بیوگرافی

زندگینامه لویی پاستور شیمی دانان و زیست‌ شناسان فرانسوی

بیوگرافی لویی پاستور (زندگینامه بزرگان)

لویی پاستور شیمیدان و میکروبیولوژیست معروف اهل فرانسه بود که برای کشفیاتی از جمله: واکسیناسیون، تخمیر میکروبی و پاستوریزاسیون شناخته می شد.

تحقیقات وی در شیمی منجربه موفقیت چشمگیری در علت پیدایش و پیشگیری از بیماری ها شد و پایه های بهداشت عمومی و بسیاری از طب جدید را بنیان نهاد.

کار پاستور در تئوری میکروب ها او و همکارانش را به سمت ایجاد واکسیناسیون برای سیاه زخم و هاری تشویق کرد و باعث نجات میلیون ها انسان از این طریق شد. وی در تلاش خود برای درمان بیماری ها اولین واکسن ها را برای وبا پرندگان ایجاد کرد.

این دانشمند به عنوان یکی از بنیانگذاران باکتری شناسی مدرن شناخته می شود و به عنوان “پدر باکتری شناسی” و “پدر میکروب شناسی” مورد تقدیر قرار گرفته است. البته عنوان آخر به آنتونی ون لیوانوک نیز نسبت داده شد.

این شیمیدان برجسته دستاوردهای بسیاری داشته و مفتخر به دریافت جوایز بزرگی شده است. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگی نامه لویی پاستور، این شیمیدان بزرگ تاریخ بپردازیم.

عکس لویی پاستور

بیوگرافی لویی پاستور,زندگي نامه لويي پاستور,زندگینامه لوئی پاستور,

لویی پاستور کیست؟ دستاوردهای پزشکی لویی پاستور صریحاً از “نظریه میکروب بیماری” و به کارگیری آن در پزشکی بالینی حمایت می کند. او کسی بود که “نظریه تکثیر نسل خود به خودی” را رد کرد.

طی آزمایشاتی که با نظارت آکادمی علوم فرانسه انجام داد، ثابت کرد که هیچ میکروارگانیسمی به خودی خود به وجود نمی آید و در صورتی که در مجاورت هوای آزاد قرار بگیرند، رشد می کنند.

او نخستین فردی نبود که موضوع را مطرح می کرد؛ اما اولین شخصی بود که توانست با آزمایش آن را ثابت کند. او برای این آزمایش جایزه Alhumbert را به همراه ۲۵۰۰ فرانک دریافت کرد.

زندگینامه لویی پاستور,بیوگرافی لویی پاستور,زندگي نامه لويي پاستور,

این شیمیدان عالی رتبه را یکی از بنیان گذاران نظریه میکروب در مورد بیماری ها می شناسند، چیزی که در آن زمان تنها یک مفهوم ساده پزشکی بود.

آزمایشات پی در پی او ثابت کرد که با متوقف شدن یا نابودن سازی میکروب ها، می توان از بروز بیمارها پیشگیری کرد، بدین صورت تئوری میکروب و کاربرد آن در پزشکی بالینی مورد حمایت قرار گرفت.

یکی دیگر از عواملی که باعث معروفیت پاستور شد، کشف درمان شیر و شراب جهت پیشگیری از آلودگی باکتریایی بود، فرایندی که امروزه در بین مردم به عنوان پاستوریزاسیون  شناخته می شود.

او توانست در زمینه شیمی، مخصوصا در حیطه مولکولی برای عدم تقارن بلورهای خاص و نژادزدایی به یافته های زیادی برسد.

زندگینامه لوئی پاستور,زندگینامه لویی پاستور,بیوگرافی لویی پاستور,

دوران کودکی لویی پاستور

در زندگینامه لوئی پاستور آمده است که: لوئیس پاستور در 27 دسامبر 1822 در دول، واقع در منطقه ژورا فرانسه متولد و در شهر آربویز بزرگ شد. او سومین فرزند از پنج فرزند ژان ژوزف پاستور و ژان اتینت روکی بود.

پاستور و خانواده اش از افراد بسیار معتقد مذهب کاتولیک بشمار می رفتند. پدرِ لوئیس، دباغ و یکی از سرداران گروهانی در طی جنگ های ناپلئون بود که مفتخر به دریافت لژیون افتخار شده بود. لویی در سال ۱۸۳۱ وارد مدرسه شد و از نظر هوش در گروه متوسط قرار داشت.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه جرج ایستمن کداک - کارآفرین آمریکایی

زندگي نامه لويي پاستور,زندگینامه لوئی پاستور,زندگینامه لویی پاستور,

در طی دوران تحصیلش، به نقاشی و طراحی علاقه زیادی نشان می داد و به همین خاطر نقاشی های زیادی می کشید. در دوران دبیرستان برای ادامه تحصیل به کالج d’Arbois رفت و در سال ۱۸۳۸  برای تدریس علوم و ملحق شدن به Barbet Pension راهی پاریس شد.

مدت زیادی در آنجا نماد و مجددا بازگشت. این شیمیدان موفق شد در سال ۱۸۴۰ لیسانسش را اخذ نماید و ۲ سال بعد دژیون لیسانس علوم را در سطح متوسط شیمی دریافت کند.

سپس موفق شد در سال ۱۸۴۵ از کالج سلطنتی Besançon مدرک فوق لیسانس و از اکول نرمال پاریس، مدرک دکترای خود را به دست آورد. به طور جامع، لویی پاستور در زمینه های شیمی، فیزیک و ریاضی تحصیلات آکادمیک داشت.

او مدتی را به تحقیق و تدریس در لژیون لیسه سپری کرد. پاستور در سال ۱۸۵۴ به عنوان رئیس دانشکده علوم جدید دانشگاه لیل انتخاب شد، همان جایی که تحصیلاتش را از آنجا شروع کرد.

بیوگرافی لویی پاستور,زندگي نامه لويي پاستور,زندگینامه لوئی پاستور,

زندگی حرفه ای لویی پاستور

اکتشافات علمی تئوری باکتری ها و میکروب ها

در آن زمان مردم بر این باور بودند که میکروب هایی مثل باکتری ها خود به خود به وجود می آیند. پاستور نظری خلاف این داشت، به همین خاطر آزمایشاتی انجام داد تا درستی یا نادرستی آن را اثبات کند.

طی تحقیقات و آزمایشاتش به این نتیجه رسید که میکروب ها (یعنی باکتری ها) موجوادت زنده ای هستند که از سایر موجودات ناشی می شوند. دنیا از این کشف به عنوان یک دستاورد بزرگ یاد می کند.

پاستوریزاسیون

این شیمیدان با کمک علم خود به تحقیق درباره چگونگی فاسد شدن نوشیدنی هایی مثل شیر و شراب به وسیله میکروب هایی مانند کپک و باکتری، پرداخت. او به این نتیجه پی برد که با حرارت دادن مایعات می توان میکروب ها را از بین برد و این کار موجب می شود نوشیدنی ها برای مدت طولانی تری فاسد نشوند و خوردن آنها ایمن تر باشد.

این فرایند از آن زمان تا کنون پاستوریزاسیون نام گرفت و در حال حاظر نیز برای جلوگیری از فساد در بسیاری از مایعات مثل شیر، سرکه، شراب، پنیر و آب میوه ها استفاده می شود.

کرم های ابریشم

با گذشت زمان و افزایش بار علمی لویی پاستور و آزمایشات مکرر درباره باکتری ها، دریافت که این احتمال وجود دارد که کرم های ابریشم عامل بیماری برای بشر باشند. او هنگامی تصمیم به بررسی این مورد گرفت که بازار ابریشم فرانسه به واسطه کرم ابریشم در خطر بود.

پاستور کشف کرد که میکروب ها عامل این بیماری هستند و با نابود کردن آنها از زمین های پرورش کرم ابریشم، به این بیماری خاتمه داد و عامل نجات بازار ابریشم این کشور شد.

واکسیناسیون

هنگامی که پاستور روی بیمارها تحقیق می کرد، فهمید که با ضعیف کردن همان بیماری می تواند بدن انسان را از نوع قویتر آن بیماری مصون بدارد. او این شکل تضعیف شده از بیماری را “واکسن” نام گذاری کرد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه مایکل جکسون - آیا مایکل جکسون زنده است؟

لویی پاستور در مرحله اول این کار را با بیماری سیاه زخم در دام ها کشف کرد. واکسن هاری در سال 1885 نخستین واکسنی بود که لویی برای انسان تزریق کرد و آن را برای پسر 9 ساله ای به نام جوزف مایستر تجویز نمود.

زندگینامه لویی پاستور,بیوگرافی لویی پاستور,زندگي نامه لويي پاستور,

زندگی شخصی لویی پاستور

لویی پاستور در سال 1848 استاد شیمی در دانشگاه استراسبورگ شد و در آنجا با ماری لوران دختر رئیس دانشگاه، آشنا شد. آنها در 29 مه 1849 پیمان ازدواج بستند و در طول زندگی مشترک صاحب پنج فرزند شدند.

با این وجود تنها دو فرزند آنها زنده مانند و بقیه به خاطر تب حصبه درگذشتند. این اتفاق باعث شد، پاستور به دنبال راه حلی برای درمان بیماری های عفونی باشد. لوئیس پاستور در سال 1868 دچار سکته مغزی شد ولی با این وجود باز هم به فعالیت های خود ادامه می داد تا اینکه سرانجام در سال 1895 دار فانی را وداع گفت.

زندگینامه لوئی پاستور,زندگینامه لویی پاستور,بیوگرافی لویی پاستور,

پیکر او در کلیسای جامع نوتردام پاریس، فرانسه به خاک سپرده شد و بقایای او در سال 1896 به زیر زمینی در انستیتو پاستور منتقل شد. در عصر حاضر از پاستور به عنوان یکی از برجسته ترین دانشمندان کل دوران ها یاد می شود که اکتشافات مهم و تاثیر گذاری برای بشریت داشته و منجربه نجات جان میلیون ها انسان شده است.

او در سال 1887 موسسه انستیتوی پاستور را بنیان نهاد و این چیزی بود که بیشتر ما را به یاد او می اندازد. در حال حاظر این موسسه یکی از رهبران جهانی در مقابله با بیماری های عفونی بشمار می رود.

زندگي نامه لويي پاستور,زندگینامه لوئی پاستور,زندگینامه لویی پاستور,

افتخارات لویی پاستور

 • دریافت 1500 فرانک از انجمن داروسازی برای سنتز اسید راسمیک در سال 1853
 • دریافت مدال رامفورد از انجمن سلطنتی لندن به خاطر کشف ماهیت اسید راسمیک و روابط آن با نور قطبی در سال 1856
 • دریافت مدال کوپلی برای تحقیقات در مورد تخمیر در سال 1874
 • دریافت جایزه مونتون از آکادمی علوم فرانسه برای فیزیولوژی تجربی در سال 1860
 • دریافت جایزه Jecker در سال 1861
 • دریافت جایزه Alhumbert در سال 1862 برای رد تجربی او از نسل خود به خودی
 • دریافت مدال مدال آلبرت از انجمن سلطنتی هنر در سال 1882
 • دریافت نشان مدژیدیه (کلاس اول) و 10000 لیره عثمانی از سلطان عبدالحمید دوم عثمانی در سال 1883
 • دریافت جایزه کامرون از دانشگاه ادینبورگ در سال 1889
 • کسب مدال لیوانوک از آکادمی علوم و هنرهای سلطنتی هلند برای همکاری در میکروب شناسی در سال 1895
 • در سال 1853 به عنوان شوالیه لژیون افتخار شناخته شد، در 1863 به افسر، در 1868 به فرمانده، در 1878 به نشان درجه بزرگ تبدیل شد و در 1881 به صلیب بزرگ لژیون افتخار نائل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا