راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری مهاباد با عکس

افزایش بازدید در گوگل

لیست جاذبه های دیدنی و گردشگری مهاباد

آب و هوای این شهر نیز از دیگر خصوصیات قابل توجه آن است. ویژگی های محیطی منحصر به فرد در کنار قدمتی که به دوره مادها می رسد؛ باعث شده از جهات بسیاری این محدوده در استان بی همتا باشد. سفر به مهاباد قطعا تجربه به یادماندنی ای خواهد بود. 

مهاباد یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های بشری بوده که اقوام باستانی از قبیل منائیان یا مانایی ها، بیش از ۲۵۰ سال در آن جا زندگی می کردند. بعدها با گسترش سرزمین ها و شکل گیری فرهنگ های مختلف، این شهر نیز جایگاه قابل توجه تری پیدا کرد.

به طوری که در زمان حکومت منطقه ای مکریان، مرکزیت با مهاباد بود. هم اکنون اغلب اهالی این محدوده را کردها تشکیل می دهند. به نوعی می توان آن را قطب گردشگری استان به شمار آورد؛ زیرا مقصد بسیاری از گردشگران استان آذربایجان غربی، همین شهر است.

کوه های اطراف آب و هوای عالی ای را رقم زده اند به طوری که اگر در روزهای گرم سال به آن جا سفر کنید؛ بی اندازه راضی خواهید بود. تابستان و بهار، به دلیل خنکای مطبوعی که جریان دارد؛ بهترین زمان سفر به مهاباد محسوب می شوند.

جاذبه های تاریخی بخش اعظم اماکن توریستی این منطقه را تشکیل داده اند اما نمی توان از طبیعت سرسبز و فوق العاده آن نیز چشم پوشی کرد. در ادامه به معرفی ده مورد از مهم ترین جاذبه های گردشگری مهاباد با عکس خواهیم پرداخت تا با در اختیار داشتن لیستی جامع، برنامه مسافرت خود را تدارک بینید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هریک از این موارد، می توانید به بهترین سایت های گردشگری ایران مراجعه نمایید.

جاذبه های توریستی مهاباد,جاذبه های دیدنی و گردشگری مهاباد,جاذبه های شهر مهاباد

۱۰. آرامگاه بداق سلطان | Bodagh Soltan Tomb

بداغ یا بداق سلطان از نسل مکریان و یکی از نوادگان صارم بگ مکری بود که در دوره صفویه بر شهر مهاباد حکمرانی می کرد. در واقع والی آن جا بود که بین مردم، شهرت و محبوبیت زیادی داشت.

او از شخصیت های تاثیرگذار فرهنگی و تاریخی منطقه به شمار می آید. تاسیس کتابخانه و ساخت بناهای مهمی چون مسجد جامع به علاوه پل، کاروانسرا، قنات و…باعث شد تا نامش به نیکی یاد شود.

مقبره او یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری مهاباد در میان قبرستانی قدیمی در جنوب شهر واقع شده و دو بخش اصلی دارد. محوطه ورودی و حیاط که دارای باغچه زیبایی است و همچنین اتاقی که قبر بداغ سلطان در آن قرار گرفته دیگر قسمت آن می باشد.

جاذبه های گردشگری در مهاباد,جاذبه های گردشگری مهاباد,جاذبه های گردشگری مهاباد با عکس

۹. حمام لج | Laj Bath

حمام لج یکی از جاذبه های شهر مهاباد در فاصله ۲۱ کیلومتری شهر قرار دارد و از تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱، یکی از آثار ملی ایران لقب گرفت. این سازه که به عصر صفویه متعلق است از سنگ و خشت ساخته شده و علی رغم سادگی محسوس خود؛ نمونه ای قابل توجه و ارزشمند از هنر این دوره تاریخی به حساب می آید.

رودخانه ای که از هزاران سال پیش در همین محدوده جریان داشت باعث شکل گیری روستای لج شد. بعدها نیز گرمابه ای را در آن جا تاسیس کردند که به مرور به اسم همین محل، شهرت یافت.

نمای ظاهری آن به صورت یک مستعطیل به نظر می رسد و دو گنبد هم بر فراز آن جای گرفته اند. بازدید از حمام برای عموم بلامانع است و به راحتی می توانید با صرف اندک زمانی به تماشای این جاذبه بپردازید.

سفر به مهاباد,جاذبه های توریستی مهاباد,جاذبه های دیدنی و گردشگری مهاباد

۸. برده کنته | Bardeh Kanteh

محوطه باستانی برده کنته در حوالی روستای یوسفکند واقع شده و تقریبا ۸ کیلومتر با مهاباد فاصله دارد. بررسی های باستان شناسان نتایج جالبی را درباره این مکان به دنبال داشته؛ بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که این محدوده در واقع  بقایای یک آتشکده یا معبد چند هزار ساله است.

از زمان ساخت آن اطلاعات دقیق و روشنی در دست نیست اما کاوش های صورت گرفته در سال ۱۳۹۰ به بعد و مکشوفات بدست آمده؛ احتمال تعلق آن به دوره قوم باستانی منائیان را تقویت می کند.

برخی از محققان مانند ولفرام کلایس عقیده دارند که اورارتوها، برده کنته را ساخته اند. معنای لغوی نام آن نیز یعنی سنگ دارای حفره یا سنگ سوراخ شده؛ که از اهمیت و مقدس پنداری سنگ در آن دوره حکایت دارد.

جاذبه های توریستی مهاباد,جاذبه های دیدنی و گردشگری مهاباد,جاذبه های شهر مهاباد

۷. فقرگاه | Fakhrigah

فقرگاه یا فقرقا، به دخمه ای سنگی در اطراف روستای اگریقاش مهاباد اشاره دارد که احتمالا در زمان حکومت قوم آریایی تبار مادها، ساخته شده است. این گور باستانی در دو طبقه پدید آمده و به سه بخش مجزا دارد.

محدوده تاریخی ایجاد آن به دوره فرورتیش شاه نسبت داده می شود. این اثر در آذر ماه ۱۳۱۶ شمسی در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید. نمای کلی آن به شکل غاری طویل در دل کوه می ماند. به هر ترتیب باید این گوردخمه را جزو مهم ترین جاذبه های گردشگری در مهاباد و کشور به شمار آورد.

جاذبه های توریستی مهاباد,جاذبه های دیدنی و گردشگری مهاباد,جاذبه های شهر مهاباد

۶. حمام میرزا رسول | Mirza Rasul Bath

حمام میرزا رسول در دوره حکمت صفویان به همراه مسجد جامع شهر احداث گردید. این مکان دو دهه پیش در سال ۱۳۸۰ به ثبت ملی رسید و سپس بازسازی آن آغاز شد تا برای بازدید نسل های آینده باقی بمانند.

پس از مدت کوتاهی با تشخیص سازمان میراث فرهنگی شهرستان، این گرمابه تاریخی را به موزه مردم شناسی تغیر کاربری دادند. در حال حاضر نزدیک به ۱۲۰۰ شیئ مختلف از قبیل ابزارآلات در شاخه های متعددی چون کشاورزی، ریسندگی، مسگری و… در آن به نمایش گذاشته شده اند.

اگر به دنبال مکانی برای آشنایی هرچه بیشتر با فرهنگ و پوشش کردهای منطقه هستید؛ این موزه انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. نوع معماری محل به همراه طاق های آجری و کاشی کاری های فیروزه ای، فضایی به شدت دیدنی ایجاد کرده است.

جاذبه های توریستی مهاباد,جاذبه های دیدنی و گردشگری مهاباد,جاذبه های شهر مهاباد

۵. مسجد جامع سرخ | Mahabad Central Mosque

مسجد جامع سرخ منند جاذبه های معروف و شاخص شهر، نماینده ای از هنر صفویان به شمار می آید که همچنان با وجود عمر طولانی اش سالم و استوار به نظر می رسد. از بداغ سلطان مکری، والی منطقه که اقدامات عمرانی زیادی را به سرانجام رسانید؛ به عنوان بانی این اثر نام برده می شود.

این سازه ارزشمند در سال ۱۰۸۹ شمسی احداث گشت و با وجود عمر طولانی اش وعلی رغم اندک تغیرات وارده و مدرن سازی ساختمان های اطراف، هنوز کارایی خود را از دست نداده و جزء جاذبه های توریستی مهاباد می باشد.

کمابیش مردم هنوز هم در آن جا نماز اقامه می کنند و همچنین برای بازدید عموم گردشگران نیز آماده می باشد. سنگ و آجر از مهم ترین مواد به کاررفته در سازه هستند و ۱۰ ستون، طاق ها، گنبد اصلی و شبستان بخش های اصلی آن را تشکیل می دهند.

به طور کلی طاهر ساده ای بر مسجد حاکم بوده و از قانون عدم تجملات در اماکن مذهبی، پیروی شده است. این نمونه جزو حائز اهمیت ترین ها در نوع خود محسوب می شود و در فهرست آثار ملی نیز قرار دارد. موزه مردم شناسی هم درست در کنار آن آماده میزبانی از گردشگران می باشد.

جاذبه های توریستی مهاباد,جاذبه های دیدنی و گردشگری مهاباد,جاذبه های شهر مهاباد

۴. تالاب کانی برازان | Kani Barazan Wetland

تالاب کانی برازان با وسعت ۹۰۷ هکتاری، یکی از بزرگ ترین تالاب های سراسر کشور و از بهترین جاذبه گردشگری مهاباد محسوب می شود. هرچند اغلب جاذبه های شهرستان مهاباد تاریخی هستند اما نباید اماکن طبیعی دیدنی آن ر از قلم انداخت.

عمده شهرت این محوطه به حیات وحش آن و پوشش جانوری اش ارتباط دارد. کمیته ملی طبیعت گردی ایران، آن را به عنوان نخستین تالاب پرنده نگری کشور معرفی نموده است. تعداد پرندگان زیبایی که در اطراف پرواز می کنند؛ فضایی به غایت تماشایی را ایجاد کرده است.

آب تالاب از رودخانه سد مهاباد تامین می گردد و در بیشتر اوقات سال پر آب دیده می شود. فلامینگو، پلیکان، اردک سر سفید، اردک مرمری، آنقوت، مرغابی، غاز، عقاب تالابی و… تنها چند نمونه از گونه های قابل مشاهده در این محدوده هستند.

جاذبه های توریستی مهاباد,جاذبه های دیدنی و گردشگری مهاباد,جاذبه های شهر مهاباد

۳. سرای هیمن | Hemen House

سرای هیمن در واقع موزه ای از آثار فرهنگی و هنری، شاعران، نویسندگان مهابادی است که طی چندین سال به مرور گردآوری شده و به معرض دید عموم گذاشته شده اند. هرچن این فضا مساحت چندان زیادی ندارد اما مجموعه ای کامل و درخور توجه است که آثار با ارزشی در آن نگهداری می شوند.

سردیس ها، دست نوشته ها، تابلوهای نقاشی فوق العاده زیبا، عکس، فیلم، موسیقی و… از ده ها هنرمند کرد مهابادی، محتوای این موزه هستند. جالب است بدانید که در یازدهمین دوره برگزاری آیین انتخاب بهترین موزه کشور، سرای هیمن رتبه برتر را بدست آورد.

جاذبه های توریستی مهاباد,جاذبه های دیدنی و گردشگری مهاباد,جاذبه های شهر مهاباد

۲. غار سهولان | Saholan Cave

غار سهولان به علت وجود لانه کبوترهای بی شماری که در آن وجود دارد به نام کونه کبوتر نیز نزد مردم محلی شهرت یافته است. این جاذبه طبیعی مابین شهرستان مهاباد و بوکان واقع شده و یکی از آثار ملی کشور به شمار می آید.

هوای داخل آن عموما تا ۱۵ درجه از بیرون خنک تر بوده و دریاچه ای هم درون آن جریان دارد. فاصله سقف غار تا سطح حدودا ۵۰ متر است و عمق دریاچه نیز از ۳۰ تا ۶۰ متر متغیر می باشد.

بررسی ها عمر آن را به هزاره دوم پیش از میلاد نسبت می دهند. قندیل های آهکی سرتاسر سقف را پوشانده اند و تصویر تماشایی را رقم زده اند. گفته شده که در گذشته مردم از این مکان به عنوان پناهگاه برای اوقات جنگ و درگیری استفاده می کردند.

جاذبه های توریستی مهاباد,جاذبه های دیدنی و گردشگری مهاباد,جاذبه های شهر مهاباد

۱. دریاچه و سد مهاباد | Mahabad Dam Lake

نمونه های زیادی در دنیا وجود ندارند که سد درون محدوده شهر قرار گرفته باشد و مهاباد یکی از همین موارد است. طول این سد به ۷۰۰ متر می رسد و ارتفاعی تقریبا ۴۷ متری دارد. در سال ۱۳۴۹، پس از یک دوره سه ساله مهندسین یوگسلاویایی، ساخت آن را به اتمام رساندند.

جزایر قاضی آباد، تاقه دار و سرمیدان از نقاط دیدنی آن هستند و می توانید برای ماهیگیری نیز به دریاچه مراجعه نمایید. همچنین نکته دیگر که موجب شده تا محبوبیت این فضا بین توریست ها بیشتر از همیشه شود؛ به مناسب بودن آن، برای شنا ارتباط دارد.

سفری تابستانه و خاطره انگیز در هوای خنک و مطبوع مهاباد که با شنا در دریاچه، تکمیل و لذت بخش تر خواهد شد. همچنین اگر به دنبال یک لوکیشن جذاب برای عکاسی یا پیک نیک هستید؛ با گزینه عالی ای رو به رو شده اید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا