راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری خرم آباد با عکس

افزایش بازدید در گوگل

لیست جاذبه های گردشگری خرم آباد

خرم آباد یکی از پرجمعیت ترین شهر های ایران و مرکز استان لرستان است و جاذبه ‌های گردشگری تاریخی و طبیعی متعددی در سطح این شهر وجود دارد. از آن جایی که افراد زیادی هر ساله به این شهر سفر می کنند، بهترین زمان سفر به خرم آباد فصل های تابستان و بهار می باشند؛ زیرا در این زمان خرم آباد آب و هوایی بسیار مطلوب دارد. علاوه بر این به دلیل این که خرم آباد شهری سرسبز است این دو فصل اوج سرسبزی و زیبایی این شهر محسوب می شود. خرم آباد زمستان ‌های نسبتا سردی دارد و در این فصل زمان خوبی برای سفر به خرم‌ آباد نیست؛ زیرا در این فصل امکان بازدید از بسیاری از جاذبه‌ های طبیعی خرم آباد و اطراف آن که اصلی‌ ترین دلیل سفر به خرم آباد است، وجود ندارد.

از استان لرستان و شهر خرم آباد آثار باستانی و تاریخی فراوانی به دست آمده است که هر یک به دوره های تاریخی مختلفی تعلق دارند. این دوره ها را می توان در ۳ زمان؛ پیش از تاریخ، دوره ایران باستان و دوره اسلامی تقسیم بندی کرد. آن چه که از دوران ماقبل تاریخ در لرستان به دست آمده بیشتر شامل نقاشی‌‌ ها، کنده‌‌ کاری‌ های غارها، سفالینه‌ ها و اشیای مفرغی می شود. کیفیت آثار مفرغی به دست آمده از لرستان به حدی عالی ا‌ست که این منطقه را مهد مفرغ دنیا نامیده اند.

نا گفته نماند که منطقه ای که شهر کنونی خرم آباد بر روی آن ساخته شده است، در واقع از نخستین سکونت گاه های مردم منطقه لرستان به حساب می آید. آن گونه که اسناد و مدارک نشان می دهند، قدمت سکونت بشر در دره خرم آباد به ۴۰ تا ۵۰ هزار سال پیش بر می گردد. با مراجعه به معتبرترین سایت های گردشگری ایران، می توانید برخی از مکان های تاریخی و تفریحی این شهر را نیز مشاهده کنید. در ادامه مطلب همراه Bestfarsi باشید تا شما را با ۱۰ مورد از بهترین جاذبه های گردشگری خرم آباد آشنا کنیم.

جاذبه های گردشگری خرم آباد,جاذبه های دیدنی خرم آباد,جاذبه های طبیعی خرم آباد

۱۰. مناره آجری | Brick minaret

یکی از آثار باستانی و جاذبه های گردشگری خرم آباد که متعلق به قرن ۴ هجری قمری است، مناره آجری می باشد. این بنا با قدمتی حدود ۹۰۰ سال در جنوب خرم ‌آباد و در کنار مکان شهر قدیمی شاپور خواست بر روی پایه سنگی بنا شده است و حدود ۳۰ متر ارتفاع دارد. بقایای معماری سنگ و گچ با دیوارهای ضخیم در مجاورت مناره بیانگر وجود تأسیساتی نظیر کاروانسرا و مسجد گرداگرد بنا در گذشته می‌ باشد.

فضای داخلی آن از ۹۹ پله تشکیل شده ‌است. ورودی مناره در جبهه غربی روی سطح پایه قرار دارد. این اثر به شماره ۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌ است. در گذشته از این مناره آجری برای هدایت کاروان ‌هایی که به سمت شهر باستانی شاپور خواست می ‌آمده ‌اند، استفاده می ‌کردند. هم ‌اکنون نیز از فراز آن می ‌توان دورترین چشم‌ انداز های شهر را مشاهده کرد.

جاذبه های گردشگری خرم آباد,جاذبه های گردشگری خرم آباد تصاویر,جاذبه های گردشگری خرم آباد پل شکسته

۹. قلعه فلک الافلاک | Falakolaflak Citadel

بر فراز تپه ای مشرف به قلب شهر و رودخانه روی صخره‌ های سنگی، قلعه ‌ای زیبا و تاریخی متعلق به عصر ساسانیان قرار گرفته است که به قلعه فلک‌ الافلاک یا دژ شاپور خواست یا قلعه دوازده برجی معروف می باشد. موزه ‌های باستان ‌شناسی و مردم ‌شناسی خرم ‌آباد که بخشی از تاریخ این شهر را روایت می ‌کنند نیز در این قلعه که نماد شهر خرم ‌آباد است، قرار دارد.

این قلعه یکی از بهترین جاذبه های گردشگری خرم آباد در اواخر دهه ۵۰ خورشیدی به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد. احداث بنا بر فراز صخره ‌های سنگی و اشراف کامل آن بر دره تاریخی خرم ‌آباد و نیز جاری شدن چشمه پر آب گلستان از دامنه شمالی تپه از ویژگی‌ های اصلی بنا به‌ شمار می ‌آیند.

از سوی دیگر نزدیکی بنا با غار های پیش از تاریخ دره گرم خرم ‌آباد و دیگر آثار دوران تاریخی مانند سنگ نبشته، مناره آجری، آسیاب گبری، پل شاپوری و گرداب سنگی بیانگر پیوستگی تاریخی قلعه با آثار یاد شده می‌ باشد. معماری کنونی بنا، بیانگر الحاقات فراوانی است که در دوران‌ های گوناگون بدان افزوده شده است، بیشترین این تحولات مربوط به دوره صفویه تا دوره قاجار می ‌باشد. پیشنهاد می کنیم اگر به خرم آباد سفر کردید حتما از این قلعه بسیار زیبا دیدن فرمایید.

جاذبه های گردشگری خرم آباد کجاست,جاذبه های گردشگری لرستان خرم آباد,جاذبه های گردشگری خرم آباد

۸. دره شیزر | Shirz Canyon

یکی دیگر از حیرت ‌انگیز ترین جاذبه های دیدنی خرم آباد، دره شیزر کوهدشت می باشد. دره ‌ای که سکوت و صدای گذر آب، آن را به منطقه ‌ای بکر و خیال انگیز تبدیل کرده است. قرار گرفتن صخره‌ های خشن و تیز با درختان تنگه و دیواره های آهکی، آبشار های کوچک و بزرگ، درخت ‌های کوهی انگور، انجیر و گلابی، مجسمه ‌ها و آثار تاریخی غار های این تنگه، آشیانه پرندگان، مناره سنگی و طبیعت درختان چنار و بلوط، همگی از زیبایی های بکر این دره هستند.

جاذبه های گردشگری خرم آباد,جاذبه های دیدنی خرم آباد,جاذبه های طبیعی خرم آباد

۷. پل شاپوری | Shapuri Bridge

جاذبه های گردشگری خرم آباد پل شکسته یا پل شاپوری نزدیک به ۳۱۲ متر طول و حدود ۱۰ متر عرض دارد. این پل در گذشته از ۲۸ چشمه طاق و ۲۷ پایه پل تشکیل شده بود که هم اکنون تنها ۵ چشمه طاق از آن ‌ها بر جای مانده‌ است و دیگر چشمه ‌ها بر اثر عوامل طبیعی ویران شده‌ اند. سطح هر پایه ۶۱ متر و فاصله بین دو پایه ۷ و نیم متر است.

طاق‌ های پل به صورت جناقی ساخته شده اند و سبک‌ سازی پل در قسمت طولی آن در زیر رو گذر پل صورت گرفته‌ است و پایه ‌های پل و موج شکن های آن به صورت لوزی ۶ ضلعی از سنگ ساخته شده‌ اند. مصالح این پل از سنگ، ملات گچ و ساروج است. همچنین مصالح پل را سنگ‌ های قلوه رودخانه‌ ای و لاشه سنگ در چشمه طاق ‌ها و از سنگ‌ های پاک تراش در قسمت پایه‌ ها بهره گرفته اند.

جاذبه های گردشگری خرم آباد,جاذبه های دیدنی خرم آباد,جاذبه های طبیعی خرم آباد

۶. دریاچه کیو | Keeyow Lake

دریاچه کیو، نگین فیروزه ‌ای و نماد سرزندگی شهر خرم‌ آباد است که در شمال‌ غربی آن در کنار پارک با همین نام با چشم ‌اندازی بی ‌نظیر قرار گرفته است. این دریاچه دارای امکانات تفریحی نظیر شهربازی و ورزش‌ های آبی می باشد. دریاچه کیو همچنین مکان مناسبی برای تماشای جانوران آبزی، پرندگان بومی و مهاجر است. این دریاچه یکی از دریاچه ‌های طبیعی درون ‌شهری ایران به ‌شمار می ‌رود.

آب این جاذبه های گردشگری خرم آباد از چشمه تأمین می‌ شود و به لحاظ ویژگی ‌های خاص خود می ‌تواند به عنوان یکی از مراکز جذب توریست تبدیل شود. در کنار این دریاچه امکانات تفریحی، شهربازی و چشم‌ انداز زیبایی وجود دارد. کیو یک دریاچه و سراب فصلی است، اما شهرداری خرم‌ آباد هم ‌اکنون آب سرچشمه دائمی گلستان که در زیر قلعه فلک ‌الافلاک قرار دارد را به منظور دائمی کردن دریاچه کیو داده ‌است.

جاذبه های گردشگری خرم آباد,جاذبه های دیدنی خرم آباد,جاذبه های طبیعی خرم آباد

۵. بام لرستان | Bam Khorramabad

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری لرستان خرم آباد که به خصوص در شب دیدنی است، بام لرستان است. جایی که روشنایی چراغ‌ خانه ‌ها و اتوبان‌ ها را می‌ توان از آن بالا دید. بام لرستان که قرار است تبدیل به بزرگترین مجتمع تفریحی غرب کشور شود، رصدخانه کاسین را در خودش جای داده است. این مجتمع گردشگری، تحقیقاتی حدود۸۰۰ هکتار وسعت دارد که در شرق شهر خرم ‌آباد در بالای کوه مدبه واقع شده ‌است.

مدبه کوه نام کوهی است که در شرق شهر خرم‌ آباد قرار گرفته است و عاری از هر گونه پوشش درختی و گیاهی طبیعی است اما موقعیت و اشراف مناسب و داشتن دید و منظر مناسب به شهر، سبب شکل ‌گیری ایده احداث یک مجتمع به نام بام لرستان می ‌شود که دارای کارکرد های متنوع و بی نظیری در غرب کشور است.

جاذبه های گردشگری خرم آباد,جاذبه های دیدنی خرم آباد,جاذبه های طبیعی خرم آباد

۴. مخمل کوه | Makhmal Kūh

مخمل کوه که به دلیل گل سنگ‌ های مخملی رنگش به این اسم معروف شده است، در شمال شرقی خرم آباد قرار دارد. مخمل‌ کوه، کوهی است به ارتفاع بیش از ۱ هزار و ۹۰۰ متر در دو سمت به دو تنگه مهم و استراتژیک ختم می ‌شود که در طول تاریخ شاهد رخدادهای گوناگونی بوده ‌است.

قسمت جنوبی مخمل ‌کوه به جاده بروجرد به خرم ‌آباد ختم می‌ شود؛ محلی که در هنگام ورود رضاخان به لرستان شاهد جنگ‌ ها و درگیری ‌های خونین بوده‌ است.

جاذبه های گردشگری خرم آباد,جاذبه های دیدنی خرم آباد,جاذبه های طبیعی خرم آباد

۳. خانه آخوند ابو | Akhond Abu Home

خانه آخوند ابو متعلق به شخصی به نام میرزا محسن قاضی ‌القضات شهر بود که در اواخر دوران قاجار ساخته شد. این جاذبه تاریخی خرم آباد دو قسمت شمالی و جنوبی دارد که بخش شمالی آن در دو طبقه ساخته شده است و دو ورودی به مهمان ‌خانه دارد.

این خانه در گذشته کاربرد مسکونی داشت و قاضی شهر در آن به کار قضاوت مشغول بود و بعد از واگذاری به میراث فرهنگی به خانه جهانگردی و یکی از جاذبه‌ های گردشگری شهر خرم آباد تبدیل شد.

جاذبه های گردشگری خرم آباد,جاذبه های دیدنی خرم آباد,جاذبه های طبیعی خرم آباد

۲. حمام گپ | Gap Bathroom

یکی از بناهای مهم ایرانی حمام های عمومی هستند که اوج ساخت آن ها دوره صفویه و اوایل دوره قاجار بود. در قسمت های مختلف ایران حمام های تاریخی زیادی به جای مانده است که امروزه بازسازی های بر روی آن ها انجام شده و به موزه تبدیل شده اند. مساحت حمام گپ ۷۰۹ متر مربع است و برای ورود به آن باید در خیابان حافظ از چند پله پایین بروید تا وارد سربینه شوید.

در سمت شمال شرقی ورودی جایی بین حمام گرم و حمام سرد فضایی را می بینید که دلاک ها و نظافت چی ها در آن جا می مانند. وجود این فضا ها در حمام های عمومی برای این بود تا افراد بعد از این که از حمام گرم خارج می شوند ناگهان وارد فضای سرد نشوند و این تغییر هوای ناگهانی مشکلاتی را برای شان به وجود نیاورد.

جاذبه های گردشگری خرم آباد,جاذبه های دیدنی خرم آباد,جاذبه های طبیعی خرم آباد

۱. دریاچه گهر | Gahar Lake

شهرستان دو رود در ۸۵ کیلومتری خرم آباد واقع شده است و جاهای زیادی برای دیدن دارد. دریاچه گهر در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان درود در خرم آباد واقع شده است و به دلیل قرار گرفتن در میان کوه ‌های اشتران کوه به آن نگین اشتران کوه می ‌گویند.

آب این دریاچه بسیار خنک و بلوری رنگ است و اطراف آن جنگلی انبوه وجود دارد. دره نی گاه با لاله های واژگون و شقایق هایش، درختان تنومند بلوط و زالزالک، سیب، ارژن و انار وجود دارد. همچنین حیات وحشی که حیواناتی چون بز، آهو، قوچ، کبک و شاهین در آن زندگی می ‌کنند، دریاچه گهر را دیدنی تر نیز کرده است.

توجه داشته باشید که قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان، داشتن اطلاعات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها و هتل ها و امکانات آن ها از جمله نیازهایی است که مسافران باید در اختیار داشته باشند تا بیشتر از سفر خود لذت ببرند.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا