کسب و کار

10 سوال برتر مصاحبه های استخدامی به همراه جواب

افزایش بازدید در گوگل

بهترین نمونه سوالات مصاحبه استخدامی به همراه جواب

حال که با حساسیت این موضوع آشنا شده اید، احتمالا آشنایی با سوالات و نحوه پاسخ به آن ها به یکی از اصلی ترین دغدغه های تان تبدیل شده است.

پیش از هر چیز باید بدانید که نگرانی و استرس می تواند کارتان را خراب کند، بنابراین به خودتان مسلط باشید و بدانید که با دانستن راهکارهای اصلی در این مسیر، شما قادرید تا به راحتی از پس مصاحبه برآیید.

در مصاحبه استخدامی قرار نیست شما به همه سوالات پاسخ دهید یا جواب شان را بدانید، پس چنانچه شما با سوالی مواجه شدید که جوابش را نمی دانستید، اصلا خودتان را گم نکنید و ناامید نشوید.

به جای این کار تمرکزتان را روی ادامه مصاحبه بگذارید و به باقی سوالات با اعتماد به نفس پاسخ دهید.

اگر شما هم می خواهید که در این زمینه اطلاعات و آمادگی بیشتری کسب کنید، پس با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ سوال برتر مصاحبه های استخدامی به همراه جواب آشنا کنیم.

در مصاحبه استخدامی چه بگوییم,سوال مصاحبه استخدامی,سوالات مصاحبه استخدامی

۱۰. برای آینده چه اهدافی در سر دارید؟

برای پاسخ دادن به این سوال اصلا لازم نیست بترسید و بهتر است که هدف های بزرگی که در سر دارید را صادقانه بیان کنید.

به عنوان مثال اگر دوست دارید که روزی مدیر باشید و یا در جایگاه شغلی تان حسابی پیشرفت کنید، از گفتنش نترسید. اینکه شما تصور روشن و امیدوارانه ای از آینده داشته باشید بسیار فوق العاده خواهد بود.

زیرا استخدام کردن فردی که آرزوهای کوچکی دارد و مسیر پیشرفت را روشن نمی بیند، اصلا مطلوب و قابل قبول نخواهد بود.

این مورد مهمترین سوال مصاحبه استخدامی شما به شمار می رود که بهتر است پیش از پاسخ دادن به آن، از اهداف و فعالیت های شرکت مدنظر اطلاعات کافی داشته و تا حد ممکن با آن هماهنگ باشید.

این کار نشان می دهد که تلاش ها و اهداف شما کاملا با اهداف این شرکت هم جهت خواهد بود و همین مورد می تواند نظر آن ها را تا حد زیادی جلب کند.

۹. به موقعیت های دشواری که در کارهای قبلی تان از پسش برآمدید، اشاره کنید

یکی از مواردی که در نتیجه مصاحبه شما تاثیر زیادی خواهد داشت، صحبت کردن در مورد شرایط خاص و سخت در کارهای قبلی، و شیوه برخوردتان در مقابل آن می باشد.

این موضوع می تواند به مصاحبه کننده نشان دهد که شما توانایی های خوبی در کنترل کردن شرایط دارید و در صورت مواجه شدن با هرگونه مشکل و بحران، قابلیت تصمیم گیری در مورد آن را به خوبی خواهید داشت.

حواس تان باشد که در حین توضیحات به خوبی جزئیات را نیز تعریف کنید، اما به هیچ عنوان از ضعف های دیگران در مقابله با آن مشکل صحبت نکنید.

در واقع فرد مصاحبه گر می خواهد میزان توانایی شما و تجربه هایی که در طی چالش های قبلی کسب کرده اید را بداند، بنابراین بهتر است که قبل از مصاحبه برای این سوال و دادن پاسخ مناسب به آن، بیشتر فکر کنید.

نمونه سوالات مصاحبه استخدامی,در مصاحبه استخدامی چه بگوییم,سوال مصاحبه استخدامی

۸. تا چه حدی قدرت تحمل استرس و فشار کاری را دارید؟

اینکه نحوه رویارویی شما با چالش ها و شرایط دشوار چگونه است و یا قدرت تسلط شما زمانی که همه چیز به هم می ریزد در چه حدی است، از دیگر سوالات مصاحبه استخدامی است که پاسخ به آن نقش تعیین کننده ای برای تان خواهد داشت.

زمانی که می خواهید به این سوال جواب دهید، دور ادعاهای بی مورد را خط بکشید. به طور مثال اینکه بگویید اصلا مضطرب نمی شوید، پاسخی کاملا غیرمنطقی خواهد بود.

در این صورت فرد مصاحبه گر نتیجه می گیرد که شما احتمالا در کارهای قبلی تان با چالش ها دست و پنجه نرم نکرده اید و بنابراین در مواجهه با شرایط دشوار هم تجربه و قدرت کافی را نخواهید داشت.

به جای اینکار تلاش کنید تا یکی از موقعیت های سختی که در شغل قبلی تان از پسش برآمدید را توضیح داده و قابلیت های تان را در قالب آن بیان کنید.

۷. هدف شما از استخدام شدن در این شغل چیست؟

این مورد یکی از سوالات مهم مصاحبه استخدامی است که معمولا در تمامی مصاحبه های شغلی از شما پرسیده می شود و از دسته پرسش هایی است که در صورت نداشتن آمادگی کافی می تواند شما را مضطرب کند.

در واقع این سوال و پاسخی که به آن می دهید، برای مصاحبه گر مشخص می کند که شما تا چه حد در مورد فعالیت های شرکت و یا محل کار آینده تان اطلاعات دارید و با اهداف آن آشنا هستید.

برای آنکه بتوانید از این سوال هم به خوبی گذر کنید، پیشنهاد می کنیم تا پیش از مصاحبه، حتما در مورد شرکت، خدمات و حتی محصولات آن تحقیق کرده تا بتوانید بهترین جواب ممکن را به ان ها بدهید.

در مصاحبه استخدامی چه بگوییم,سوال مصاحبه استخدامی,سوالات مصاحبه استخدامی

۶. حقوق مدنظرتان چقدر است؟

قطعا یکی از جذاب ترین سوالات مصاحبه استخدامی در مورد حقوق مدنظر شما خواهد بود، اما باید بدانید که پاسخ شما در صورتی که تازه کار هستید، می تواند حسابی ریسکی و پر خطر باشد.

برای این مورد شما باید پیش از مصاحبه در مورد حقوق کارکنان شرکت اطلاعات کسب کنید تا بتوانید انتظارات معقولی داشته و پاسخ مناسبی به آن بدهید.

باید بدانید که در این سوال بهتر است ک حتما مبلغ حقوق را اعلام کنید و به هیچ وجه از عبارت هایی مثل “هر چیزی که مد نظرشماست” و یا ” بعدا در مورد آن بحث می کنیم” استفاده نکنید.

دستمزد و حقوقی که انتظار دارید را به صورت حدودی و به شکل یک رنج محدود بیان کنید. مثلا به جای حقوق ۶ تا ۷ میلیون تومان بگویید که خواستار ۶.۵۰۰ تا ۶.۸۰۰ هستید.

۵. دلیل ترک کردن شغل قبلی تان چیست؟

برای پاسخ دادن به این سوال پیش از هر چیز پیشنهاد می کنیم که صادق باشید، به خصوص اگر از دسته افرادی هستید که در رزومه تان به سوابق کاری کوتاه و زیادی اشاره کرده اید.

هدف مصاحبه گر از پرسیدن این سوال، آن است که بفهمد شما دنبال پیشرفت و رشد در شغل جدیدتان هستید و می خواهید که فرصت ها و چالش های جدیدتری را تجربه کنید، بنابراین هول نشوید و با حوصله پاسخ دهید.

حواس تان باشد که بین صحبت های تان به هیچ وجه دلیل خروج از کارهای قبلی تان را گردن همکاران و یا بدخلقی رئیس تان نیندازید، زیرا بد گویی ها می تواند به ضررتان تمام شود.

به جای اینکار توضیح دهید که محیط کار جدید شما همان چیزی است که می توانید انتظار رشد و پیشرفت در آن داشته باشید و این تغییر می تواند به روند مد نظرتان سرعت بیشتری ببخشد.

در مصاحبه استخدامی چه بگوییم,سوال مصاحبه استخدامی,سوالات مصاحبه استخدامی

۴. مهم ترین نقاط ضعف شما چه چیزهایی هستند؟

یکی دیگر از سوال های مهم و تاثیر گذار در مصاحبه استخدامی، به نقطه ضعف های شما مربوط می شود.

اینکه شما نقطه ضعفی ندارید، از غیرحرفه ای ترین پاسخ هایی است که به راحتی می تواند نتیجه مصاحبه تان را تغییر دهد، بنابراین به جای خودستایی کردن تلاش کنید تا پاسخ مناسبی ارائه کنید.

اگر نقطه ضعف های تان را صادقانه بگویید، نشان می دهد که شما قصد پیشرفت کردن دارید و قرار است که در محیط کار جدیدتان نیز روی بهبود آن ها تمرکز کنید.

برای آنکه بتوانید در این بخش برنده باشید، بهترین کار ممکن آن است که نقاط ضعف را به مهارت ها و ویژگی های مثبت تان مربوط کنید و به شکلی حرفه ای پاسخ دهید.

به عنوان مثال اگر می خواهید نقطه ضعف خاصی را بیان کنید، در ادامه توضیح دهید که شما به خوبی توانسته اید روی بهتر شدنش کار کنید و در این زمینه نتایج خوبی نیز داشته اید.

یا اگر از دسته افراد کمال گرا هستید، بگویید که معمولا برای انجام کارها برای اولین بار، زمان و تمرکز زیادی صرف می کنید، اما به تازگی موفق شده اید که در این مورد متعادل تر بوده و توازن بیشتری برقرار کنید.

۳. مهم ترین نقاط قوت تان چیست؟

این سوال که دقیقا برعکس مورد قبلی است، از مهم ترین سوالات مصاحبه استخدامی به شمار می رود که در صورت پاسخ مناسب، می تواند نتیجه خوبی برای تان داشته باشد.

برای آنکه بتوانید این سوال را به خوبی پاسخ دهید، باید نشان دهید که توانایی های فردی شما کاملا مناسب کار کردن در این شغل خواهد بود و ارزشش را خواهد داشت.

در واقع شما باید با پاسخ های مناسب و بیان کردن ویژگی های مثبت، برتری تان نسبت به سایر رقیبان را نشان داده و برنده میدان باشید.

برای بهتر عمل کردن در این مورد پیشنهاد می کنیم که نقاط قوت تان را همراه با مثال توضیح دهید.

به عنوان نمونه اگر شما در زمینه حل کردن مشکلات توانایی خوبی دارید، یکی از چالش هایی که در کار قبلی تان داشتید و با کمک این ویژگی از پس آن برآمدید را مثال بزنید.

در مصاحبه استخدامی چه بگوییم,سوال مصاحبه استخدامی,سوالات مصاحبه استخدامی

۲. چرا باید برای این شغل استخدام تان کنند؟

اگر به دنبال پیدا کردن اصلی ترین سوالات مصاحبه استخدامی هستید، این مورد از دسته سوال هایی است که بارها در مسیر یافتن شغل جدید از شما پرسیده خواهد شد.

برای این مورد شما باید از قبل آماده باشید. پیش از هر چیزی باید آگاه باشید که بدون شک افراد زیادی هستند که ممکن است رزومه بهتری از شما داشته باشند، بنابراین برای پاسخ به این سوال فروتنی به خرج ندهید و جسور باشید.

جوابی که شما می دهید باید همان چیزی باشد که مصاحبه گر انتظار دارد، بنابراین در عین اعتماد به نفس پاسخی مختصر و مفید ارائه دهید. پیشنهاد می کنیم تا در کنار تواناهایی اصلی و فنی تان، در مورد مهارت های تان در زمینه ارتباطات نیز صحبت کنید.

اینکه شما روحیه کار تیمی بالایی دارید و می توانید به راحتی با بقیه افراد کنار بیاید و مشکل ساز نباشید، از مواردی است که می تواند توجه استخدام کننده را به خوبی جلب کند.

۱. در مورد خودتان صحبت کنید

یکی از مهم ترین سوالات مصاحبه استخدامی که معمولا در همان ابتدای کار از شما پرسیده می شود آن است که کمی در مورد خودتان توضیح داده و دلایل مناسب بودن برای این شغل را بیان کنید.

بنابراین بهتر است که آمادگی لازم را پیش از مصاحبه کسب کنید تا بتوانید بهترین جواب ممکن را بدهید.

برای آنکه در این مورد هم موفق شوید به تمرین نیاز دارید، شما باید بدانید که پاسخ تان نباید زیادی طولانی و حوصله سر بر باشد، و از طرف دیگر زیادی هم کوتاه نباشد.

می توانید ابتدا در مورد تجربه های تان در زمینه کاری و همچنین علاقه مندی های تان صحبت کنید. در ادامه صحبت کردندر مورد سرگرمی هایی که دوست دارید و همچنین انگیزه های مختلف تان می تواند انتخاب خوبی باشد.

بهتر است تلاش کنید که علایق تان هم جهت و هم سو با اهداف کاری تان باشد تا شانس بیشتری برای استخدام داشته باشید.

در نهایت بهتر است که به مواردی اشاره کنید که بهتر در ذهن مصاحبه گر باقی بماند و بتواند توجهش را به خوبی جلب کند.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا