بیوگرافی

زندگینامه محمد رضا شجریان اسطوره موسیقی سنتی ایران

بیوگرافی محمد رضا شجریان (زندگینامه هنرمندان)

استاد محمد رضا شجریان آهنگ ساز، موسیقی دان، خوش نویس و خواننده ایرانی است که شهرتی جهانی دارد. محمد رضا شجریان یکی از اسطوره های موسیقی سنتی ایرانی محسوب می شود که دارای آلبوم های ارزشمند بسیاری می باشد. او در طی سالیان زندگی حرفه ای و هنری خود فعالیت های بسیاری در زمینه موسیقی داشته و کنسرت های متعددی را در شهرهای مختلف ایران برگزار نموده است. در این مقاله سعی داریم تا به زندگی نامه استاد محمد رضا شجریان بپردازیم با ما همراه باشید.

عکس استاد محمدرضا شجریان

استاد محمدرضا شجریان,بيوگرافي محمد رضا شجريان,بیوگرافی محمد رضا شجریان,

استاد محمد رضا شجریان کیست؟ محمد رضا شجریان که به پر آوازه ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی معروف است بنیان گذار گروه شهناز و رئیس شورای عالی خانه موسیقی ایران می باشد. او متولد مشهد است و از همان کودکی متوجه شد که دارای استعداد بی نظیری در زمینه خوانندگی است.  لحن کودکانه اما خوب او در همان سنین موجب شد که مورد توجه پدر قرار بگیرد و به پرورش صدایش بپردازد. صدای بم و فوق العاده زیبای این خواننده و استاد موسیقی موجب شده که طرفداران بسیاری در داخل و خارج کشور داشته باشد و دروب سایت ها و مجلات فراوانی از او به عنوان مرد آواز ایران یاد شود.

خلاصه زندگینامه محمدرضا شجریان,زندگی نامه استاد محمد رضا شجریان,زندگینامه محمد رضا شجریان,

دوران کودکی استاد محمد رضا شجریان

در زندگینامه محمد رضا شجریان آمده است که وی در تاریخ یکم مهرماه سال 1319 در مشهد متولد شد. او در خانواده ای دیده به جهان گشود که از دو سو هنرمند بودند. خاندان مادری اش در زمینه خوشنویسی و موسیقی مهارت داشتند و خاندان پدری دارای صوت زیبا و دلنشین بودند. از این رو می توان گفت استعداد هنری در خانواده آن ها موروثی بود.

محمد رضا تنها 5 سال داشت که در خلوت خود با همان لحن دلنشین کودکانه آواز می خواند. پدرش قاری قرآن بود و هنگامی که متوجه این استعداد او شد تصمیم گرفت که به پرورش آن بپردازد. وی درسال 1326 راهی کلاس اول شد و پس از یک سال به منظور آموزش تلاوت قرآن کریم نزد پدر می رفت و این روند ادامه داشت تا اینکه در سن 9 سالگی تلاوت آیات قرآن را آغاز نمود. او در سال های بعد نیز تلاوت قرآن را همچنان در اجتماعات سیاسی و مراسمات ادامه می داد و مورد تحسین افراد بسیاری قرار گرفت.

صدای تلاوت قرآن او برای اولین بار در سال 1331 از رادیو خراسان پخش شد و در سال 1332نیز در میان دانش آموزان مشهدی به عنوان شاگرد ممتاز انتخاب شد. محمد رضا شجریان تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان شاهرضا ادامه داد و پس از آن در سال 1338 راهی دانشسرای مقدماتی مشهد شد. در همان سال با یک معلم جوان موسیقی آشنا گردید.  او پس از آنکه موفق به دریافت دیپلم از دانشسرای عالی شد در آموزش و پرورش به عنوان معلم استخدام گردید. در همین زمان بود که با سنتور آشنا شد و کم کم به موسیقی علاقه پیدا کرد.

او در سال 1377 وارد رادیو خراسان شد و فعالیت خود در رشته آواز را آغاز نمود. پس از این ماجرا توسط استاد داوود پیرنیا برای اجرای برنامه گلها  دعوت گردید و راهی تهران شد و در100 برنامه برگ سبز و گلها حضور یافت. وی در سال 1340 بود که تصمیم گرفت ازدواج کند و زندگی مشترک خود را آغاز نمود.

زندگینامه ی محمدرضا شجریان,استاد محمدرضا شجریان,بيوگرافي محمد رضا شجريان,

این استاد بزرگ در سال 1346 به تهران رفت و در آنجا با احمد عابدی آشنا گردید  و در کلاس های اسماعیل مهرتاش ثبت نام نمود. علاوه بر این به انجمن خوشنویسان نزد استاد ابراهیم ابوذری رفت تا خوشنویسی را به صورت حرفه ای بیاموزد. او در سال 1349 توانست درجه ممتاز خوشنویسی را کسب کند.

او با نام مستعار سیاوش بیدکانی  تا سال 1350 با رادیو همکاری داشت اما پس از آن تصمیم گرفت که با نام اصلی خود به فعالیت هایش ادامه دهد. در سال 1350 بود که سنتور و ردیف های آوازی را از شخصی به نام فرامز پایور یاد گرفت و پس از شیوه آوازی طاهر زاده را نزد استاد نور علی خان برومند آموخت. وی سال 1352 به همراه هنرمندانی مثل ناصر فرهنگ فر، محمد رضا لطفی، داوود گنجه ای اقدام به تاسیس مرکز حفظ و اشاعه موسیقی نمود. سرپرستی این مرکز به استاد داریوش صفوت سپرده شد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه جک دورسی خالق توییتر

استاد شجریان از سال 1354 در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران فعالیت داشت و به تدریس هنرجویان در رشته آواز می پرداخت اما در سال 1358 که آموزش این رشته تعطیل شد از کار تدریس فاصله گرفت تا اینکه شرکت دل آواز را راه اندازی نمود. او در سال 1356 موفق شد که رتبه اول کشور را در مسابقه تلاوت قرآن از آن خود نماید.

بیوگرافی محمد رضا شجریان,خلاصه زندگینامه محمدرضا شجریان,زندگی نامه استاد محمد رضا شجریان,

در سال 1357 تصمیم گرفت که همکاری خود با سازمان های دولتی را قطع کند و به بررسی ردیف های آوازی و آموزش خصوصی به شاگرد های قدیمی اش بپردازد. او در همین سال چندین سرود ملی نیز اجرا کرد که با استقبال بی نظیری مواجه شد. وی در دهه 60 به همراه گروه عارف در خارج از کشور کنسرت های متعددی برگزار نمود و آلبوم هایی را نیز منتشر کرد که از جمله آن ها می توان به بیداد همایون، سر عشق، گنبد مینا، نوا و .. اشاه نمود.

استاد محمد رضا شجریان در سال 1374 در شهرهای مختلفی از جمله شیراز، اصفهان، کرمان و سنندج کنسرت هایی را اجراد نمود و آلبوم هایی به نام چشمه نوش ، سکوت، کویر و شب را منتشر کرد. فعالیت های او در زمینه موسیقی و خوانندگی همچنان ادامه داشت و با گروه های آواز مختلفی همکاری می کرد. او در سال 1386 و مراسم ختم مادرش دعای زیبا ربنا را بار دیگر پس از 30 سال خواند.

زندگینامه محمد رضا شجریان,زندگینامه ی محمدرضا شجریان,استاد محمدرضا شجریان,

زندگی خصوصی استاد محمد رضا شجریان

استاد محمد رضا شجریان در زمانی که به شغل معملی مشغول بود و 21 سال سن داشت تصمیم گرفت که تشکیل خانواده دهد. او با یکی از معلمین دبستان به نام فرخنده گل افشان ازدواج کرد و مراسم عقد آن ها در شهر قوچان برگزار شد. آن ها یکسال بعد با گرفتن مراسم عروسی در تاریخ 29 مرداد 1341 زندگی مشترکشان را شروع نمودند. محمد رضا شجریان و همسرش دارای سه فرزند دختر به نام های راحله، افسانه و مژگان و یک فرزند پسر به نام همایون هستند. استاد شجریان در سال 1371 از همسر اول خود جدا شد و پس از مدتی تصمیم به ازدواج مجدد گرفت. همسر دوم او خانمی به نام کتایون خوانساری است و حاصل این ازدواج پسری به نام رایان می باشد که در ونکوور متولد شد.

بيوگرافي محمد رضا شجريان,بیوگرافی محمد رضا شجریان,خلاصه زندگینامه محمدرضا شجریان,

آثار استاد محمد رضا شجریان

 • مرغ خوشخوان
 • رندان مست در دستگاه همایون
 • آه باران
 • غوغای عشق بازان
 • جام تهی
 • زمستان است
 • تلاوت قرآن 1و 2
 • معمای هستی
 • شب وصل
 • در خیال
 • گنبد مینا
 • آسمان عشق
 • ماهور
 • آستان جانان
 • ربنا
 • گلبانگ 1 و2
 • برنامه برگ سبز
 • برنامه گلهای رنگارنگ
 • رباعیات خیام

سازهای ابداعی

استاد محمد رضا شجریان ابداع کننده چندین ساز در موسیقی ایرانی هستند که در سال 1390 نیز نمایشگاهی در تالار بهار خانه هنرمندان به منظور نمایش این سازها برگزار نمود که از جمله این سازها می توان به شهرآشوب، ساغر، کرشمه، تندر، باربد، ارغنون و .. اشاره نمود.

زندگی نامه استاد محمد رضا شجریان,زندگینامه محمد رضا شجریان,زندگینامه ی محمدرضا شجریان,

کنسرت های استاد محمدرضا شجریان

استاد شجریان کنسرت های متعددی برگزار نموده که از معروف ترین آن ها می توان به کنسرت راست پنجگاه با همکاری ناصر فرهنگ فر و محمد رضا لطفی اشاره نمود. از دیگر کنسرت های به یاد ماندنی او می توان ازکنسرت هم نوا با بم نام برد. این کنسرت با شکوه با همخوانی فرزندش اجرا گردید. او کنسرت های متعددی در کشورهای مختلف به منظور معرفی موسیقی ایرانی برگزار نمود. وی در بهار سال 1386 در تعدادی از کشورهای اروپایی کنسرت هایی به همکاری سایر اساتید معروف اجرا کرد که در پاییز و تابستان همان سال در تهران و اصفهان هم برگزار شدند. از دیگر کنسرت های استاد شجریان می توان به تور بزرگ کنسرت به آمریکا و استرالیا، کنسرت تهران، کنسرت لندن، مرکب خوانی در اروپا و کانادا، داد و بیداد در آمریکا و کانادا، کنسرت شور، کنسرت ارکستر موسیقی ملی ایران در چهل ستون اصفهان و .. اشاره نمود.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه رهی معیری - شاعر

استاد محمدرضا شجریان,بيوگرافي محمد رضا شجريان,بیوگرافی محمد رضا شجریان,

افتخارات استاد محمد رضا شجریان

استاد محمد رضا شجریان در طی سال های زندگی هنری و فعالیت خود توانست افتخارات و جوایز بی شماری را کسب نماید. او در سال 1378 جایزه پیکاسو و همچنین دیپلم افتخار از سوی سازمان یونسکو در پاریس را دریافت نمود. لازم به ذکر است این جایزه هر پنج سال یکبار به هنرمندانی که برای معرفی فرهنگ و هنر کشور خود تلاش می کنند اهدا می گرد. وی در سال2006 نیز نشان موتزارت از سازمان یونسکو کسب کرد. استاد شجریان در دو سال متوالی  برای آلبوم های بی تو و فریاد نامزد جایزه گرمی گردید که از برترین جایزه های موسیقی در آمریکا است.

خلاصه زندگینامه محمدرضا شجریان,زندگی نامه استاد محمد رضا شجریان,زندگینامه محمد رضا شجریان,

بیماری استاد محمد رضا شجریان

استاد شجریان درنوروز سال 1395 یک کلیپ با موهای تراشیده از خود منتشر نمود و اعلام کرد که به سرطان مبتلا شده است. او پس از این ماجرا دیگر در محفل های هنری حضور نداشت و مدتی را برای درمان بیماری خود به آمریکا رفت اما مجددا به ایران بازگشت. متاسفانه در حال حاضر خواننده پر آوازه ایران استاد محمد رضا شجریان در وضعیت جسمانی مناسبی به سر نمی برد و تا کنون چندین بار خبر فوت او در شبکه های اجتماعی منتشر شده که خوشبختانه تکذیب گردیده است. امیدواریم هر چه سریعتر شاهد خبر سلامتی این استاد عزیز و بزرگوار باشیم.

شبکه اجتماعی
Mohammad Reza Shajarian InstagramMohammad Reza Shajarian Facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن