کسب و کار

10 زن تاریخ ساز دنیا که تحولی عظیم به وجود آوردند!

افزایش بازدید در گوگل

زنان تاریخ ساز دنیا کدامند؟

اگر کتاب های تاریخ را مطالعه کنیم و نگاهی به سرگذشت زنان بیاندازیم مشاهده می کنیم که بیشتر تصمیمات مهم بشریت توسط مردان گرفته شده است و بیشتر اتفاقات را آنها رقم زده اند. با این همه هر از چندگاه و در میان برگ های این تاریخ مردسالار، با صفحاتی روبرو می شویم که به زنان اختصاص داده شده اند.

اگرچه تعداد این زنان تاریخ ساز جهان کم و انگشت شمار است، اما تاثیرگذاری بعضی از آنها بر روند شکل گیری سرگذشت جهان به قدری عمیق و شگرف است که نتایج آن را تا مدت ها می توان مشاهده کرد. در این مقاله قصد داریم تا خوانندگان را با ۱۰ نفر از مهمترین، تاثیرگذارترین و تاریخ سازترین زنان جهان آشنا کنیم.

زنان تاریخ ساز جهان,زنان تاریخ ساز دنیا,زنان تاریخ ساز جهان

۱۰. کلئوپاترا | Cleopatra

کلئوپاترا از جمله زنان تاریخ ساز جهان است که نقش بسیار مهمی در شکل گیری تاریخ تمدن های بزرگی مانند مصر و روم داشته است. کلئوپاترا آخرین فرعون مصر است که در فاصله سال های ۶۹ تا ۳۰ پیش از میلاد زندگی می کرد. شهرت کلئوپاترا به دلیل تاثیرگذاری او بر مردان مهمی است که همزمان با او زندگی می کرده اند.

از جمله این افراد می توان به دو برادر او (که بر اساس رسم خاندان سلطنتی با آنها ازدواج کرده بود) و همچنین ژولیوس سزار و مارک آنتونی، فرماندهان بزرگ رومی اشاره کرد. کلئوپاترا معمولا با الهام از ایسیس که یکی از الهه های مصر باستان بود لباس می پوشید تا به این ترتیبحد کمال زنانگی خود را نمایش دهد.

زنان تاریخ ساز جهان,زنان تاریخ ساز دنیا,زنان تاریخ ساز جهان

۹. اپرا وینفری | Oprah Winfrey

اگرچه دوران معاصر با ورود روزافزون زنان به جامعه همراه بوده است اما در این میان این زنان، اپرا وینفری از اهمیت خاصی برخوردار است. اپرا که در خانواده ای تهیدست به دنیا آمد و حتی در کودکی با آزار جنسی هم روبرو شد، در حال حاضر توانسته به یکی از امپراطورهای رسانه ای جهان تبدیل شود.

اپرا هم اکنون اجرای برنامه تلویزیونی «اپرا وینفری» و همچنین مسئولیت های دیگری مانند مدیر عاملی در شبکه اپرا وینفری و در اختیار داشتن امتیاز مجله O و همچنین شرکا هارپو را بر عهده دارد.

اپرا از جمله بزرگترین افراد خیر آمریکا است که توانسته نشان «آزادی ریاست جمهوری» را هم از دستان باراک اوباما دریافت کند. علاوه بر این اپرا به عنوان یکی از ثروتمندترین افراد جهان، عنوان ثروتمندترین آمریکایی – آفریقایی حال حاضر آمریکا را هم در اختیار دارد.

زنان تاریخ ساز جهان,زنان تاریخ ساز دنیا,زنان تاریخ ساز جهان

۸. کاترین دی مدیچی | Catherine de’ Medici

یکی از زنان مهم جهان که در این مقاله باید به او اشاره کرد، کاترین دی مدیچی ایتالیایی است. خاندان دی مدیچی یکی از پرنفوذترین و مهم ترین خانواده های ایتالیا و اروپای دوران رنسانس هستند که بعضی از تاثیرگذارترین شخصیت های تاریخ اروپا از این خاندان سربرآورده اند.

یکی از این شخصیت ها زنی به نام کاترین دی مدیچی است که در فاصله سال های ۱۵۱۹ تا ۱۵۸۹ در فلورانس زندگی می کرد. کاترین در ۱۴ سالگی با هنری که بعدها با نام هنری دوم بر تخت سلطنت فرانسه نشست، ازدواج کرد و سه نفر از ۱۰ فرزند او نیز به ترتیب بر فرانسه حکومت کردند.

زنان تاریخ ساز جهان,زنان تاریخ ساز دنیا,زنان تاریخ ساز جهان

۷. مادر ترزا | Mother Teresa

مادر ترزا یکی از تاثیرگذارترین و در عین حال خیرترین و بشردوست ترین زنانی که تا کنون زندگی کرده اند. این خواهر مسیحی که در فاصله سال های ۱۹۱۰ تا ۱۹۹۷ زندگی می کرد، به دلیل تاسیس انجمن مبلغین خیریه و انجام اقدامات بسیار زیاد برای کودکان بی سرپرست و بی خانمان و افراد نیازمند، شهرت فراوانی دارد. مادر ترزا یک سال قبل از مرگ به عنوان برنده جایزه صلح نوبل انتخاب شد.

زنان تاریخ ساز جهان,زنان تاریخ ساز دنیا,زنان تاریخ ساز جهان

۶. النور روزولت | Eleanor Roosevelt

النور روزولت، همسر رئیس یکی از رئیس جمهوران آمریکا به نام فرانکلین رزولت هم از دیگر زنان تاثیرگذار جهان به شمار می آید. النور در دورانی از تاریخ که اصولا زنان به عنوان سیاستمدار فعالیت نمی کردند و در شرایطی که همسران روسای جمهور آمریکا معمولا نقشی در تحولات سیاسی ندارند، نقشی فعال در عرصه سیاست آمریکا و جهان بازی می کرد.

النور نه تنها در سخنرانی ها و مباحثات برای حمایت از همسرش شرکت می کرد، در بسیاری از مواقع موارد اختلافات سیاسی خود با فرانکلین را هم به روشنی ابراز می کرد. النور بعد از فوت فرانکلین روزولت هم دست از فعالیت های سیاسی برنداشت و به عنوان نماینده آمریکا در سازمان ملل و همچنین رئیس کمیته حقوق بشر این سازمان، یکی از اصلی ترین افراد در زمینه شکل گیری اعلامیه جهانی حقوق بشر بود.

زنان تاریخ ساز جهان,زنان تاریخ ساز دنیا,زنان تاریخ ساز جهان

۵. الینور د آکیتن | Eleanor of Aquitaine

یکی از زنانی که در این فهرست حتما باید به او اشاره کرد، الینور د آکتین است. الینور که از ثروتمندترین و توانمدترین افراد اروپا در قرن ۱۲ میلادی بود در نوجوانی با لویی هفتم پادشاه فرانسه ازدواج کرد.

بعد از ۱۵ سال زندگی مشترک، الینور از لویی جدا شده و با هنری دوم پادشاه انگلیس ازدواج کرد. حاصل این دو زندگی مشترک، ۱۰ فرزند مختلف بود که سه نفر از این ۱۰ نفر بر تخت های پادشاهی فرانسه و انگلیس تکیه زدند.

مشهورترین فرزند الینور، ریچارد اول مشهور به ریچارد شیردل، پادشاه انگلیس و فرمانده جنگ های صلیبی بود. ا توجه به تاثیرگذاری فراوان الینور بر تصمیمات حکومتی همسران و فرزندانش می توان گفت که درقرون وسطی و زمانیکه زنان نقش چندانی در جامعه نداشتند، تصمیمات الینور تاثیر فراوانی بر روند امور در اروپا داشتند.

زنان تاریخ ساز جهان,زنان تاریخ ساز دنیا,زنان تاریخ ساز جهان

۴. مارگارت تاچر | Margaret Thatcher

مارگارت تاچر اولین نخست وزیر انگلیس و یکی از مهمترین زنان تاریخ ساز جهان به شمار می آید. این سیاسمتدار انگلیسی که به لقب بانوی آهنین مشهور است، به مدت ۱۱ سال بر مسند نخست وزیری انگلیس تکیه زد و توانست تغییرات بنیادی در فضای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی انگلیسی ایجاد کند.

زنان تاریخ ساز جهان,زنان تاریخ ساز دنیا,زنان تاریخ ساز جهان

۳. ملکه ویکتوریا | Queen Victoria

یکی دیگر از زنان بزرگ تاریخ، ملکه ویکتوریا است که با ۶۳ سال و هفت ماه حکومت بر انگلیس، رکورد یکی از طولانی ترین ادوار حکومتی را هم در انگلیس و هم در جهان در اختیار دارد.

دوران سلطنت او در قرن ۱۹ و سال نخست قرن بیستم که به نام «عصر ویکتوریا» شناخته می شود با پیشرفت های عظیم علمی و سیاسی و اجتماعی در بریتانیا و تمام جهان همراه بود.

زنان تاریخ ساز جهان,زنان تاریخ ساز دنیا,زنان تاریخ ساز جهان

۲. ماری کوری | Marie Curie

ماری کوری، دانشمند بزرگ لهستانی – فرانسوی، یکی از مشهورترین و معروف ترین زنان مهم جهان است. خانم کوری که در اواخر قرن ۱۹ و اویل قرن ۲۰ زندگی می کرد، تحقیقات بسیار ارزشمندی در حوزه مواد رادیواکتیو و اشعه ایکس انجام داد و کشف عنصر پلوتونیم هم مرهون این تحقیقات است.

ماری کوری از معدود افرادی است که توانسته جایزه نوبل را دوبار (سال های ۱۹۰۳ و ۱۹۱۱) و آن هم در دو رشته مختلف (فیزیک و شیمی) کسب کند.

نکته جالب دیگر در مورد ماری کوری این بود که تمام خانواده او از دانشمندان بزرگ دنیا محسوب می شوند. این خانواده چهارنفری (ماری کوری، همسر، دختر و داماد او) توانسته اند ۵ جایزه نوبل را به دست بیاورند.

زنان تاریخ ساز جهان,زنان تاریخ ساز دنیا,زنان تاریخ ساز جهان

۱. ملکه الیزابت اول |  ۱ Queen Elizabeth

یکی دیگر از زنان تاثیرگذار جهان که باید حتما به او اشاره شود، ملکه الیزابت اول اخرین فرمانروای انگلیس از خاندان تئودور بود. ملکه الیزابت که در فاصله سال های ۱۵۵۸ تا ۱۶۰۳ بر انگلیس حکم راند، فرزند هنری هشتم و آنه بولین بود.

پیش از الیزابت دو خواهر و برادر ناتنی او یعنی ادوارد ششم و ماری اول بر تت سلطنت انگلیس نشستند اما به دلیل اینکه هیچ کدام دارای فرزند نبودند، بعد از مرگشان الیزابت به فرمانروایی رسید.

الیزابت که هیچگاه ازدواج نکرد و به عنوان ملکه باکره شناخته می شد، انسان بسیار مستقلی بود که تصمیمات حکومتی را با سرسختی پیش می برد.

دوران حکومت او که به عصر طلایی انگلیس مشهور است با اتفاقات مهمی مانند شکست ناوگان اسپانیا از بریتانیا و آغاز فرمانروایی بریتانیا بر دریاها و همچنین کشف بعضی از قسمتهای آمریکا توسط سر والتر رالی همراه بود.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا