گردشگران به منظور تماشای این مراسمات و آئین ها از نزدیک به این شهر سفر می کنند. از مهم ترین جشنواره های خرم آباد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

آئین عزاداری گل مالی که یکی از معروف ترین مراسمات شهر خرم آباد است و هر ساله در ماه محرم و روز عاشورا برگزار می شود. در این مراسم که از قدیمی ترین مراسمات مردم قوم لر برای عزاداری و سوگ امام حسین است عزاداران بر سر و صورت و بدن خود گل می مالند و به این ترتیب غم و اندوه خود را نشان می دهند.

جشنواره موسیقی سنتی لری نیز یکی دیگر از مراسمات خرم آباد است که هر ساله در نوروز در قلعه فلک الافلاک  برگزار می شود و بسیار زیبا است. این جشنواره دارای برنامه های شاد و مفرح بسیاری است که تماشای آن می تواند بسیار لذت بخش باشد.

امسال در تقویم روز بیستم اردیبهشت را به عنوان روز خرم آباد ثبت نمودند و به مناسبت این روز در شهر خرم آباد مراسمات آئینی و سنتی، اجرای موسیقی  و رقص محلی و … انجام می شود و مردم لباس محلی می پوشند.

جاذبه های گردشگری خرم آباد

خرم آباد به عنوان یکی از قدیمی ترین و زیباترین شهرهای ایران دارای جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی بسیاری است که نشان دهنده فرهنگ و تمدن این خطه از ایران می باشند. از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر می توان به موارد زیر اشاره نمود.

آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد,بهترین زمان سفر به خرم آباد

قلعه فلک الافلاک | Falakolaflak Citadel

فلک الافلاک که به معنی سپهرسپهران است نماد شهر خرم آباد بوده  و از هر کجای شهر می توان به راحتی آن را دید. این قلعه که از بناهای به جای مانده از دوره ساسانیان است به دلیل قرار گیری بر بالای تپه ای بلند دارای چشم اندازی بی نظیر به شهر خرم آباد است. از دیگر نام های این قلعه می توان به دژ شاپور و دوازده برجی اشاره نمود. امروزه بخشی از این قلعه به موزه مردم شناسی و باستان شناسی تبدیل شده است.

آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد,بهترین زمان سفر به خرم آباد

بام لرستان | Bam Khorramabad

از جاذبه های گردشگری پر طرفدار خرم آّباد که در شب دارای زیبایی خیره کننده ای است می توان به بام لرستان اشاره نمود. این مجتمع تفریحی در بالای کوه مدبه قرار گرفته و رصدخانه کاسین نیز در آن قرار دارد. بام لرستان در دل شب دارای چشم انداز بی نظیری به شهر و چراغ های روشن خیابان های آن می باشد.

آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد,بهترین زمان سفر به خرم آباد

آبشار گریت | Gerit Waterfall

آبشار گریت یا تاف هفت چشمه یکی از زیبا ترین و خوش آب و هوا ترین مناطق خرم آّباد است که دارای طبیعتی بسیار زیبا و سر سبز می باشد. این آبشار زیبا که دارای ارتفاعی حدود ۱۵ متر است در میان درختان زالزالک و بلوط قرار گرفته  و در ۵۰ کیلومتری خرم آباد قرار دارد.

آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد,بهترین زمان سفر به خرم آباد

خانه تاریخی ابو | Abu Historical House

این خانه تاریخی از بناهای به جای مانده از دوره قاجاریه می باشد که در محله درب باباطاهر خرم آباد قرار دارد. ساختمان آخوند ابو به فردی به نام شیخ ابوطالب قاضی که به آخوند ابو معروف بوده است تعلق دارد. این ساختمان از دو بخش تابستانه و زمستانه تشکیل شده و دارای حیاطی بسیار زیبا  و با صفا است که پر از درختان سر سبز می باشد. امروزه این بنا یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری خرم آباد محسوب می شود.

آب و هوای خرم آباد,بهترین زمان برای سفر به خرم اباد,بهترین زمان سفر به خرم آباد

بازار سنتی خرم آباد | Khorramabad Traditional Bazzar

از دیگر بناهای تاریخی ارزشمند این شهر می توان به بازار سنتی آن اشاره نمود که توسط میرزا رضا در سال ۱۳۰۱ شمسی ساخته شد. به همین دلیل خیلی از مردم خرم آباد این بازار را به نام بازار میرزا سید رضا می شناسند.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا