بیوگرافی

زندگینامه مایکل جردن افسانه بسکتبال جهان

افزایش بازدید در گوگل

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست (زندگینامه ورزشکاران)

مایکل جردن بازیکن محبوب بسکتبال NBA می باشد که یکی از بزرگ ترین افراد شناخته شده در سرتاسر جهان است، هر فردی بدون شک برای یکبار هم که شده اسم مایکل جردن را شنیده است. مایکل جردن فعالیت های خود را برای بسکتبال از همان دوران کودکی شروع نمود و حتی در هنگام تحصیل در مقطع دبیرستانی در بسکتبال پیشتاز بود و زمان تحصیل در دانشگاه هم افتخاراتی را برای بسکتبال دانشگاه کسب نمود. ما در این مطلب قصد داریم به زندگینامه مایکل جردن این بسکتبالیست پرآوازه بپردازیم.

عکس مایکل جردن

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگینامه مایکل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن

مایکل جردن کیست؟ مایکل جردن با افتخاراتی که در بازی های بسکتبال به دست آورده به یکی از ارزشمند ترین بازیکنان NBA تبدیل شده است، امروزه از مایکل جردن می توان به عنوان یک بیزینس من موفق نام برد که صاحب تیم بسکتبال کارولینای شمالی شارلوت هورنتس است. از سال های موفقیت  این فرد می توان به سال های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۰ اشاره کرد که باعث شد تسلط کاملی برروی بسکتبال به دست آورد. با توجه به آمارهای رسمی که وجود دارد می توان گفت مایکل جردن با دارایی ۳میلیارد دلار به عنوان ثروتمند ترین ورزشکار در جهان شناخته می شود.

زندگینامه مایکل جردن,زندگینامه ی مایکل جردن,فیلم زندگینامه مایکل جردن

دوران کودکی مایکل جردن

در زندگینامه مایکل جردن بسکتبالیست آمده است: که وی در ۱۷ فوریه سال ۱۹۶۳ در نیویورک متولد شد. مادر مایکل کارمند بانک و پدر وی سرپرست بخش تجهیزات یک کارخانه بود.  خانواده مایکل ۵ فرزند داشتند که مایکل فرزند چهارم خانواده بود. جردن یک زندگی کاملا عادی داشت و در ظاهر این گونه به نظر نمی رسید که وی به عنوان بزرگ ترین بسکتبالیست جهان شناخته شود.

او در سال های اولیه زندگی یعنی در زمان کودکی در نیویورک به سر می برد و در سال ۱۹۷۰به همراه خانواده خود به ویلمینگتون مهاجرت نمودند. پدر مایکل در ستاره شدن او نقش مهی را ایفا کرد چرا که یک زمین بسکتبال را در حیاط خلوت منزل خویش درست کرد و مایکل هم با تشویق هایی که از سوی خانواده دریافت می کرد فعالیت خود را در حوزه بسکتبال شروع نمود.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگینامه مایکل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن

نکته مورد توجه ای که وجود دارد این است که مایکل بسکتبال را با برادرش لری در حیات خلوت خانه شروع نمود. لری که یک سال از مایکل بزرگ تر بود با برادر خود در حیات خلوت به رقابت می پرداختند و ساعت های زیادی را مشغول بازی بودند. بلند قد بودن مایکل یک امتیاز مهم برای بازی در بسکتبال محسوب می شد. در دوران دبیرستان مایکل و برادرش لری در تیم بسکتبال عضو بودند و عقیده مربی ورزش آن ها بر این بود که اگر لری قد بلند تر از مایکل بود در نهایت در دنیای ورزش مایکل توسط لری شناخته می شد.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگینامه مایکل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن

در شهر ویلمینگتون دوران دبیرستان خود را به اتمام رساندند و در همان سال در حوزه های بیسبال، بسکتبال و فوتبال آمریکایی فعالیت های خود را شروع نمود. تسلط مایکل بر بسکتبال باعث شد که مورد توجه زیادی قرار بگیرد و در سال دهم دبیرستان قرار بود که وی را به عنوان بازیکن تیم اول مدرسه انتخاب نمایند، اما فرد دیگری که از مایکل قد بلند تر بود انتخاب شد.

اما مایکل هرگز ناامید نشد و فعالیت های خود را در سال دوم دبیرستان همچنان ادامه ضمن اینکه قد او بلند تر از سال قبل شده بود در تیم اول مدرسه مشغول به بازی شد. بسکتبال NBA جهان در نوجوانی هم رفتار و چهرهای شناخته شده را مورد اهمیت قرار می دهد. مایکل هرگز روحیه خود را از دست نداد و همیشه در حال تلاش برای پیروزی بود.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگینامه مایکل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن

زندگی حرفه ای مایکل جردن

موفقیت هایی که مایکل جردن در زمان دبیرستان به دست آورده بود باعث شد که توجه دانشگاه های زیادی را به خود جلب کند و دعوت نامه های مختلفی از طرف دانشگاه ها به دست وی می رسید. دانشگاه ها به مایکل جردن پیشنهاد بورسیه تحصیلی را می دادند و از او می خواستند که در تیم بسکتبال دانشگاه آن ها حضور داشته باشد.

در نهایت مایکل دانشگاه کارولینای شمالی را انتخاب نمود. این ستاره بسکتبالی در زمان دانشگاه به تحصیل در رشته جغرافیای فرهنگی پرداخت. هم زمان با تحصیل به صورت حرفه ای در رشته ورزشی بسکتبال فعالیت داشت. سر مربی تیم بسکتبال دانشگاه کارولینا برای مایکل به عنوان نقطه شروع به شمار می رفت، چرا که راه موفقیت را برای جردن فراهم نمود.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگینامه مایکل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن

در تابستان سال ۱۹۸۰ استعداد مایکل جردن شناخته شد و از طرف این سر مربی دعوت شد که سرعت قدرت و استعداد ورزشی خود را به همگی نشان دهد. دستیار مربی دانشگاه کارولینا یعنی ویلیامز، مایکل را به عنوان بهترین بازیکن دبیرستانی معرفی نمود. وی امکان حضور جردن را در کمپ پیتسبورک پنسیلوانیا فراهم آورد و در نهایت به تیم ملی دانشگاه دعوت شد.

حضور مایکل در تیم دانشگاه کارولینا باعث به دست آوردن افتخارات زیادی شد به نحوی که جردن را به عنوان ستاره تیم می شناختند.  در سال اولی که در تیم دانشگاه حضور پیدا کرد از سوی کنفرانس غرب به عنوان بهترین بازیکن شناخته شد و در همان سال مقام قهرمانی را ازآن خود نمود. جامپ شاپ مایکل جردن در مقابل دانشگاه جورج تاون به عنوان تکنیکی فراموش نشدنی به شمار می رود که باعث شد در انجمن ملی ورزشکاران دانشگاهی قهرمان شوند.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگینامه مایکل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن

در مسابقات المپیک سال ۱۹۸۴ مدال طلای بازیکنان ملی پوشان آمریکا را ازان خود نمود و حتی در مسابقات کنفرانس لیگ دانشگاهی امتیاز آور ترین بازیکن شناخته می شد. جردن در مورد اسمیت می گوید که او برای من یک مربی عالی بود که من را به چالش کشاند و فروتنی را هم از وی آموختم. مایکل بعد از اینکه به مدت سه سال در تیم دانشگاه بازی می کرد آن جا را ترک نمود و به لیگ حرفه ای وارد شد بنابراین در تیم بسکتبال شیکاگو فعالیت های حرفه ای خود را شروع نمود.

ورود مایکل جردن به تیم شیکاگو بسیار مهم تلقی می شد، چرا که تا قبل از پیوستن مایکل به تیم آن ها شکست های پی در پی را تجربه نمود و روز به روز از تعداد تماشاچیان آن ها کاسته می شد، اما با وارد شدن مایکل به تیم موفقیت های زیادی را به دست آوردند و این تیم تماشاچیان زیادی را به دست آورد. پرش های بلندی که مایکل انجام می داد وصف نشدنی است او زمانی که توپ را به داخل تور می انداخت به آن آویزان می شد  که یک حرکت بسیار زیبا را به نمایش می گذاشت. جردن با اولین حضور خود در تیم های حرفه ای به عنوان برترین بازیکن شناخته شد، در نهایت در تیم ستارگان منتخب قرار گرفت.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگینامه مایکل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن

مایکل قبل از اینکه از دانشگاه فارغ التحصیل شد درس خود را کنار گذاشت، چرا که برای بازی در تیم شیکاگو بولز انتخاب شد. دومین فصلی که در تیم بازی کرد با یک مصدومیت همراه شد  اما برای سومین بازی سلامتی خود را به صورت کامل به دست آورد.

در بازی های فصل ۱۹۸۷ تا ۱۹۸۸ جردن در تیم بولز به بازی پرداخت و با حدود ۵۳ درصد پرتاب درست امتیاز آور ترین بازیکن لیگ معرفی شد و جایزه ای با عنوان با ارزش ترین بازیکن لیگ را به دست آورد. با توجه به اینکه در هر بازی که برای لیگ انجام می داد درصد توپ ربایی و بلاک آن بیشتر از دیگر بازیکنان بود لقب بهترین بازیکن دفاعی ان بی ای سال را از آن خود کرد. تیم بولز بعد از ۵۰ پیروزی و ۳۲ شکست به بازی های خود را در لیگ به پایان رساند و با شکست کلیولند کاوالیزر برای اولین بار با حضور موثر جردن از مرحله حذفی بالاتر رفت.

در بازی های بعدی بولز با رقیبی قدرتمند به نام دیترویت پیستونز به بازی پرداخت. جردن ۱۵ فصل را در اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا بازی کرد و به عنوان یکی از چهره های شناخته شده بسکتبال معرفی شد.

در سال ۱۹۹۳ مایکل جردن تصمیم گرفت از بسکتبال فاصله بگیرد او این کار را به دلیل از دست دادن پدرش انجام داد. با این کار برای اولین بار بازنشستگی خود را اعلام کرد ولی با توجه به روحیه ای که داشت نتوانست از بسکتبال فاصله بگیرد و بعد از مدت ۲ سال دوباره به تیم خود برگشت و چند قهرمانی را پشت سر هم به بار آورد. بعد از اینکه برای بار دوم بازنشستگی خود را اعلام کرد در سال ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۸ دو فصل دیگر را هم برای تیم واشنگتن بازی کرد.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگینامه مایکل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن

مایکل جردن تنها در بسکتبال فعالیت نداشت بلکه رویکرد های موفقیت آمیزی را هم پشت سر گذاشت و امروزه به عنوان کارآفرین در سطح جهان شناخته می شود. وی با برند های مختلفی مثل مک دونالد، کوکا کولا و … همکاری داشته، اما موفقیت خود را با همکاری با برند نایک به دست آورد. بعد از بازنشستگی سهام تیم شارلوت را خرید و مالک ۹۰ درصد این تیم می باشد.

علاوه بر این موارد جردن در یک موزیک ویدیو موسیقی در کنار مایکل جکسون حضور داشت و در این موزیک ویدیو صحنه هایی از ورزش جردن را نشان می دادند در پایان ویدیو هم مایکل جکسون را نشان می داد که در حال آموزش  رقص به جردن بود.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگینامه مایکل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن

زندگی شخصی مایکل جردن

همان طور که گفته شد مایکل جردن ورزشکاری موفق و محبوب بود، اما اتفاقی که در زندگی وی رخ داد زیاد شادی بخش و موفقیت آمیز نبوده اند. پدر وی که جیمز نام داشت در اتفاقی در سال ۱۹۹۳ در جریان سرقتی که رخ داد فوت شد. جردن زمانی که سومین قهرمانی خود را به دست آورده بود پدرش پروازی را برای شیکاگو رزرو کرده بود که هیچ وقت سوار آن نشد. پدر جردن را همراه با خودروی او دزدیده بودند و مدال قهرمانی که جردن به پدرش داده بود را به سرقت برده بودند در نهایت جنازه وی را در نهری رها کرده بودند. خبر کشته شدن پدرش مانند آوری برای او بسیار ویرانگر بود.

جردن در سال ۱۹۹۸ با خوانیتا ازدواج کرد و صاحب سه فرزند به نام های مارکوس، جاسمین ام و جفری شدند در نهایت بعد از ۱۷ سال زندگی در سال ۲۰۰۳ به دلیل عدم تفاهم از هم جدا شدند. بعد از طلاق جردن با فردی به اسم ایوت آشنا شد در نهایت در سال ۲۰۱۱ نامزد شدند، فرزندان وی از همسر دوم دو دختر دو قلو به نام های یسبل و ویکتوریا می باشد که در سال ۲۰۱۴ به دنیا آمدند.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگینامه مایکل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن

افتخارات مایکل جردن

NBA

 • شش بار قهرمانی NBA در سال های ۱۹۹۸-۱۹۹۷-۱۹۹۶-۱۹۹۳-۱۹۹۲-۱۹۹۱
 • شش بار برنده جایزهNBA MVP در سال های ۱۹۹۸-۱۹۹۷-۱۹۹۶-۱۹۹۳-۱۹۹۲-۱۹۹۱
 • پنج بار برنده جایزه با ارزشترین بازیکن NV MVP در سال های ۱۹۹۸-۱۹۹۶-۱۹۹۲-۱۹۹۱-۱۹۸۸
 • بهترین بازیکن دفاع NBA در سال ۸۸- ۱۹۸۷
 • بهترین بازیکن تازه کار NBA در سال ۸۵- ۱۹۸۴
 • ده بار امتیازآورترین گلزن NBA در سال های ۱۹۸۷- ۱۹۹۳- ۱۹۹۶- ۱۹۹۸
 • ده بارحضور درتیم اول NBA
 • سه بار بیشترین توپ روبایی NBA در سال های ۱۹۸۸- ۱۹۹۰- ۱۹۹۳
 • سه بار باارزشترین بازیکن NBA All-Star MVP در سال های ۱۹۸۸- ۱۹۹۶- ۱۹۹۸
 • سه بار بهترین ورزشکار آمریکا
 • چهارده بار حضور در NBA All-Starدر سال های ۱۹۸۵- ۱۹۹۳- ۱۹۹۶- ۱۹۹۸- ۲۰۰۲- ۲۰۰۳
 • نه بار حضور در تیم اول تمام دفاعی NBA در سال های ۱۹۸۸- ۱۹۹۳- ۱۹۹۶- ۱۹۹۸
 • یک بار حضور در تیم دوم NBA
 • دو بار قهرمان مسابقات NBA Slam Dunk در سال های ۱۹۸۸- ۱۹۸۷
 • برنده دو بار جایزه IBM در سال های ۱۹۸۵- ۱۹۸۹
 • یک باربرنده جایزه بهترین بازیکن دفاعی سال NBA ۱۹۸۸
 • حضور در تیم اول بازکنان سال اولی ۱۹۸۵
 • در سال ۱۹۹۶ به عنوان یکی از ۵۰ بازیکن برتر تاریخ NBA شناخته شده است.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگینامه مایکل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن

دیگر جوایز مایکل جوردن

 • قهرمان ملی مسابقات NCAA در سال ۸۲- ۱۹۸۱
 • دریافت جایزه بازیکن سال اولی ACCدر سال ۸۲- ۱۹۸۱
 • بهترین بازیکن بسکتبال مردان ACCدر سال ۸۴- ۱۹۸۳
 • بهترین بازیکن کالج USBWAدر سال ۸۴- ۱۹۸۳
 • بازیکن سال کالج نایسمیت در سال ۸۴- ۱۹۸۳
 • دریافت جایزه John R. Woodeدر سال ۸۴- ۱۹۸۳
 • دو بار برنده مدال طلای المپیک در سال های ۱۹۸۴- ۱۹۹۲
 • برنده مدال طلای مسابقات قاره آمریکا در سال ۱۹۹۲
 • برنده مدال طلای بازی های Pan American Gamesدر سال ۱۹۸۳
 • برنده تاج سه گانه بسکتبال
 • سه بار بهترین قهرمان سال از نظر Associated Press در سال های ۱۹۹۱- ۱۹۹۲- ۱۹۹۳
 • در سال ۱۹۹۴ بخشی از خیابان مدیسون در شیکاگو به Michael Jordan Drive تغییر نام داد.
 • دریافت رتبه یکESPN SportsCentury (ورزشکاران برتر آمریکای شمالی) در قرن ۲۰
 • برنده Marca Leyendaدر سال ۱۹۹۷
 • ده بار برنده جایزه ESPY در در دسته های مختلف
 • دریافت مدال آزادی ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶
شبکه اجتماعی
Michael Jordan InstagramMichael Jordan Twitter

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا