کسب و کار

۱۰ شغل پردرآمدی که هوش مصنوعی روی آنها تاثیری ندارد

افزایش بازدید در گوگل

شغل پردرآمدی که با هوش مصنوعی نابود نمی شوند!

بسیاری از افراد ممکن است بپرسند هوش مصنوعی چه شغل هایی را از بین نمی برد، در پاسخ به این سوال باید بگوییم مشاغلی چون حسابداری، ویراستاری، مددکاری اجتماعی و … به هیچ وجه با هوش مصنوعی از بین نمی روند.

با پیشرفت هوش مصنوعی در صنایع مختلف نگرانی هایی درباره از میان رفتن مشاغل دیگر به وجود آمد، اما شغل های مشخصی وجود دارند که نه تنها در برابر پیشرفت تکنولوژی مقاومت می کنند بلکه حتی با وجود هوش مصنوعی پیشرفت بیشتری دارند. در ادامه به بررسی ۱۰ شغل پر درآمد که هوش مصنوعی آن ها را از بین نمی برد می پردازیم.

شغل های تحت تاثیر هوش مصنوعی,پردرآمد ترین مشاغل,شغل های تحت تاثیر هوش مصنوعی

۱۰. حسابداری

یکی از مواردی که به نظر میرسد هوش مصنوعی جایگزین آن می شود کار با عدد و ارقام است که برای افراد مشغول به این کار موضوع کمی پیچیده تر می شود. هوش مصنوعی می تواند جایگزین عملیات حسابداری تکراری شود، اما خیلی از جنبه های دیگر این رشته به علت نیاز داشتن به قضاوت، تفکر استراتژیک، تفسیر و تماس انسانی به یک شخص نیاز دارند. تاثیر موارد گفته شده زمانی مشخص می شود که حسابداران این موضوع را به خوبی درک کرده باشند و از محدودیت های هوش مصنوعی اطلاع داشته باشند.

۹. مشاغل مربوط به درمان و بهداشت

یکی از مشاغلی که از پیشرفت هوش مصنوعی سود می برد شغل هایی در حوزه  بهداشت و درمان می باشد. پیشرفت های چشمگیری با استفاده از رباتیک  در حوزه عمل های جراحی صورت گرفته، اما مسلما نمی توانند جایگزین جراحان شوند. شغل هایی وجود دارند که نیازمند تصمیم گیری های سخت، همدلی و مراقبت کردن از بیمار هستند مانند پرستاری، پزشکی و سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی که هوش مصنوعی نتواسته به صورت کامل از آن ها تقلید کند. هوش مصنوعی می تواند برای متخصصان کمک به حساب بیاید، اما نمیتواند جایگزین آن ها شود. میانگین درآمد برای متخصصان بهداشت حدودا ۶۷۰/۷۷  دلار در نظر گرفته شده است.

شغل های تحت تاثیر هوش مصنوعی,پردرآمد ترین مشاغل,شغل های تحت تاثیر هوش مصنوعی

۸. مشاغل مربوط به خلاقیت

طیف گسترده ای از حرفه ها را هنر پوشش می دهد با این وجود به طور ویژه ای در برابر تسخیر شدن توسط هوش مصنوعی مقاومت نشان می دهد. الهام بخشی، ارتباط ایجاد کردن و داستان گویی تا الان جز مواردی هستند که دور از توانایی های هوش مصنوعی بوده اند.

هوش مصنوعی قادر به باز تولید مشابه شغل هایی در زمینه های هنر، موسیقی، نویسندگی و طراحی نیست، زیرا این ها شامل احساسات، خلاقیت و دیدگاه های انسانی منحصر به فرد و ویژه ای هستند. میانگین درآمد کلی برای مشاغل هنر، طراحی، سرگرمی و رسانه ۰۳۰/۵۸ دلار در سال تخمین زده شده می باشد.

۷. ویراستاری

از جایگزینی نویسندگان توسط هوش مصنوعی نمونه های زیادی وجود دارد، به خصوص در سطح پایه نویسندگی و دیگر محتواهای بازاریابی. هوش مصنوعی در جزئیات اشتباهات زیادی داشته است و در این مورد مثال های زیادی وجود دارد پس لازم است فردی در آینده نزدیک کار آن ها را بررسی کند. هوش مصنوعی رونق و پیشرفت خوبی داشته به همین علت مشاغل تولید محتوا به سمت مهندسی و ویرایش مواردی که توسط ابزارهایی مثل chatGBT  نوشته می شوند می روند. میانگین درآمد کلی تخمین زده شده برای ویراستار ها ۰۸۰/۷۳دلار در سال می باشد.

شغل های تحت تاثیر هوش مصنوعی,پردرآمد ترین مشاغل,شغل های تحت تاثیر هوش مصنوعی

۶. مددکاران اجتماعی

مددکاری اجتماعی به رفع نیازهای مردم می پردازد در واقع موقعیت های پیچیده انسانی را بررسی می کنند و به افراد و خانواده هایی که با مشکلاتی روبه رو هستند حمایت های عاطفی و راهنمایی هایی را ارائه می دهند.

مددکاران اجتماعی خدمات و کمک هایی را به خانواده ها، کودکان و افراد در زمینه های مختلف مثل بهداشت روانی، بهداشت جسمی، سوء مصرف مواد و …. ارائه می دهند. میانگین درآمد کلی برای مددکاران اجتماعی۴۲۰ /۶۱دلار در سال تخمین زده شده می باشد.

۵. کارگران

مدتی است که کارمندان دفتری حرفه کارگری را دست کم گرفته اند، که علت آن هم فیزیکی طاقت فرسا بودن آن ها است و کارگران به مدرگ دانشگاهی نیاز ندارند، اما هوش مصنوغی به عیچ وجه نمی توند به جای یک فرد لوله کشی ای ترمیده را تعمیر کند یا نشغول آجر چینی ساختمان شود.

در نتیجه بسیاری از حرفه ها هر چند به مدرک تحصیلی نیاز ندارند، اما به مهارت فنی زیادی برای تغییرات محیط نیازمند هستند، مثل مکانیک، برق کار و …  که هوش مصنوعی نمی تواند از آن ها تقلید کند. میانگین درآمد برای مشاغل ساخت و ساز و استخراج ۵۷۰/۵۰ دلار در سال تخمین زده شده است.

شغل های تحت تاثیر هوش مصنوعی,پردرآمد ترین مشاغل,شغل های تحت تاثیر هوش مصنوعی

۴. شغل معلمی

آموزشی که برای مردم مفید و تاثیر گذار باشد نیازمند ویژگی هایی مثل همدلی، انعطاف پذیری و توانایی تنظیم رویکرد بر اساس توانایی هر است در آموزش پذیری می باشد که در هر کسی متفاوت می باشد و هوش مصنوعی در این زمینه ها عملکرد ضعیفی دارد.

افراد همیشه به مربیان و آموزش دهندگان انسانی نیاز دارند و معلمان باید همیشه دانش و مهارت خود را بروز رسانی کنند، زیرا بازار دچار تغییر و تحول می شود به همین علت برای مربیان و آموزش دهندگان فرصت های جدیدی در زمینه های مختلف ایجاد می شود. میانگین درآمد کلی برای حرفه آموزشی در سال حدود ۴۹۰/۵۷  می باشد.

۳. کارکنان حیطه امنیت سایبری

مانند بسیاری از مشاغل دیگری که نام بردیم ممکن است در ابتدا فکر کنید افرادی که در زمینه امنیت سایبری فعالیت می کنند می توانند جای خود را به هوش مصنوعی بدهند، اما بر خلاف تصور شما در این زمینه هم هوش مصنوعی نمی تواند جایگزین شود، چرا که تماس انسانی بسیار مهم است.

بسیاری از متخصصان بر این عقیده هستند کاربرد هوش مصنوعی شناسایی فعالیت های ناهنجار که نشان دهنده یک تهدید بزرگ است می باشد ولی تعداد کمی از متخصصان معتقدند که هوش مصنوعی بتواند جایگزین انسان شود. برنامه ریزی و اجرای اقدامات امنیتی برای محافظت از شبکه ها و سیستم های کامپیوتری یک سازمان را تحلیلگران امنیت اطلاعات انجام می دهند.

زمانی که حملات سایبری مکرر تر و پیچیده تر می شوند کسب و کارها و سازمان ها به متخصصان ماهر نیاز دارند که بتوانند از داده ها و شبکه های خود محافظت کنند. میانگین درآمد کلی برای تحلیل گران امنیت اطلاعات ۰۰۰/۱۱۲ دلار در یک سال تخمین زده شده است.

شغل های تحت تاثیر هوش مصنوعی,پردرآمد ترین مشاغل,شغل های تحت تاثیر هوش مصنوعی

۲. مدیریت پروژه

یکی از عناوین شغلی که اکثریت مردم نمی دانند دقیقا چه کاری را انجام می دهند مدیر پروژه می باشد. تحلیل و هماهنگی نیروی انسانی، زمان بندی و بودجه مورد نیاز یک خدمت یا محصول را مدیر پروژه انجام می دهد. تا سال ۲۰۳۰ اقتصاد جهانی به ۲۵ میلیون مدیر پروژه نیاز دارد به این دلیل که پروژه های زیادی چه برای توسعه ی نرم افزار، بهبود فرایند های کسب و کار، ساختمان سازی، تلاش های امداد رسانی بعد از یک فاجعه طبیعی یا افزایش فروش در جغرافیای جدید در راه است. میانگین درآمد کلی برای متخصصان مدیریت پروژه ۷۳۰/۹۵ دلار در سال تخمین زده شده است.

۱. شغل منابع انسانی

حرفه منابع انسانی می تواند شامل تعدادی از وظایف از جمله استخدام کارکنان جدید در یک سازمان و یا رفع اختلافات و شکایات میان نیروهای کار و مدیریت باشد. در عنوان آن تمرکز بر افراد نهفته است و این مهارت پر درآمد را هوش مصنوعی نمی تواند انجام دهد.

متخصصان منابع انسانی معمولا با روابط کارکنان، حل و فصل مشکلات و اعتراضات و مسائل پیچیده سر و کار دارند که معمولا نیاز به قضاوت و درک انسانی دارند. میانگین درآمد کلی برای متخصصان منابع انسانی ۲۴۰/۶۴ دلار در سال است.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا