بیوگرافی

زندگینامه مایکل جردن افسانه بسکتبال جهان

پیشنهاد ویژه بست فارسی

اگر دنبال بهترین سایت برای اعزام دانشجو و مهاجرت به ترکیه می گردی بزن رو دکمه پایین

قیمت لیر ترکیهاعزام دانشجوتحصیل در ترکیهمهاجرت به ترکیه

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست (زندگینامه ورزشکاران)

مایکل جردن بازیکن محبوب بسکتبال NBA می باشد که یکی از بزرگ ترین افراد شناخته شده در سرتاسر جهان است، هر فردی بدون شک برای یکبار هم که شده اسم مایکل جردن را شنیده است. مایکل جردن فعالیت های خود را برای بسکتبال از همان دوران کودکی شروع نمود و حتی در هنگام تحصیل در مقطع دبیرستانی در بسکتبال پیشتاز بود و زمان تحصیل در دانشگاه هم افتخاراتی را برای بسکتبال دانشگاه کسب نمود. ما در این مطلب قصد داریم به زندگینامه مایکل جردن این بسکتبالیست پرآوازه بپردازیم.

عکس مایکل جردن

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگينامه مايكل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن,

مایکل جردن کیست؟ مایکل جردن با افتخاراتی که در بازی های بسکتبال به دست آورده به یکی از ارزشمند ترین بازیکنان NBA تبدیل شده است، امروزه از مایکل جردن می توان به عنوان یک بیزینس من موفق نام برد که صاحب تیم بسکتبال کارولینای شمالی شارلوت هورنتس است. از سال های موفقیت  این فرد می توان به سال های 1982 تا 1990 اشاره کرد که باعث شد تسلط کاملی برروی بسکتبال به دست آورد. با توجه به آمارهای رسمی که وجود دارد می توان گفت مایکل جردن با دارایی 3میلیارد دلار به عنوان ثروتمند ترین ورزشکار در جهان شناخته می شود.

زندگینامه مایکل جردن,زندگینامه ی مایکل جردن,فیلم زندگینامه مایکل جردن,

دوران کودکی مایکل جردن

در زندگینامه مایکل جردن بسکتبالیست آمده است: که وی در 17 فوریه سال 1963 در نیویورک متولد شد. مادر مایکل کارمند بانک و پدر وی سرپرست بخش تجهیزات یک کارخانه بود.  خانواده مایکل 5 فرزند داشتند که مایکل فرزند چهارم خانواده بود. جردن یک زندگی کاملا عادی داشت و در ظاهر این گونه به نظر نمی رسید که وی به عنوان بزرگ ترین بسکتبالیست جهان شناخته شود.

او در سال های اولیه زندگی یعنی در زمان کودکی در نیویورک به سر می برد و در سال 1970به همراه خانواده خود به ویلمینگتون مهاجرت نمودند. پدر مایکل در ستاره شدن او نقش مهی را ایفا کرد چرا که یک زمین بسکتبال را در حیاط خلوت منزل خویش درست کرد و مایکل هم با تشویق هایی که از سوی خانواده دریافت می کرد فعالیت خود را در حوزه بسکتبال شروع نمود.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگينامه مايكل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن,

نکته مورد توجه ای که وجود دارد این است که مایکل بسکتبال را با برادرش لری در حیات خلوت خانه شروع نمود. لری که یک سال از مایکل بزرگ تر بود با برادر خود در حیات خلوت به رقابت می پرداختند و ساعت های زیادی را مشغول بازی بودند. بلند قد بودن مایکل یک امتیاز مهم برای بازی در بسکتبال محسوب می شد. در دوران دبیرستان مایکل و برادرش لری در تیم بسکتبال عضو بودند و عقیده مربی ورزش آن ها بر این بود که اگر لری قد بلند تر از مایکل بود در نهایت در دنیای ورزش مایکل توسط لری شناخته می شد.

زندگینامه مایکل جردن,زندگینامه ی مایکل جردن,فیلم زندگینامه مایکل جردن,

در شهر ویلمینگتون دوران دبیرستان خود را به اتمام رساندند و در همان سال در حوزه های بیسبال، بسکتبال و فوتبال آمریکایی فعالیت های خود را شروع نمود. تسلط مایکل بر بسکتبال باعث شد که مورد توجه زیادی قرار بگیرد و در سال دهم دبیرستان قرار بود که وی را به عنوان بازیکن تیم اول مدرسه انتخاب نمایند، اما فرد دیگری که از مایکل قد بلند تر بود انتخاب شد.

اما مایکل هرگز ناامید نشد و فعالیت های خود را در سال دوم دبیرستان همچنان ادامه ضمن اینکه قد او بلند تر از سال قبل شده بود در تیم اول مدرسه مشغول به بازی شد. بسکتبال NBA جهان در نوجوانی هم رفتار و چهرهای شناخته شده را مورد اهمیت قرار می دهد. مایکل هرگز روحیه خود را از دست نداد و همیشه در حال تلاش برای پیروزی بود.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگينامه مايكل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن,

زندگی حرفه ای مایکل جردن

موفقیت هایی که مایکل جردن در زمان دبیرستان به دست آورده بود باعث شد که توجه دانشگاه های زیادی را به خود جلب کند و دعوت نامه های مختلفی از طرف دانشگاه ها به دست وی می رسید. دانشگاه ها به مایکل جردن پیشنهاد بورسیه تحصیلی را می دادند و از او می خواستند که در تیم بسکتبال دانشگاه آن ها حضور داشته باشد.

در نهایت مایکل دانشگاه کارولینای شمالی را انتخاب نمود. این ستاره بسکتبالی در زمان دانشگاه به تحصیل در رشته جغرافیای فرهنگی پرداخت. هم زمان با تحصیل به صورت حرفه ای در رشته ورزشی بسکتبال فعالیت داشت. سر مربی تیم بسکتبال دانشگاه کارولینا برای مایکل به عنوان نقطه شروع به شمار می رفت، چرا که راه موفقیت را برای جردن فراهم نمود.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه محمد تقی فاطمی - ریاضیدان

زندگینامه مایکل جردن,زندگینامه ی مایکل جردن,فیلم زندگینامه مایکل جردن,

در تابستان سال 1980 استعداد مایکل جردن شناخته شد و از طرف این سر مربی دعوت شد که سرعت قدرت و استعداد ورزشی خود را به همگی نشان دهد. دستیار مربی دانشگاه کارولینا یعنی ویلیامز، مایکل را به عنوان بهترین بازیکن دبیرستانی معرفی نمود. وی امکان حضور جردن را در کمپ پیتسبورک پنسیلوانیا فراهم آورد و در نهایت به تیم ملی دانشگاه دعوت شد.

حضور مایکل در تیم دانشگاه کارولینا باعث به دست آوردن افتخارات زیادی شد به نحوی که جردن را به عنوان ستاره تیم می شناختند.  در سال اولی که در تیم دانشگاه حضور پیدا کرد از سوی کنفرانس غرب به عنوان بهترین بازیکن شناخته شد و در همان سال مقام قهرمانی را ازآن خود نمود. جامپ شاپ مایکل جردن در مقابل دانشگاه جورج تاون به عنوان تکنیکی فراموش نشدنی به شمار می رود که باعث شد در انجمن ملی ورزشکاران دانشگاهی قهرمان شوند.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگينامه مايكل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن,

در مسابقات المپیک سال 1984 مدال طلای بازیکنان ملی پوشان آمریکا را ازان خود نمود و حتی در مسابقات کنفرانس لیگ دانشگاهی امتیاز آور ترین بازیکن شناخته می شد. جردن در مورد اسمیت می گوید که او برای من یک مربی عالی بود که من را به چالش کشاند و فروتنی را هم از وی آموختم. مایکل بعد از اینکه به مدت سه سال در تیم دانشگاه بازی می کرد آن جا را ترک نمود و به لیگ حرفه ای وارد شد بنابراین در تیم بسکتبال شیکاگو فعالیت های حرفه ای خود را شروع نمود.

ورود مایکل جردن به تیم شیکاگو بسیار مهم تلقی می شد، چرا که تا قبل از پیوستن مایکل به تیم آن ها شکست های پی در پی را تجربه نمود و روز به روز از تعداد تماشاچیان آن ها کاسته می شد، اما با وارد شدن مایکل به تیم موفقیت های زیادی را به دست آوردند و این تیم تماشاچیان زیادی را به دست آورد. پرش های بلندی که مایکل انجام می داد وصف نشدنی است او زمانی که توپ را به داخل تور می انداخت به آن آویزان می شد  که یک حرکت بسیار زیبا را به نمایش می گذاشت. جردن با اولین حضور خود در تیم های حرفه ای به عنوان برترین بازیکن شناخته شد، در نهایت در تیم ستارگان منتخب قرار گرفت.

زندگینامه مایکل جردن,زندگینامه ی مایکل جردن,فیلم زندگینامه مایکل جردن,

مایکل قبل از اینکه از دانشگاه فارغ التحصیل شد درس خود را کنار گذاشت، چرا که برای بازی در تیم شیکاگو بولز انتخاب شد. دومین فصلی که در تیم بازی کرد با یک مصدومیت همراه شد  اما برای سومین بازی سلامتی خود را به صورت کامل به دست آورد.

در بازی های فصل 1987 تا 1988 جردن در تیم بولز به بازی پرداخت و با حدود 53 درصد پرتاب درست امتیاز آور ترین بازیکن لیگ معرفی شد و جایزه ای با عنوان با ارزش ترین بازیکن لیگ را به دست آورد. با توجه به اینکه در هر بازی که برای لیگ انجام می داد درصد توپ ربایی و بلاک آن بیشتر از دیگر بازیکنان بود لقب بهترین بازیکن دفاعی ان بی ای سال را از آن خود کرد. تیم بولز بعد از 50 پیروزی و 32 شکست به بازی های خود را در لیگ به پایان رساند و با شکست کلیولند کاوالیزر برای اولین بار با حضور موثر جردن از مرحله حذفی بالاتر رفت.

در بازی های بعدی بولز با رقیبی قدرتمند به نام دیترویت پیستونز به بازی پرداخت. جردن 15 فصل را در اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا بازی کرد و به عنوان یکی از چهره های شناخته شده بسکتبال معرفی شد.

در سال 1993 مایکل جردن تصمیم گرفت از بسکتبال فاصله بگیرد او این کار را به دلیل از دست دادن پدرش انجام داد. با این کار برای اولین بار بازنشستگی خود را اعلام کرد ولی با توجه به روحیه ای که داشت نتوانست از بسکتبال فاصله بگیرد و بعد از مدت 2 سال دوباره به تیم خود برگشت و چند قهرمانی را پشت سر هم به بار آورد. بعد از اینکه برای بار دوم بازنشستگی خود را اعلام کرد در سال 1997 تا 1998 دو فصل دیگر را هم برای تیم واشنگتن بازی کرد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه رهی معیری - شاعر

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگينامه مايكل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن,

مایکل جردن تنها در بسکتبال فعالیت نداشت بلکه رویکرد های موفقیت آمیزی را هم پشت سر گذاشت و امروزه به عنوان کارآفرین در سطح جهان شناخته می شود. وی با برند های مختلفی مثل مک دونالد، کوکا کولا و … همکاری داشته، اما موفقیت خود را با همکاری با برند نایک به دست آورد. بعد از بازنشستگی سهام تیم شارلوت را خرید و مالک 90 درصد این تیم می باشد.

علاوه بر این موارد جردن در یک موزیک ویدیو موسیقی در کنار مایکل جکسون حضور داشت و در این موزیک ویدیو صحنه هایی از ورزش جردن را نشان می دادند در پایان ویدیو هم مایکل جکسون را نشان می داد که در حال آموزش  رقص به جردن بود.

زندگینامه مایکل جردن,زندگینامه ی مایکل جردن,فیلم زندگینامه مایکل جردن,

زندگی شخصی مایکل جردن

همان طور که گفته شد مایکل جردن ورزشکاری موفق و محبوب بود، اما اتفاقی که در زندگی وی رخ داد زیاد شادی بخش و موفقیت آمیز نبوده اند. پدر وی که جیمز نام داشت در اتفاقی در سال 1993 در جریان سرقتی که رخ داد فوت شد. جردن زمانی که سومین قهرمانی خود را به دست آورده بود پدرش پروازی را برای شیکاگو رزرو کرده بود که هیچ وقت سوار آن نشد. پدر جردن را همراه با خودروی او دزدیده بودند و مدال قهرمانی که جردن به پدرش داده بود را به سرقت برده بودند در نهایت جنازه وی را در نهری رها کرده بودند. خبر کشته شدن پدرش مانند آوری برای او بسیار ویرانگر بود.

جردن در سال 1998 با خوانیتا ازدواج کرد و صاحب سه فرزند به نام های مارکوس، جاسمین ام و جفری شدند در نهایت بعد از 17 سال زندگی در سال 2003 به دلیل عدم تفاهم از هم جدا شدند. بعد از طلاق جردن با فردی به اسم ایوت آشنا شد در نهایت در سال 2011 نامزد شدند، فرزندان وی از همسر دوم دو دختر دو قلو به نام های یسبل و ویکتوریا می باشد که در سال 2014 به دنیا آمدند.

بیوگرافی مایکل جردن بسکتبالیست,زندگينامه مايكل جردن,زندگی نامه کامل مایکل جردن,

افتخارات مایکل جردن

NBA

 • شش بار قهرمانی NBA در سال های ۱۹۹۸-۱۹۹۷-۱۹۹۶-۱۹۹۳-۱۹۹۲-۱۹۹۱
 • شش بار برنده جایزهNBA MVP در سال های ۱۹۹۸-۱۹۹۷-۱۹۹۶-۱۹۹۳-۱۹۹۲-۱۹۹۱
 • پنج بار برنده جایزه با ارزشترین بازیکن NV MVP در سال های ۱۹۹۸-۱۹۹۶-۱۹۹۲-۱۹۹۱-۱۹۸۸
 • بهترین بازیکن دفاع NBA در سال 88- 1987
 • بهترین بازیکن تازه کار NBA در سال 85- 1984
 • ده بار امتیازآورترین گلزن NBA در سال های 1987- 1993- 1996- 1998
 • ده بارحضور درتیم اول NBA
 • سه بار بیشترین توپ روبایی NBA در سال های 1988- 1990- 1993
 • سه بار باارزشترین بازیکن NBA All-Star MVP در سال های 1988- 1996- 1998
 • سه بار بهترین ورزشکار آمریکا
 • چهارده بار حضور در NBA All-Starدر سال های 1985- 1993- 1996- 1998- 2002- 2003
 • نه بار حضور در تیم اول تمام دفاعی NBA در سال های 1988- 1993- 1996- 1998
 • یک بار حضور در تیم دوم NBA
 • دو بار قهرمان مسابقات NBA Slam Dunk در سال های 1988- 1987
 • برنده دو بار جایزه IBM در سال های 1985- 1989
 • یک باربرنده جایزه بهترین بازیکن دفاعی سال NBA ۱۹۸۸
 • حضور در تیم اول بازکنان سال اولی ۱۹۸۵
 • در سال 1996 به عنوان یکی از 50 بازیکن برتر تاریخ NBA شناخته شده است.

زندگینامه مایکل جردن,زندگینامه ی مایکل جردن,فیلم زندگینامه مایکل جردن,

دیگر جوایز مایکل جوردن

 • قهرمان ملی مسابقات NCAA در سال 82- 1981
 • دریافت جایزه بازیکن سال اولی ACCدر سال 82- 1981
 • بهترین بازیکن بسکتبال مردان ACCدر سال 84- 1983
 • بهترین بازیکن کالج USBWAدر سال 84- 1983
 • بازیکن سال کالج نایسمیت در سال 84- 1983
 • دریافت جایزه John R. Woodeدر سال 84- 1983
 • دو بار برنده مدال طلای المپیک در سال های 1984- 1992
 • برنده مدال طلای مسابقات قاره آمریکا در سال 1992
 • برنده مدال طلای بازی های Pan American Gamesدر سال 1983
 • برنده تاج سه گانه بسکتبال
 • سه بار بهترین قهرمان سال از نظر Associated Press در سال های 1991- 1992- 1993
 • در سال 1994 بخشی از خیابان مدیسون در شیکاگو به Michael Jordan Drive تغییر نام داد.
 • دریافت رتبه یکESPN SportsCentury (ورزشکاران برتر آمریکای شمالی) در قرن 20
 • برنده Marca Leyendaدر سال 1997
 • ده بار برنده جایزه ESPY در در دسته های مختلف
 • دریافت مدال آزادی ریاست جمهوری در سال 2016

پیشنهاد ویژه بست فارسی

یک سایت خوب و معروف جهت مشاوره مهاجرت تحصیلی و شرایط مهاجرت کاری میخوای بزن رو دکمه پایین

مهاجرت تحصیلیمهاجرت کاریتحصیل در انگلستانتحصیل در کانادا

شبکه اجتماعی
Michael Jordan InstagramMichael Jordan Twitter

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا