بیوگرافی

زندگینامه ویلیام شکسپیر شاعر و نمایشنامه‌ نویس

بیوگرافی ویلیام شکسپیر (زندگینامه بزرگان)

ویلیام شکسپیر، که اغلب او را شاعر ملی انگلیس می نامند، بزرگترین نمایشنامه نویس تمام ادوار شناخته می شود. آثار او در سراسر جهان دوست داشتنی هستند، اما زندگی شخصی شکسپیر در هاله ای از رمز و راز باقی مانده است. مردم انگلیس او را با لقبش یعنی “سخن سرای آون” می شناسند و این عنوان برگرفته از منطقه تولد او در استراتفورد بریتانیا بود.

آثار زیادی از این فرد از جمله: حدود 39 نمایشنامه، 154غزل، دو شعر داستانی بلند و … باقی مانده است. نمایشنامه های وی به هر زبان زنده ای در دنیا ترجمه شده و بیش از داستان سایر نمایشنامه نویسان اجرا می شود. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی خلاصه زندگی نامه ویلیام شکسپیر، این شاعر و نمایشنامه نویس اسطوره بپردازیم.

عکس ویلیام شکسپیر

بیوگرافی ویلیام شکسپیر,خلاصه زندگی نامه ویلیام شکسپیر,زندگینامه ویلیام شکسپیر,

ویلیام شکسپیر کیست؟ ویلیام شکسپیر شاعر، نمایشنامه نویس و بازیگر انگلیسی دوره رنسانس بود. وی از حدود سال 1594 به بعد یکی از اعضای مهم گروه بازیگران تئاتر King’s Men بود.

نوشته های شکسپیر که در سراسر جهان شناخته شده می باشند، طیف وسیعی از احساسات و درگیری های انسانی را به تصویر می کشد و بیش از 400 سال است که اجرا می شوند؛ با این حال زندگی شخصی وی تا حدودی یک رمز و راز است.

بسیاری از آثار شناخته شده شکسپیر بین سال های 1589 و 1613 تولید شده اند. وی تا سال 1608 غالباً تراژدی هایی نوشت، از جمله: هملت، رومئو و ژولیت، اتللو، پادشاه لیر و مکبث که همگی از بهترین آثار زبان انگلیسی محسوب می شدند. او در آخرین مرحله از زندگی خود، تراژیکی که به آن عاشقانه ها نیز می گویند، نوشت و در آن با نمایشنامه نویسان دیگر همکاری کرد.

ویلیام شکسپیر,کتاب زندگینامه ویلیام شکسپیر,بیوگرافی ویلیام شکسپیر,

دوران کودکی ویلیام شکسپیر

در زندگینامه ویلیام شکسپیر آمده است که: هیچ سابقه دقیقی از تولد ویلیام شکسپیر وجود ندارد؛ اما مدارک یک کلیسای قدیمی نشان می دهد که شکسپیر در 26 آوریل 1564 در کلیسای Holy Trinity در استراتفورد-آن-آون غسل تعمید داده شده است.

از این رو، اعتقاد بر این می باشد که وی در 23 آوریل 1564 یا در نزدیکی آن متولد شده و این تاریخ را دانشمندان به عنوان روز تولد شکسپیر تصدیق می کنند. او سومین فرزند جان شکسپیر، تاجر چرم و مری آردن، فرزند یک زمین دار محلی بود.

ویلیام دو خواهر بزرگتر به نام های جوآن و جودیت و سه برادر کوچکتر به نام های گیلبرت، ریچارد و ادموند داشت. قبل از تولد وی، پدرش یک بازرگان موفق بود و سمت های رسمی در دادسرا را بر عهده داشت که بعدها آن سمت ها را از دست داد.

دانشمندان تصور می کنند که وی به احتمال زیاد در مدرسه کینگ در استراتفورد، که خواندن و نوشتن را آموزش می داد، تحصیل کرده و چون او فرزند یک مقام دولتی بود بدون شک شرایط تحصیل رایگان در مدرسه را داشته است.

خلاصه زندگی نامه ویلیام شکسپیر,زندگینامه ویلیام شکسپیر,ویلیام شکسپیر,

زندگی حرفه ای ویلیام شکسپیر

مشخص نیست که شکسپیر از چه زمانی شروع به نوشتن کرده، اما تا سال 1592 شواهدی وجود دارد که نشان می دهد چندین نمایشنامه وی روی صحنه لندن بوده و ویلیام به عنوان بازیگر در لندن امرار معاش کرده است. نسخه 20 سپتامبر سال 1592 یک نشریه صنفی شامل مقاله ای از رابرت گرین، نمایشنامه نویس لندنی بود که چند اشاره به شکسپیر می کند: ” یک کلاغ برجسته وجود دارد که با پرهای ما زیبا شده است و …” این متن نشان می دهد که شکسپسر در زمان خود طوری به اوج رسیده بود که نشریات از او سخن می گفتند.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه مهدی پاکدل نویسنده، مجری و کارگردان ایرانی

دانشمندان در تفسیر این انتقاد اختلاف نظر دارند، اکثر آنها اتفاق نظر دارند که این روش گرین بود که می گوید شکسپیر بالاتر از درجه خود قرار می گیرد و تلاش می کند تا با نمایشنامه نویسان شناخته شده و تحصیل کرده تری مانند کریستوفر مارلو، توماس ناشه یا خود گرین مطابقت داشته باشد.

حمله گرین اولین چیزی بود که از آثار شکسپیر در تئاتر باقی مانده است. پس از سال 1594 نمایشنامه های شکسپیر فقط توسط مردان لرد چمبرلین اجرا شد، یک شرکت متعلق به گروهی از بازیگران، از جمله شکسپیر که در لندن به یک گروه پیشرو تبدیل شدند.

در اوایل کار خود، شکسپیر توانست توجه هنری ارل ساوتهمپتون را به خود جلب کند؛ و او اولین و دومین شعرهای منتشر شده خود را با نام های زهره و آدونیس” (1593) و ” تجاوز به لوکرسیا” (1594) به او اختصاص داد. تا سال 1597 شکسپیر 15 اثر از 37 نمایشنامه خود را نوشته و منتشر کرده بود. سوابق نشان می دهد که وی در این زمان دومین خانه بزرگ خود را در استراتفورد به نام New House برای خانواده اش خریداری کرد.

از استراتفورد تا لندن چهار روز سواری با اسب راه بود، بنابراین اعتقاد بر این است که شکسپیر بیشتر وقت خود را در شهر صرف نوشتن و بازیگری می کرد و یک بار در دوره 40 روزه، که تئاتر تعطیل بود، به خانه می آمد.

کتاب زندگینامه ویلیام شکسپیر,بیوگرافی ویلیام شکسپیر,خلاصه زندگی نامه ویلیام شکسپیر,

تا سال 1599 شکسپیر و شرکای تجاری او تئاتر خود را در کرانه جنوبی رودخانه تیمز ساختند که آن را تئاتر Globe نامیدند. در سال 1605 املاک و مستغلاتی در نزدیکی استراتفورد را به قیمت 440 پوند خریداری کرد که ارزش آن دو برابر شد و سالانه 60 پوند برای وی درآمد داشت.

این باعث شد که او یک کارآفرین و همچنین یک هنرمند باشد و دانشمندان معتقدند این سرمایه گذاری ها به او فرصت داده تا نمایشنامه های خود را بدون وقفه بنویسد.

نمایشنامه های اولیه شکسپیر به سبک متعارف آن روزها، با استعاره های مفصل و نقد بلاغی نگاشته می شد که همیشه با طرح داستان یا شخصیت های داستان همسو نبودند. با این حال او بسیار مبتکر بود، سبک سنتی را با اهداف خود سازگار کرد و جریان آزادتری از کلمات را ایجاد نمود.

گرچه تعیین دقیق زمانشناسی نمایشنامه های شکسپیر دشوار است، اما در طول دو دهه، حدود سال های 1590 تا 1613 وی در مجموع 37 نمایشنامه نوشت که حول چندین مضمون اصلی: تاریخی، تراژدی ها، کمدی ها و تراژیک ها می چرخد.

آثار اولیه: تاریخی و کمدی

به استثنای داستان عاشقانه و غم انگیز رومئو و ژولیت، اولین نمایشنامه های شکسپیر بیشتر تاریخی بودند. هنری ششم (بخش های، اول ، دوم و سوم) و ریچارد دوم از جمله مهمترین آثار تاریخی اوست.

شکسپیر همچنین کمدی های زیادی را در دوران اولیه خود نوشت مانند: یک رویای شب نیمه تابستان، تاجر ونیزی و … . از دیگر نمایشنامه های نوشته شده قبل از سال 1600 می توان به تیتوس آندرونیکوس، کمدی خطاها، دو آقای بزرگ ورونا، رام کردن زیرک، عشق از دست رفته کار، شاه جان، همسران شاد ویندزور و هنری پنجم اشاره کرد.

این مطلب را از دست ندهید
10 حقیقت جالب از زندگی دونالد ترامپ

زندگینامه ویلیام شکسپیر,ویلیام شکسپیر,کتاب زندگینامه ویلیام شکسپیر,

بعد از سال 1600: تراژدی و تراژیک

در دوره بعدی شکسپیر، پس از سال 1600 بود که تراژدی های هملت، اتللو، پادشاه لیر و مکبث را نوشت. او در این شخصیت ها برداشت های زنده ای از خُلق و خوی انسان را ارائه می کند که بی انتها و جهانی هستند.

احتمالاً شناخته شده ترین این نمایشنامه ها هملت است که به بررسی خیانت، قصاص، محارم و شکست اخلاقی می پردازد. این ناکامی های اخلاقی غالباً پیچ و خم توطئه های شکسپیر را برانگیخته که قهرمان و کسانی که دوست دارد را از بین می برد.

در دوره آخر ویلیام، چندین تراژیک نوشت، از جمله می توان به Cymbeline ، The Winter’s Tale و The Tempest اشاره کرد. اگرچه لحن آنها از کمدی ها سنگین تر است؛ اما آنها تراژدی های تاریک پادشاه لیر یا مکبث نیستند زیرا با آشتی و بخشش پایان می یابند.

از دیگر نمایشنامه های نوشته شده در این دوره می توان به همه چیز خوب ختم شد، تیمون آتن، کوریولانوس، پریکلس و هنری هشتم اشاره کرد.

بیوگرافی ویلیام شکسپیر,خلاصه زندگی نامه ویلیام شکسپیر,زندگینامه ویلیام شکسپیر,

زندگی شخصی ویلیام شکسپیر

ویلیام شکسپیر در 28 نوامبر 1582 در شهر کنتربری، انگلستان با “آن هاتاوی” ازدواج کرد. او در آن زمان تنها 18 ساله بود در صورتی که هاتاوی 26 سال سن داشت. این زوج صاحب سه فرزند شدند: اولین فرزند آنها دختری که سوزانا نامیدند در 26 مه 1583 به دنیا آمد.

دو سال بعد در 2 فوریه 1585 دوقلوهای او همنت و جودیت به دنیا آمدند. بعداً پسرش هامنت در 11 سالگی به دلایل نامعلوم درگذشت.

هفت سال از زندگی شکسپیر وجود دارد که پس از تولد دوقلوهای وی در سال 1585 هیچ سابقه ای از آن در دسترس نیست. دانشمندان این دوره را “سال های از دست رفته” می نامند و گمانه زنی های گسترده ای در مورد آنچه او در این دوره انجام می داد وجود دارد. یک نظریه این بود که احتمالاً به عنوان دستیار مدیر مدرسه در لنکاوی کار می کرده است.

به طور کلی اعتقاد بر این می باشد که او در اواسط تا اواخر دهه 1580 وارد لندن شده و گویا در برخی از تئاترهای زیبای لندن به عنوان نگهبان اسب ها کار کرده باشد، سناریویی که قرن ها بعد توسط بازیگران و نمایشنامه نویسان بی شمار هالیوود و برادوی به روز شد.

سوابق کلیسا نشان می دهد که وی در 25 آوریل 1616 در کلیسای ترینیتی به خاک سپرده شد. علت دقیق مرگ شکسپیر ناشناخته است، گرچه بسیاری بر این باورند که وی در پی یک بیماری درگذشت.

ویلیام شکسپیر,کتاب زندگینامه ویلیام شکسپیر,بیوگرافی ویلیام شکسپیر,

برخی از آثار ویلیام شکسپیر

  • حکایت زمستان
  • درد بیهوده عشق
  • سیمبلین
  • ریچارد سوم
  • طوفان
  • رومئو و ژولیت
  • شاه لیر
  • کینگ جان
  • و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا