بیوگرافی

زندگینامه اپرا وینفری ثروتمندترین سیاه پوست جهان

افزایش بازدید در گوگل

بیوگرافی اپرا وینفری (زندگینامه بزرگان)

اپرا وینفری Oprah Winfrey مجری گفتگوهای تلویزیونی، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده، ناشر، منتقد کتاب و خیر انسان دوست مشهور بین المللی می باشد. وینفری در شکل گیری روندهای فرهنگی و ترویج دلایل مختلف لیبرال نقش اساسی در زندگی مدرن آمریکا داشته و از طریق نمایش ها و کتاب های خود، به بسیاری از موضوعاتی که زنان آمریکایی با آن روبرو هستند، پرداخته است. او برای زنان سیاه پوست آمریکایی یک الگوی مهم بوده و بسیاری از موانع نامرئی را زیر پا می گذارد. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی سرگذشت اپرا وینفری این مجری قدرتمند مشهور آمریکایی بپردازیم.

عکس اپرا وینفری

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان

اپرا وینفری کیست؟ اپرا وینفری مجری رسانه های تلویزیونی، یکی از با نفوذترین و ثروتمندترین زنان آمریکایی – آفریقایی در قرن بیستم است. او به عنوان بزرگترین نیکوکار سیاه پوست در تاریخ آمریکا شناخته شده و تا سال ۲۰۰۸ به عنوان با نفوذترین زن جهان از او یاد می شد. اپرا وینفری یک برند رسانه زنده می باشد که در زمینه های ارتباطی، رادیو، تلویزیون و فیلم موفقیت های بزرگی کسب کرده و ممکن است به همین صورت و با پخش برنامه های جدیدتر جریان داشته باشد.

موفقیت، شهرت و ثروت در زندگی که امروز اپرا از آن لذت می برد، آسان به دست نیامده و او برای رسیدن به موقعیت کنونی، رنج ها و مرارت های بی شماری کشیده است. کودکی مشقت بار او، زن قوی امروز را شکل داد. داستان او از دوران زندگی در می سی سی پی در دهه ۱۹۵۰ آغاز می شود که در قسمت بعدی این محتوا به طور جامع به آن می پردازیم.

زندگینامه اپرا وینفری,سرگذشت اپرا وینفری,عکس اپرا وینفری

او در رسانه های محلی کار می کرد و جوانترین و اولین مجری اخبار زن سیاه پوست در برنامه WLAC تلویزیون نشویل بود. در سال ۱۹۷۶ پس از آنکه وینفری از دانشگاه فارق و تحصیل شد، از طرف شبکه تلویزیونی WJZ-TV در شهر بالتیمور مریلند برای اجرای یک برنامه گفتگو محور دعوت به همکاری شد.

وی سپس در سال ۱۹۷۸برای گفتگو با مردم در برنامه WJZ با ریچارد شر مشترکاً برنامه اجرا کرد. او مدت هفت سال در این برنامه کار کرد و نهایتا مدیر WLS نمونه اجرای او را که تهیه کننده Debra Dimaio برایش ارسال کرده بود، می بیند و اپرا را برای استخدام در شبکه ABC دعوت می کند. قسمت اول آن برنامه در در تاریخ ۲ ژانویه سال ۱۹۸۴ پخش شد.

چند ماه پس از شروع به کار وینفری در این برنامه، از آخرین مکان در رده بندی به عنوان بالاترین رتبه نمایش گفتگو در شیکاگو رفت و حتی از برنامه پرطرفدار Donahue نیز پیشی گرفت. سپس نام برنامه را به “نمایش اپرا وینفری” تغییر نام دادند و تایم آن هم به یک ساعت کامل گسترش یافت. اولین قسمت در سراسر کشور در ۸ سپتامبر ۱۹۸۶ پخش شد.

نمایش اپرا توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرد و موفقیت های زیادی بدست آورد زیرا این نخستین ورود موفقیت آمیز یک زن سیاه پوست به حرفه ای بود که به طور سنتی توسط مردان سفید پوست هدایت می شد. او برخلاف قالب های مقابله ای و برنامه ریزی رقبا، تصمیم گرفت تا از اواسط دهه ۹۰ میلادی، از سبکی مهربان تر، ملایم تر و آموزنده تر استفاده کند. نمایش گفتگوی وینفری پس از ۲۵ سال و بیش از ۵۰۰۰ قسمت، در می ۲۰۱۱ به پایان رسید.

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان

کار وینفری در هالیوود با اعتبار بازیگری شروع و نقش صوفیا در فیلم “رنگ بنفش” به کارگردانی استیون اسپیلبرگ در سال ۱۹۸۵ از رمان آلیس واکر، اولین کاری بود که به او واگذار می شد. او برای این نقش در جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن معرفی شد. با گذشت سال ها، اپرا در فیلم های دیگری همچون The Women of Brewster Place (1989) ، عزیزان (۱۹۹۸) ، شاهزاده خانم و قورباغه (۲۰۰۹) ، و باتلر (۲۰۱۳) بازی کرد.

اپرا علاوه بر نمایش و بازیگری در سطح ملی، به دلیل فعالیت های دیگر نیز مشهور است. وی شرکت رسانه ای تلویزیون Oxygen Media را با تولید کننده اسبق نیکلودئون جرالدین لایبورن تأسیس کرد. در سال ۲۰۰۰ وینفری سردبیر و ناشر مجله ای با نام O: The Oprah Magazine شد که مجله فورچون آن را موفق ترین انتشارات تاریخ نامید. او حتی در سال ۲۰۰۹ شبکه تلویزیونی خود را با نام شبکه اپرا وینفری ( (OWN تأسیس نمود.

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان

دوران کودکی اپرا وینفری

در زندگینامه اپرا وینفری آمده است که: اپرا گیل وینفری Orpah Gail Winfrey متولد ۲۹ ژانویه ۱۹۵۴ است که در کوسسیوسکو، می سی سی پی، ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد. مادر وی، ورنیتا لی در آن زمان ۱۸ ساله و خانه دار بود (متولد ۱۹۳۵) و پدرش ورنون وینفری ۲۰ ساله (متولد ۱۹۳۳) در نیروهای مسلح کار می کرد. والدین او بعد از مدتی از هم جدا شدند.

پس از تولد وینفری، مادرش به میلواکی، ویسکانسین نقل مکان کرد، او قصد داشت دختر جوان خود را پس از تأمین شغل به آنجا منتقل کند. وینفری شش سال اول زندگی خود را در روستایی به همراه مادربزرگ مادری خود، هتی می لی (تولد ۱۵ آوریل ۱۹۰۰ – فوت ۲۷ فوریه ۱۹۶۳) در فقر زندگی کرد.

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان

مادربزرگش به قدری فقیر بود که وینفری اغلب لباس هایش را از کیسه های سیب زمینی می دوخت، که بچه های دیگر او را مورد تمسخر قرار می دادند. مادربزرگش کتاب خواندن را در ۳ کمتر از سالگی به او آموخت و او را به کلیسای محلی برد، جایی که به دلیل توانایی وی در تلاوت آیات کتاب مقدس، به واعظ معروف شد.

وینفری یادگیری را با خواندن کتاب مقدس و شعرهای مذهبی شروع نمود. بعداً او آیاتی که حفظ کرده بود را برای دوستان مادربزرگش تلاوت می کرد. وقتی اپرا ۵ ساله شد، مهد کودک را آغاز کرد. از آنجا که او از قبل خواندن و نوشتن را می دانست، به سرعت به کلاس اول منتقل شد. اپرا یک خواهر و یک برادر ناتنی دیگر از مادرش داشت.

جفری برادر وی در دسامبر سال ۱۹۸۸ در اثر بیماری ایدز فوت کرد و خواهر ناتنی اش، پاتریشیا لی نیز در سال ۲۰۰۳ به دلایل مربوط به اعتیاد به کوکائین در فوریه ۲۰۰۳ در سن ۴۳ سالگی درگذشت. وینفری در سن شش سالگی، به محله فقیر نشین و خطرناک میلواکی، ویسکانسین، به مادر خود  پیوست، و در آنجا به عنوان یک خدمتکار مشغول به کار شد.

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان

در زمانی که تنها ۹ سال داشت مورد آزار و اذیت جنسی دایی و دوست مادرش قرار گرفت و این قضیه بعداها مجددا تکرار شد. او در مورد این مشکل با کسی صحبت نمی کرد و اولین بار در یک قسمت از برنامه تلویزیونی سال ۱۹۸۶ در رابطه با زمانی که مورد سوءاستفاده جنسی قرار می گرفت، سخنرانی کرد. تا سال ۱۹۶۲، مادرش در بزرگ کردن دخترش مشکل داشت، بنابراین وینفری موقتا برای زندگی با ورنون در نشویل، تنسی فرستاده شد.

برای مدت کوتاهی احساس امنیت و خوشحالی کرد، او شروع به سخنرانی در مجامع اجتماعی و کلیساها نمود و یک بار نیز پانصد دلار برای یک سخنرانی پول گرفت. در حالی که وینفری در نشویل بود، لی دختر دیگری را به دنیا آورد که به دلیل عدم توانایی در بزرگ کردنش او را به بهزیستی، برای فرزند خواندگی سپرد. دوباره اپرا مجبور شد امنیت خانه پدرش را ترک کند و به مادرش بپیوندد.

سبک زندگی ضعیف و مشکلات ناشی از سوء استفاده جنسی مکرر تأثیر منفی خود را در زندگی وینفری به عنوان یک نوجوان به وجود آورده بود. مادرش در مشاغل عجیب و غریب کار می کرد و زمان زیادی برای نظارت بر او نداشت. در ۱۳ سالگی، پس از تحمل آنچه که او را سال ها مورد سوء استفاده قرار می داد، از خانه فرار کرد. وقتی ۱۴ ساله بود، باردار شد اما پسرش زودرس به دنیا آمد و مدت کوتاهی پس از تولد درگذشت.

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان

او در دبیرستان لینکلن در میلواکی شرکت کرد، اما پس از موفقیت اولیه در برنامه Upward Bound، به دبیرستان مرفه نیکولت منتقل شد. او گفت که هنگام سوار شدن در اتوبوس به همراه دانش آموزان آفریقایی- آمریکایی که بعضی از آنها خادم خانواده های همکلاسی های او بودند، به طور مستمر از فقر خود یادآوری می کردند.

وی برای همگام شدن با همسالان خود شروع به عصیان و سرقت پول از مادرش کرد. در نتیجه، مادرش بار دیگر او را برای زندگی با ورنون به نشویل فرستاد. اگرچه این بار او را دیگر پس نگرفت. پدرش به او کمک کرد تا خودش را پیدا کند و تحصیلاتش را ادامه دهد. ورنون سختگیرانه اما دلگرم کننده بود او تحصیلات دخترش را در اولویت قرار داد و اپرا را به سمت موفقیت هدایت کرد.

او از دبیرستان شرقی نشویل به عنوان دانشجوی افتخاری در سال ۱۹۷۱ فارغ التحصیل شد. اپرا برنده یک مسابقه سخنرانی شد و بورس تحصیلی کاملی را برای دانشگاه بدست آورد. وی برای حضور در دانشگاه ایالتی تنسی از این بورسیه استفاده کرد.

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان

زندگی خصوصی اپرا وینفری

گفته می شود که وینفری از سال ۱۹۸۶ در رابطه با استدمن گراهام بوده است ولی قصد ازدواج با او را ندارد. حقایق جالبی در مورد زندگی شخصی وینفری وجود دارد. طبق گفته Forbes.com، ارزش خالص او سال ۲۰۱۹ به ۲.۶ میلیارد دلار می رسید. در سال ۲۰۰۳ او نخستین زن آفریقایی-آمریکایی بود که در لیست میلیاردرها و اولین کارآفرین زن آفریقایی آمریکایی بود که در فهرست میلیاردرهای بلومبرگ حضور داشت.

او شرکت تولیدی خود را با نام Harpo Productions راه اندازی کرد، “هارپو” بر عکس شده اسم اپرا است. همچنین به دلیل کاهش وزن و افزایش وزن مشهور می باشد، او چندین بار وزن خود را از دست داده و پس از آن دوباره به دست آورد. وی توسط مجله لایف تأثیرگذارترین زن نسل خود بود. در فهرست سالانه ۱۰۰ نفر مشهور فوربس در سال ۲۰۰۶ رتبه ۳ را کسب نمود.

با ظاهر شدن در فهرست سالانه رتبه بندی مجله Time در سال ۲۰۰۷  از ۱۰۰ فرد با نفوذ در جهان، وی تنها شخصی بود که پنج بار در آن لیست قرار گرفت. در فهرست ۱۰۰ فرد مشهور سال ۲۰۰۸ Forbes نیز رتبه یک را ازان خود کرد. آزمایش دی ان ای در مورد زندگی او نشان می دهد که استعداد ژنتیکی اپرا ۸۹٪ از کشورهای جنوب صحرای آفریقا، ۸٪ آمریکایی های بومی و ۳٪ آسیای شرقی است. ریشه های ژنتیکی وی در آفریقا شامل Kpelle ، Bamileke و Zambian می باشد.

در سال ۲۰۰۶ او حدود ۲۶۰ میلیون دلار، حقوق از منافع مختلف خود از جمله سندیکا، تلویزیون کابلی، و مجلات چاپی درآمد داشت. در همان سال او ۵۸۳۰۰،۰۰۰ دلار برای خیریه به آکادمی رهبری اپرا وینفری، شبکه فرشته اپرا و سایر گروه ها اهدا کرد. وی دکترای افتخاری را از دانشگاه دوک در دورهام، کارولینای شمالی دریافت و سخنران آغازین برنامه بود.

وینفری در طول ۲۵ سال پخش برنامه تلویزیونی خود، هرگز یک روز را به دلیل غیبت از دست نداد. هنگامی که گفتگوی اپرا برای اولین بار مستقل شد، کارکنان وی شامل چهار پرسنل از جمله خودش بودند. تا سال ۲۰۱۱ امپراتوری وی به ۴۶۴ پرسنل گسترش یافت.

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان

وینفری با راه اندازی “باشگاه کتاب اوپرا”، به عنوان بخشی از نمایش گفتگوی خود، به طور گسترده ای به دنیای نشر کمک کرد. این برنامه بسیاری از نویسندگان ناشناخته را در صدر لیست پرفروش ها قرار داد. از زمان آغاز به کار بخش  Club Book در نمایش او، حدود ۳۰ میلیون کتاب به عنوان نتیجه مستقیم تبلیغات جهانی به فروش رسیدند.

دوست دیرینه او جوآن ریورز بود که در ۷ سپتامبر ۲۰۱۴ درگذشت. او با تایلر پری و روزی اودونل دوستی خوبی دارد. در ۱۹ مه ۲۰۱۸ او در عروسی سلطنتی شاهزاده هری و مگان مارکل، در یک لباس صورتی کمرنگ با طراحی استلا مک کارتی و در آغوش کشیدن کلاه گلدار که برای او توسط milliner ایرلندی طراحی شده بود، حضور یافت. جالب است بدانید که او ترس از جویدن آدامس را که از زمان کودکی داشته، دارد.

اپرا وینفری در حال حاضر در املاک ۴۲ هکتاری خود با منظره اقیانوس و کوه در مونتسیتو، کالیفرنیا زندگی می کند. وینفری همچنین صاحب خانه ای در لووالت، نیوجرسی است. یک آپارتمان در شیکاگو، ملکی در جزیره فیشر، فلوریدا، یک خانه اسکی در تلورید، کلرادو، املاکی در جزایر ماوی، هاوایی، آنتیگوا و Orcas در ایالت واشنگتن دارد.

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان

فیلم های اپرا وینفری

 • ۱۹۸۵ رنگ بنفش در نقش صوفیا
 • ۱۹۸۶ پسر بومی در نقش خانم توماس
 • ۱۹۸۹ زنان محل سکونت در نقش متی مایکل
 • ۱۹۹۲ لینکلن در نقش الیزابت کلکلی
 • ۱۹۹۲ در اینجا هیچ بچه ای وجود ندارد
 • ۱۹۹۷ الن در نقش درمانگر
 • ۱۹۹۷ قبل از اینکه زنان بال داشته باشند در نقش زورا ویلیامز
 • ۱۹۹۸ محبوب
 • ۱۹۹۹ دوست ما، مارتین در نقش کورتا اسکات کینگ
 • ۲۰۰۶ وبسایت شارلوت (صدا پیشه)
 • ۲۰۰۷ فیلم زنبور عسل در نقش قاضی بامبلتون (صدا پیشه)
 • ۲۰۰۹ شاهزاده و قورباغه
 • ۲۰۱۰ خیابان کنجد
 • ۲۰۱۳ باتلر در نقش گلوریا گینز
 • ۲۰۱۴ سلما در نقش آنی لی کوپر
 • ۲۰۱۶-۱۷ برگ سبز در نقش مویس مک کریستین
 • ۲۰۱۷ زندگی جاودانه Henrietta Lacks  در نقش دبورا لک
 • ۲۰۱۷ ستاره در نقش دبورا شتر (صدا پیشه)
 • ۲۰۱۸ سرگذشت ندیمه در نقش گوینده رادیو آمریکای آزاد
 • ۲۰۱۸ کلاغ: افسانه (صدا پیشه)

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان

افتخارات اپرا وینفری

اپرا وینفری برای بازی در فیلم های متعدد و کارهای خیرخواهانه اش تا کنون جوایز زیادی دریافت کرده از جمله:

 • برای بازی در فیلم رنگ بنفش در سال ۱۹۸۵ نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن
 • برای بازی در فیلم رنگ بنفش در سال ۱۹۸۵ نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن
 • برای بازی در فیلم رنگ بنفش در سال ۱۹۸۵ نامزد جایزه انجمن منتقدین فیلم لس آنجلس برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن
 • برای بازی در فیلم Beloved در سال ۱۹۹۸ نامزد جایزه تصویر NAACP برای بازیگر زن برجسته در یک تصویر متحرک
 • برای بازی در فیلم باتلر در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه انجمن منتقدین فیلم آفریقایی-آمریکایی برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن
 • برای بازی در فیلم باتلر در سال ۲۰۱۳ نامزد جایزه حلقه سیاه برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن
 • برای بازی در فیلم باتلر در سال ۲۰۱۳ نامزد جوایز انجمن منتقدین فیلم دنور برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن
 • برای بازی در فیلم سلما در سال ۲۰۱۴ برنده جایزه داوری جایزه منتقدین فیلم زنان برای جایزه بهترین بازیگران زن
 • دریافت جایزه انسان دوستی – یک جایزه اسکار ویژه برای کار خیریه – در تاریخ ۱۲ نوامبر سال ۲۰۱۱ در لس آنجلس، کالیفرنیا.
 • رئیس جمهور باراک اوباما به وی مدال آزادی ریاست جمهوری اعطا کرد.
 • در ۷ ژانویه سال ۲۰۱۸ او جایزه سیسیل بی دمیل را در “جایزه گلدن گلوب” دریافت کرد.
 • و …
شبکه اجتماعی
Oprah Winfrey InstagramOprah Winfrey TwitterOprah Winfrey Wkipedia

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا