بیوگرافی

زندگینامه علی کریمی مارادونای ایران

بیوگرافی علی کریمی (زندگینامه ورزشکاران)

یکی از ورزشکاران به نام ایران که از همان ابتدای نوجوانی علاقه خود را به فوتبال نشان داد علی کریمی پاشایی است که تمامی مردم آن را با نام علی کریمی می شناسند و یکی از بازکنان بازنشسته و سرمربی فوتبال ایرانی می باشد. وی در بازی هایی که به صورت حرفه ای انجام داد توانست به لیگ های ایران، قطر، امارات و آلمان  راهی شود. علی کریمی بیشتر از یک دهه به عنوان بازیکن تیم ملی فوتبال ایران رو در روی دیگر تیم های ملی قرار می گرفت. ما قصد داریم در این مطلب به زندگی نامه علی کریمی این فوتبالیست نامی بپردازیم.

عکس علی کریمی

اینستاگرام علی کریمی,بیوگرافی علی کریمی,بیوگرافی علی کریمی فوتبالیست,

علی کریمی کیست؟ علی کریمی که به عنوان فوتبالیست برتر ایران شناخته می شود در 127 بازی که انجام داد توانست 38 گل ملی را ازان خود کند، به همین علت به عنوان سومین بازیکن در تاریخ ایران شناخته می شود و سومین گل زن برتر تیم ملی هم نام با جواد نکونام است. علی کریمی که به عنوان بازیکن دریبل زن شناخته می شود لقب مارادونای ایران و جادوگر را به او داده اند. در سال 2018 علی کریمی 91 درصد رای کاربران را در سایت رسمی فدراسیون فوتبال آسیا به دست آورد به همین علت به عنوان بهترین هافبک تاریخ جام ملت های آسیا معرفی شد.

بیوگرافی علی کریمی پرسپولیس,زندگينامه علي كريمي,زندگینامه علی کریمی فوتبالیست,

دوران کودکی علی کریمی

در زندگینامه علی کریمی فوتبالیست آمده است که: محمد علی کریمی پاشایی در 17 آبان سال 1375 در خانواده ای 7 نفره به دنیا آمد وی سومین فرزند خانواده می باشد. ولی الله کریمی در جوانی در استان گیلان در تیم های فوتبال بازی می کرد و مادر او خانه دار بود. کریمی اصالتا لاهیجانی می باشد. او 3 برادر و یک خواهر دارد برادر بزرگ وی فرشید مانند علی وارد تیم های فوتبال شد و برای مدتی با هم در یک تیم بازی می کردند. علی کریمی از زمان کودکی به طور واضح علاقه خود را به فوتبال نشان می داد به نحوی که مادر وی می گوید هنگام فوتبال با دوستانش شیشه های خانه همسایه ها را می شکستند و آسایش را از محله سلب کرده بودند.

علی کریمی بایرن مونیخ,عکس علی کریمی,اینستاگرام علی کریمی,

مادر علی می خواست که او را به عنوان یک پزشک تربیت کند، اما زمانی که علاقه وی به فوتبال را دید و می دانست باعث خوشحالی مردم می شود با حضور وی در تیم فوتبال مشکلی نداشت. این فوتبالیست نامی تا دوران راهنمایی به عنوان دانش آموزی ممتاز معرفی می شد، اما در دوران تحصیلی نمره های درسی وی افت کرد در نهایت مدرک دیپلم خود را دریافت نمود و به فوتبال روی آورد علی کریمی از سن 12 سالگی با تیم نوجوانان باشگاه فوتبال نفت تهران بازی خود را شروع نمود.

بیوگرافی علی کریمی,بیوگرافی علی کریمی فوتبالیست,بیوگرافی علی کریمی پرسپولیس,

زندگی حرفه ای علی کریمی

کریمی در جام ملت های آسیا 2004 در تیم ملی ایران حضور پیدا کرد و مقاوم سوم را به دست آورد. همچنین در این هنگام عنوان آقای گلی را هم کسب کرد.  از طرفی جایزه مرد سال فوتبال آسیا را به دست آورد. علی کریمی دوران حرفه ای فوتبال خود را با بازی در تیم نفت تهران شروع نمود در آن جا با برادر بزرگ تر خود هم بازی بود. بعد از این تیم، وی به باشگاه سایپا تیم نوجوانان پیوست، سپس به فتح تهران منتقل شد.

فتح در آن زمان به عنوان لیگ آزادگان بالاترین سطح ایران شناخته می شد علی کریمی در رده پایین تر حضور پیدا کرد. وی 2 فصل را در تیم فتح تهران بازی نمود. علی کریمی در فصل 1375 تا 1376 موفق شد بهترین بازی را در تیم فتح به اجرا در آورد  و در فصل 1376 تا 1377 تا یک قدمی صعود به لیک آزادگان پیش رفتند، اما موفق نشدند به این تیم صعود کنند.

زندگينامه علي كريمي,زندگینامه علی کریمی فوتبالیست,علی کریمی بایرن مونیخ,

در سال 1376 مسابقات جام فوتسال رمضان برپا شد و با شرکت 32 تیم در سالن 12 هزارنفری آزادی شروع شد. با بازی هایی که صورت گرفت در نهایت پرسپولیس، استقالال، فتح و آتش نشانی به مرحله نیمه نهایی راه یافتند. تیم فتح در بازی نیمه  نهایی بر پرسپولیس غلبه پیدا کرد و به فینال ششمین دوره مسابقات فوتسال راه یافت.

در بازی فینال که فتح در مقابل استقلال قرار داشت علی کریمی سه گل را به ثمر رساند و یک پاس گل را هم ارسال نمود، بنابراین تیم فتح پیروز شد و توانست توجه باشگاه های استقلال و پرسپولیس را به خود جلب نماید و در نهایت با پیشنهاد هایی که به وی داده شد به تیم پرسپولیس راه یافت.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه کاردی بی، خواننده و بازیگر هالیوودی

علی کریمی از سال 1377 در تیم ملی فوتبال ایران قرار داشت و در سه دوره جام ملت های آسیا در سال 2000 و 2004 و 2007 و یک دوره بازی های آسیایی در سال 1998 برای تیم ملی ایران بازی کرد. علی کریمی در 4 دوره جام جهانی در سال های 2014،2010،2006،2002 در 36 بازی حضور داشته است علی کریمی زیر نظر مربیانی مثل پور حیدری، طالبی، ایوانکوویچ، امیر قلعه نویی، دایی، قطبی و کیروش در تیم ملی حضور داشته است.

عکس علی کریمی,اینستاگرام علی کریمی,بیوگرافی علی کریمی,

بازی در پرسپولیس

علی کریمی در سال 1377 زمانی که ایویکامت کوویچ مربی تیم پرسپولیس شد به این تیم پیوست. کریمی در اولین فصلی که در این تیم بازی کرد موفق شد جام حذفی و جام آزادگان را به دست آرود. وی برای اولین بار در مقابل تیم پلی اکریل اصفهان در جام آزادگان به عنوان بازیکن تیم پرسپولیس به بازی پرداخت. بعد از 4 هفته که از مسابقات لیگ می گذشت کریمی اولین گل خود را در مقابل سایپا به نمایش گذاشت و یک روز بعد از آن به تیم ملی دعوت شد. بعد از 10 هفته از مسابقات لیگ کریمی برای اولین بار در دربی تهران ه بازی پرداخت که این بازی به سود پرسپولیس تمام شد.

بعد از بازی در دربی برای دومین بار از کریمی برای بازی در تیم ملی دعوت به عمل آمد. کریمی در بازی هایی آسیایی 1998 بانکوک به قهرمانی رسید و در چهار مسابقه لیگ بازی در تیم پرسپولیس به میدان رفت. او علاوه بر تیم بزرگسالان در تیم ملی امید ایران هم حضور داشت کریمی با بازی که در تیم امید ایران در مقابل ویتنام انجام داد داور را هل داد و به مدت یک سال از حضور در مسابقات محروم گشت. کریمی در دومین فصل حضور در پرسپولیس قبل از محرومیت برای دومین بار در جام آزادگان حضور داشت.

بیوگرافی علی کریمی فوتبالیست,بیوگرافی علی کریمی پرسپولیس,زندگينامه علي كريمي,

بعد از محرومیت علی کریمی در مقابل الشرطه عراق به میدان رفت و بعد از بازی های مرحله گروهی تیم پرسپولیس به جمع چهار تیم پایانی نوزدهمین دوره مسابقات جام باشگاه های آسیایی وارد شد.  در سومین فصلی که کریمی در تیم پرسپولیس بازی کرد عنوان نایب قهرمانی جام آزادگان را به دست آورد. با شروع مسابقات لیگ کریمی برای قرار داد با باشگاه پروجا به ایتالیا رفت، اما به دلیل قیمت های پایین به تیم آن ها ملحق نشد.

در دربی که در سال 1379 در تهران برگزار شد، کریمی برای سومین بار در مقابل استقلال به بازی پرداخت او در این بازی یک گل را به ثمر رساند و یک پنالتی را دریافت نمود که باعث شد بازی تساوی به اتمام برسد.  در سال 1380 زمانی که مسابقات لیگ در حال اتمام بود پرسپولیس در مقابل تیم برق شیراز به بازی پرداخت و عنوان نایب قهرمانی جام آزادگان را به دست آورد.

زندگینامه علی کریمی فوتبالیست,علی کریمی بایرن مونیخ,عکس علی کریمی,

بازی در تیم های دیگر

در سال 2001 علی کریمی از سوی باشگاه های اروپایی پیشنهاد های زیادی را دریافت کرد، اما به دلیل نزدیک بودن به خانواده پیشنهاد آن ها را نپذیرفت و به تیم الهلال پیوست. اولین بازی کریمی در این تیم باعث شد که جام حذفی را پشت سر بگذارند و در فینال مسابقات 3 گل را برای الهلال به ارمغان آورد. علی کریم بعد از اتمام قرار داد دوباره قرارداد خود را با این تیم تمدید نمود و در سال 2004 توانست 14 گل را برای تیم الهلال به ثمر رساند. در این فصل الهلال برای دومین بار قهرمانی جام حذفی را به دست آورد و به نایب قهرمانان تیم امارات پیوست.

در سال 2005 بعد از اتمام قرار داد با الهلال به تیم بایرن مونیخ پیوست، یعنی در سن 26 سالگی قراردادی یک ساله با این تیم امضا نمود که به عنوان سومین بازیکن ایرانی بعد از علی دایی و وحید هاشمیان به تیم بایرن مونیخ راه یافته بود. کریمی همزمان با وارد شدن به تیم به میدان رفت و اولی بازی را در مرحله نیمه نهایی لیگا پوکال در مقابل تیم اشتوتگارت انجام داد که تیم وی با شکست مواجه شد. کریمی در بازی های اول خود در برابر بروسیا مونشن گلادباخ در نیمه دوم وارد بازی شد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پدر پولدار پدر بی‌ پول

اینستاگرام علی کریمی,بیوگرافی علی کریمی,بیوگرافی علی کریمی فوتبالیست,

وی در هفته دوم از بازی ها در مقابل بایر لورکوزن یک گل را به ثمر رساند و یک پاس گل را هم ارسال کرد. بعد از گذشت شش هفته از بازی های لیگ کریمی دومسن پاس گل خود را به ثمر رساند. بعد از گذشت 16 هفته از بازی های لیگ کریمی توانست سومین پاس گل خود را در مقابل تیم کایزرسلاوترن ارسال کند. زمانی که کریمی وارد تیم بایرن مونیخ شد رسانه ها بر عملکرد مناسب کریمی با تردید مواجه شدند، اما مربی تیم اعلام نمود که با توجه به توانایی هایی که کریمی دارد اگر از همان ابتدا در تیم های اروپایی بازی می کرد امروز توانایی مالی برای قرار داد با وی را نداشتند.

در آخرین روزهای حضور در تیم بایرن مونیخ پیشنهاد دیگر تیم های اروپایی را رد کرد و به تیم القطر با قراردادی دوساله ملحق شد. کریمی بعد از حضور در دومین فصل قطر از این تیم جدا شد، با توجه به اینکه یک سال از زمان قرارداد وی با قطر مانده بود او را به السیلسه انتقال دادند. کریمی هیچ گونه تمایلی به ماندن در تیم قطر نشان نمی داد به همین علت تنها در دو بازی در مقابل تیم نورنبرگ و شواینفرت به میدان رفت. کریمی قبل از شروع بازی های رقابتی قطر از السیلسه جدا شد و دوباره به تیم پرسپولیس برگشت.

بیوگرافی علی کریمی پرسپولیس,زندگينامه علي كريمي,زندگینامه علی کریمی فوتبالیست,

زندگی شخصی علی کریمی

علی کریمی در سال 1378 یعنی در سن 21 سالگی با دختری به اسم سحر داوری ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو فرزند پسر به نام هاوش و هیرسا و یک فرزند دختر به نام هیما می باشد. وی علاوه بر فوتبال به بازی والیبال ساحلی هم علاقه داشت و زمان های فراغت خود را به شمال سفر می کند. کریمی طرفدار تیم ملی آرژانتین و دیگو مارادونا می باشد.

علی کریمی بایرن مونیخ,عکس علی کریمی,اینستاگرام علی کریمی,

افتخارات علی کریمی

پرسپولیس

 • دو بار قهرمانی لیگ ایران در سال های ۷۸–۱۳۷۷، ۷۹–۱۳۷۸
 • یک بار نایب قهرمانی لیگ ایران در سال های 80–۱۳۷۹
 • قهرمان جام حذفی در سال ۷۸–۱۳۷۷
 • دو بار دریافت مقام سوم جام باشگاه‌ های آسیا در سال های ۲۰۰۰–۱۹۹۹، ۰۱–۲۰۰۰

الاهلی

 • نایب قهرمان لیگ برتر در سال ۰۴–۲۰۰۳
 • دو بار جام حذفی قهرمان ۰۲–۲۰۰۱، ۰۴–۲۰۰۳

بایرن مونیخ

 • قهرمان بوندس‌ لیگا در سال ۰۶–۲۰۰۵
 • قهرمان جام حذفی در سال ۰۶–۲۰۰۵
 • نایب ‌قهرمان لیگا پوکال در سال ۰۷–۲۰۰۶

شالکه

 • قهرمان جام حذفی در سال ۱۱–۲۰۱۰

تراکتورسازی

 • قهرمان جام حذفی در سال ۹۳–۱۳۹۲

ملی

 • علی کریمی در تمام عمر ورزشی خود 200 گل برای کشورمان به ثمر رسانده است.

جام جهانی ۲۰۱۰

 • قهرمان بازی ‌های آسیایی در سال ۱۹۹۸
 • کسب مقام سوم جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۰۴
 • دو بار قهرمان جام فوتبال غرب آسیا در سال ۲۰۰۰، ۲۰۰۴
 • قهرمان جام بین قاره‌ ای آسیا – اقیانوسیه در سال ۲۰۰۳

بیوگرافی علی کریمی,بیوگرافی علی کریمی فوتبالیست,بیوگرافی علی کریمی پرسپولیس,

بازیکن فوتبال سال آسیا

 • نفر اول در سال ۲۰۰۴، نفر دوم در سال ۲۰۱۲
 • نفر چهارم در سال 2001، ‏۲۰۰۵ (بین سه نفر و سپس با عوض شدن قوانین AFC مبنی بر بازی در فوتبال قاره آسیا کنار گذاشته شد کریمی در بایرن مونیخ حضور داشت)
 • سه بار بازیکن فوتبال ماه آسیا در ژوئن ۲۰۰۰،‏ اکتبر ۲۰۰۱،‏ اکتبر ۲۰۰۳
 • بهترین بازیکن مسابقات فوتبال غرب آسیا در سال ۲۰۰۰
 • بهترین بازیکن خارجی لیگ امارات در سال ۰۳–۲۰۰۲
 • بهترین بازیکن لیگ امارات در سال ۰۴–۲۰۰۳
 • آقای گل لیگ امارات در سال ۰۴–۲۰۰۳
 • بهترین بازیکن خارجی تاریخ لیگ امارات: (نظرسنجی روزنامه البیان امارات در سال ۲۰۲۰)
 • بهترین بازیکن جام بین قاره‌ ای آسیا – اقیانوسیه در سال ۲۰۰۳
 • آقای گل جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۰۴
 • عضو تیم منتخب جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۰۴
 • نامزد سلطان دریبل جهان در سال ۲۰۰۶
 • عضو تیم منتخب سال آسیا در سال ۲۰۱۲
 • دو بار گلزن ‌ترین هافبک لیگ برتر: ۱۴ گل – (نهمین دوره لیگ برتر) در سال ۸۹–۱۳۸۸ و ۱۲ گل – (یازدهمین دوره لیگ برتر) در سال ۹۱–۱۳۹۰
 • گلزن ‌ترین هافبک تاریخ پرسپولیس در رقابت‌های آسیایی (جام باشگاه ‌های آسیا و لیگ قهرمانان آسیا) – ۱۰ گل
 • یکی از ۲ بازیکن برتر تاریخ ایران به انتخاب فیفا (تیزر معرفی تیم ملی فوتبال ایران، در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸)
 • بهترین هافبک تاریخ جام ملت‌های آسیا (در نظرسنجی AFC‏)
 • عضو تیم منتخب تاریخ جام ملت‌های آسیا (در نظرسنجی AFC‏)
 • بهترین بازیکن تاریخ ایران (نظر سنجی سایت روزنامه مارکا اسپانیا)
شبکه اجتماعی
Ali Karimi Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا