کسب و کار

10 راهکار موثر برای اصول مدیریت پروژه موفق

افزایش بازدید در گوگل

بررسی عوامل موفقیت در مدیریت پروژه

پیش از هر چیزی باید بدانید که مدیریت موفق پروژه به عوامل زیادی بستگی دارد که باید آن ها را رعایت کنید.

نکته جالب آن جاست که در این مسیر، ترفندهایی وجود دارد که توسط مدیران بزرگ به کار گرفته شده و اغلب نتیجه خوبی نیز دارند.

اگر شما تازه کار هستید، استفاده از این راهکارها می تواند نتیجه فوق العاده ای برای تان داشته باشد، اما تنها در صورتی که به خوبی روی آن ها متمرکز شوید.

یکی از مهم ترین مهارت هایی که در این راه نیاز دارید، توانایی نگرش صحیح می باشد. علاوه بر آن، شما باید از منابع درستی کمک بگیرید تا بتوانید در نهایت موفق شوید.

چنانچه شما هم علاقه مندید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید و حرفه ای تر شوید، با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ راهکار موثر برای اصول مدیریت پروژه موفق، آشنا کنیم.

عوامل موفقیت در مدیریت پروژه,عوامل موفقیت مدیریت پروژه,مدیریت پروژه موفق

۱۰. از تمامی منابع و ابزارهای تان استفاده کنید

یکی از مهم ترین مواردی که در این زمینه مطرح می شود و شما باید از آن آگاه باشید این است که موفقیت پروژه شما تا حد زیادی به منابع تان بستگی دارد.

این منابع به دو دسته تقسیم می شود، یکی منابع انسانی شما و دیگری منابع نرم افزاری تان.

این مورد که شما به منابع نرم افزاری مناسب دسترسی داشته باشید بسیار حائز اهمیت خواهد بود. بدون شک یک سیستم خوب نه تنها در برنامه ریزی ها کمک حال تان خواهد بود، بلکه در زمینه مالی و مدیریت منابع نیز حسابی برای تان کاربردی می باشد.

فراموش نکنید تمامی منابع و ابزارها با هم همپوشانی می کنند اما این مورد بستگی به روش کار و نحوه مدیریت شما بستگی دارد.

در طرف دیگر، منابع انسانی قرار دارند که شامل تمام کارکنان پروژه، فریلنسرها و تمام افرادی که با شما همکاری می کنند می شود.

شما باید بدانید که برای مدیریت این منابع باید چگونه عمل کنید و چه تدابیری در نظر بگیرید. شما باید از نهایت پتانسیل ها و استعدادها در جهت اهداف پروژه تان کمک بگیرید تا بتوانید موفق شوید.

۹. آگاه باشید که پروژه شما یک مثلث سه گانه است

یکی از اصول مدیریت موفق پروژه که امروزه حسابی کاربرد دارد، آشنایی با نظریه “مثلث آهنین” و یا “مثلث سه گانه” است.

در واقع این نظریه نشان می دهد که پروژه شما به سه اصل و سه عنصر مهم استوار است. این سه ضلع اصلی به موارد زیر اشاره دارد:

  • بودجه، زمان بندی، حدود
  • هزینه، زمان بندی، حدود
  • محصول، سود، ارزان بودن قیمت

به عنوان یک مدیر با تجربه و حرفه ای، شما وظیفه دارید که میان این سه ضلع توازن برقرار کرده و مطمئن باشید که تمامی آن ها را در مسیر اهداف تان به درستی به کار گرفته اید.

عوامل موفقیت در مدیریت پروژه,عوامل موفقیت مدیریت پروژه,مدیریت پروژه موفق

۸. به خط تولید کارخانه ها نگاه کنید و درس بگیرید

الهام گرفتن از خط تولید یک کارخانه شاید برای تان عجیب باشد، اما باید بدانید که مفهوم این مورد آن است که ببینید فعالیت های یک کارخانه تنها زمانی نتیجه بخش می شود که تمامی بخش ها به صورت هماهنگ و منظم باهم پیش بروند.

در زمینه مدیریت نیز شما باید از این موضوع درس بگیرید. گاهی پیش می آید که به برخی قسمت ها کمتر توجه می کنید، آن هم تنها به دلیل آنکه آسان تر از سایر بخش های پروژه بوده و به تمرکز نیاز ندارند.

اما باید بدانید که همین عدم توجه می تواند زمنیه ساز شکست های بزرگی برای شما شود، بنابراین حواس تان را جمع کنید که تمام بخش ها به طور منظم و هماهنگ با یکدیگر پیش روند.

۷. از مسیر انجام پروژه آگاه باشید

قطعا فعال بودن به عنوان مدیر یک پروژه، مسئولیت های سنگینی برای تان خواهد داشت که باعث می شود نتوانید در تمامی اتفاقات حضور فیزیکی داشته باشید.

اما این اصلا به آن معنی نیست که شما از اتفاقات و مراحل پروژه آگاهی نداشته و در صورت بروز هر گونه سوال یا مشکل هم نتوانید آن را رفع کنید.

حواس تان باشد که این مورد یکی از عوامل موفقیت مدیریت پروژه می باشد که رعایت نکردنش می تواند حسابی برای تان دردسر ساز شود.

در هر شرایطی که هستید تلاش کنید تا با اعضا و کارکنان پروژه ارتباط بگیرید و حتی به صورت چت کردن یا تلفنی از وضعیت موجود آگاه شوید تا بتوانید شرایط را به خوبی کنترل کنید.

عوامل موفقیت در مدیریت پروژه,عوامل موفقیت مدیریت پروژه,مدیریت پروژه موفق

۶. خلاقیت داشته باشید و از شکست نترسید

شکست خوردن در حین یک پروژه از مواردی است که ممکن است با آن رو به رو شوید، اما باید بدانید که نباید بترسید. زیرا این اتفاق نه تنها ترسناک نیست، بلکه می تواند پله ای برای رسیدن به موفقیت باشد.

شما به عنوان یک مدیر حرفه ای باید از هر اتفاق و شکستی درس بگیرید و بدانید که کجای مسیرتان به تغییرات نیاز دارد.

از اعضای پروژه بخواهید تا تمامی افکار، ایده ها و چیزهایی که در ذهن شان دارند را بیان کنند. اگر شما کمی چاشنی خلاقیت نیز به این ایده ها اضافه کنید، ممکن است به نتایجی برسید که فکرش را هم نمی کرده اید.

بنابراین از اشتباه کردن نترسید و از عواقب آن فرار نکنید، بلکه با تمرکز روی نقاط ضعف و قوت تان تلاش کنید که در تلاش های بعدی حتما موفق شوید.

۵. با شیوه مدیریت حداقلی آشنا باشید

به خاطر داشته باشید که شما به عنوان مدیر پروژه، نقش یک “رهبر” را دارید که هیچ گونه فریب کاری یا چاپلوسی در مسیر شما جایی نخواهد داشت.

شما باید در این راه به خوبی از محدودیت ها آگاه باشید و تمام جزئیات را هم در نظر بگیرید تا بتوانید به موفقیت برسید.

پیش گرفتن شیوه مدیریت حداقلی، یکی از اصول مدیریت پروژه موفق به شمار می رود که باعث می شود خیال تان از بابت انجام شدن کارها در زمان معین راحت باشد.

درکنار آن، مدیریت حداقلی کمک می کند که شما فضای بیشتری در حین پروژه داشته و اصطلاحا به آن فرصت نفس کشیدن بدهید.

مدیریت یک تیم حرفه ای و تلاش برای استفاده کردن از تمام پتانسیل ها و مهارت های آن ها باعث می شود که شما زودتر از چیزی که فکرش را می کنید به موفقیت برسید.

عوامل موفقیت در مدیریت پروژه,عوامل موفقیت مدیریت پروژه,مدیریت پروژه موفق

۴. در تنظیم وقت حرفه ای باشید

بدون شک هر پروژه ای زمانی که به مرحله اجرا شدن می رسد، دارای زمان مشخص و همچنین منابع و بودجه تعیین شده می باشد.

یک مدیر حرفه ای و ماهر در عین آگاه بودن به محدودیت های تعیین شده تمام تلاشش را می کند تا پروژه را به بهترین شکل ممکن پیش ببرد.

بدون شک اهمیت پیش برد فعالیت ها در زمان مشخص باعث می شود که شما برای تمامی کارهای تان برنامه ریزی داشته باشید. تنها در این صورت است که پیش آمدهای ناگهانی و یا هر گونه مشکل، قادر نخواهند بود که شما و تیم تان را از مسیر اصلی منحرف کنند.

۳. انعطاف پذیری را فراموش کنید

انعطاف پذیر بودن یکی از عوامل موفقیت در مدیریت پروژه به شمار می شود که رعایت کردنش تاثیر بسیار زیادی در روند کاری تان خواهد داشت.

شما باید بدانید که استفاده از متدهای قدیمی و یا روش های مدیریتی مربوط ۱۰ سال پیش، امروزه زیاد کاربردی نداشته و شما را به موفقیت نخواهند رساند.

شما باید این گونه موارد را کنار گذاشته و به توانایی های خودتان متکی باشید، به گونه ای که در هر شرایطی بتوانید پاسخ های مناسبی به وضعیت موجود بدهید.

فراموش نکنید که انعطاف پذیر بودن در تمامی مسیر پروژه برای تان کاربردی خواهد بود و باعث می شود که راحت تر با افراد و مسائل مختلف کنار بیایید و کمتر دچار دردسر شوید.

عوامل موفقیت در مدیریت پروژه,عوامل موفقیت مدیریت پروژه,مدیریت پروژه موفق

۲. برنامه ریزی داشته باشید

پیش از هر چیز باید بدانید که نداشتن برنامه ریزی هیچ نتیجه ای جز شکست برای تان نخواهد داشت. برای آنکه بتوانید یک پروژه را با موفقیت به پایان برسانید، نیاز به برنامه ریزی دقیق دارید.

این مورد یکی از مهم ترین ترفندهای موفقیت به شمار می رود که از همان ابتدای کارتان باید فکری به حالش کنید.

فراموش نکنید که برنامه ریزی آنقدرها هم آسان نیست، زیرا شما باید بررسی و رسیدگی به ریزترین جزئیات را نیز در دستور کارتان قرار داده و زمان مناسبی برای شان اختصاص دهید.

۱. با همکاران تان صحبت کنید

یکی از اصول مدیریت موفق پروژه آن است که شما به عنوان یک مدیر حرفه ای، درباره هر چیزی که در ذهن تان دارید صحبت کنید.

بهتر است که هر ایده و یا انتظاری که از این پروژه دارید را با آن ها درمیان بگذارید.

باید بدانید که صحبت نکردن ممکن است باعث ایجاد مشکلات زیادی در مسیر شود که حل کردن شان زمان زیادی از شما خواهد گرفت.

بنابراین از همان ابتدا از این قبیل مشکلات جلوگیری کنید. حواس تان باشد که تمامی افراد پروژه به قدم های تان چشم دوخته اند و شما را به عنوان یک رهبر قبول دارند.

بدانید و باور داشته باشید که هر چقدر هم که شرایط حساس شود، شما و تیم تان می توانید با تکیه بر توانایی های تان از پس آن بربیایید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا