بیوگرافی

زندگینامه جف بزوس بنیان گذار آمازون

افزایش بازدید در گوگل

بیوگرافی جف بزوس (زندگینامه بزرگان)

جف بزوس مالک رسانه ای، کارآفرین، ایده پرداز تکنولوژِی و سرمایه گذار آمریکایی زاده سال ۱۹۶۴ است. وی در منطقه آلبورکرکی، شهر نیومکزیکو به دنیا آمد. جف بزوس مدیر اجرایی، هئیت مدیره، بنیان گذار و مدیرعامل اسبق شرکت آمازون، بزرگترین کمپانی خرده فروشی جهان است.

جف بیزوس در سال ۲۰۲۲ با ثروتی در حدود ۱۲۶ میلیارد دلار مطابق گزارش مجله فوربز و بلومبرگ ال.پی عنوان چهارمین فرد ثروتمند جهان را از آن خود ساخت.

بزوس با تاسیس سایت فروش آمازون نقش پررنگی را از خود در صنعت تجارت الکترونیک از خود به جای گذاشت. بزوس رویای تبدیل شدن به ثروتمند ترین مرد جهان معاصر را در سر دارد. وی همچنین ۱۰ میلیارد از دارایی خود را به امور مربوط به تغییرات اقلیمی جهان اختصاص داده است.

جف بزوس همچنین تنها شخصی در جهان است که موفق شده با شاتل خصوصی به فضا سفر کند و تمام هزینه های این سفر را نیز خود عهده دار شده است.

ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگی نامه جف بزوس، این سرمایه گذار و کار آفرین مطرح دنیا بپردازیم.

عکس جف بزوس

بیوگرافی جف بزوس آمازون,زندگینامه جف بزوس,زندگی نامه جف بزوس

جف بزوس کیست؟ جف بزوس کار آفرین و سرمایه گذار حوزه تجارت های مدرن الکترونیک در سال ۱۹۶۴ در ایالات متحده آمریکا متولد شده است. از همان ابتدا وی شیفته علوم کامپیوتر بود و برای ادامه تحصیلات عالیه نیز رشته های علوم کامپیوتر و مهندسی الکترونیک را برای تحصیل انتخاب کرد. جف با اتمام تحصیلاتش به فعالیت در وال استریت پرداخت.

در سن ۳۰ سالگی این فعالیت پرسود را رها کرد. سپس ایده ای جدید در ذهن او ایجاد شد و فروش آمازون را بنا نهاد. جف بزوس علاقمند به ایجاد یک فروشگاه برای انجام خرید غیرحضوری شد و شروع به تحقیق و بررسی حول و حوش این موضوع نمود.

زندگینامه جف بزوس,بیوگرافی جف بزوس آمازون,زندگینامه جف بزوس

با اینکه سایت آمازون به تدریج از فروش صرفا  کتاب به بزرگترین سایت فروشگاهی دنیا تبدیل شده بود، اما این اتفاق باز هم جف بزوس را راضی نمی کرد و او به حوزه های دیگری نیز ورود کرد که مهم ترین آن ها را می توان خرید امتیاز نشر روزنامه بزرگ واشنگتن پست در سال ۲۰۱۳ برشمرد.

بیوگرافی جف بزوس آمازون,زندگینامه جف بزوس,زندگی نامه جف بزوس

دوران کودکی جف بزوس

جف بزوس کودکی متولد در شهر آلبوکرکی ایالت نیومکزیکو آمریکا تنها ۴ سال داشت که ازدواج والدینش تنها پس از یکسال دوام به فروپاشی انجامید. پس از آن مادر جف حاضر شد با یک مهاجر کوبایی ازدواج مجدد کند که نام خانوادگی بزوس نیز از همین ناپدری برای جف باقی مانده است.

جف بزوس از همان اوان کودکی روحیه کنکاشگر و کنجکاو داشت و به همین منظور پارکینگ خانه خودشان را به آزمایشگاهی برای ارضای حس تحقیق و کنجکاوی بدل کرده بود و در آن جا خود را با آزمایش و بررسی روی قطعات کامپیوتری و الکترونیکی سرگرم می کرد. جف وقتی نوجوانی بیش نبود به همراه خانواده اش به میامی مهاجرت کرد.

بیوگرافی جف بزوس آمازون,زندگینامه جف بزوس,زندگی نامه جف بزوس

زندگی حرفه ای جف بزوس

زندگی جف بزوس کنجکاو به قبل و بعد از بنیان گذاری آمازون تقسیم می شود. وی تحصیلات عالیه خود را در دانشگاه پرینستون به پایان برد و مدرک دانش آموختگی خود را در رشته های علوم رایانه و مهندسی الکترونیک کسب نمود.

بزوس مدت ۴ سال در کمپانی های مختلف وال استریت فعالیت می کرد و موفق به کسب دستاوردهای خوبی نیز شد ولی در سال ۱۹۹۴ از کار در وال استریت استعفا داد و عازم سیاتل شد و استارتاپ جدید خود را راه اندازی کرد و باعث تولد آمازون شد. ایده بنیان نهادن سایت آمازون در سال ۱۹۹۴ در ذهن جف بزوس کلید خورد.

بیوگرافی جف بزوس آمازون,زندگینامه جف بزوس,زندگی نامه جف بزوس

در طی سفرش به سیاتل و کار خود را از یک گاراژ آغازکرد. در ابتدای امر والدین جف نیز پس انداز بازنشستگی خود را که مبلغی در حدود ۳۰۰ هزاردلار بود به دست جف سپردند.

در سال ۱۹۹۴ همزمان با شکل گیری طراحی سایت فروش آنلاین جف بزوس تصمیم گرفت تا درباره کمپانی ها و موسساتی که کالاهای خود را از طریق فروش از راه دور و غیرحضوری به فروش می رسانند تحقیق کند و به همین منظور فهرستی از ۲۰ شرکت برتر آن زمان در این زمینه کرد.

بیوگرافی جف بزوس آمازون,زندگینامه جف بزوس,زندگی نامه جف بزوس

ریسک بزرگ جف در ابتدای راه اندازی ایده فروش اینترنتی سرمایه گذاری در بستری ناشناخته در آن زمان به نام اینترنت بود. چرا که تا آن دوران مردم اینترنت و وب را تنها ابزاری برای تفریح و سرگرمی و ارتباطات جمعی می پنداشتند. بعدها طی مصاحبه ای با مجله تایم اظهار داشت که« به خودم می بالیدم که ریسک بزرگی می کردم که هیچکس حاضر به تن دادن به آن نبود.»

ریسک بزرگ دیگر برای جف سرمایه ای بود که مادر و پدرخوانده اش به او سپرده بودند ولی بعدها مزد این اعتماد و خطر بزرگ را گرفتند. چرا که چندین برابر سود دریافت کردند و میلیاردر شدند.

بیوگرافی جف بزوس آمازون,زندگینامه جف بزوس,زندگی نامه جف بزوس

زندگی شخصی جف بزوس

پیش تر نیز اشاره شد که جف بزوس تنها چهارسال داشت که والدینش از هم جدا شدند ولی مادرش با مهاجر کوبایی ازدواج کرد که نام خانوادگی اش بزوس بود .

والدینش یعنی مادر و پدرخوانده اش از مشوقین اصلی جف برای عملی شدن ایده بزرگ وی که همان احداث بزرگترین فروشگاه خرده فروشی اینترنتی دنیا بود، محسوب می شدند.

در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۱۹ جف بزوس در توییتر رسما اعلام کرد از همسر خود مکنزی بزوس قصد متارکه دارد و این را نیز ذکر کرد که از این پس با همسر سابقش به عنوان دوست رابطه خواهد داشت.

بیوگرافی جف بزوس آمازون,زندگینامه جف بزوس,زندگی نامه جف بزوس

کمی پس از اینکه بزوس در توییتر اعلام طلاق از همسرش کرد، نشریه نشنال اینکوایر مدعی شد پیامک هایی از جف بزوس و یک مجری تلویزیونی به نام لورن سانچز را در اختیار دارد وهمچنین مطرح ساخت که بزوس مدت هاست به طور پنهانی با این مجری در رابطه است. پس از افشای این خبر جف بزوس چندین کاراگاه خصوصی را برای بررسی منبع افشای خبر به کار گرفت.

به دلیل ارتباط نزدیک سردبیر نشریه نشنال اینکوایر با دونالد ترامپ رییس جمهور وقت آمریکا، احتمال سیاسی بودن افشای پیام ها و عکس های برهنه جف بزوس و خانم سانچز می رفت.

چندی بعد نشریه دیلی، بیست ادعای مطروحه مبنی بر دست داشتن دولت ترامپ در افشای تصاویر برهنه و پیام های بزوس در رابطه با سانچز را مردود اعلام کرد و اظهار داشت که برادر خانم سانچز یعنی مایکل سانچز در لو رفتن این اطلاعات و افشای آن ها نقش داشته است.

بیوگرافی جف بزوس آمازون,زندگینامه جف بزوس,زندگی نامه جف بزوس

افتخارات و جوایز جف بزوس

  • ۱۹۹۹ برگزیده شدن به عنوان فرد اول سال از سوی مجله تایم
  • ۲۰۰۸ انتخاب شدن به عنوان یکی از رهبران برتر آمریکا از سوی نشریه یو اس نیوز اند ورلد ریپورت
  • دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه کارنگی ملون
  • ۲۰۱۱ دریافت جایزه اختراع به خاطر عرضه آمازون کیندل از سوی مجله اکونومیست
  • ۲۰۱۲ لقب تاجر سال از سوی نشریه فورچن
  • ۲۰۱۱ و۲۰۱۲ عضویت در کمیته اجرایی شورای کسب و کار آمریکا
  • ۲۰۱۴ انتخاب شدن به عنوان مدیرعامل سال از سوی مجله کسب و کار هاروارد
  • ۲۰۱۵ قرارگرفتن در صدر فهرست ۵۰ رهبر برتر جهان از نگاه مجله فورچن
  • ۲۰۱۶ دریافت جایزه ۲۵۰ هزاردلاری هاینلین به خاطر تجاری سازی سفرهای فضایی

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا