کسب و کار

10 مهارت شغلی برای پیدا کردن کار در قرن 21 که باید بدانید!

خلاصه نوشته
  • کار پیدا کردن و تلاش برای کسب پیشرفت های بیشتر در مسیر آن ممکن است کار ساده ای به نظر برسد اما قطعا سختی های مربوط به خودش را خواهد داشت. در این زمینه فراگیری و آشنایی با بهترین مهارت های شغلی می تواند برای شما بسیار کمک کننده باشد.

 مهارت شغلی برای پیدا کردن کار و استخدام در قرن 21

همه ما می دانیم که در شرایط اقتصادی امروزی، پیدا کردن شغل و استخدام شدن یکی از مهم ترین گام های شما برای داشتن زندگی راحت خواهد بود اما بدون شک کار بسیار سختی خواهد بود و به مهارت های خاص خودش نیاز خواهد داشت.

زمانی که شما قصد دارید تا در یک شرکت مناسب استخدام شوید، باید با افراد دیگر رقابت کنید، بنابراین شما باید از سایرین برتر باشید و مهارت های قوی و کاربردی تری داشته باشید تا بتوانید استخدام شوید.

اگر شما هم قصد دارید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید و رزومه قوی تری بسیازید، پس با ما همراه باشید تا شما را با 10 تا از مهارت های لازم برای استخدام آشنا کنیم.

بهترین مهارت های شغلی,مهارت های شغلی اینده دار,مهارت های شغلی چیست,

10. قدرت حل مسئله

یکی از کارآمد ترین مهارت های لازم برای استخدام و پیدا کردن شغل که به شما کمک می کند، قدرت و توانایی حل مسئله شما مربوط می باشد.

قطعا می دانید که در پروسه پیشرفت و در زمینه های کاری مختلف گاهی شرایطی به وجود می آید که شما به تصمیم گیری سریع و یا پیدا کردن یک راه حل به طور فوری نیاز خواهید داشت.

مهارت حل مسائله در همین هنگام به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با استفاده از آن چاره ای بیندیشید. بنابراین پیش از هرچیز شما باید در زمینه تخصصی تان به خوبی حرفه ای باشید و این مهارت را تقویت کنید.

به طور مثال همه ما می توانیم با پوشیدن لباس پلیس و یا پرستار، تظاهر کنیم که به این شغل مشغول هستیم اما تفاوت ما با یک شخص حرفه ای زمانی مشخص می شود که در شرایط بحرانی قرار بگیریم و نیاز به حل مسئله و یا مهارت های تخصصی داشته باشیم.

9. تفکر انتقادی و به کارگیری منطق

همه ما می دانیم که امروزه تکنولوژی و دستگاه های پیشرفته جایگاه بزرگی در زندگی و مشاغل مختلف دارند که نمی توان از آن چشم پوشی کرد اما در این بین نیاز به قدرت تفکر ومنطق به شدت حس می شود، زیرا سیستم های اتوماتیک فاقد این توانایی هستند و در این زمان است که استخدام فردی با مهارت تفکر انتقادی، به یکی از اولویت های مهم تبدیل می شود.

این مهارت های مهم در استخدام کمک می کند که فرد بتواند شرایط را ارزیابی کند و از هر امکاناتی که در اختیار دارد در جهت بهبود شرایط و پیشرفت کار استفاده کند. در واقع داشتن استدلال و منطق در کنار تفکر انتقادی باعث می شود تا مسائل را بهتر بفهمید و در نتیجه آن تصمیم ها و راهکارهای بهتری نیز به ذهن تان خطور کند.

برای اینکه بتوانید در این زمینه حرفه ای باشید باید پیش از هر چیز یاد بگیرید که چگونه از ذهن تان بهتر و خلاقانه تر استفاده کنید و اطلاعات جدیدی کسب کنید.

مهارت های لازم برای استخدام,مهارت های مهم در استخدام,بهترین مهارت های شغلی,

8. تفکر خلاقانه

یکی از مهم ترین نکاتی که در فرآیند پیدا کردن شغل باید مد نظر قرار دهید آن است که امروزه بسیاری از کارفرمایان ترجیح می دهند تا فردی با تفکر خلاقانه را استخدام کنند، بنابراین شما می توانید با تقویت این مهارت شانس تان را تا حد زیادی افزایش دهید.

این مطلب را از دست ندهید
10 ویژگی مدیران غیر حرفه‌ ای

این مهارت از آن جایی اهمیت دارد که بدانید هر روزه ابزارها و تکنولوژی های جدیدی به دنیا معرفی می شود که بسیاری از آن ها در زمینه شغلی هم کاربرد دارند، بنابراین داشتن خلاقیت برای استفاده از آن ها یکی از مهم ترین ویژگی های فردی خواهد بود.

علاوه بر آن داشتن خلاقیت باعث می شود که شما در زمینه تولید محصول و یا تصمیم گیری های لازمه نیز بهتر عمل کنید و بتوانید به سرعت پیشرفت کنید.

7. توانایی رهبری و مدیریت

شاید پیش از هر چیز بهتر باشد تا با مفهوم این مهارت آشنا شوید و پس از آن برای تقویت کردنش تلاش کنید. به طور کلی توانایی مدیریت و رهبری یکی از مهم ترین ویژگی های فردی به شمار می رود که برای افرادی مثل مدیران یا فعلان عرصه صنعت بسیار ضروری و کمک کننده می باشد.

با توجه به این مهارت شما باید استعداد نیروهای کاری مورد نظر را بشناسید، آن ها را توسعه دهید و در کنار آن افراد را برای پیشرفت ترغیب کنید. علاوه بر آن شما با این توانایی قادر خواهید بود تا بهترین و ماهر ترین افراد را نیز به خوبی تشخیص دهید.

مهارت های شغلی اینده دار,مهارت های شغلی چیست,مهارت های لازم برای استخدام,

6. توانایی سازگاری و هماهنگی با محیط

یکی از مهم ترین توانایی های فردی قدرت سازگاری شما با محیط و اطرفیان می باشد که نه تنها در زمینه کاری، بلکه در زندگی فردی هم بسیار موثر خواهد بود و در دسته مهارت های اجتماعی شما جای می گیرد.

شما باید برای تقویت این توانایی بتوانید با همکاران تان احساس همدلی داشته باشید و به نیازهای آن ها به خوبی توجه کنید تا در کنار هم بتوانید یک تیم فوق العاده را تشکیل دهید و پله پله به موفقیت نزدیک شوید.

5. تقویت هوش هیجانی

همانطور که گفتیم امروزه ربات ها و تکنولوژی های مختلف بسیاری از بخش های زندگی کاری و شخصی ما را در دست گرفته اند و توانایی دارند که بدون وقفه کار کنند.

اما این ابزار ها، از یکی از مهم ترین مهارت های انسانی یعنی هوش هیجانی بی بهره هستند و همین امر باعث می شود تا نتوانند با ما تعامل داشته و ارتباط برقرار کنند.

بنابراین این ویژگی به یکی از بهترین مهارت های شغلی تبدیل شده است که اغلب کارفرمایان ترجیح می دهند تا چنین فردی را استخدام کنند و این به معنی است که شما با تقویت این مهارت می توانید به راحتی شانس استخدام شدن تان را افزایش دهید.

هوش هیجانی در واقع باعث می شود تا بتوانید دیگران و واکنش های شان را بشناسید و به شکل درستی به آن ها پاسخ دهید و علاوه بر آن از تاثیر حرف ها و تصمیم های تان بر دیگران نیز آگاه باشید.

از مهم ترین شاخص های سنجش هوش هیجانی می توانیم به مواردی مانند ابراز هیجان، درک و مدیریت هیجانات، تشخیص حالت های رفتاری انسان ها و.. اشاره کنیم که نقشی مهم و ضروری دارند.

بنابراین در کنار ضریب هوشی و IQ، افراد برای موفقیت به مهارت های دیگرشان نیز احتیاج خواهند داشت.

مهارت های مهم در استخدام,بهترین مهارت های شغلی,مهارت های شغلی اینده دار,

4. تصمیم گیری هوشمندانه و قدرت قضاوت

بدون شک با توجه به حجم بالای اطلاعاتی که هر روزه در هر زمینه شغلی رد و بدل می شود، وجود افرادی که قدرت تجزیه تحلیل داده ها و تشخیص آن ها را داشته باشند، یکی از مهم ترین فاکتورهای مورد نظر در استخدام افراد می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
10 راز کلیدی در خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری در بورس

شما باید بتوانید که در هر شرایطی تصمیمات هوشمندانه ای بگیرید و موقعیت را به خوبی بسنجید. علاوه بر آن داشتن قدرت قضاوت نیز می تواند یک اصل مهم به شمار رود که داشتنش شانس شما را چند برابر خواهد کرد.

در این زمینه دادن پیشنهادات مناسب به رئیس شرکت و یا به اشتراک گذاشتن دیدگاه های هوشمندانه در موارد مختلف نیز می تواند در دسته این مهارت قرار گیرد.

3. مهارت کارگروهی و کمک رسانی

شاید یکی از مهم ترین اصل های لازم برای قرارگیری در یک مجموعه این باشد که شما دارای مهارت کار تیمی و کمک رسانی به افراد باشید.

استخدام شدن در یک زمینه شغلی و یا شرکت خاص به آن معناست که شما با مجموعه ای از افراد همکاری می کنید تا به هدف مشترکی دست یابید، بنابراین این امر که بتوانید در موقع مناسب به آن ها کمک کنید و یا قدرت تشخیص مناسبی داشته باشید می تواند بسیار ضرورری به شمار رود.

مهارت های شغلی چیست,مهارت های لازم برای استخدام,مهارت های مهم در استخدام,

2. توانایی گفتگو و مذاکره

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که به دنبال پیدا کردن یک شغل و یا استخدام شدن هستید، احتمالا از همان ابتدای کار متوجه شده اید که مهارت گفتگو یکی از مهم ترین فاکتورهای لازم در این راه می باشد که داشتنش شما را به شدت متمایز خواهد کرد.

به طور مثال اگر شغل شما در زمینه کامپیوتر و سر و کار داشتن با تکنولوژی هاست، این مهارت می تواند مربوط به تحلیل درست داده ها و توسعه بخش های مختلف در زمینه کاری تان باشد و یا اگر در مشاغل هنری فعال هستید، توانایی مذاکره تان باید با کمی چاشنی انتقاد پذیری نیز همراه باشد.

بنابراین تاثیر این ویژگی در پیدا کردن یک شغل مناسب را نادیده نگیرید و تلاش کنید تا با کار کردن روی آن، مهارت های تان را افزایش دهید.

1. انطباق پذیری و قابلیت برقراری ارتباط

یکی از مواردی که در راه پیدا کردن یک شغل مناسب به شما کمک بزرگی خواهد کرد، داشتن مهارت در زمینه انعطاف پذیری شناختی است. شما باید در این زمینه قدرت خلاقیت و استدلال داشته باشید و علاوه بر آن سازگاری و انطباق پذیری مناسبی نیز از خودتان نشان دهید و با محیط اطراف تان هماهنگ شوید.

بهتر است بدانید که مهارت انطباق پذیری یا انعطاف پذیری شناختی، بسیار مورد توجه کارفرمایان می باشد و آن ها به دنبال استخدام نیروهایی هستند که به خوبی بدانند باید با هر شخصی چگونه صحبت کنند و یا در موقعیت های مختلف چه واکنش هایی نشان دهند.

به طور مثال شما باید به خوبی بدانید که در مقابل یک فرد انتقاد کننده باید خوب گوش دهید و در عین حال استدلال مناسبی داشته باشید و یا بدانید که با همه افراد نباید به یک شکل برخورد کنید و یا سخن بگویید.

بنابراین تمام تلاش تان را بکنید تا در این مهارت تجربه کسب کنید و بتوانید رقبای تان را کنار بزنید و در شغل مورد نظرتان استخدام شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا