بیوگرافی

زندگینامه اپرا وینفری ثروتمندترین سیاه پوست جهان

پیشنهاد ویژه بست فارسی

اگر دنبال بهترین سایت برای اعزام دانشجو و مهاجرت به ترکیه می گردی بزن رو دکمه پایین

قیمت لیر ترکیهاعزام دانشجوتحصیل در ترکیهمهاجرت به ترکیه

بیوگرافی اپرا وینفری (زندگینامه بزرگان)

اپرا وینفری Oprah Winfrey مجری گفتگوهای تلویزیونی، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده، ناشر، منتقد کتاب و خیر انسان دوست مشهور بین المللی می باشد. وینفری در شکل گیری روندهای فرهنگی و ترویج دلایل مختلف لیبرال نقش اساسی در زندگی مدرن آمریکا داشته و از طریق نمایش ها و کتاب های خود، به بسیاری از موضوعاتی که زنان آمریکایی با آن روبرو هستند، پرداخته است. او برای زنان سیاه پوست آمریکایی یک الگوی مهم بوده و بسیاری از موانع نامرئی را زیر پا می گذارد. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی سرگذشت اپرا وینفری این مجری قدرتمند مشهور آمریکایی بپردازیم.

عکس اپرا وینفری

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان,

اپرا وینفری کیست؟ اپرا وینفری مجری رسانه های تلویزیونی، یکی از با نفوذترین و ثروتمندترین زنان آمریکایی – آفریقایی در قرن بیستم است. او به عنوان بزرگترین نیکوکار سیاه پوست در تاریخ آمریکا شناخته شده و تا سال 2008 به عنوان با نفوذترین زن جهان از او یاد می شد. اپرا وینفری یک برند رسانه زنده می باشد که در زمینه های ارتباطی، رادیو، تلویزیون و فیلم موفقیت های بزرگی کسب کرده و ممکن است به همین صورت و با پخش برنامه های جدیدتر جریان داشته باشد.

موفقیت، شهرت و ثروت در زندگی که امروز اپرا از آن لذت می برد، آسان به دست نیامده و او برای رسیدن به موقعیت کنونی، رنج ها و مرارت های بی شماری کشیده است. کودکی مشقت بار او، زن قوی امروز را شکل داد. داستان او از دوران زندگی در می سی سی پی در دهه 1950 آغاز می شود که در قسمت بعدی این محتوا به طور جامع به آن می پردازیم.

زندگینامه اپرا وینفری,سرگذشت اپرا وینفری,عکس اپرا وینفری,

او در رسانه های محلی کار می کرد و جوانترین و اولین مجری اخبار زن سیاه پوست در برنامه WLAC تلویزیون نشویل بود. در سال 1976 پس از آنکه وینفری از دانشگاه فارق و تحصیل شد، از طرف شبکه تلویزیونی WJZ-TV در شهر بالتیمور مریلند برای اجرای یک برنامه گفتگو محور دعوت به همکاری شد.

وی سپس در سال 1978برای گفتگو با مردم در برنامه WJZ با ریچارد شر مشترکاً برنامه اجرا کرد. او مدت هفت سال در این برنامه کار کرد و نهایتا مدیر WLS نمونه اجرای او را که تهیه کننده Debra Dimaio برایش ارسال کرده بود، می بیند و اپرا را برای استخدام در شبکه ABC دعوت می کند. قسمت اول آن برنامه در در تاریخ 2 ژانویه سال 1984 پخش شد.

چند ماه پس از شروع به کار وینفری در این برنامه، از آخرین مکان در رده بندی به عنوان بالاترین رتبه نمایش گفتگو در شیکاگو رفت و حتی از برنامه پرطرفدار Donahue نیز پیشی گرفت. سپس نام برنامه را به “نمایش اپرا وینفری” تغییر نام دادند و تایم آن هم به یک ساعت کامل گسترش یافت. اولین قسمت در سراسر کشور در 8 سپتامبر 1986 پخش شد.

نمایش اپرا توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرد و موفقیت های زیادی بدست آورد زیرا این نخستین ورود موفقیت آمیز یک زن سیاه پوست به حرفه ای بود که به طور سنتی توسط مردان سفید پوست هدایت می شد. او برخلاف قالب های مقابله ای و برنامه ریزی رقبا، تصمیم گرفت تا از اواسط دهه 90 میلادی، از سبکی مهربان تر، ملایم تر و آموزنده تر استفاده کند. نمایش گفتگوی وینفری پس از 25 سال و بیش از 5000 قسمت، در می 2011 به پایان رسید.

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان,

کار وینفری در هالیوود با اعتبار بازیگری شروع و نقش صوفیا در فیلم “رنگ بنفش” به کارگردانی استیون اسپیلبرگ در سال 1985 از رمان آلیس واکر، اولین کاری بود که به او واگذار می شد. او برای این نقش در جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن معرفی شد. با گذشت سال ها، اپرا در فیلم های دیگری همچون The Women of Brewster Place (1989) ، عزیزان (1998) ، شاهزاده خانم و قورباغه (2009) ، و باتلر (2013) بازی کرد.

اپرا علاوه بر نمایش و بازیگری در سطح ملی، به دلیل فعالیت های دیگر نیز مشهور است. وی شرکت رسانه ای تلویزیون Oxygen Media را با تولید کننده اسبق نیکلودئون جرالدین لایبورن تأسیس کرد. در سال 2000 وینفری سردبیر و ناشر مجله ای با نام O: The Oprah Magazine شد که مجله فورچون آن را موفق ترین انتشارات تاریخ نامید. او حتی در سال 2009 شبکه تلویزیونی خود را با نام شبکه اپرا وینفری ( (OWN تأسیس نمود.

زندگینامه اپرا وینفری,سرگذشت اپرا وینفری,عکس اپرا وینفری,

دوران کودکی اپرا وینفری

در زندگینامه اپرا وینفری آمده است که: اپرا گیل وینفری Orpah Gail Winfrey متولد 29 ژانویه 1954 است که در کوسسیوسکو، می سی سی پی، ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد. مادر وی، ورنیتا لی در آن زمان 18 ساله و خانه دار بود (متولد 1935) و پدرش ورنون وینفری 20 ساله (متولد 1933) در نیروهای مسلح کار می کرد. والدین او بعد از مدتی از هم جدا شدند.

پس از تولد وینفری، مادرش به میلواکی، ویسکانسین نقل مکان کرد، او قصد داشت دختر جوان خود را پس از تأمین شغل به آنجا منتقل کند. وینفری شش سال اول زندگی خود را در روستایی به همراه مادربزرگ مادری خود، هتی می لی (تولد 15 آوریل 1900 – فوت 27 فوریه 1963) در فقر زندگی کرد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه مونیکا بلوچی ستاره خوش چهره سینمای دنیا

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان,

مادربزرگش به قدری فقیر بود که وینفری اغلب لباس هایش را از کیسه های سیب زمینی می دوخت، که بچه های دیگر او را مورد تمسخر قرار می دادند. مادربزرگش کتاب خواندن را در 3 کمتر از سالگی به او آموخت و او را به کلیسای محلی برد، جایی که به دلیل توانایی وی در تلاوت آیات کتاب مقدس، به واعظ معروف شد.

وینفری یادگیری را با خواندن کتاب مقدس و شعرهای مذهبی شروع نمود. بعداً او آیاتی که حفظ کرده بود را برای دوستان مادربزرگش تلاوت می کرد. وقتی اپرا 5 ساله شد، مهد کودک را آغاز کرد. از آنجا که او از قبل خواندن و نوشتن را می دانست، به سرعت به کلاس اول منتقل شد. اپرا یک خواهر و یک برادر ناتنی دیگر از مادرش داشت.

جفری برادر وی در دسامبر سال 1988 در اثر بیماری ایدز فوت کرد و خواهر ناتنی اش، پاتریشیا لی نیز در سال 2003 به دلایل مربوط به اعتیاد به کوکائین در فوریه 2003 در سن 43 سالگی درگذشت. وینفری در سن شش سالگی، به محله فقیر نشین و خطرناک میلواکی، ویسکانسین، به مادر خود  پیوست، و در آنجا به عنوان یک خدمتکار مشغول به کار شد.

زندگینامه اپرا وینفری,سرگذشت اپرا وینفری,عکس اپرا وینفری,

در زمانی که تنها 9 سال داشت مورد آزار و اذیت جنسی دایی و دوست مادرش قرار گرفت و این قضیه بعداها مجددا تکرار شد. او در مورد این مشکل با کسی صحبت نمی کرد و اولین بار در یک قسمت از برنامه تلویزیونی سال 1986 در رابطه با زمانی که مورد سوءاستفاده جنسی قرار می گرفت، سخنرانی کرد. تا سال 1962، مادرش در بزرگ کردن دخترش مشکل داشت، بنابراین وینفری موقتا برای زندگی با ورنون در نشویل، تنسی فرستاده شد.

برای مدت کوتاهی احساس امنیت و خوشحالی کرد، او شروع به سخنرانی در مجامع اجتماعی و کلیساها نمود و یک بار نیز پانصد دلار برای یک سخنرانی پول گرفت. در حالی که وینفری در نشویل بود، لی دختر دیگری را به دنیا آورد که به دلیل عدم توانایی در بزرگ کردنش او را به بهزیستی، برای فرزند خواندگی سپرد. دوباره اپرا مجبور شد امنیت خانه پدرش را ترک کند و به مادرش بپیوندد.

سبک زندگی ضعیف و مشکلات ناشی از سوء استفاده جنسی مکرر تأثیر منفی خود را در زندگی وینفری به عنوان یک نوجوان به وجود آورده بود. مادرش در مشاغل عجیب و غریب کار می کرد و زمان زیادی برای نظارت بر او نداشت. در 13 سالگی، پس از تحمل آنچه که او را سال ها مورد سوء استفاده قرار می داد، از خانه فرار کرد. وقتی 14 ساله بود، باردار شد اما پسرش زودرس به دنیا آمد و مدت کوتاهی پس از تولد درگذشت.

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان,

او در دبیرستان لینکلن در میلواکی شرکت کرد، اما پس از موفقیت اولیه در برنامه Upward Bound، به دبیرستان مرفه نیکولت منتقل شد. او گفت که هنگام سوار شدن در اتوبوس به همراه دانش آموزان آفریقایی- آمریکایی که بعضی از آنها خادم خانواده های همکلاسی های او بودند، به طور مستمر از فقر خود یادآوری می کردند.

وی برای همگام شدن با همسالان خود شروع به عصیان و سرقت پول از مادرش کرد. در نتیجه، مادرش بار دیگر او را برای زندگی با ورنون به نشویل فرستاد. اگرچه این بار او را دیگر پس نگرفت. پدرش به او کمک کرد تا خودش را پیدا کند و تحصیلاتش را ادامه دهد. ورنون سختگیرانه اما دلگرم کننده بود او تحصیلات دخترش را در اولویت قرار داد و اپرا را به سمت موفقیت هدایت کرد.

او از دبیرستان شرقی نشویل به عنوان دانشجوی افتخاری در سال 1971 فارغ التحصیل شد. اپرا برنده یک مسابقه سخنرانی شد و بورس تحصیلی کاملی را برای دانشگاه بدست آورد. وی برای حضور در دانشگاه ایالتی تنسی از این بورسیه استفاده کرد.

زندگینامه اپرا وینفری,سرگذشت اپرا وینفری,عکس اپرا وینفری,

زندگی خصوصی اپرا وینفری

گفته می شود که وینفری از سال 1986 در رابطه با استدمن گراهام بوده است ولی قصد ازدواج با او را ندارد. حقایق جالبی در مورد زندگی شخصی وینفری وجود دارد. طبق گفته Forbes.com، ارزش خالص او سال 2019 به 2.6 میلیارد دلار می رسید. در سال 2003 او نخستین زن آفریقایی-آمریکایی بود که در لیست میلیاردرها و اولین کارآفرین زن آفریقایی آمریکایی بود که در فهرست میلیاردرهای بلومبرگ حضور داشت.

او شرکت تولیدی خود را با نام Harpo Productions راه اندازی کرد، “هارپو” بر عکس شده اسم اپرا است. همچنین به دلیل کاهش وزن و افزایش وزن مشهور می باشد، او چندین بار وزن خود را از دست داده و پس از آن دوباره به دست آورد. وی توسط مجله لایف تأثیرگذارترین زن نسل خود بود. در فهرست سالانه 100 نفر مشهور فوربس در سال 2006 رتبه 3 را کسب نمود.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه مهدی کوشکی نمایشنامه‌ نویس، کارگردان، بازیگر تئاتر و سینما

با ظاهر شدن در فهرست سالانه رتبه بندی مجله Time در سال 2007  از 100 فرد با نفوذ در جهان، وی تنها شخصی بود که پنج بار در آن لیست قرار گرفت. در فهرست 100 فرد مشهور سال 2008 Forbes نیز رتبه یک را ازان خود کرد. آزمایش دی ان ای در مورد زندگی او نشان می دهد که استعداد ژنتیکی اپرا 89٪ از کشورهای جنوب صحرای آفریقا، 8٪ آمریکایی های بومی و 3٪ آسیای شرقی است. ریشه های ژنتیکی وی در آفریقا شامل Kpelle ، Bamileke و Zambian می باشد.

در سال 2006 او حدود 260 میلیون دلار، حقوق از منافع مختلف خود از جمله سندیکا، تلویزیون کابلی، و مجلات چاپی درآمد داشت. در همان سال او 58300،000 دلار برای خیریه به آکادمی رهبری اپرا وینفری، شبکه فرشته اپرا و سایر گروه ها اهدا کرد. وی دکترای افتخاری را از دانشگاه دوک در دورهام، کارولینای شمالی دریافت و سخنران آغازین برنامه بود.

وینفری در طول 25 سال پخش برنامه تلویزیونی خود، هرگز یک روز را به دلیل غیبت از دست نداد. هنگامی که گفتگوی اپرا برای اولین بار مستقل شد، کارکنان وی شامل چهار پرسنل از جمله خودش بودند. تا سال 2011 امپراتوری وی به 464 پرسنل گسترش یافت.

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان,

وینفری با راه اندازی “باشگاه کتاب اوپرا”، به عنوان بخشی از نمایش گفتگوی خود، به طور گسترده ای به دنیای نشر کمک کرد. این برنامه بسیاری از نویسندگان ناشناخته را در صدر لیست پرفروش ها قرار داد. از زمان آغاز به کار بخش  Club Book در نمایش او، حدود 30 میلیون کتاب به عنوان نتیجه مستقیم تبلیغات جهانی به فروش رسیدند.

دوست دیرینه او جوآن ریورز بود که در 7 سپتامبر 2014 درگذشت. او با تایلر پری و روزی اودونل دوستی خوبی دارد. در 19 مه 2018 او در عروسی سلطنتی شاهزاده هری و مگان مارکل، در یک لباس صورتی کمرنگ با طراحی استلا مک کارتی و در آغوش کشیدن کلاه گلدار که برای او توسط milliner ایرلندی طراحی شده بود، حضور یافت. جالب است بدانید که او ترس از جویدن آدامس را که از زمان کودکی داشته، دارد.

اپرا وینفری در حال حاضر در املاک 42 هکتاری خود با منظره اقیانوس و کوه در مونتسیتو، کالیفرنیا زندگی می کند. وینفری همچنین صاحب خانه ای در لووالت، نیوجرسی است. یک آپارتمان در شیکاگو، ملکی در جزیره فیشر، فلوریدا، یک خانه اسکی در تلورید، کلرادو، املاکی در جزایر ماوی، هاوایی، آنتیگوا و Orcas در ایالت واشنگتن دارد.

زندگینامه اپرا وینفری,سرگذشت اپرا وینفری,عکس اپرا وینفری,

فیلم های اپرا وینفری

 • 1985 رنگ بنفش در نقش صوفیا
 • 1986 پسر بومی در نقش خانم توماس
 • 1989 زنان محل سکونت در نقش متی مایکل
 • 1992 لینکلن در نقش الیزابت کلکلی
 • 1992 در اینجا هیچ بچه ای وجود ندارد
 • 1997 الن در نقش درمانگر
 • 1997 قبل از اینکه زنان بال داشته باشند در نقش زورا ویلیامز
 • 1998 محبوب
 • 1999 دوست ما، مارتین در نقش کورتا اسکات کینگ
 • 2006 وبسایت شارلوت (صدا پیشه)
 • 2007 فیلم زنبور عسل در نقش قاضی بامبلتون (صدا پیشه)
 • 2009 شاهزاده و قورباغه
 • 2010 خیابان کنجد
 • 2013 باتلر در نقش گلوریا گینز
 • 2014 سلما در نقش آنی لی کوپر
 • 2016-17 برگ سبز در نقش مویس مک کریستین
 • 2017 زندگی جاودانه Henrietta Lacks  در نقش دبورا لک
 • 2017 ستاره در نقش دبورا شتر (صدا پیشه)
 • 2018 سرگذشت ندیمه در نقش گوینده رادیو آمریکای آزاد
 • 2018 کلاغ: افسانه (صدا پیشه)

اپرا وینفری کیست,بیوگرافی اپرا وینفری,ثروتمندترین سیاه پوست جهان,

افتخارات اپرا وینفری

اپرا وینفری برای بازی در فیلم های متعدد و کارهای خیرخواهانه اش تا کنون جوایز زیادی دریافت کرده از جمله:

 • برای بازی در فیلم رنگ بنفش در سال 1985 نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن
 • برای بازی در فیلم رنگ بنفش در سال 1985 نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن
 • برای بازی در فیلم رنگ بنفش در سال 1985 نامزد جایزه انجمن منتقدین فیلم لس آنجلس برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن
 • برای بازی در فیلم Beloved در سال 1998 نامزد جایزه تصویر NAACP برای بازیگر زن برجسته در یک تصویر متحرک
 • برای بازی در فیلم باتلر در سال 2013 برنده جایزه انجمن منتقدین فیلم آفریقایی-آمریکایی برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن
 • برای بازی در فیلم باتلر در سال 2013 نامزد جایزه حلقه سیاه برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن
 • برای بازی در فیلم باتلر در سال 2013 نامزد جوایز انجمن منتقدین فیلم دنور برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن
 • برای بازی در فیلم سلما در سال 2014 برنده جایزه داوری جایزه منتقدین فیلم زنان برای جایزه بهترین بازیگران زن
 • دریافت جایزه انسان دوستی – یک جایزه اسکار ویژه برای کار خیریه – در تاریخ 12 نوامبر سال 2011 در لس آنجلس، کالیفرنیا.
 • رئیس جمهور باراک اوباما به وی مدال آزادی ریاست جمهوری اعطا کرد.
 • در 7 ژانویه سال 2018 او جایزه سیسیل بی دمیل را در “جایزه گلدن گلوب” دریافت کرد.
 • و …

پیشنهاد ویژه بست فارسی

یک سایت خوب و معروف جهت مشاوره مهاجرت تحصیلی و شرایط مهاجرت کاری میخوای بزن رو دکمه پایین

مهاجرت تحصیلیمهاجرت کاریتحصیل در انگلستانتحصیل در کانادا

شبکه اجتماعی
Oprah Winfrey InstagramOprah Winfrey TwitterOprah Winfrey Wkipedia

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا