کسب و کار

10 شغلی که اثرات منفی بر شخصیت شما می گذارند

خلاصه نوشته

  • تاثیر شغل بر سلامت روان یکی از جنبه‌ های مهمی است که هنگام انتخاب یک حرفه باید به آن توجه زیادی داشت. یک شغل مناسب، شغلی است که علاوه بر فراهم کردن مقدار مناسبی از میزان درآمد، بتواند ضامن سلامت روانی فرد نیز باشد و او را با چالش‌ های روحی مواجه نکند.

نقش شغل در سلامت روان

بسیاری از مردم در سراسر جهان حداقل برای یک بار، تجربه داشتن یک شغل را داشته ‌‌اند. برای بسیاری از انسان‌ ها علاقه به کاری که انجام می ‌دهند از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. اما عده‌ ای دیگر تنها به درآمدی که شغل مورد نظر برای آنها فراهم می ‌کند توجه دارند. هر فرد ساعات زیادی از طول هفته را در محل کار خود سپری می‌ کند و باید پیشه ‌ای را انتخاب کند که تا حد زیادی معیارهای فرد را تحت پوشش قرار دهد. حتما دیده‌ اید افرادی را که مشاغل سختی دارند و گاهی دغدغه‌ ها و تالمات روحی زیادی برای آن‌ ها ایجاد می‌ کند، اما شخص مورد نظر بدون توجه به نکات منفی کار خود را به نحو احسن انجام می‌ دهد؛ به نظر شما علت این رفتار و طرز برخورد چیست؟ تنها گزینه ‌ای که وجود دارد و می ‌تواند این واکنش را توجیه کند، علاقه و عشقی است که فرد مورد نظر به شغلش دارد. اگر شما نیز قصد دارید کاری را انتخاب کنید و در آن زمینه فعالیت کنید، با نهایت دقت و وسواس معیارهای مورد نظر خود را انتخاب کرده و از همه لحاظ شغل مورد نظر را مورد کنکاش و بررسی قرار دهید تا در آینده از انتخاب خود پشیمان نشده و انگیزه‌ تان برای ادامه کار روز افزون باشد.

در این متن قصد داریم 10 شغلی که تاثیرات منفی بر روی افراد دارند را، بررسی کنیم. اگر شما در ابتدای مسیر انتخاب شغل هستید، حتما ادامه متن را مطالعه کنید.

بررسی نقش استرس شغلی بر سلامت روانی کارکنان,تاثیر استرس شغلی بر سلامت روان,تاثیر شغل بر سلامت روان

10. مشاغل مرتبط با امورات نظامی

همان ‌طوری که حتما شنیده ‌اید، افرادی که در این حرفه مشغول اند باید تابع قوانین خاصی و سختگیرانه مافوق خود باشند. این قوانین نه ‌تنها بر روی خود فرد و خصوصیات اخلاقی او تاثیر خواهد گذاشت، بلکه بر روی خانواده‌ ی این افراد نیز، شاهد تاثیرات آن هستیم. البته نا گفته نماند اینکه فردی تحت چنین شرایطی کار می‌ کند و شرایط مشابهی را برای خانواده‌ اش فراهم می‌ کند، همیشه و صددرصد بد نیست. در خانواده‌ های این افراد نظم و ترتیب اولین چیزی است که به چشم می‌ خورد و این نظم در انجام کارها خود، زمینه ‌ساز موفقیت اعضای خانواده را فراهم می‌ کند.

اما به ‌‌دلیل سختگیری که غالبا در مشاغل نظامی شاهد هستیم، افراد به مرور زمان از نظر لطافت روحی دچار نقصان شده و دیگر نمی ‌توانند با بقیه افراد جامعه دلسوزی و همدردی کنند و این یکی از مواردی است که شاید برای اطرافیان فرد کمی آزار دهنده و ناراحت کننده باشد. نظامیان، همیشه با منطق و عقل حوادث مختلف را مورد بررسی قرار می ‌دهند و تنها نتیجه این نگرش، فراموشی داشتن دلسوزی با بقیه است.

نقش شغل در سلامت روان,یک شغل مناسب,بررسی نقش استرس شغلی بر سلامت روانی کارکنان

9. مشاغل مرتبط با پزشکی

کسانی که در این حیطه به فعالیت مشغول اند، متاسفانه هر روز با افرادی مواجهند که سلامتی خود را از دست داده‌ اند و بعد از مدتی فردی که در این زمینه مشغول به کار است، ناچار است برای آنکه کار خود را به خوبی انجام دهد، احساسات خود را نادیده گرفته و آن‌ها را پنهان کند. این پنهان کردن، باعث شده که فرد در همه امورات زندگی این ترفند را به کار گیرد و بعد از مدتی شما با انسانی مواجه خواهید شد که هیچ گونه حسی به هیچ مساله ‌ای نداشته و به ‌عنوان فردی که از نظر احساسی کاملا سرد و بی‌روح است، شناخته می‌شود. زندگی و درک چنین فردی کمی برای اطرافیان مشکل خواهد بود؛ زیرا گاهی افراد نیاز دارند تا احساسات خود را بیان کنند و در مقابل، بازخورد احساسی دریافت کنند و وقتی این اتفاق نمی‌‌ افتد، روابط بین دو نفر به سردی گرایش پیدا خواهد کرد و این مساله‌ کمی نگران کننده خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید
10 راه اصولی برای تقویت هوش مالی کودکان

تاثیر استرس شغلی بر سلامت روان,تاثیر شغل بر سلامت روان,نقش شغل در سلامت روان

8. شغل‌ های مرتبط با آموزش علم مانند معلم بودن

یک معلم برای آنکه بتواند کار خود را به نحو احسن انجام دهد، مجبور است در محل کار و هنگام برخورد با دانش آموزان، رفتاری از خود بروز دهد تا بتواند کلاس را تحت کنترل خود داشته باشد. گاهی این رفتار به محل کار ختم نشده و در خانه نیز یک معلم ممکن است رفتارهایی مشابه از خود نشان دهد. حتما معلمانی داشته‌ اید که در کلاس تنها حرف باید حرف آنها باشد و کسی دیگر حق ندارد نظر خود را ابراز کند؛ متاسفانه این رفتار در منزل نیز تکرار می‌ شود و فرد در نظر بقیه، انسانی مستبد و خودخواه جلوه پیدا می‌ کند. زندگی کردن در کنار کسانی که دارای این خصیصه اخلاقی هستند، مشکل بوده و برای برخی افراد غیر قابل تحمل است.

یک شغل مناسب,بررسی نقش استرس شغلی بر سلامت روانی کارکنان,تاثیر استرس شغلی بر سلامت روان

7. کار آفرینی

برای اینکه فردی بتواند در این حیطه به فعالیت بپردازد و کسب وکاری برای خود پیشه کند، باید دارای تفکر و شیوه‌ ی خاصی در زندگی باشد. کارآفرینان باید دائما به فکر پیشرفت خود و کارشان هستند و با کسانی کار می ‌کنند و در تعامل هستند، که آنها نیز چنین روشی را در زندگی اتخاذ کرده‌ اند. گاهی این افراد مرتبا در حال فکر کردن هستند و گاهی خود نیز نمی‌ دانند به دنبال چه چیزی هستند. این مورد، ممکن است اندکی فرد را با کلافگی مواجه کند و مشکلاتی این چنینی برای او پدید آورد. گاهی ریسک پذیری که در کارآفرینی وجود دارد، مانع از سازش افراد با موارد و مشکلات مختلف می‌شود و قدرت تحمل را کمی پایین می‌ آورد.

تاثیر شغل بر سلامت روان,نقش شغل در سلامت روان,یک شغل مناسب

6. فعالیت به عنوان یک وکیل

وکالت و دفاع از کسانی که ادعا می ‌کنند که حق آن ها ضایع شده است، نیازمند روحیه ‌ای قدرتمند و با توان بالاست. اصولا در این شغل اگر حق نیز با موکل نباشد، وکیل باید با اعتماد به نفس کامل، به انجام کار خود پرداخته و از حقوق فرد دفاع کند. یکی از مشکلاتی که معمولا وکلا با آن درگیر هستند، فشار روحی است که در این شغل وجود دارد. متاسفانه برای کاهش این فشار، در این پیشه نمی‌ توان روی کمک بقیه حساب باز کرد؛ زیرا وکلا عادت ندارند که در مورد پرونده‌ ها و مشکلاتی که دارند با بقیه صحبت کنند و از آن ها کمک بخواهند. این مورد یکی از سختی ‌ها و مشقاتی است که این افراد با آن مواجه هستند. بدبینی، منفعل بودن، پنهان کردن مسائل مختلف از جمله مشکلات جسمی و زیاد بودن فشار کاری از مواردی منفی است که در این شغل به چشم می‌ خورد.

بررسی نقش استرس شغلی بر سلامت روانی کارکنان,تاثیر استرس شغلی بر سلامت روان,تاثیر شغل بر سلامت روان

5. حسابداری

حسابداران تنها با اعداد و ارقام سروکار دارند و ارتباط با این اعداد سخت و خشن، باعث سوق دادن این افراد به سوی بدخلقی و سختگیری می ‌شود. حسابداران باید باید با دقت و وسواس زیادی به انجام وظایف خود بپردازند و گاهی این وسواس و دقت را به جریان عادی زندگی خود نیز راه می‌ دهند و اندکی، زندگی را برای اطرافیان شان با سختی همراه می‌ کنند. حسابگری و برنامه ‌ریزی‌ های دقیق و دقت در تمیز نگه داشتن محیط منزل، از مشخصات افرادی است که در این حیطه مشغول به فعالیت هستند.

نقش شغل در سلامت روان,یک شغل مناسب,بررسی نقش استرس شغلی بر سلامت روانی کارکنان

4. مشاغل مربوط به تهیه خبر

سروکار داشتن با هر اتفاقی که در هر نقطه ‌ای از دنیا پیش می‌ آید، یکی از نکاتی که در این شغل به وفور به چشم می‌ خورد. ناگفته نماند که تمامی خبرها مثبت و شاد نبوده و گاهی اتفاقاتی پیش ‌آمد می ‌کند که فرد را به شدت از نظر روحی دچار چالش و اندوه کرده و این مورد تاثیرات بدی روی زندگی خبرنگاران خواهد گذاشت. البته غیر از اخبار بدی که ممکن پیشامد کند، برخورد با انسان‌ هایی که شاید از نظر شخصیتی چندان جالب نباشند، نیز از مسائل و مشکلاتی که است که در این حرفه وجود دارد. ضمنا، خبرنگاران به دلیل شغلی که دارند، نمی‌ توانند از کنار برخی مسائل به راحتی عبور کنند و گاهی برخی موارد، درگیری ذهنی زیادی برای آنها ایجاد خواهد کرد که ممکن است با خطراتی نیز توام باشد.

این مطلب را از دست ندهید
10 راز موفقیت در بازار بورس که سرمایه شما را چند برابر می کند

تاثیر استرس شغلی بر سلامت روان,تاثیر شغل بر سلامت روان,نقش شغل در سلامت روان

3. روانشناسان

درگیری‌ ها و بیمار‌ی ‌های روحی و روانی، یکی از مسائلی است که ممکن است هر فردی با آن مواجه شده باشد. در این شرایط مراجعه به یک روانشناس خبره بسیار می‌ تواند کمک کند. افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، باید سعی کنند گوش شنوایی برای شنیدن به حرف‌ های مخاطب داشته باشند و سعی کنند با فرد بیمار اظهار همدردی داشته باشند. این درگیری ذهنی و عاطفی، خود موجب بروز خستگی‌ روحی روانشناسان شده و بعد از مدتی ممکن است مانع آن ها از ادامه کارشان شود. دقت داشته باشید که همان‌ طوری که یک پزشک با جسم بیمار سروکار دارد و ارتکاب یک اشتباه کوچک، ممکن است موجب بروز خسارات جبران ناپذیری شود، روانشناسان نیز با روح بیماران سروکار دارند و باید به اندازه همان پزشک در انجام کار خود دقت به خرج دهند؛ به همین دلیل ممکن است این افراد، در برابر این مسئولیت دچار نگرانی و اضطراب‌ های زیادی شوند.

یک شغل مناسب,بررسی نقش استرس شغلی بر سلامت روانی کارکنان,تاثیر استرس شغلی بر سلامت روان

2. فعالیت تحت عنوان خود اشتغال بودن

معمولا افرادی که به این زمینه روی می‌ آورند، از آن دسته انسان‌ هایی هستند که بسیار منضبط بوده و توانایی زیادی برای کسب درآمد بدون کمک دیگران دارند. جدای از این مورد، عدم وجود ثبات در میزان حقوق دریافتی، از مسائل و مشکلاتی است که افراد خود اشتغال با آن مواجه بوده و این مورد، درگیری ذهنی زیادی برای آنها ایجاد می‌ کند. البته اختلاط کار و زندگی شخصی نیز از مسائلی است که معمولا در این شغل زیاد به چشم می‌‌‌خورد و گاهی تاثیرات منفی از خود به جای می‌گذارد. برای فرار از این مشکل باید بتوان بین زندگی شخصی و کار توازن و تعادلی برقرار کرد تا فرد به آرامش روحی که در پس کار کردن وجود دارد، دست پیدا کند.

تاثیر شغل بر سلامت روان,نقش شغل در سلامت روان,یک شغل مناسب

1. فعالیت به عنوان یک معمار ساختمان

فعالیت دائم و درگیری‌ های ذهنی که در این حرفه وجود دارد، شاید برای برخی افراد غیر قابل تحمل باشد؛ اما عاشقان این شغل در واقع، معتاد به آن هستند. البته گاهی این اعتیاد برای آن ها مضراتی را به همراه دارد مانند استرس زیاد، کم خوابی، اختصاص ساعات طولانی در محل کار، قربانی کردن روزهای تعطیل از مسائلی است که معماران با آن درگیر هستند. غیر از این موارد مسئولیت سنگینی که افراد با آن مواجه هستند تا بتوانند در موعد مقرر کار خود را تحویل دهند، بحث و کشمکش‌ هایی که گاهی با مشتریان وجود دارد نیز باعث می‌ شود افراد حتی تا مرز افسردگی نیز پیش بروند و این خبر خوبی برای معماران نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن