بیوگرافی

زندگینامه توماس ادیسون – مخترع برق

افزایش بازدید در گوگل

بیوگرافی توماس ادیسون (زندگینامه بزرگان)

توماس ادیسون یک مخترع و نابغه مشهور آمریکایی که نامش برای همگان بسیار آشناست. وی بیش از هزار اختراع را ثبت کرده است. از مشهورترین اختراعاتش ساخت لامپ رشته ای، تصاویر متحرک و ضبط کننده صدا است. ادیسن یکی از اولین مخترعانی است که اصول علمی سازمان یافته و کار گروهی را در روند اختراعات وارد کرده است. او همچنین اولین آزمایشگاه تحقیقاتی صنعتی را در دنیا راه اندازی کرده است. حال در این مقاله می خواهیم به بررسی زندگی نامه توماس ادیسون یکی از بزرگترین مخترعان جهان بپردازیم.

عکس توماس ادیسن

اختراعات توماس ادیسون,بزرگترین مخترعان جهان,بیوگرافی توماس ادیسون

توماس ادیسون که بود؟ ادیسون یک مهندس، دانشمند، مخترع و کارآفرین متولد آمریکا است، که در زمان حیاتش اختراعات بسیاری را به نام خود ثبت کرده است. یک نابغه که در کودکی به خاطر کم هوشی از مدرسه اخراج شد. توماس ادیسون همچنین یک مدیر و کارآفرین پر تلاش هم بود. او اولین کسی بود که یک مرکز تحقیقاتی را دایر کرده و بیشتر تولیدات خود را در کارخانه هایی که متعلق به خودش بود، به شیوه انبوه به بازار عرضه می کرد.

ادیسون یک آزمایشگاه بسیار مجهز را در شهر کالیفرنیا تاسیس کرد، که بیشتر اختراعاتش را در این مکان به ثمر می رساند. او چند آزمایشگاه دیگر در شهرهای مختلف آمریکا با همکاری افرادی همچون “هنری فورد” و “هاروی فیرستون” بنا کرد. توماس ادیسون در زمان حیاتش تعداد ۱۰۹۳ اختراع را به ثبت رسانده است.

دوران کودکی توماس ادیسون

توماس آلوا ادیسون در سال ۱۸۴۷ میلادی در شهر میلان اوهایو به دنیا آمد و در پورت هورن میشیگان بزرگ شد. او فرزند هفتم و کوچکترین عضو خانواده ادیسون بود. پدرش ساموئل اوگدن ادیسون و مادرش نانسی متیوز الیوت بود. توماس که در کودکی دچار مشکل شنوایی شده بود، در مقطع ابتدایی از مدرسه اخراج شد، به این دلیل که مدیر مدرسه تشخیص داده بود که او خنگ و کودن است. مادر ادیسون که یک معلم بود، در خانه او را آموزش می داد. فلسفه طبیعی و هنر، از جمله آموزش های ادیسون در خانه بودند.

توماس ادیسون که بود,زندگی نامه توماس ادیسون,زندگی نامه توماس ادیسون

دوران نوجوانی توماس ادیسون

ادیسون در سنین نوجوانی با عود مشکل شنوایی روبرو شد. علت این ناشنوایی در ارتباط با تب تبختری بود که در دوران کودکی ایجاد شده بود. در اواسط دوران حرفه ای او، ادیسون ادعا کرد که این ناشنوایی به دلیل آسیب های شیمیایی ناشی از کار کردن در آزمایشگاه شیمی بوده است.

این نابغه آمریکایی که در خانه آموزش می دید و کتاب های زیادی را مطالعه می کرد. در همین سن نوجوانی به فروش روزنامه و آب نبات در قطارهای پورت هوران مشغول شد. او همچنین سبزیجات نیز در خانه پرورش می داد و در ایستگاه های قطار به فروش می رساند.

ادیسن در یکی از واگن های قطار که خالی بود، یک آزمایشگاه درست کرده بود تا به کارهایی که علاقه داشت، بپردازد. در همان واگن ادیسون موفق شد، وسیله ای درست کند که به صورت خودکار، زمانی که خوابیده، علائمی را مخابره کند که نشان می داد ادیسون در زمان پستش بیدار است. او بعد از سه سال دست فروشی در قطار، به عنوان اپراتور تلگراف مشغول به کار شد. اولین کار تلگرافی ادیسون دور از بندر هورن در استراتفورد جانسون، انتاریو، در خط راه آهن بزرگ بود.

ادیسون همچنین حق انحصاری فروش روزنامه ها را در جاده ها به دست آورد و با کمک چهار نفر از دستیاران، روزنامه ها را به فروش می رساند. این کار یکی از اولین فعالیت های کارآفرینی ادیسون محسوب می شد. در این زمان او استعداد خود را به عنوان یک تاجر کشف کرده بود.

در سال ۱۸۶۶، در سن ۱۹ سالگی، ادیسون به لوییویل، کنتاکی نقل مکان کرد، جایی که به عنوان کارمند اتحادیه غربی خبرگزاری مطبوعاتی مشغول به کار شد. ادیسون درخواست کرده بود که در شیفت شبانه کار کند تا بتواند زمان زیادی را صرف خواندن و تجربه کردن دو سرگرمی مورد علاقه خود کند. یک شب در سال ۱۸۶۷، هنگامی که با یک باتری اسیدی کار می کرد، اسید سولفوریک را حین آزمایش به طور اتفاقی بر روی زمین ریخت؛ که باعث آسیب رساندن به میز و کف پوش اتاق رئیسش شد. صبح روز بعد ادیسون اخراج شد.

زندگینامه توماس ادیسون,زندگینامه توماس ادیسون,زندگینامه توماس ادیسون مخترع برق

فعالیتها و اختراعات توماس ادیسون

ادیسون در سن ۲۱ سالگی اولین اختراع خود را با موفقیت به سرانجام رساند. این اختراع یک وسیله الکتریکی برای شمردن آرا بود ولی او هرگز موفق به فروش این وسیله نشد. در سال ۱۸۶۹ ادیسون در یک موسسه صرافی به عنوان مدیر فنی مشغول به کار شد.

در همین زمان او موفق شد یک نوع تلگراف چاپی اختراع کند، که علائم مورس را به صورت خط و نقطه روی یک نوار کاغذی چاپ می کرد. ادیسون جوان، حق امتیاز این اختراع را به مبلغ ۴۰۰۰ دلار به صاحب صرافی واگذار کرد. ادیسون نه تنها یک مخترع بود، بلکه یک تاجر موفق نیز محسوب می شد. چرا که اختراعات خود را به شرکت های مختلف می فروخت.

یکی از کارهای مهم و تاثیرگذار ادیسون، تاسیس یک آزمایشگاه در منلو پارک نیوجرسی بود. ادیسون چند مهندس و دستیار خبره را برای کار در این آزمایشگاه استخدام کرده بود.

یکی از اختراعات مهم ادیسون، ساخت گرامافون بود که شهرتی جهانی برای ادیسون در پی داشت. مهم ترین اختراع ادیسون نیز لامپ رشته ای بود که برای همیشه نام وی را در تاریخ ماندگار کرد. البته اختراع گرامافون و لامپ رشته ای و سایر کارهای ادیسون، حاصل سال ها تلاش وی در آزمایشگاه مجهز شخصی اش بود.

از دیگر کارهای او، ساخت تجهیزات استخراج معدن، ساخت باتری های آلکالاین، توسعه سیستم چهار زمانه برای تلگراف، افتتاح نیروگاه برق مرکزی پیرل استریت، تاسیس شرکت جنرال الکتریک ادیسون و ساخت دستگاه ضبط صدا را می توان نام برد.

شرکت جنرال الکتریک ادیسون,اختراعات توماس ادیسون,بزرگترین مخترعان جهان

فعالیت های توماس ادیسون در صنعت سینما

این مخترع آمریکایی در توسعه و پیشرفت صنعت سینما نیز نقش به سزایی داشته است. ادیسون هم یک استودیوی شخصی داشت و هم صاحب یک شرکت فیلمسازی بود. در واقع ادیسون اولین کسی بود که استودیوی فیلم سازی را تاسیس کرد. فیلم فرانکشتاین در سال ۱۹۱۰ در استودیو و شرکت فیلمسازی ادیسون ساخته شده است.

اختراعات توماس ادیسون,بزرگترین مخترعان جهان,بیوگرافی توماس ادیسون

ازدواج توماس ادیسون

ادیسون دو بار ازدواج کرد. در ۲۵ دسامبر ۱۸۷۱، در سن بیست و چهار سالگی، ادیسون با مری ستیلول ۱۶ ساله (۱۸۵۵-۱۸۸۴)، که دو ماه پیش از آن او را ملاقات کرده بود، ازدواج کرد. او یک کارمند در یکی از مغازه هایش بود. آنها سه فرزند داشتند. مری ستیلول در سن ۲۹ سالگی به دلیل یک بیماری ناشناخته جان خود را از دست داد.

محققان بر این باورند که علائم آن نشان می دهند که علت مرگ، ممکن است که از مسمومیت مورفین باشد. در آن زمان پزشکان برای درمان اغلب بیماری ها زنان از مورفین استفاده می کردند.

در سال ۱۸۸۶ ادیسون در سن ۳۹ سالگی با مین میلر ۲۰ ساله ازدواج کرد. او دختر لوئیس میلر، مخترع و کارآفرین بزرگ بود. آن ها دارای سه فرزند شدند. مین میلر در سال ۱۹۴۷ در گذشت.

اختراعات توماس ادیسون,بزرگترین مخترعان جهان,بیوگرافی توماس ادیسون

فرزندان توماس ادیسون

ادیسون در مجموع شش فرزند داشت. یکی از فرزندان او به نام چارلز، بعدها فرماندار نیوجرسی شد. تیئودور فرزند دیگرش نیز، بیش از ۸۰ اختراع ثبت کرده است. دختر دیگرش مادلین نیز با جان ایر اسلان ازدواج کرد. فرزندان دیگر او نیز به نام های ماریون، توماس و ویلیام بودند.

اختراعات توماس ادیسون,بزرگترین مخترعان جهان,بیوگرافی توماس ادیسون

جوایز و افتخارات توماس ادیسون

  • در سال ۱۸۸۱ رئیس جمهور فرانسه، نشان لژیون دونور را به توماس ادیسون اهدا کرد.
  • مدال ماتئوچی، مدال جان اسکات، مدال ادوارد لانگرست و عضویت در انجمن سلطنتی علوم سوئد، از دیگر جوایز و افتخارات این دانشمند بزرگ آمریکایی است.
  • او به عنوان مهندس مشاور افتخاری در نمایشگاه جهانی خرید لوئیزیانا در سال ۱۹۰۴ انتخاب شد.
  • در سال ۱۹۰۸، ادیسون، مدال John Fritz، انجمن انجمن صنایع آمریکایی را دریافت کرد.
  • در سال ۱۹۱۵، ادیسون مدال فرانکلین مؤسسه فرانکلین را برای کشف هایی که به پایه گذاری صنایع و رفاه نژاد بشر کمک می کرد، دریافت کرد.
  • در سال ۱۹۲۰، نیروی دریایی ایالات متحده مدال خدمات برجسته نیروی دریایی را به او اختصاص داد.
  • در سال ۱۹۲۳، موسسه مهندسان برق آمریکا “مدال ادیسون” را ایجاد کرد و اولین گیرنده آن خود ادیسون بود.

اختراعات توماس ادیسون,بزرگترین مخترعان جهان,بیوگرافی توماس ادیسون

درگذشت توماس ادیسون

توماس آلوا ادیسون، این نابغه پر کار، سر انجام در سال ۱۹۳۱ میلادی در سن ۸۴ سالگی در گذشت. مرگ این مخترع مشهور را بر اثر بیماری دیابت گزارش کرده اند. پیکر ادیسون در منزل شخصی اش واقع در گلنیمونت به خاک سپرده شده است. مرگ ادیسون زمانی اتفاق افتاد که در حال ثبت آخرین اختراعش بود.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا