بیوگرافی

زندگینامه اندی رابین خالق سیستم عامل اندروید

بیوگرافی اندی رابین (زندگینامه بزرگان)

اندی رابین یک برنامه نویس، کارآفرین و سرمایه گذار حرفه ای و مهمتر از همه خالق سیستم عامل محبوب اندروید است. او بنیانگذار و مدیرعامل سابق شرکت سرمایه گذاری Playground Global و همچنین بنیانگذار و مدیر عامل سابق هر دو شرکت Danger Inc و Android Inc بود. وی پس از مدتی کار در گوگل، از آن خارج شد و به دنبال احداث استارت آپ شخصی خودش رفت. او در طول زندگی خود به عنوان یک نابغه فنی، یک تاجر ماهر و یک رهبر پویا شناخته شده است. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگی نامه شخصی اندی رابین، توسعه دهنده اندروید موبایل بپردازیم.

عکس اندی رابین

اندی رابین کيست,بيوگرافی اندی رابین,زندگی نامه اندی رابین,

اندی رابین کیست؟ از نظر ما اندی رابین یکی از چشمگیرترین شخصیت هایی است که نه تنها مهارت های یک مخترع را داشته، بلکه ذکاوت یک فرد تجاری را هم داشت. بنیانگذار اندروید، هم اکنون تعداد زیادی حق ثبت اختراع به نام خود دارد. قریب به 87٪ کاربران تلفن های هوشمند جهان، از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند. وی با تجربیات خود سیستم عامل اندروید را ایجاد کرد و قصد داشت با Symbian ، BlackBerry OS و Microsoft Windows Mobile رقابت کند؛ اما هنگامی که گوگل با او همکاری کرد، اندروید قابلیت رقابت با iOS اپل را به دست آورد و بسیار ارتقا یافت. این زمانی بود که استیو جابز از رابین و سیستم عامل اندروید عصبانی شده بود و ادعا می کرد که روبین تمام کارهایش حتی عینک زدن بر صورت را از او و شرکتش تقلید کرده، و جنگ تلفن های هوشمند گوگل و اپل را آغاز کرد.

زندگینامه اندی رابین,اندی رابین کيست,بيوگرافی اندی رابین,

قبل از اینکه او اندروید موبایل را ایجاد کند، در شرکت های مختلفی مشغول برنامه نویسی بود و سرانجام این شرکت بزرگ گوگل بود که طرح او را مورد حمایت خود قرار داد. طرح رابین به بهترین و کاربردی ترین ایده در دنیای موبایل تبدیل شد. او پس از چند سال به این نتیجه رسید که باید از گوگل جدا شود و به کسب و کار خود بپردازد. گفتنی است که هیچ یک از حرکت های بعدی رابین همانند اندروید تاثیر گذار نبود. در سال هایی که اندی در اپل کار می کرد، به او لقب اندروید داده شد. این واژه به ربات ها اختصاص داشت ولی رابین که علاقه زیادی به ربات ها نشان می داد، به او نیز نسبت داده شد. اندی رابین عاشق کد نویسی و ساخت روبات است.

زندگی نامه اندی رابین,زندگینامه اندی رابین,اندی رابین کيست,

دوران کودکی اندی رابین

در زندگینامه اندی رابین آمده است که: اندرو ای رابین در 22 ژوئن 1946 در چاپاکوا، ایالات متحده آمریکا متولد شد. شیفتگی رابین به گجت ها از همان کودکی آغاز گردید؛ زمانی که پدرش یک شرکت بازاریابی را اداره و روی آخرین ابزارهای الکترونیکی وارد بازار شده، کار می کرد. او سال های کودکی را در دنیای مملو از گجت ها سپری کرده بود. وی مدرک تحصیلی مقطع دبیرستان را از مدرسه هوریس گریلی در محل اقامتش دریافت نمود و همان زمان بود که نخسین جرقه ها در زمینه تولید ربات در ذهن او زده شد. برای اسباب بازی Kenner R2-D2 توانست یک کنترل کننده از راه دور بسازد که به کامپیوتر متصل شود؛ و آن را به حرکت در می آورد. به دلیل علاقه زیادش به رایانه، در کالج یوتیکا، نیویورک در رشته علوم کامپیوتر تحصیل کرد و در سال 1986 فارغ التحصیل شد.

این مطلب را از دست ندهید
۱۰ حقیقت جالب از زندگی رضا بهرام

اولین کار اندی بعد از دانشگاه مهندسی نرم افزار در زمینه رباتیک، ورود به شرکت Carl Zeiss X-ray Microscopy در تورن وود، نیویورک بود. در ادامه او یک سال را در ژنو سوئیس گذراند و به عنوان مهندس نرم افزار در شرکت Société Genevoise d’Instruments de Physique کار کرد.

بيوگرافی اندی رابین,زندگی نامه اندی رابین,زندگینامه اندی رابین,

زندگی حرفه ای اندی رابین

  • حضور اندی رابین در اپل

ملاقات سرنوشت ساز اندی رابین به طور تصادفی با یکی از مهندسین اپل یعنی بیل کاسول در جزایر کیمن در سال 1989 مسیر زندگی او را تغییر داد. کاسول، به اندی پیشنهاد کار در شرکت اپل را داد و او نیز پذیرفت. وی از این دوران به خوبی یاد می کند. اندی در این شرکت و در کنار بزرگترین مدیران و رهبران چیزهای زیادی مثل مدیریت را آموخت. نخست در بخش تولید حضور داشت اما بعدها به قسمت تحقیقات فرستاده شد. در سال 1990 رابین به قسمت تازه احداث شده اپل به نام جنرال مجیک فرستاده شد.

  • حضور اندی رابین در مایکروسافت

General Magic بر توسعه دستگاه های دستی و ارتباطات، متمرکز بود. مهندسان از جمله رابین، نرم افزاری به نام Magic Cap را ایجاد کردند؛ اما این محصول خوب پیش نرفت و سرانجام جنرال مجیک در سال 1995 نابود شد. سپس اندی با برخی از توسعه دهندگان جنرال مجیک همچنین همراه با چندین پیشکسوت شرکت اپل، شرکت نوینی به اسم Artemis Research را راه اندازی کردند. این شرکت در حال توسعه چیزی به نام WebTV نام داشت و تلاش اولیه آنها برای این بود که اینترنت را با تلویزیون ادغام کنند. در سال 1997 مایکروسافت آرتمیس را خریداری کرد و رابین در آنجا به کار خود ادامه داد.

اندی رابین کيست,بيوگرافی اندی رابین,زندگی نامه اندی رابین,

  • حضور اندی رابین در گوگل

سال 1999 برابر با سالی بود که رابین از مایکروسافت خارج شد و یک مغازه در پالو آلتو، کالیفرنیا کرایه کرد و آزمایشگاه کاری خود را به آنجا انتقال داد. در همین ایام بود که که یک ایده تازه به ذهنش خطور کرد و با کمک چند تن از دوستانش شرکت Danger Inc را بر پا کرد. خروجی کار در این شرکت مثبت بود و موفق شدند که دستگاه هیپ هاپ را که بیشتر با سایدکیک شناخته می شد؛ روانه بازار کنند. سال 2002 از طرف دانشگاه استنفورد دعوت نامه ای برای اندرو ارسال شد تا در خصوص سایدکیک مطالبی ارائه دهد. شاید این سیستم خیلی نتوانست در بازار جهانی غوغا به پا کند؛ اما از نظر فنی بسیار قابل تامل و مهم بشمار می رفت. مدیران Google که در آن سال لری پیج و سرگی برین بودند، پس از اتمام سخنرانی دانشگاه، برای نخستین بار با رابین ملاقات کردند. لری پیج بر این باور بود که Sidekick این قابلیت را دارد که برای موتور جست و جوگر گوگل، بال پرواز باشد. با این وجود برای رسیدن به این ایده و دستیابی به تلفن گوگل چند سالی را باید صبر می کردند.

زندگینامه اندی رابین,اندی رابین کيست,بيوگرافی اندی رابین,

  • اندی رابین و تولد اندروید

اندی رابین سرانجام شرکت اندروید را در سال 2003 تأسیس و تا سال 2005 به عنوان مدیر عامل شرکت فعالیت کرد. هدف رابین توسعه تلفن های همراه هوشمندتری بود که با مکان و تنظیمات صاحب آن همگام تر باشد. در سال 2005 که سیستم عامل اندروید معرفی شد، آقای پیج مدیر گوگل، کل شرکت اندروید و کارکنان آن را خریداری کرد. Rubin از آن زمان به عنوان معاون ارشد اندروید خدمت می کند. اولین تلفن هوشمندی که با Android کار خود را آغاز نمود؛ گوشی HTC Dream بود که از اکتبر 2008 در دسترس قرار گرفت.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه کیانوش رستمی وزنه بردار

زندگی نامه اندی رابین,زندگینامه اندی رابین,اندی رابین کيست,

  • اندی رابین و پلی گراند گلوبال

تا سال 2013 سیستم عامل اندروید، کاربردی ترین و پراستفاده ترین سیستم عامل موجود در بازار برای تلفن های هوشمند و رایانه های لوحی کوچک بود و یکه تازی عجیبی می کرد. پس از 10 سال خدمت در google، ساندار پیچای وام دار جایگاه اندی شد. رابین نخست به قسمت رباتیک شرکت گوگل رفت ولی در سال 2014 از شرکت خارج شد تا کسب و کار مستقل خود را راه بیندازد. او با کمک همکارانش یک شرکت شتاب دهنده برای ارائه خدمات به شرکت های تازه تاسیس فناوری و به ویژه سخت افزاری، بر پا کرد. این شرکت شتاب دهنده که با نام پلی گراند گلوبال شناخته می شود، توسط تعدادی شرکت و موسسه دیگر، ساپورت مالی می شود که گوگل هم یکی از آنهاست. آخرین فعالیتی که از این نابغه اندروید در اختیار داریم این است که در این شرکت حضور دارد.

بيوگرافی اندی رابین,زندگی نامه اندی رابین,زندگینامه اندی رابین,

زندگی شخصی اندی رابین

همانطور که در قسمت قبلی اشاره کردیم اندی رابین در سال 2014 از شرکت گوگل خارج شد اما این بیرون آمدن به این سادگی ها هم نبود و داستان هایی در پشت پرده وجود داشت. موسسان گوگل او را قهرمان موبایل گوگل می دانند و مدیرعامل این شرکت، زمانی که رابین از آنها جدا شد چنین عنوان کرد: “می دانم که اندی آینده ای درخشان دارد و من برای او آرزوی موفقیت می کنم. او با Android، به جایگاه بزرگی رسید و در حال حاضر بیش از یک میلیارد کاربر خوشحال و قانع دارد.”

آنچه که در رابطه با جدایی رابین از گوگل به آن هیچ اشاره ای نشد این بود که او با یکی از کارمندان شرکت، ارتباط جنسی نامشروع داشته است و همین موضوع به شدت بر روی شرکت تاثیر منفی گذاشت. کارمند گوگل مدعی بود که اندی به او تعرض کرده و او را مورد آزار جنسی قرار داده و خود شرکت هم بر این موضوع مهر تایید گذاشت. با اوضاع پیش آمد مدیران شرکت در یک نشست خبری، این رسوایی را افشا کردند و عنوان داشتند که لری از روبین خواسته که استعفا بدهد. با توجه به قوانین حاکم بر گوگل، شرکت این قدرت را داشت که بدون پرداخت هیچ گونه مزایایی وی را اخراج کند؛ اما آنها این کار نکردند و در عوض خدمات ارزنده ای که تا آن زمان برای آنها به ارمغان آورده بود، مبلغ 90 میلیون دلار به او اهدا کردند. از طرفی گوگل تعهد داد که برای مدت 4 سال هر ماه مبلغ 2 میلیون دلار به حساب اندی بریزد.

اندی رابین کيست,بيوگرافی اندی رابین,زندگی نامه اندی رابین,

بعد از این اتفاقات، اعتبار اندی رابین به شدت خدشه دار شد و همسرش ری هیرابارو از او جدا شد. این زوج پیش از جدایی در خانه ای که در وودساید کالیفرنیا قرار داشت و در سال 2014 آن را با مبلغ گزاف 23 میلیون دلار خریده بودند، زندگی می کردند. این خانه پس از جدایی به فروش گذاشته شد. رستورانی که در شهر لوس آلتوس کالیفرنیا به آنها تعلق داشت، در سال 2018 دست از فعالیت کشید و تطعیل گشت.

شبکه اجتماعی
Andy Rubin TwitterAndy Rubin Facebook
پیشنهاد می کنم همین حالا از خدمات سایت دیجی فالوور استفاده کنید. اگر به دنبال فالوور ایرانی اینستاگرام هستید برای ورود به این سایت روی “خرید فالوور اینستاگرام” کلیک نمایید

برای خرید فالوور اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا