طراحی و ساختمان

10 مدل چیدمان مبلمان برای دکوراسیون داخلی منزل در آستانه نوروز

افزایش بازدید در گوگل

مدل چیدمان مبلمان منزل در آستانه عید نوروز

چیدن وسایل منزل، به خصوص در آستانه رویداد مهمی مانند عید نوروز برای ما بسیار اهمیت دارد و معمولا از مواردی است که از هفته های قبل به فکر تغییرش هستیم.

دکوراسیون منزل علاوه بر اینکه سلیقه ای است، اصول خاص خودش را هم دارد. در واقع رعایت برخی نکات خاص باعث می شود تا شما بتوانید از فضای خانه بهترین استفاده را ببرید.

احتمالا شما هم بارها با خانه هایی مواجه شده اید که در عین زیبا بودن وسایل، چیدمان غیر اصولی یا شلوغ کارشان را خراب کرده است.

بنابراین اگر شما هم می خواهید که در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید، با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ مدل چیدمان مبلمان برای دکوراسیون داخلی منزل در آستانه نوروز، آشنا کنیم.

مدل چیدمان مبلمان,مدل چیدمان مبلمان خانه,مدل چیدمان مبلمان در منزل

۱۰. حواس تان به فاصله های استاندارد باشد

یکی از نکات بسیار مهمی که در همه انواع مدل چیدمان مبلمان در خانه استفاده می شود، رعایت کردن فاصله های استاندارد می باشد.

به عنوان مثال میز ناهارخوری شما باید در جایی قرار بگیرد که فضای کافی برای صندلی ها و همچنین رفت و آمد راحت افراد وجود داشته باشد.

در حالت استاندارد فاصله بین میز ناهارخوری با نزدیک ترین وسیله و یا دیوار اطرافش باید حدودا ۱۴۵ سانتی متر باشد.

چناچه شما فضای کافی برای ایجاد این میزان فاصله را ندارید، تلاش کنید تا حداقل فاصله ۹۰ سانتی متر را رعایت کنید.

علاوه بر این مورد، فاصله بین تخت خواب و دیوار اتاق باید حدود ۶۰ سانتی متر، و فاصله درب اتاق تا تخت خواب تان نیز به ۹۰ سانتی متر برسد.

۹. دکوراسیون مورد نظرتان را طراحی کنید

برای آنکه بتوانید یک چیدمان اصولی و جذاب داشته باشید، پیش از هر چیز بهتر است که مانند یک معمار عمل کرده و طرح ذهنی تان را روی کاغذ پیاده کنید.

در ابتدا یک طرح کلی از خانه و محل دیوارها بکشید، سپس محل پنجره ها، شوفاژها، پریزهای برق و درب های خانه را به آن اضافه کنید.

حال که یک طرح حدودی از خانه دارید، در نظر بگیرید که برای هر کدام از وسایل، کدام بخش خانه بهتر خواهد بود. بعد با توجه به چیزی که کشیده اید، دکور منزل را تغییر داده تا بالاخره به نتیجه مورد نظرتان برسید.

حتی در صورتی که به برنامه های دیجیتالی تسلط داشته و وقت کافی دارید، می توانید از آن ها هم کمک بگیرید. این کار در عین سرگرم کردن تان می تواند کمک بزرگی برای شما باشد.

یکی دیگر از نکاتی که می تواند فضای خانه را بهبود ببخشد، استفاده از گل و گیاه های مختلف است. این موارد علاوه بر زیبایی، هوای خانه را نیز تازه تر کرده و حال و هوای جذابی به دکورتان می بخشند.

مدل چیدمان مبلمان راحتی,مدل چیدمان مبلمان منزل,مدل چیدمان مبلمان

۸. سهولت استفاده از وسایل را در نظر بگیرید

زمانی برای طراحی دکوراسیون خانه تان دست به کار می شوید، در نظر گرفتن شرایط استفاده از وسایل بسیار اهمیت خواهد داشت.

بدون شک قرار دادن وسایل منزل به صورتی که نتوانید به راحتی از آن ها استفاده کنید، کار بسیار بیهوده ای خواهد بود.

حواس تان باشد در کنار مبل یا هر صندلی یک میز وجود داشته باشد. علاوه بر آن، در فاصله حدود ۳۰ سانتی متری از میزه قهوه تان بهتر است که یک صندلی قرار دهید تا بتوانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

۷. حواس تان به ایجاد کنتراست باشد

برای اینکه بتوانید در انواع مدل های چیدمان مبلمان در منزل کنتراست مناسب ایجاد کنید، تلاش کنید تا تلفیقی از خطوط مستقیم و منحنی را به کار بگیرید.

به عنوان نمونه اگر طرح مبل های تان کشیده است، از میزهای گرد برای تکمیل آن ها استفاده کنید و یا اگر مبلمانی با طرح های دایره ای و گرد دارید، بیشتر از میزهای زاویه دار یا اشکال تیز کمک بگیرید.

یک ایده جذاب دیگر آن است که برای کنتراست بیشتر، ترکیب وسایلی با طرح های متفاوت را نیز امتحان کنید.

برای مثال کنار هم قرار دادن صندلی های پایه دار در کنار میزهای مدرن و بدون پایه، و همچنین برعکس این موارد می تواند محیط کاملا خاصی را برای تان خلق کند.

مدل چیدمان مبلمان,مدل چیدمان مبلمان خانه,مدل چیدمان مبلمان در منزل

۶. دکوراسیونی هدفمند طراحی کنید

یکی از نکاتی که بهتر است در هنگام چیدمان وسایل منزل به آن توجه کنید، هدفمند بودن طرح نهایی است. به زبان ساده تر چینش مبلمان نباید به گونه ای باشد که چشم تان را خسته کند.

مثلا سعی نکنید وسایلی که دارای اندازه و ارتفاع یکسانی هستند را در کنار هم قرار دهید، زیرا در این صورت دکور شما کاملا بی روح و تکراری خواهد شد.

به جای آن تلاش کنید تا در عین رعایت تعادل، آیتم های مختلف را در کنار هم بچینید و به طور اصولی تنوع ایجاد کنید.

به عنوان مثال برای آنکه بهتر متوجه شوید، باید حواس تان باشد که دو دکوری یا دو بوفه بلند را کنار هم قرار ندهید.

۵. حواس تان به مسیرهای تردد باشد

یکی از بهترین مدل های چیدمان مبلمان زمانی است که شما حواس تان به ایجاد مسیرهای مناسب برای تردد نیز هست. برای اینکار بیش از هر چیز باید به راهروها و درب های اتاق ها توجه کنید.

به خاطر داشته باشید که هیچ گونه وسایلی نباید مسیر تردد به این بخش ها را تنگ تر کرده و یا آن ها را زیادی شلوغ کند.

بهترین شرایط ممکن آن است که برای راهروهای اصلی و بزرگ حدود ۹۰ تا ۱۴۰ سانتی متر فضای آزاد، و برای راهروهای کم استفاده تر حدود ۷۰ سانتی متر فاصله بگذارید.

علاوه بر موارد بالا، بهتر است که مسیرهای تردد از وسط مبلمان رد نشده باشند. اگر فضای خانه به گونه ای است که نمی توانید این اصل را رعایت کنید، مسیر تردد را ترجیحا بین دو مبل یا صندلی کوچکتر ایجاد کنید.

مدل چیدمان مبلمان,مدل چیدمان مبلمان خانه,مدل چیدمان مبلمان در منزل

۴. تقارن را رعایت کنید

تقارن و رعایت کردن آن، یکی از موارد مهمی است که شاید در ابتدا به آن توجهی نداشته باشید.

این اصل را می توان در بخش های مختلف منزل به کار گرفت، اما رعایت آن در قسمت های رسمی تری مانند پذیرایی و اتاق نشیمن می تواند تاثیر بسیار زیادی بر فضای کلی خانه تان داشته باشد.

استفاده از چیدمان های نامتقارن معمولا برای ایجاد فضاهایی غیر رسمی استفاده می شود، بنابراین اگر خواهان سبک رسمی تری هستید، می توانید از اصل تقارن کمک بگیرید.

۳. چیدن وسایل را اولویت بندی کنید

احتمالا امتحان کردن انواع مدل های چیدمان مبلمان می تواند حسابی شما را گیج کند، اما برای آنکه بتوانید بهتر عمل کنید، پیشنهاد می کنیم تا وسایل را به ترتیب اولویت شان بچینید.

به عنوان مثال در بخش پذیرایی ابتدا مبل ها، و در اتاق خواب، اول جای تخت تان را مشخص کنید. در واقع این آیتم ها می توانند نقطه اصلی دکور را تعیین کرده و بقیه کار را برای تان راحت تر کنند.

گاهی پیش می آید که شما انواع وسایل مختلف را بدون توجه به اهمیت شان می چینید و در انتها می بینید که جای کافی و مناسبی برای وسایل اصلی تان باقی نمانده است!

بنابراین حواس تان را به خوبی جمع کنید. علاوه بر آن، به هنگام چیدن مبل ها بهتر است که بین آن ها فاصله ای ۳۰ سانتی متری بگذارید تا افراد بتوانند بدون مشکل با یکدیگر صحبت کنند.

اگر فضای پذیرایی شما کوچک است، پیشنهاد می کنیم که تا حد امکان از چیدن تمامی مبل ها در مقابل دیوار پرهیز کنید.

مدل چیدمان مبلمان,مدل چیدمان مبلمان خانه,مدل چیدمان مبلمان در منزل

۲. ابتدا نقاط کانونی را پیدا کنید

یکی از ترفندهایی که می تواند به هنگام چیدمان وسایل کارتان را بسیار راحت تر کند، توجه به نقاط کانونی خانه است.

به عنوان مثال شما باید ببینید که جای تلویزیون و یا شومینه کجا قرار دارد و سپس با توجه به آن ها برای چیدن سایر آیتم ها اقدام کنید.

به خاطر داشته باشید که فاصله مناسب بین تلویزیون و مبلمان، باید اندازه ای سه برابر صفحه تلویزیون تان داشته باشد.

به عنوان مثال برای یک تلویزیون ۴۰ اینچی، فاصله مناسب به اندازه ۱۲۰ اینچ خواهد بود.

۱. کاربردی بودن دکوراسیون را در نظر بگیرید

پیش از آنکه بخواهید انواع مدل چیدمان مبلمان منزل را امتحان کنید، بهتر است از خودتان بپرسید که چند نفر قرار است از امکانات و وسایل منزل استفاده کنند.

پاسخ به این سوال می تواند تا حد زیادی به چیدمان و همچنین ایجاد فضاهای مختلف کمک کند. به عنوان مثال اگر قرار است ۴ نفر از میز ناهارخوری استفاده کنند، استفاده از میزهای جا گیر با تعداد زیاد می تواند برای تان مشکل ساز شود.

پیشنهاد می کنیم که علاوه بر این موارد، اتاق خواب ها و میزان استفاده از آن ها را نیز در نظر گرفته و سپس برای طراحی دکوراسیون آن ها اقدام کنید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا