راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری زابل + عکس

افزایش بازدید در گوگل

لیست جاذبه های گردشگری زابل

سفر به زابل یکی از تاریخی ترین شهرهای سیستان بلوچستان برای آن دسته از افرادی که به دنبال سفر در دل تاریخ هستند، بسیار مناسب است. زابل دارای جاذبه های گردشگری جذاب و بسیار می باشد که اکثر آن ها تاریخی و قدمتی هستند. زابل شهری تاریخی با جاذبه های گردشگری فراوان است که در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. این شهر دارای پیشینه تاریخی گسترده ای می باشد و گردشگران زیادی را سالانه به سمت خود جذب می کند.

آب و هوای این شهر از گونه بیابانی و گرم و خشک می باشد، از این رو بهترین زمان سفر به زابل، فصل بهار، اواخر تابستان و پاییز است. همچنین در ماه اردیبهشت جشنواره های بازی های بومی و محلی زیادی در این شهر برگزار می شود و عده قابل توجهی از افراد در آن شرکت می کنند. برنامه ‌های این جشنواره شامل انجام بازی‌ های بومی هفت ‌سنگ، کپک، دو و میدانی، دوز پا، چوب ‌کشی، کانیه، طناب‌ کشی و سایر بازی ‌های بومی می ‌شود.

در این شهر جاذبه های تاریخی زیادی از جمله؛ محوطه‌ های تاریخی، قلعه رستم، قلعه کهک کهزاد، مجتمع بقیه ‌الله، گمرک بلژیکی‌ ها، کاروانسرای فرنگی، آسباد های حوض دار، بانک ایران و انگلیس، موزه مردم ‌شناسی، آرامگاه خواجه غلطان، دهانه غلامان، آتشکده کرکویه، تخت عدالت، کوه خواجه، قلعه سام، سه کوهه، شهر سوخته، دهانه غلامان، قلعه رامرود، قلعه مچی، قلعه تپه، چاه نیمه، آرامگاه خواجه غلطان، زیارتگاه بی ‌بی دوست، ارگ خان ملک کیانی بلوچ، روستای تاریخی قلعه ‌نو، منطقه شکار ممنوع مک سرخ و جنگل شیله وجود دارد. افرادی که قصد سفر به زابل را دارند می توانند برای آشنایی بیشتر با جاذبه های شهر بابل، به بهترین سایت های گردشگری مراجعه کنند. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا ۱۰ مورد از بهترین جاذبه های گردشگری بابل را به شما معرفی کنیم.

جاذبه های توریستی زابل,جاذبه های دیدنی بابل,جاذبه های طبیعی زابل

۱۰. زیارتگاه بی ‌بی دوست | Bibi Doost Shrine

اگر بخواهیم یکی از معروف ترین زیارتگاه های زابل را به شما معرفی کنیم؛ قطعا زیارتگاه بی ‌بی دوست در اولویت قرار دارد. زیارتگاه بی ‌بی دوست یکی از جاذبه های گردشگری زابل است که در مکانی بسیار با صفا واقع شده و در ساخت آن، معمار تمام هنر خود را به کار برده است. از این رو با توجه به موقعیت مکانی عالی و زیبایی بی نظیر آن، هر ساله افراد زیادی راهی شهر بابل می شوند.

جاذبه های گردشگری زابل,جاذبه های گردشگری شهرستان زابل,ساختمان گمرک بلژیکی ها

۹. کوه خواجه | Khajeh Mountain

بر بلندای کوه خواجه زابل، مقبره خواجه مهدی که یکی از پیروان خاندان علوی بوده قرار داشته است، به همین خاطر نام کوه را از این آرامگاه گرفتند. از این رو می توان گفت که؛ کوه خواجه زابل یکی از باستانی ترین و قدیمی ترین کوه های ایران بوده است. هم اکنون قسمت های زیادی از این کوه توسط عوامل طبیعی و انسانی تخریب شده است اما باز هم زیبایی خود را از دست نداده و جزء آثار مهم ایران به شمار می رود.

جاذبه های توریستی زابل,جاذبه های دیدنی بابل,جاذبه های طبیعی زابل

۸. قلعه دزک (بلقیس) | Dezak Castle

قلعه دزک، یک قلعه ۲ طبقه و یکی از جاذبه های گردشگری زابل است که در دوره قاجار ساخته شده است. برای وارد شدن به این قلعه ابتدا باید از راه پله وارد محوطه ای بزرگ به نام حوض خانه شوید که در وسط آن یک سالن بزرگ به نام سفره خانه وجود دارد. در کنار سفره خانه قلعه دزک اتاقی به نام آینه خانه قرار دارد که به صورت باشکوهی تزئین شده اند. در حال حاضر بیشتر قسمت های این قلعه فرو ریخته است و مسئولین هیچ رسیدگی نمی کنند.

جاذبه های توریستی زابل,جاذبه های دیدنی بابل,جاذبه های طبیعی زابل

۷. دهانه غلامان | Dahan-e Gholaman

دهانه غلامان، شهری بسیار عظیم در زابل می باشد که در زیر تپه های شنی این شهر پنهان شده است. در زمان قدیم تمامی بناهای آن را از خشت و گل ساخته اند و هنوز هم بیشتر این بنا ها پا برجا هستند. از مهم ترین بناهای به جا مانده در شهر سوخته می توان به نیایشگاهی بزرگ در آن اشاره کرد.

دقت داشته باشید که اگر به دیدن این شهر رفتید برای داخل شدن به تمام خانه های آن باید از ضلع جنوبی ساختمان وارد شوید. از ویژگی های دیگر دهانه غلامان می توان به نبود آثار برج و دیوارهای دفاعی اشاره کرد. با توجه به گفته برخی از پژوهشگران، بیشتر محوطه‌ های موجود در دهانه غلامان مربوط به هزاره اول پیش از میلاد می ‌باشند و قدمتی بسیار طولانی دارند.

جاذبه های توریستی زابل,جاذبه های دیدنی بابل,جاذبه های طبیعی زابل

۶. چشمه آب معدنی موسی | Mosa mineral water spring

چشمه آب معدنی موسی تنها منبع تامین آب روستای تمین می باشد. تعداد بسیار زیادی چشمه و قنات در این شهر وجود دارد اما چشمه آب معدنی موسی با تمام این چشمه ها متفاوت است، زیرا این چشمه آب از درون صخره ‌ای عظیم می ‌جوشد و علاوه بر چشم ‌انداز زیبایی که به ‌وجود آورده، دارای املاح معدنی مفیدی می باشد.

این چشمه آب گوارا یکی از بهترین جاذبه های طبیعی شهرستان تفتان است که در زمستان گرم و در تابستان بسیار خنک می باشد. اگر به شهر زابل سفر کردید، حتما از این چشمه آب بسیار زیبا و زلال دیدن فرمایید.

جاذبه های توریستی زابل,جاذبه های دیدنی بابل,جاذبه های طبیعی زابل

۵. آرامگاه خواجه غلطان | Tomb of Eunuch Kulkan

یکی دیگر از آرامگاه های بسیار مشهور که در زابل قرار دارد، آرامگاه خواجه غلطان است که هر ساله زائرین زیادی از این مکان دیدن می ‌کنند. این بنا در بالای کوه خواجه  به شکل مستطیل ساخته شده ‌است و افراد علاوه بر زیارت می توانند از بالای کوه شاهد مناظر چشم نواز آن اطراف نیز باشند. سر در ورودی آرامگاه خواجه غلطان را با یک طاق تیزه دار و کاشی کاری های زیبا تزئین کرده اند. همچنین در داخل اتاق آن قبری بزرگ به طول ۳ متر دیده می ‌شود که مربوط به خواجه غلطان است.

جاذبه های توریستی زابل,جاذبه های دیدنی بابل,جاذبه های طبیعی زابل

۴. قلعه رستم | Rostam Castle

قلعه رستم، یکی از بزرگ ترین قلعه دوران صفوی می باشد که به علت پرت بودن از جاده اصلی و در معرض دید قرار نداشتن عموم، خیلی مورد توجه قرار نگرفته است. بیشتر مردم محوطه‌ ای که قلعه رستم در آن قرار دارد را به نام محوطه حوض ‌دار می شناسند. در این منطقه بقایای یک شهر باستانی با آجر کاری، ساختمان‌ های متعدد، سر در ورودی، برج نگهبانی و ۱۵برج دفاعی دیده می شود.

قلعه رستم هم از دیگر جاذبه های توریستی زابل است که در گذشته کاربرد های بسیار زیادی داشته اما هم اکنون برخی از قسمت های آن از بین رفته اند.

جاذبه های توریستی زابل,جاذبه های دیدنی بابل,جاذبه های طبیعی زابل

۳. ساختمان گمرک بلژیکی ها | Belgian customs building

ساخت ساختمان گمرک بلژیکی ‌ها از دوره قاجار آغاز شد و اروپائیان در آن منطقه فعالیت‌ های بسیاری داشتند. از این رو می توان قدمت آن را مربوط به اوایل قرن بیستم دانست. نا گفته نماند که به دلیل ارزش بالای این ساختمان برای مردم شهر زابل، در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۲، با شماره ثبت ۹۵۵۵ به‌‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

جاذبه های توریستی زابل,جاذبه های دیدنی بابل,جاذبه های طبیعی زابل

۲. کاروانسرای فرنگی | Caravanserai Farangi

کاروانسرای فرنگی یکی دیگر از بهترین جاذبه های گردشگری زابل است که در دوران صفوی به دست انگلیسی ها ساخته شد. در گذشته به دلایل مختلف، کاروانسراهای متعددی بر سر راه ها ساخته می شد. کاروانسرای فرنگی نیز در بالای ارتفاعی به دلیل قرار داشتن بر سر راه تجارت بنا شد. به دلیل با ارزش بود این کاروانسرا و قدمت طولانی که دارد؛ در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۲، با شماره ثبت ۹۵۵۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

جاذبه های توریستی زابل,جاذبه های دیدنی بابل,جاذبه های طبیعی زابل

۱. شهر سوخته | Shahr-e Sukhteh

‌شهر سوخته زابل در گذشته دارای ۵ قسمت اساسی بوده است، این ۵ قسمت شامل؛ بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر سوخته؛ بخش‌ های مرکزی؛ منطقه صنعتی؛ بناهای یادمانی و گورستان می باشد که به صورت تپه ‌های متوالی و چسبیده به هم واقع شده ‌اند. شهر سوخته بسیار عظیم بوده است به طوری که وسعت آن را تقریبا ۲۸۰ هکتار تخمین زده اند. در زمان قدیم ۸۰ هکتار از شهر سوخته را بخش مسکونی تشکیل می‌ داده ‌است. با توجه به گفته برخی از پژوهشگران شهر سوخته قدمتی حدود ۵ هزار سال دارد و هم ‌اکنون نیز آن را به ‌عنوان یکی از پیشرفته ‌ترین شهرهای باستانی دنیا می شناسند.

همان طور که در ابتدا گفته شد؛ زابل جاذبه های گردشگری بیشماری دارد و شما تا این قسمت از مقاله، با ۱۰ مورد از بهترین جاذبه های آن آشنا شدید. اگر علاقه مند به گردشگری هستید می توانید با سفر به این شهر و دیدن مکان های تاریخی و تفریحی آن، یک سفر به یاد ماندنی را تجربه کنید. ممنون از این که تا انتهای مطلب ما را همراهی کردید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا